• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Kilka dni temu została mi doręczona decyzja o wymiarze emerytury. Oczywiście staż liczony do 15 września 99r., pomimo, że w cle byłem od 93 roku.
Zastanawiam się, czy jest sens się odwoływać, tym bardziej, że jest jakaś perspektywa zniesienia art. 15a. Czy ktoś ma jakieś rozstrzygnięcia od tego rodzaju odwołań ?
 
Kilka dni temu została mi doręczona decyzja o wymiarze emerytury. Oczywiście staż liczony do 15 września 99r., pomimo, że w cle byłem od 93 roku.
Zastanawiam się, czy jest sens się odwoływać, tym bardziej, że jest jakaś perspektywa zniesienia art. 15a. Czy ktoś ma jakieś rozstrzygnięcia od tego rodzaju odwołań ?
Czy mozesz napisać kiedy skladałeś wniosek emerytalny? Pytam, bo rownież czekam na decyzję
 
Vitay, wniosek złożyłem 27 lutego br. a decyzję doręczono mi 28 maja, choć decyzja ma datę 3 kwietnia. Wydaje się, że decyzja najpierw przekazywana do centrali, celem wykonania legitymacji i potem w komplecie do adresata :) Do decyzji dopięta jest swego rodzaju pismo przewodnie dot. m.in zasad wyliczania stażu oraz zastanawiająca informacja cyt. jeżeli jest pan członkiem funduszu emerytalnego będzie pan miał także prawo do emerytury wypłacanej ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym.
 
dzięki bardzo, ja złożyłem dzień wcześniej wniosek emrytalny, czyli niebawem też powinienem otrzymać
 
Czy mozesz napisać kiedy skladałeś wniosek emerytalny? Pytam, bo rownież czekam na decyzję
Kilka dni temu została mi doręczona decyzja o wymiarze emerytury. Oczywiście staż liczony do 15 września 99r., pomimo, że w cle byłem od 93 roku.
Zastanawiam się, czy jest sens się odwoływać, tym bardziej, że jest jakaś perspektywa zniesienia art. 15a. Czy ktoś ma jakieś rozstrzygnięcia od tego rodzaju odwołań ?
Przepraszam do 15.września? Czy od 15 września? Do ZER ?
 
Vitay, wniosek złożyłem 27 lutego br. a decyzję doręczono mi 28 maja, choć decyzja ma datę 3 kwietnia. Wydaje się, że decyzja najpierw przekazywana do centrali, celem wykonania legitymacji i potem w komplecie do adresata :) Do decyzji dopięta jest swego rodzaju pismo przewodnie dot. m.in zasad wyliczania stażu oraz zastanawiająca informacja cyt. jeżeli jest pan członkiem funduszu emerytalnego będzie pan miał także prawo do emerytury wypłacanej ze środków zgromadzonych w otwartym funduszu emerytalnym.

Witam , temat identycznej sytuacji /jak moja/ , wałkuje się w SZNP art.22 i 94 Ust. O SC.
Otwarty jest na stronie głównej .
 
Jednak z pisma jakie 26 maja zastępca dyrektora Departamentu Prawnego MSWiA wystosowała do dyrektora Departamentu Prawa Administracyjnego w Rządowym Centrum Legislacji wynika, że Stały Komitet Rady Ministrów przyjął (26 maja) w trybie obiegowym projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących wsparcia służb mundurowych nadzorowanych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych oraz Służby Więziennej. Autorka pisma podkreśla też, że projekt został uzgodniony międzyresortowo. Istotna informacja zawarta jest w ostatnim zdaniu tego dokumentu, gdzie zastępca dyrektora departamentu prawnego prosi o “potraktowanie sprawy jako bardzo pilnej, z uwagi na planowane skierowanie projektu ustawy do rozpatrzenia na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów”. Oznacza to, że już niebawem projekt superustawy może znaleźć się w Sejmie, a co za tym idzie wejście w życie nowych przepisów już od lipca tego roku wydaje się wciąż możliwe.<

ups, wygląda, że sprawa jest BARDZO pilna, a może jest już za późno. Sławek?
 
