• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Dlaczego do 60 czy 65 lat skoro zniesiony bedzie nawet warunek 55 lat. Lata przed 1999 r. dostaniesz z ZUSU po spelnieniu ogólnego wieku emerytalnego. Jak coś potrafisz, a w Służbie się wypaliłaś to bierzesz emke mundurową i idziesz do pracy, albo jeśli Ci kwota emki wystarcza to nie idziesz. To chyba sytuacja komfortowa, a nie dramatyczna.
 
Podsumowując, na dzień dzisiejszy stan prawny w jest taki. Funkcjonariusz, który wstąpił do służby celnej przed 01.01.2013 r. musi wykazać min. 15 lat służby, w tym 5 lat, zadań policyjnych. Funkcjonariusz z kolei, który wstąpił do służby po 31.12.2012 r. musi wykazać min. 25 lat służby i też 5 lat zadań policyjnych? Natomiast funkcjonariusz służby celno-skarbowej, który wstąpił do służby w KAS już nie musi tych 5 lat policyjnych wykazywać, tylko 25 lat służby i wiek 55 lat?
 
Ci co wstąpili do służby po 31.12 2012 r., nawet przed KAS, też nie muszą się martwić o lata policyjne, bo wymagany staż minimalny osiągną najprędzej w 2038 roku, czyli większość służby będą mieli w KAS, a wystarczy tylko 5 lat.
Pozostali "starzy" funkcjonariusze, którzy w 2017 r nie stracili munduru, w 2022 roku będą mieli 5 lat w KAS, więc też nie będzie problemów z udowadnianianiem co sie kiedyś robiło.
Do tego czasu mogą się jednak zmienić przepisy emerytalne, lub ktoś może znowu "zreformuje" nam służbę.
W MSW mają wrócić do tematu likwidacji art 15a. Jeśli tak by się stało to wielu z nas na tym zyska trochę procentów.
 
Ci co wstąpili do służby po 31.12 2012 r., nawet przed KAS, też nie muszą się martwić o lata policyjne, bo wymagany staż minimalny osiągną najprędzej w 2038 roku, czyli większość służby będą mieli w KAS, a wystarczy tylko 5 lat.
Pozostali "starzy" funkcjonariusze, którzy w 2017 r nie stracili munduru, w 2022 roku będą mieli 5 lat w KAS, więc też nie będzie problemów z udowadnianianiem co sie kiedyś robiło.
Do tego czasu mogą się jednak zmienić przepisy emerytalne, lub ktoś może znowu "zreformuje" nam służbę.
W MSW mają wrócić do tematu likwidacji art 15a. Jeśli tak by się stało to wielu z nas na tym zyska trochę procentów.
A jak pisałem kiedyś tutaj, że trzeba mieć 5 lat w służbie celno-skarbowej, to nikt nie skomentował, a jednak miałem rację. Czyli ucywiliony, który wstąpił do służby przed 01.01.2013 r., mający 15 lat służby i 5 lat zadań policyjnych, nie dostanie emerytury w wieku 55 lat, bo nie spełni wymogu 5 lat w służbie celno-skarbowej, dobrze rozumiem?
 
A jak pisałem kiedyś tutaj, że trzeba mieć 5 lat w służbie celno-skarbowej, to nikt nie skomentował, a jednak miałem rację. Czyli ucywiliony, który wstąpił do służby przed 01.01.2013 r., mający 15 lat służby i 5 lat zadań policyjnych, nie dostanie emerytury w wieku 55 lat, bo nie spełni wymogu 5 lat w służbie celno-skarbowej, dobrze rozumiem?

Nie, źle.
 
Hawranku, zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy trzeba mieć łącznie 5 lat zadan policyjnych lub służby C-S. Może to być w różnych konfiguracjach.
1. Można było sobie to zapewnić tylko w cle (5 lat policyjnych w Służbie Celnej)
2. Jak ktoś nie miał policyjnych w cle to może odsłużyć 5 lat w S C-S
3. A może być np 3 lata policyjne w cle + 2 lata w SC-S i też bedzie dobrze

art. 12
2. W przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej dodatkowo wymagane
jest ukończenie 55 lat życia i posiadanie stażu służby co najmniej 5 lat:
1) przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie
Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
2) służby w Służbie Celno-Skarbowej.
 
