Emerytury !!!

Protest na granicach przemówiłby do wyobrażni nieomylnych !
Bez dwóch zdań.Zgadzam się !
Ale bardzo słabo widzę twórczą koalicję typu :
wschodnia granica, porty morskie,porty lotnicze ?
A tylko tego typu wspólne działania mają szansę
na skuteczność i powodzenie !
 
Zgadzam się z Tobą, tylko nie wszystkim jest po drodze ... !
Niektórych niedowartościowanych, zadawala ochłap z pańskiego
stołu typu " finansowe cokolwiek " na święta, małe co nieco - ale CIESZY !
I "nieomylni" wiedzą co robią !
 
Chciałbym sie dowiedzieć czy coś drgnęło w sprawie naszych emerytur. Nie chodzi mi o konkrety tylko o samo podejście MSWiA czy generalnie Rządu do SC czy my jesteśmy tą mundurówka czy nie? Bo jak do dyskusji nad koncepcją i przyznawania emerytur to nie byliśmy, ale jak do zabierania stawki za chorobowe to jesteśmy tak? Może na podstawie tego( http://celnicy.pl/content.php?169-K...zacji-uposa%BFe%F1-w-s%B3u%BFbach-mundurowych )można by się wprosić na spotkania ministerialno-związkowe dot.emerytur?? Jak myślicie...?
 
Jakoś dziwnie temat przysechł. Przecież w tej chwili powinna być właśnie o emerytury największa batalia. Pagony, mianowania, wartościowania to już trochę "musztardka po kiełbasie". Czy liderzy związków w ogóle coś w tym temacie działają???? Jedynie S.Siwy próbuje się o to dobijać, a reszta co???? Liczy wyrównania??? Może powinniśmy wywrzeć jakąś presję na nich, bo znowu mimo chęci wyjdzie jak zwykle.
 
właśnie w mf trwają "tajne" prace nad programem 50+ w SC i nie widomo kiedy się zakończą ani co szef podpisze
nie rozumiem dlaczego nie są przedstwione do naszej, braci celnej, wiadomości informacje na temat zaawansowania prac ani żaden projekt owego programu
Bo to wszystko było dawno i nieprawda już:

Założenia systemu emerytalnego dla funkcjonariuszy Służby Celnej

1. Obecnie Służba Celna podlega pod powszechny system ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że:
• Od uposażeń funkcjonariuszy celnych odprowadzana jest składka na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, wypadkowe);
• Funkcjonariusze mają konta emerytalne w ZUS, mogą być także członkami otwartych funduszy emerytalnych;
• Wiek przechodzenia na emeryturę wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (dotyczy to funkcjonariuszy urodzonych po 1948 r.);
• Wysokość emerytury jest liczona uwzględniając zgromadzone składki emerytalne oraz wiek przejścia na emeryturę – oznacza to, że emerytura zależy od wynagrodzeń osiąganych przez cały okres pracy zawodowej.
2. Pozostałe służby mundurowe objęte są zaopatrzeniowymi systemami emerytalnymi, co oznacza że:
• Od uposażeń funkcjonariuszy nie są pobierane składki na ubezpieczania społeczne (np. w trakcie choroby dostają uposażenie na zasadach ogólnych);
• Emerytury tych funkcjonariuszy wypłacane są bezpośrednio z budżetu państwa;
• Emerytura może być pobierana po 15 latach służby (wynosi wtedy 40% ostatniego uposażenia), maksymalnie wysokość emerytury wynosi 75% uposażenia.
Planowane zmiany w systemie emerytalnym dla służb mundurowych zakładają:
• Prawo do emerytury po 25 latach służby w wieku 55 lat, wynoszącej 80% uposażenia (średniego z ostatnich 3 lat służby).

3. System emerytalny dla Służby Celnej powinien:
• Pozwalać na wcześniejsze niż w ustawowym wieku emerytalnym zakończenie służby ze względu na obciążenia służby;
• Otrzymanie emerytury, która byłaby relatywnie atrakcyjna dla funkcjonariuszy tj. nie zniechęcała do przychodzenia do Służby Celnej, nie prowadziła do preferencji innych służb (np. Straży Granicznej);
• Wzmacniać lojalność w stosunku do Służby i być z tego powodu znaczącym czynnikiem antykorupcyjnym.



