Rozdział 7
Tryb przekazywania i zakres informacji o terminach czynności podlegających kontroli oraz rodzaje prowadzonej dokumentacji w zakresie wytwarzania wyrobów tytoniowych
2. Wykaz procesów technologicznych, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1) określenie rodzaju wyrobu tytoniowego, który ma być produkowany;
2) datę i godzinę rozpoczęcia procesu wytwarzania oraz przekazania wyrobów tytoniowych do magazynu;
3) przewidywaną ilość wyrobów tytoniowych, które zostaną wyprodukowane.
3. Przepis § 21 ust. 2 stosuje się odpowiednio do zmian wykazie, o którym mowa w ust. 1.
4. Informacja o terminach procesów produkcyjnych, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać określenie terminu przeprowadzenia tych procesów oraz rodzaj i przewidywaną ilość wyprodukowanych wyrobów tytoniowych.
§ 30. Podmiot sporządza raport dzienny zawierający ilości i rodzaje wyprodukowanych i przekazanych do magazynu wyrobów tytoniowych.
§ 31. Przepis § 24 stosuje się odpowiednio do przyjęcia wyrobów tytoniowych zwróconych w wyniku reklamacji.
Rozdział 8
Tryb przekazywania i zakres informacji o terminach czynności podlegających kontroli oraz rodzaje prowadzonej dokumentacji w zakresie wytwarzania wyrobów energetycznych
2. Wykaz procesów technologicznych, o którym mowa w ust. 1, powinien zawierać:
1) określenie rodzaju wyrobów energetycznych, które mają być produkowane;
2) datę i godzinę rozpoczęcia procesu produkcji oraz przekazania wyrobów energetycznych do magazynu;
3) rodzaj i ilość wyrobów akcyzowych użytych do produkcji wyrobów energetycznych;
4) przewidywaną ilość wyprodukowanych wyrobów energetycznych oraz sposób ustalenia ich ilości.
3. Przepis § 21 ust. 2 stosuje się odpowiednio do zmian wykazie, o którym mowa w ust. 1.
4. Informacja o terminach procesów produkcyjnych, o której mowa w ust. 1, powinna zawierać określenie terminu przeprowadzenia tych procesów oraz rodzaj i przewidywaną ilość wyprodukowanych wyrobów energetycznych.
§ 33. Czynności produkcyjne w zakresie procesu produkcji wyrobów energetycznych, a także przekazywania ich do magazynu, odnotowuje się w prowadzonej przez podmiot dokumentacji.
§ 34. Przepis § 24 stosuje się odpowiednio do przyjęcia wyrobów energetycznych zwróconych w wyniku reklamacji.
§ 35. 1. Podmiot dokonujący wysyłki wyrobów energetycznych objętych obowiązkiem znakowania i barwienia, jest zobowiązany do wystawienia atestu, który powinien zawierać:
1) nazwę, adres podmiotu dokonującego wysyłki, numer atestu oraz datę jego wystawienia;
2) imię i nazwisko oraz podpis podmiotu wystawiającego atest lub jego przedstawiciela;
3) nazwę i adres odbiorcy;
4) przeznaczenie wyrobów energetycznych;
5) stwierdzoną przez podmiot ilość znakowanego i barwionego wyrobu energetycznego oraz rodzaj i numery naczyń użytych do jego przewozu;
6) zawartość nieusuwalnego znacznika oraz barwnika dodanego do wyrobu energetycznego, w mg/l oleju, których rodzaje i minimalne ilości stosowane do znakowania i barwienia regulują przepisy wydane na podstawie art. 90 ust. 3 ustawy.
2. Atest, o którym mowa w ust. 1, podmiot sporządza w dwóch egzemplarzach, z których jeden dołącza do dokumentu przewozu lub innego dokumentu, o którym mowa w § 43 ust. 2, a jego wystawienie odnotowywane jest w prowadzonym przez podmiot rejestrze wydanych atestów.
Rozdział 9
Tryb przekazywania i zakres informacji o terminach czynności podlegających kontroli oraz rodzaje prowadzonej dokumentacji w zakresie stosowania i oznaczania wyrobów akcyzowych znakami akcyzy
2. Przepisów ust. 1 nie stosuje się do wyrobów akcyzowych:
1) od których został już uiszczony należny podatek akcyzowy, ponownie rozlanych lub rozważonych w inne opakowania jednostkowe w miejscu ich sprzedaży detalicznej;
2) importowanych lub nabywanych wewnątrzwspólnotowo, jeżeli oznaczanie ich znakami akcyzy następuje poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub w wolnym obszarze celnym, w składzie wolnocłowym bądź w składzie celnym.
§ 37. W przypadku gdy zamierzone oznaczanie wyrobów akcyzowych znakami akcyzy następuje z powodu uszkodzenia znaków akcyzy na tych wyrobach, nieprawidłowego oznaczenia tych wyrobów bądź oznaczenia ich nieodpowiednimi znakami akcyzy, jak również z powodu wystąpienia w obrocie wyrobów akcyzowych nieoznaczonych znakami akcyzy, podmiot sporządza spis tych wyrobów i przedstawia go właściwemu naczelnikowi urzędu celnego w terminie 3 dni od dnia stwierdzenia tych zdarzeń lub ich wystąpienia, w celu jego potwierdzenia.
§ 38. 1. Podmiot sporządza raporty dzienne ze zużycia oraz utraty, zniszczenia lub uszkodzenia znaków akcyzy.
2. W przypadku stwierdzenia wystąpienia wad fizycznych znaków akcyzy posiadanych przez podmiot, sporządza on protokół określający ilość i rodzaj wadliwych znaków, serię, numer ewidencyjny i datę ich wytworzenia, a także występujące wady.
§ 39. 1. Zdjęcie, kasowanie oraz niszczenie znaków akcyzy odbywa się w obecności funkcjonariusza. Z czynności zdjęcia, kasowania lub niszczenia znaków akcyzy podmiot sporządza protokół, który podpisuje również obecny przy tych czynnościach funkcjonariusz.
2. W przypadku:
1) zdjęcia znaków akcyzy, w przypadkach określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 123 ust. 4 ustawy;
2) wprowadzenia kasowania znaków akcyzy, na podstawie art. 124 ustawy;
3) niszczenia znaków akcyzy zdjętych z opakowań jednostkowych wyrobów akcyzowych oraz uszkodzonych albo zniszczonych przed ich naniesieniem na wyroby akcyzowe lub w procesie oznaczania wyrobów akcyzowych
- podmiot jest obowiązany przesłać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, co najmniej na 3 dni przed zdjęciem, zniszczeniem lub kasowaniem, pisemną informację o zamiarze przeprowadzenia tych czynności.
Rozdział 10
Tryb niszczenia wyrobów akcyzowych
2. Podmiot przesyła właściwemu naczelnikowi urzędu celnego pisemną informację o zamiarze zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w ust. 1, co najmniej na 3 dni przed zamierzonym terminem ich zniszczenia.
3. Podmiot sporządza w dwóch egzemplarzach protokół zniszczenia wyrobów akcyzowych, o których mowa w ust. 1, podając przyczyny ich zniszczenia. Protokół podpisuje funkcjonariusz oraz podmiot albo jego przedstawiciel.