Agata Flis
Po pierwsze masz rację, że jesteśmy skrzywdzeni, po drugie nie masz racji, że nic z tym nie jest robione. Cała ustawa jest naszpikowana niesprawiedliwością, a poprawki, które być może już wkrótce wejdą w życie są początkiem dochodzenia do sprawiedliwego traktowania.
Zbulwersowanych jest bardzo dużo, ale szkoda, że związek zawodowy Celnicy.pl, to ciągle aż i tylko około 5 tys. członków. Wyobrażasz sobie jakie byłoby przełożenie na działanie gdyby było nas dwa razy więcej?
Ty prowadziłaś od 1993 roku dochodzenia i ja to szanuję i rozumiem rozgoryczenie, ale spróbuj sobie wyobrazić jak czują się funkcjonariusze, którzy np. od 1990 roku pracują non stop w oddziałach granicznych na zmianach? Wiem, że takie myślenie nie poprawia sytuacji, ale czasami pozwala nabrać siły do działania, bo jest jednak komuś jeszcze trudniej.
Kurde jedna prosta czynność, niech każdy z obecnie płacących składkę namówi JEDNĄ, jedną jedyną osobę by się zapisała i momentalnie jest nas 2 x więcej. Ja mogę się pochwalić, że zrobiłem coś takiego.
I na koniec podzielę się moją sytuacją w służbie. Otóż nadchodzącej zmiany (zniesienie "55") wypatruje jak.......... kurde, nie potrafię nawet wymyślić porównania jak dla mojej psychiki jest potrzebna ta zmiana i wiesz co, nie będę pracował dłużej niż jest to potrzebne, a różnicę miedzy tym co mi naliczą a co dziś zarabiam zapracuję w innym miejscu. Nie wyobrażam sobie dalszej pracy w obecnych warunkach, by uzyskać te upragnione 75%.
Wszystkim nam życzę byśmy mieli te lata zaliczone i nie musieli tego robić, ale ja ratuję resztki zdrowia i spie.....am do innej pracy!
 
Tu już nic dobrego Nas nie czeka.

Jeśli myślisz o wszystkich, jako osobach pasywnych i zrezygnowanych, to grubo się mylisz.
Dlatego - to co piszesz, to NIEPRAWDA !!!

Uświadom sobie, że taka postawa nie tylko "boli" osoby działające. Nie jest nawet neutralna,
ale wręcz jest wrogą dywersją i sabotażem, które niszczą trud zaangażowanych.

TAK! Jest jeszcze parę niezłomnych osób! Nawet takich, które wiedzą, że dla siebie już nic
nie "ugrają", lecz Honor nakazuje im walczyć o sprawiedliwość do końca. Także ICH końca ...
 
Cat.
Myślę, że Zielony91 ma raczej na myśli szerszy kontekst niż to oceniłeś. Wydaje mi się, że ma na myśli nasze kochane państwo.
Zgadzam się z Tobą, że należy walczyć do końca, dlatego ja osobiście składkę na związek zawodowy Celnicy.pl będę płacił do końca, mojego lub jego.
 
Cat.
Myślę, że Zielony91 ma raczej na myśli szerszy kontekst niż to oceniłeś. Wydaje mi się, że ma na myśli nasze kochane państwo.
Zgadzam się z Tobą, że należy walczyć do końca, dlatego ja osobiście składkę na związek zawodowy Celnicy.pl będę płacił do końca, mojego lub jego.

Być może dobrze myślisz, że Kolega ma szerszy kontekst na myśli.

Ja natomiast myślę, że wiesz raczej dobrze, iż mam na myśli szerszy kontekst,
niż płacenie składek na ZZ CELNICY.PL ...
 
Hawranku, zgodnie z obecnym brzmieniem ustawy trzeba mieć łącznie 5 lat zadan policyjnych lub służby C-S. Może to być w różnych konfiguracjach.
1. Można było sobie to zapewnić tylko w cle (5 lat policyjnych w Służbie Celnej)
2. Jak ktoś nie miał policyjnych w cle to może odsłużyć 5 lat w S C-S
3. A może być np 3 lata policyjne w cle + 2 lata w SC-S i też bedzie dobrze

art. 12
2. W przypadku funkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej dodatkowo wymagane
jest ukończenie 55 lat życia i posiadanie stażu służby co najmniej 5 lat:
1) przy wykonywaniu zadań określonych odpowiednio w art. 1 ust. 2 pkt 4 i 5 ustawy z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie
Celnej lub w art. 2 ust. 1 pkt 4–6 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej lub
2) służby w Służbie Celno-Skarbowej.
Dziękuję za wyjaśnienie. No to ładnie tych ucywilnionych wycyckali, a właśnie - czy są jakieś dane mówiące o tym, ilu ucywilnionym zwrócono mundur? A ilu ucywilniono w ogóle?
 
podoba mi się ten pomysł
Kurde jedna prosta czynność, niech każdy z obecnie płacących składkę namówi JEDNĄ, jedną jedyną osobę by się zapisała i momentalnie jest nas 2 x więcej. Ja mogę się pochwalić, że zrobiłem coś takiego.

może rozdmuchamy tę iskierkę i zrodzi się mały pożar/super akcja?
 
Cat, Twoją intencje zrozumiałem doskonale. Ja tylko podzieliłem się tak przy okazji swoim postanowieniem. Zdaję sobie sprawę, że pieniądze, w tym temacie, to nie wszystko.
 
Back
Do góry