• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Hawranek, jeżeli praca w firmie Cię cieszy i satysfakcjonuje, to sam rozumiesz, że Twoje pytanie jest trochę ......"odległe". Dam Ci taki przykład. Nie wiem dokładnie co miało się w tej ustawie zmienić, ale jakiś czas temu znajomi mi policjanci i żołnierze mówili mi, że obserwują "swoje ustawy" i gdy tylko staną się dla nich niekorzystne natychmiast odchodzą na emeryturę. Zrobili tak, bo wspomniane regulacje zrobiły się niekorzystne. Chwytasz?
Ale żeby było jasne Twój dylemat jest jak najbardziej słuszny. Po pierwsze, w kwestii "55", jeszcze niczego nie zmienili, a po drugie nikt Ci dziś nie da gwarancji jak długo może utrzymać się taki przepis, bo u nas to wiesz jedna noc i budzisz się w nowych realiach. Chyba nie muszę podawać najbardziej koronnego przykładu manipulacji z emeryturami z ostatnich lat. Znalazł się taki co wydłużył życie zawodowe kobiet o 7 lat, następnie.......
 
O właśnie ... Pan Skiba (sądzę - raczej nie osobiście), uważnie przeczytał snute przeze
mnie niedawno "teorie interpretacyjne", odnośnie dotyczących nas nowych treści ustawy.
Brawo, tak trzymać! Może uda się kiedyś ?! Póki co, to tylko "kosmetyka". Tamte "teorie"
wymagają wprawdzie przeredagowania, lecz wciąż pozostają aktualne ...


Stanowisko Ministerstwa Finansów
 
@jatoja - Toż oni tam mają - mówiąc delikatnie - bałagan, na poziomie znaczenia niedelikatnego.
Stąd właśnie się biorą tego rodzaju zagubienia w "zeznaniach" ... 🤫
 
bałagan pewnie i mają ale akurat nie w tym miejscu - na tej stronie jest widoczna "historia" legislacyjna projektu zmiany ustawy. Czyli chronologicznie przedstawiony jest przebieg prac. Nie należy więc dziwić się, że znajduje się tam również pierwotny projekt z 10 maja. Niżej znajduje się projekt z 17.06. czyli ostatni ze znanych i on zawiera aktualne propozycje zmian. Lektura tego projektu wskazuje, że nie ma żadnych niekorzystnych dla nas zmian od poprzedniego projektu. Czyli znosi się wymóg 55 lat, pozostaje 5 lat zadań policyjnych a za okres równorzędny ze służbą uznaje się okres od 15.09.99 (wejście w życie ustawy o SC) do mianowania. Zmiany w stosunku do poprzedniego projektu dot. sposobu zapisu a nie meritum.
Czytajmy uważnie by samemu nie wprowadzać bałaganu na tym forum :)
 
Tak czytam tę informację Sławka o pytaniach na spotkanie z szefem KAS i pomyślałem, że tak naprawdę naszym dużym problemem, który generuje większość złych zapisów dotyczących Służby Celnej jest jakieś wręcz szalone przywiązanie do koszmarnego stwierdzenia "zadania policyjne".
Chyba to jest najważniejsza rzecz do załatwienia czyli uzmysłowienie, że my jesteśmy w systemie zaopatrzeniowym nie dlatego, że wykonujemy bliżej nam nie znane "zadania policyjne" a dlatego, że wykonujemy bardzo ważne i trudne swoje zadania i za to należy nam się równe traktowanie, bez porównywania naszych zadań do zadań innych służb ujętych w systemie zaopatrzeniowym! Nakazy i zakazy tak, ale już przywileje to niekoniecznie.
Dobrze, że nie musimy mieć do tych 5 lat "zadań policyjnych" dodatkowo ze 3 lata "zadań strażaków", 2 lata "zadań służby więziennej" i tak z rok "zadań kontrwywiadu wojskowego".
Trybunał Konstytucyjny w swoim uzasadnieniu użył tego określenia "zadania policyjne" bardzo niefortunnie, no i poszło w świat.
Tak więc moim skromnym zdaniem należy przede wszystkim usunąć z ustawy ten zapis i w konsekwencji uzyskać równe traktowanie z wymienionymi służbami w ustawie.