Kilka dni temu została mi doręczona decyzja o wymiarze emerytury. Oczywiście staż liczony do 15 września 99r., pomimo, że w cle byłem od 93 roku.
Zastanawiam się, czy jest sens się odwoływać, tym bardziej, że jest jakaś perspektywa zniesienia art. 15a. Czy ktoś ma jakieś rozstrzygnięcia od tego rodzaju odwołań ?
Jeśli masz czas na chodzenie po sądach to sie odwołuj, bo lata przed 1999 same się nie doliczą do emerytury.
Co do oczekiwań na zniesienie (z zapowiedzi chodzi raczej o modernizację) art. 15a to możesz sie rozczarować.
Po pierwsze nie jest oczywiste, że zmiany obejma osoby będące już na emeryturze.
Po drugie, jeśli przepchna wariant z warunkiem minimum 25 lat służby, to też możesz miec problem, bo wg stanu na dzisiaj słuzba liczona jest od 1999 r.
 
Co do oczekiwań na zniesienie (z zapowiedzi chodzi raczej o modernizację) art. 15a to możesz sie rozczarować.
Po pierwsze nie jest oczywiste, że zmiany obejma osoby będące już na emeryturze.
Po drugie, jeśli przepchna wariant z warunkiem minimum 25 lat służby, to też możesz miec problem, bo wg stanu na dzisiaj słuzba liczona jest od 1999 r.


Co do zasady, jeżeli będą próby zaliczenia okresu przed 1999 r to obejmą wszystkich (funkcjonariuszy pracujących obecnie , emerytów)
ponieważ dyskryminacja wychodzi już tej władzy bokiem , Chyba, że twój ból jest większy od mojego :)


Warunek 25 lat służby nic się nie ma do zniesienia art 15a. Nikomu nie przybędzie lat Służby jedynie do wysługi lat do emerytury mundurowej będzie to miało znaczenie , jeżeli osoba wystosuje taki wniosek. Zniesienie tego warunku spowoduje, że lata będą zaliczone do przyszłej emerytury.
Idąc tym tropem może być tak jak w Policji przed zmianami. Liczony okres pracy co do zasady będzie 1,3% (2 wcześniejsze lata 2,6%), a nie wszystkie lata po 2,6% .


I tutaj się kłania sytuacja w której niektórzy myślą że załapią się na dodatek po 25l i 28,5l . Czy niektórzy uważacie , że zaliczą ten okres do Służby , czyli liczone będą wszystkie lata w Służbie przed 1999 po 2,6% . Ja osobiście byłbym ostrożny w takich dywagacjach .

Muszę tutaj odesłać do informacji przemykających się na forach Policjantów . Wg. zródeł nie skorzystają na tym zwykli funkcjonariusze , bo oni po 25 latach i procentach zdrowotnych mają pełną wysługę 75% i dość tej roboty , która i u nas nie należy do łatwych . To jest przepis i możliwość dla STAREJ KADRY KIEROWNICZEJ , która nie odpuszcza i jest mocno "przyklejona do foteli" . Oni mają trochę lżej i chyba każdy to rozumie bez słów .
 
Pozwólcie że włączę się do tej dyskusji która również mnie interesuje, z uwagi na fakt że ja już jestem na niepełnej emeryturze.
Poszperałem trochę w necie odnośnie zmian jakie mają dotyczyć art. 15 a, i ogólnie przewija się najczęściej nie uchylenie tego artykułu lecz jego zmiana zmiana, która ma polegać na pozwoleniu doliczenia do emki lat z cywila pod pewnymi warunkami, 20 albo 25 lat służby (mogą doliczyć lata z cywila od razu) a ci co mają mniej służby mogą doliczyć lata z cywila po skończeniu 55 lat,, więc dla tych co mają niepełną emkę jest to szansa na uzyskanie pełnej emerytury 75% (pierwsze 3 lata po 2,6% reszta po 1,3%).
 