4. Proponowane rozwiązanie:

Emerytura celna stanowić będzie uzupełnienie emerytury z systemu powszechnego, które pozwala na wcześniejsze niż w ustawowym wieku emerytalnym zakończenie służby. Wprowadzone rozwiązanie będzie pozwalało na pobieranie świadczenia adekwatnego do okresu służby. Proponowane rozwiązanie będzie zbliżonego do zasad istniejących w innych służb mundurowych.
W ramach systemu funkcjonariusze Służby Celnej objęci byliby w dalszym ciągu powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych, a w ramach systemu dla Służby Celnej otrzymywaliby uzupełnienie emerytury:
a) od niższego wieku;
b) podwyższające wysokość emerytury, zgodnie z ilustracją poniżej.
Uzupełnienie wypłacanej emerytury dokonywane byłoby bezpośrednio z budżetu państwa. Obsługę emerytur celnych zapewniałby Zakład Ubezpieczeń Społecznych.



Warunki przyznania emerytury celnej
Emerytura celna przysługiwałaby funkcjonariuszom, którzy legitymują się co najmniej 25 -letnim stażem w służbie celnej i administracji celnej, w wieku nie niższym niż 55 lat. Zaliczenie okresu służby w Służbie Celnej i pracy w administracji celnej w statusie funkcjonariusza celnego od 1983 roku ze względu na wejście życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 23 stycznia 1983 r. w sprawie niektórych praw i obowiązków urzędników administracji celnej.

Wysokość emerytury celnej
Wysokość podstawowej emerytury celnej wynosiłaby 60% podstawy wymiaru emerytury. Dodatkowo za każdy rok służby w warunkach trudnych (służba na granicy, służba w wydziałach zwalczania przestępczości) wymiar emerytury zwiększany byłby o 1% podstawy wymiaru, nie więcej jednak niż o 20%.
Za każdy dodatkowy rok służby po 55 roku życia, emerytura byłaby zwiększana o 4% podstawy wymiaru – w wiek 60 lat stanowiłaby 80% podstawy wymiaru.
Łącznie emerytura celna nie może być wyższa niż 80% podstawy wymiaru (analogicznie, jak w systemach mundurowych).

Finansowanie emerytury celnej
Wypłata emerytury celnej (ponad kwotę wynikającą z powszechnego systemu emerytalnego) finansowana byłaby z budżetu państwa. Oznacza to, że skutki finansowe wprowadzonej ustawy będą odczuwalne od 2011 r., w stosunku do kilkudziesięciu osób. Wówczas zostaną wypłacone pierwsze emerytury celne.

Rekompensaty dla osób opuszczających Służbę Celną
Ze względu na proces ucywilnienia części osób, które obecnie są w Służbie Celnej proponowane jest uwzględnienie okresu służby lub pracy w administracji celnej w postaci zwiększenia podstawy obliczenia emerytury. Rekompensata byłaby wyliczana o kwotę według następującej formuły:
1,5% * podstawa obliczenia emerytury * staż w Służbie Celnej.
Kwota ta byłaby waloryzowana zgodnie z zasadami obowiązującymi w systemie emerytalnym. Zwiększenie wysokości emerytury byłoby możliwe maksymalnie o 30%.

5. Program 50+ w Służbie Celnej
Celem uruchomienia programu 50+ w Służbie Celnej jest umożliwienie funkcjonariuszom, którzy osiągną wiek 50 lat pełnienie służby na stanowiskach w zapleczu merytorycznym do czasu osiągnięcia uprawnień emerytalnych lub nawet do 65 roku życia poprzez:
 zmianę warunków pełnienia służby na mniej uciążliwe w związku z ograniczeniami fizycznymi osiągniętego wieku;
 doszkalanie z zakresu kompetencji wymaganych do pełnienia służby na stanowiskach eksperckich w zapleczu (dyspozytor, rachmistrz, orzecznik);
 zachęcanie do pozostawania w służbie mimo posiadania uprawnień emerytalnych ze względu na wyższe uposażenie i inne elementy motywacyjne (nagrody, badania);
 umożliwianie wykorzystania lojalności do instytucji na stanowiskach cywilnych.

Elementy programu:
1. Program doszkalający po 45 roku życia ukierunkowany na zdobycie kompetencji do pełnienia służby na stanowiskach w zapleczu.
2. Zwolnienie z kosztów szkolenia osób przechodzących na emeryturę.
3. Nabór wewnętrzny do pełnienia służby na stanowiskach eksperckich w zapleczu priorytetowo dla osób z kontroli granicznej i kontroli drogowej.
4. Wyłączenie z dyspozycyjności osób na 4 lata przed osiągnięciem uprawnień emerytalnych.
5. Finansowanie badań przesiewowych dla osób w wieku powyżej 50 lat.
6. W przypadku orzeczenia o niezdolności do pełnienia służby propozycja pracy na stanowisku cywilnym.
 
do przeżytek

Skąd masz tak dokładne informacje, jeśli prace są tajne.
Uważam, że jest to kolejna ściema, żeby odwrócić naszą uwagę
od mianowań i wartościowania. Już jedną propozycję emerytur
zaproponowaną przez SSC mieliśmy. Wiadomo co z tego wyszło.
 
