NA CO CZEKAJĄ "nasze" ZWIAZKI!!!!!!!!!!!!!!!
Zapomniałem dodać, że nie ustajemy w dalszym przypominaniu przedstawicielom rządu o złożonych funkcjonariuszom obietnicom w tej materii.
Najważniejsze jest jednak zaangażowanie środowiska
KOMUNIKAT
W dniach 10 i 17 grudnia 2010 roku odbyły się spotkania przedstawicieli strony społecznej
reprezentowanej przez związki zawodowe służb mundurowych oraz reprezentantów Rządu,
z udziałem Premiera RP, Donalda Tuska.
Podczas spotkań wymieniono uwagi i poglądy dotyczące modelu emerytalnego służb mundurowych,
oraz innych problemów dotyczących służb.
Ustalono, potrzebę dalszych rozmów, które będą dotyczyły:
- zaopatrzeniowego sytemu emerytalnego,
- nowych rozwiązań będących ofertą do wyboru dla osób w służbie i obejmujących całościowo nowo
wstępujących do służby od momentu wejścia w życie tych rozwiązań,
- zmian, których celem będzie większa efektywność zaopatrzeniowego systemu emerytalnego oraz
stworzenie warunków dla perspektywy wzrostu wynagrodzeń w służbach mundurowych i wydłużenie
okresu aktywności zawodowej.
W styczniu rozpocznie prace zespół związkowo - rządowy o charakterze eksperckim w celu
dokonania przeglądu zaopatrzeniowego modelu emerytalnego służb mundurowych i przygotowania
propozycji rozwiązań.
Dodatkowo powołany zostanie zespół, który dokona przeglądu problemów w służbach
mundurowych.
Za stronę związków zawodowych: Za stronę rządową:
Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy
Policjantów
Antoni Duda - przewodniczący
Michał Boni
Minister, członek Rady Ministrów
Podsekretarz Stanu
Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i
Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy
Funkcjonariuszy Straży Granicznej
Mariusz Tyl - przewodniczący
1
Związek Zawodowy Strażaków „Florian"
Krzysztof Ole^sak - przewodniczący
Krajowa Sekcja Pożarnictwa NSZZ „Solidarność"
Robert Osmycki - przewodniczący
ma
Leszek Błaszczyk
Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy
Pracowników Pożarnictwa
Krzysztof Hetman
Niezależny Samorządowy Związek Zawodowy
Funkcjonariuszy i Pracowników Więziennictwa
Wiesław Żurawski - przewodniczący
Pozostanie system zaopatrzeniowy
Od połowy stycznia rozpocznie pracę wspólny zespół ekspertów, który przygotuje propozycje rozwiązań ws. reformy systemu emerytur mundurowych - ustalono podczas piątkowego spotkania szefa doradców premiera Michała Boniego i wiceszefa MSWiA Adama Rapackiego ze związkowcami.
Jak dowiaduje się portal-mundurowy.pl, w spotkaniu nie uczestniczył płk
Marian Babuśka przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów WP, ale w zespole ekspertów ma uczestniczyć nie tylko przedstawiciel konwentu, ale także Czesław Piątas, wiceminister obrony narodowej.
Po trwających ponad dwie godziny rozmowach w kancelarii premiera, szef NSZZ Policjantów
Antoni Duda powiedział PAP, że do zmodyfikowanego systemu emerytalnego wejdą jedynie funkcjonariusze nowo przyjęci do służby. "Pozostali będą mogli wybrać między starym a nowym systemem" - powiedział Duda dodając, że nowe przepisy mogłyby wejść w życie najwcześniej 1 stycznia 2012 r.
Dopytywany o szczegóły Duda odpowiedział: "Dzisiaj jeszcze nie pracowaliśmy nad założeniami, ponieważ to wymaga pewnych wyliczeń. Jeżeli chodzi o podstawowe uprawnienia - czy to będzie 20 czy 25 lat - to trudno dzisiaj powiedzieć".
Zespół ma przygotować rozwiązania szczegółowe. Z informacji uzyskanych przez portal wynika, że na obecnym etapie uzgodniono, że w służbach mundurowych pozostanie system zaopatrzeniowy, co potwierdza
komunikat [PDF}. Nie ustalono, po jakim okresie funkcjonariusze i żołnierze, którzy rozpoczną służbę po 1 stycznia 2012 r. będą mogli przejść na emeryturę: po 20 czy 25 latach i ukończeniu 50 czy 55 lat. Projekt ustawy powinien być gotowy w I półroczu 2011 r.