Pozwólcie że włączę się do tej dyskusji która również mnie interesuje, z uwagi na fakt że ja już jestem na niepełnej emeryturze.
Poszperałem trochę w necie odnośnie zmian jakie mają dotyczyć art. 15 a, i ogólnie przewija się najczęściej nie uchylenie tego artykułu lecz jego zmiana zmiana, która ma polegać na pozwoleniu doliczenia do emki lat z cywila pod pewnymi warunkami, 20 albo 25 lat służby (mogą doliczyć lata z cywila od razu) a ci co mają mniej służby mogą doliczyć lata z cywila po skończeniu 55 lat,, więc dla tych co mają niepełną emkę jest to szansa na uzyskanie pełnej emerytury 75% (pierwsze 3 lata po 2,6% reszta po 1,3%).
Na ile to są wiarygodne informacje? 20 lat nam zabraknie , ale wiek 55 mnie interesuje. Zakładam, że przed 1999 nam nie zaliczą do stażu
 
Pozwólcie że włączę się do tej dyskusji która również mnie interesuje, z uwagi na fakt że ja już jestem na niepełnej emeryturze.
Poszperałem trochę w necie odnośnie zmian jakie mają dotyczyć art. 15 a, i ogólnie przewija się najczęściej nie uchylenie tego artykułu lecz jego zmiana zmiana, która ma polegać na pozwoleniu doliczenia do emki lat z cywila pod pewnymi warunkami, 20 albo 25 lat służby (mogą doliczyć lata z cywila od razu) a ci co mają mniej służby mogą doliczyć lata z cywila po skończeniu 55 lat,, więc dla tych co mają niepełną emkę jest to szansa na uzyskanie pełnej emerytury 75% (pierwsze 3 lata po 2,6% reszta po 1,3%).
Ja też podobnie jak Basic jestem od miesiąca na emeryturze i też grzebię w internecie odnośnie art.15a - wyczytałem podobne propozycje dotyczące modyfikacji art.15a które były wcześniej rozważane.Tylko w naszym przypadku istnieje takie niebezpieczeństwo że emeryturę mogą wyliczać z ostatniej pensji a nie z najlepszych 10-ciu kolejnych wybranych lat / co niektórzy z nas byliby na tym znacznie stratni-ja np. średnią z 10-ciu najlepszych lat miałem 111% , a ostatnia pensja była 99% średniej w cle /. Myślę że bardzo ważną kwestią dla tegorocznych emerytów którą należy pilnować i o którą należy walczyć jest sprawa nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie "Wielokrotności kwoty bazowej ........". Jak obiecuje szef KAS ma ona wynosić 3,65 kwoty bazowej!!!! A ta nowa wielokrotność gdyby weszła w życie do końca II kwartału 2020 / jak jest teoretycznie planowane / i obowiązywała by od 1 stycznia 2020 , to by znacznie podniosło emerytury wszystkich tych którzy przeszli lub przejdą na emerytury w 2020r.
 
Nie twierdzę, że moje obawy się ziszczą i obym sie mylił w kwestii potencjalnego zagrożenia, że zmiany art.15a nie obejma osób które juz sa na emeryturze.
Nie jestem pewien czy prawnicy na ta chwile potrafiliby sie jednoznacznie wypowiedzieć w tej sprawie.
Obawy swoje opieram na przypuszczeniu, że system emerytalny wybiera sie tylko raz, w momencie przejscia na emeryturę.
W naszym przypadku:
1. Jesli ktoś wybrał emeryturę tylko z ZUS to nie może po roku się rozmyślić i stwierdzić, że jednak chce mundurową.
2. Jeśli ktoś wybtrał emeryturę tylko mundurową z art. 15 (w przypadku służby w Policji, SG, .... przed 1999 r), to też nie może za jakiś czas powiedzieć, że jednak woli system mieszany (okresy służby do mundurowej, reszta do ZUSowskiej części)

Idąc tym tropem rozumowania, może sie okazać (nie twierdzę że musi), że odchodząc dzisiaj na emeryturę z art. 15a., nie bedzie mozna tego w przyszłości odkręcić, chyba, że wprowadzając zmianę art. 15a, będą uchwalone jednocześnie przepisy przejsciowe regulujące tą kwestię.
 
Back
Do góry