Skąd masz tak dokładne informacje, jeśli prace są tajne.
Uważam, że jest to kolejna ściema, żeby odwrócić naszą uwagę
od mianowań i wartościowania. Już jedną propozycję emerytur
zaproponowaną przez SSC mieliśmy. Wiadomo co z tego wyszło.

jakie dokładne informacje?
to co zamieszczone jest powyżej to stara propozycja
a jeśli chodzi o program 50+ to wystarczy przeczytać decyzje wydane przez SSC no i trochę "zasięgnąć języka " bo żadnych oficjalnych informacji w tym temacie nie udało się znaleźć poza decyzją nr 16SC/2010
 
to nadal nic nie wyjaśnia w temacie stażu przed lub po SC - w in służbach jest to unormowane - a ludzie mają staż i opłacane składki np z administracji skarbowej, samorządowej, spółek skarbu państwa, firm prywatnych

nie wiem jak wy, ale dla mnie system np.
20 lat służby i min. wiek 50 lat za 53 % ostatniego uposażenia
+ 2,6 % za każdy następny rok służby
+ 2,6 % za każdy rok składkowy poza służbą przed lub po ( ale max. za 3 lata )
+ 1,3 % za każdy kolejny rok składkowy poza służbą przed lub po
+ 0,7 % za każdy rok okresów nieskładkowych przed służbą[
ale max 75 % ostatniego uposażenia ( z dodatkami ) a 80 % dla inwalidów
JEST CAŁKIEM SENSOWNY

W tej chwili jest:max 75 % ( 80 dla inwalidów):

Art. 15. 1. 17) Emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o:
1) 2,6% podstawy wymiaru - za każdy dalszy rok tej służby;
2) 2,6% podstawy wymiaru - za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy lata tych okresów;
3) 1,3% podstawy wymiaru - za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa w pkt 2;
4) 0,7% podstawy wymiaru - za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.
2. Emeryturę podwyższa się o:
1) 2% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio w charakterze nurków i płetwonurków oraz w zwalczaniu fizycznym terroryzmu,
2) 1% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
a) w składzie personelu latającego na samolotach i śmigłowcach,
b) w składzie załóg nawodnych jednostek pływających,
c) w charakterze skoczków spadochronowych i saperów,
d) w służbie wywiadowczej za granicą,
3) 0,5% podstawy za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu.
3. Emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych.
4. Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostanie w związku ze służbą.
 
Ostatnia edycja:
Czy to są jakies nowe propozycje, czy to o czym mowiło sie jakies 2 lata temu.
Jezeli to cos nowego, to nie ma zwiazku z emeryturami innych munduowych.
 
Już mamy prawie połowę stycznia i dalej nie wiemy co z naszymi emeryturami. Sławek czy jakiś minister raczył już udzielić odpowiedzi na Twoje pisma dotyczące naszych przyszłych emerytur? Czy do rozmów nad przyszłymi emeryturami służb został zaproszony nasz związek?
 
cz ten rząd przypomni sobie o obietnicach dopiero jak wyjdziemy na ulicę?

tak trudno być słownym?

lekceważyć wszystkich a zacząc obiecywać marchewki dopiero w razie buntu a potem ich nie dawać - to motto rządu?
 
nie wyjdziemy na ulice - NIE będziemy mieć wcześniejszych emerytur !!! jasne i proste. Niech związek dalej siedzi cicho.
 
nie wyjdziemy na ulice - NIE będziemy mieć wcześniejszych emerytur !!! jasne i proste. Niech związek dalej siedzi cicho.

A czy chociaż jesteś w związku ?Łatwo jest wymagać,ale siła każdego związku leży w ludziach,którzy potrafią walczyć o swoje i nie bać się naczelników i dyrektorów.Granica siedzi cicho,dlaczego?Bo każdy się boi żeby go nie przenieśli,każdy narzeka ale trzyma się granicy pazurami,to właśnie na granicy dochodzi do największych patologii w wykonaniu kadry,ale funkcjonariusze się na to zgadzają,bo......,niech każdy zajrzy do swojego sumienia i sam sobie odpowie na to pytanie.SIEDZENIE CICHO I TOLEROWANIE TEGO SYFU,ROBI Z NAS WSZYSTKICH ZWYKŁYCH NIEWOLNIKÓW.
 