Przepraszam, bo wiem, że się powtarzam, ale tak mnie to uwiera, że muszę to znów napisać. Obiecuję robię to ostatni raz!
 
[U]in spe[/U]
" Lektura tego projektu wskazuje, że nie ma żadnych niekorzystnych dla nas zmian od poprzedniego projektu.
Czyli znosi się wymóg 55 lat, pozostaje 5 lat zadań policyjnych a za okres równorzędny ze służbą uznaje się okres od 15.09.99 (wejście w życie ustawy o SC) do mianowania."

A zniesienie zmniejszenia podstawy wymiaru emerytury o L4, też tam jest, bo były Szef KAS, a obecny minister chyba opiniował to pozytywnie?!
 
bałagan pewnie i mają ale akurat nie w tym miejscu - na tej stronie jest widoczna "historia" legislacyjna projektu zmiany ustawy. Czyli chronologicznie przedstawiony jest przebieg prac. Nie należy więc dziwić się, że znajduje się tam również pierwotny projekt z 10 maja. Niżej znajduje się projekt z 17.06. czyli ostatni ze znanych i on zawiera aktualne propozycje zmian. Lektura tego projektu wskazuje, że nie ma żadnych niekorzystnych dla nas zmian od poprzedniego projektu. Czyli znosi się wymóg 55 lat, pozostaje 5 lat zadań policyjnych a za okres równorzędny ze służbą uznaje się okres od 15.09.99 (wejście w życie ustawy o SC) do mianowania. Zmiany w stosunku do poprzedniego projektu dot. sposobu zapisu a nie meritum.
Czytajmy uważnie by samemu nie wprowadzać bałaganu na tym forum :)

No to właśnie dowaliłeś przepięknie do bałaganu!

Gdybyś uważniej przeczytał moje wcześniejsze posty, byłbyś nie "wyskoczył z naukami do ojca,
jak ma dzieci robić".

1. Wyraziłem wątpliwość (wobec @jatoja) w komentowane twierdzenie, starając się możliwie
najdelikatniej wskazać dalsze doczytanie i podjęcie refleksji.
2. Skomentowałem zbieżność wyrażonych uwag podpisanych przez Pana Skibę (ad. sposobu
zapisu), do niedawno wpisanej na Forum mojej kpiny z umiejętności tworzenia przepisów,
przy czym dodałem uznanie, iż ktoś jednak coś zauważa. Rzecz jasna - sugestia "reakcji"
akurat na słowa z Forum, to "żartobliwe" wykorzystanie zbieżności.
3. Z pewną nutą sarkazmu (w pierwszym zdaniu) - zwracając się do @jatoja - wskazałem
jemu zagubienie, wyrażone uporem w "zeznawaniu" bez podjęcia prośby o refleksję.

Zatem przychylam się do Twojego postulatu i proszę wszystkich - nie pomijając Ciebie -
Czytajmy uważnie, by samemu nie wprowadzać bałaganu na tym forum ...
 