Obecnie w służbach mundurowych emerytura przysługuje po 15 latach służby i zależy od wysokości ostatniej pensji oraz dodatków i nagród rocznych. Po 15 latach służby wynosi ona 40 proc. ostatniej pensji i za każdy dodatkowy rok rośnie o 2,6 proc. Maksymalna emerytura może wynieść 75 proc.
Piątkowe spotkanie w kancelarii premiera było już drugą turą rozmów ws. reformy systemu emerytur mundurowych; pierwsza odbyła się w ubiegły piątek. Kolejne spotkanie w tej sprawie planowane jest po Nowym Roku. R.Ch
* * *
2,5 godziny trwały, 10 bm. rozmowy szefa rządu Donalda Tuska z przedstawicielami Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych w sprawie reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.
W spotkaniu uczestniczyli także szef MSWiA
Jerzy Miller, szef doradców premiera
Michał Boni oraz rzecznik rządu
Paweł Graś. Rozmawiano o sprawach związanych z reformą systemu emerytur mundurowych.
Po spotkaniu
Paweł Graś podkreślił, że związkowcy rozumieją, iż utrzymanie obecnego stanu nie jest możliwe i będą akceptować zmiany systemu odnoszące się do tych, którzy będą służyć w policji, w straży i innych służbach mundurowych w przyszłości. Dodał również, że „radykalne zmiany nie będą dotyczyły tych, którzy już służą” – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
–
W ustawie musi być jednak jasno napisane, że prawo do świadczenia na starych zasadach zachowa każda osoba, która przed wejściem w życie zmian przepracowała jeden dzień – nalegał
Antoni Duda, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów. Jak poinformował Dziennik "Gazeta Prawna " , związkowcy nieoczekiwanie otrzymali wsparcie ze strony PSL. Wicepremier
Waldemar Pawlak obiecał im zachowanie zaopatrzeniowego systemu emerytalnego. W zamian policjanci i żołnierze mają służyć dłużej.
O ile? Obecnie bardzo prawdopodobna jest koncepcja, aby obok wydłużonego z 15 do 25 lat stażu uprawniającego do emerytury wprowadzić dodatkowo granicę wieku – 50 lub 55 lat.
Nowe rozwiązania mogą wejść w życie w 2012 roku. Obejmą osoby, które zdecydują się na wstąpienie do wojska lub policji po tym terminie.
W ocenie
Antoniego Dudy, spotkanie umożliwiło przedstawienie argumentów za odstąpieniem od wprowadzenia w 2012 r. powszechnego systemu emerytalnego dla służb mundurowych. Przedstawiono podstawowy argument, że z punktu widzenia państwa, służb mundurowych oraz bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, system zaopatrzeniowy jest bardziej korzystny, niż powszechny. Warunki i szczegóły funkcjonowania systemu można uzgodnić w negocjacjach w trakcie spotkań roboczych - powiedział Antoni Duda.
Jak dowiaduje się nieoficjalnie portal-mundurowy.pl, podczas spotkania premier Tusk poinformował związkowców, że nie jest zwolennikiem włączania służb mundurowych do systemu powszechnego. System emerytalny wymaga jednak modyfikacji, by młodzi żołnierze i funkcjonariusze nie odchodzili po 15 latach służby. W tej sprawie będą odbywać się regularne konsultacje ze związkowcami. Premier podtrzymał zapewnienia wyrażone w liście z 25 czerwca br. skierowanym do żołnierzy zawodowych, że będą zachowane prawa nabyte, zaś
zmiany obejmą jedynie tych żołnierzy, którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie nowych przepisów emerytalnych. „ Proszę ten list potraktować jak list żelazny „ – miał wyrazić się premiera.
Podczas spotkania poruszono także sprawy braku waloryzacji uposażeń w służbach mundurowych. Premier uzasadniał to trudną sytuacją finansów publicznych. Przypomniał, że w kilku państwach europejskich, pensje żołnierzy i funkcjonariuszy zostały nawet zmniejszone.
GDZIE SĄ NASZE ZWIĄZKI-NASTĘPNY PRZYKŁAD ŻE POWINIEN BYĆ 1 SILNY ZWIĄZEK A NIE 5 CZY 6 MARNYCH MAŁYCH ZWIĄZKÓW Z KTÓRYMI STRONA RZĄDOWA SIĘ W OGÓLE NIE LICZY