Panowie prawda jest taka ze oni(czytaj kadra)zrobili najlepsza rzecz jaka mogli........kupili sobie spokój i ludzi .Dzisiaj granica to w wiekszości ludzie ze stazem od 0 do 6 lat (patrz medyka) a wiec osoby które poprzez wartosciowanie i wyrównania myslą ze złapali Pana Boga za rękę .Są niestety łatwo sterowalni,a jak jeszcze obiecują im w niedalekiej przyszlości 1000pln dodatku granicznego wiec czego oczekiwac????Ci co chcieli stac na srodku barykady dzisiaj czekają w sądzie na głowną rozprawe po 4 latach od dnia postawienia zarzutów.Jedyny pozytyw jest taki że kazdemu z tych pseudo naczelników cło uratowało zycie.Zaden z nich nie umie nic tylko pozorowac prace i spychac na innych ,w obecnej rzeczywistości na rynku pracy nie znalezli by nic ,bo są moralnymi zerami i bezwartościowymi ludzmi.
 
Gazeta prawna
wtorek, 11 stycznia 2011 08:20
Rząd przyspiesza reformę emerytur mundurowych
Policjanci i żołnierze zawodowi będą musieli dłużej służyć, aby uzyskać prawo do emerytury. Ma też zostać wprowadzony minimalny wiek uprawniający do tego świadczenia.
Jeszcze w tym tygodniu powstanie specjalny zespół rządowo-związkowy mający przygotować ostateczną wersję reformy systemu emerytalnego służb mundurowych.
– Umówiliśmy się z ministrem Michałem Bonim, że właśnie ten zespół przygotuje ustawę określającą nowe zasady przechodzenia na emeryturę policjantów i żołnierzy. Do 20 stycznia przygotujemy szczegółowy harmonogram jego prac – mówi nam podinsp. Andrzej Szary, wiceprzewodniczący Zarządu Głównego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów.
Dodaje, że wtedy będzie już wiadomo, kiedy gotowa ustawa może trafić do Sejmu. Zwraca też uwagę na zmianę nastawienia rządu do reformy systemu emerytalnego policjantów i żołnierzy. Już w czasie grudniowego spotkania związkowców z premierem Donaldem Tuskiem rząd z większym zrozumieniem wysłuchał argumentów przeciwko włączeniu do systemu powszechnego osób służących w służbach mundurowych.
– Osoby wstępujące do policji po wejściu w życie nowego systemu nie trafią więc do ZUS, lecz pozostaną w systemie zaopatrzeniowym. Teraz będziemy negocjować zasady przechodzenia na nowe świadczenia – wyjaśnia Antoni Duda, przewodniczący ZG NSZZ Policjantów.
Rozważane jest wydłużenie z 15 do 20 lub 25 lat okresu służby uprawniającego do wcześniejszej emerytury. Jednocześnie ma się pojawić warunek, że taka osoba będzie musiała mieć skończone 50 lub 55 lat. Tym samym na wcześniejsze emerytury nie będą mogli przechodzić funkcjonariusze mający 35 lat. Potwierdza to minister Michał Boni, który w liście otwartym skierowanym do twórców reformy emerytalnej mówi o konieczności przygotowania trzeciego warunku przechodzenia na emeryturę. Zgodnie z jego propozycją osoby wstępujące do służby w zamian za dłuższą służbę będą mieć zwiększane świadczenie od 2,5 do 3 proc. za każdy rok służby po 30 latach stażu. Propozycja ta nawiązuje do rozwiązań wynegocjowanych w 2009 roku przez związki zawodowe i wiceministra spraw wewnętrznych i administracji gen. Adama Rapackiego. Wówczas ustalono, że funkcjonariusz decydujący się na pozostanie w służbie powyżej 20 lat za każdy dodatkowy rok otrzyma 3 proc. podstawy wymiaru, a jego świadczenie wyniesie nie więcej niż 85 proc. ostatniego uposażenia.
– Ustalenie nowych mechanizmów liczenia emerytury będzie kluczowe dla reformy. Jeśli nowy system będzie korzystny finansowo dla funkcjonariuszy, to będą mogli go także wybrać ci, którzy obecnie służą w formacjach mundurowych – dodaje Antoni Duda.
Rząd jednocześnie gwarantuje zachowanie praw nabytych przez policjantów i żołnierzy obecnie służących w formacjach podległych MSWiA i MON. Potwierdza to minister obrony narodowej Bogdan Klich. Jego zdaniem nowe zasady będą dotyczyć tych osób, które będą wstępować do wojska po 1 stycznia 2012 r.
 
Back
Do góry