Cat-
Masz rację, nie czytam Cię uważnie. A nie robię tego dlatego, że niezależnie czy czytam Twoje wpisy uważnie czy mniej uważnie, to zbyt dużo wysiłku muszę włożyć (często bezskutecznie) by zrozumieć co napisałeś. Po prostu są one dla mnie zbyt trudne.
Wierzę, że piszesz o rzeczach ważnych dla nas wszystkich, więc mam prośbę, zejdź od czasu do czasu z wyżyn na dół i napisz tak bym ją i mi podobni, bez trudu zrozumieli co nam chcesz przekazać.
Nie jest moim zamiarem Cię pouczać ale pozwolę sobie zauważyć, iż w komunikacji jedną z podstawowych zasad jest ta, by przekazując informację zrobić to tak by była ona zrozumiała dla odbiorców do których chcesz dotrzeć. Ja na forum wchodzę, by uzyskać aktualne i jasne informacje. Jak będę chciał zmierzyć się z szukaniem treści ukrytych w słowach, to ponownie spróbuję podejść do "Ulissesa" Joyce'a (być może by ponieść znowu porażkę).
Przepraszam Ciebie i wszystkich, że odpowiadam na forum a nie na priva. Usprawiedliwię się tym, że (jako piszący) jestem tu nowy i nieoblatany w korzystaniu dostępnych narzędzi. Poza tym pomyślałem sobie, ze może takich jak ja - mających kłopoty ze zrozumieniem - jest więcej. Więc taka prośba z mojej strony, postaraj się pisać prościej a wtedy ja dołączę do grona Twoich wiernych czytelników :).
I na koniec jeszcze jedna, nieśmiała prośba. Nie przepisujmy się w tym temacie więcej (przynajmniej na forum). Pozwól, Ty "Stary wyga" tego forum, mieć mi, młokosowi, ostatnie zdanie ;) Z góry dziękuję
 
Fakt, Cat podnosi nam poprzeczkę intelektualną ;) Ja też przychylam się do prośby łącząc wyrazy szacunku dla obu userów.

Drogi Kolego.
Moje wypowiedzi żadnej "poprzeczki intelektualnej" nie podnoszą, lecz wręcz przeciwnie!

Trudność sprawiają one WYŁĄCZNIE osobom nastawionym zbyt intelektualnie, a w moim zamierzeniu zwłaszcza:
- butnym, pysznym, egoistycznym, infantylnym, interesownym, bez własnego zdania itp. czyli osobom z głównymi
cechami naszych wrogów!
Gdyby porównać słowa do ludzi, to moje są jak prostaczkowie ubrani w koronki.

ps
Weź to na spokojnie! W razie czego, to jeszcze niedługo ...
 
Ciekawe, że Straż Marszałkowska od klamek dla p)osłów nie musiała mieć "zadań policyjnych" aby uzyskać zaliczenie do emerytury wcześniejszych lat pracy. Będziemy mieli 65 letnich funkcjonariuszy 😂😂😂 paranoja służby
 
Nawet nie próbuję sobie tego wyobrazić, bym miał na "pierwszej linii" wytrzymać do 65 lat. Dziękuję Ci Agata za Twój wpis, którym przypomniałaś mi, że jaka by ta ustawa nie była, to jednak dzięki wprowadzeniu nas do systemu zaopatrzeniowego jest szansa, że dożyję tych 65 lat.
Znam takie miejsca i takie stanowiska, w których ludzie są wstanie pracować nawet do ...... lat (można wpisać dowolny wiek}.
Są jednak i takie gdzie każda służba, to gwóźdź do trumny. Do 65? Nie dałbym rady!
 
Nawet nie próbuję sobie tego wyobrazić, bym miał na "pierwszej linii" wytrzymać do 65 lat. Dziękuję Ci Agata za Twój wpis, którym przypomniałaś mi, że jaka by ta ustawa nie była, to jednak dzięki wprowadzeniu nas do systemu zaopatrzeniowego jest szansa, że dożyję tych 65 lat.
Znam takie miejsca i takie stanowiska, w których ludzie są wstanie pracować nawet do ...... lat (można wpisać dowolny wiek}.
Są jednak i takie gdzie każda służba, to gwóźdź do trumny. Do 65? Nie dałbym rady!

MASZ RACJĘ. NASI LUDZIE BIEGAJĄ PRZEZ 12 GODZIN W TAK WYSKOKICH TEMPERATURACH, NP. NA PASACH. KTO TO WYTRZYMA DO 65 ROKU ŻYCIA.:mad:
 
Back
Do góry