cd
Szczegółowy zakres i sposób kontroli, tryb przekazywania i zakres informacji o terminach czynności podlegających kontroli oraz rodzaje i wzory prowadzonej dokumentacji w zakresie wytwarzania, przerobu, zużycia lub magazynowania alkoholu etylowego i napojów spirytusowych
§ 9. 1. Wytwarzanie, odzyskiwanie, oczyszczanie i odwadnianie alkoholu etylowego może odbywać się tylko w obecności funkcjonariusza, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Przepisu ust. 1 nie stosuje się:
1) jeżeli zamknięcia urzędowe nałożone na pomieszczenia, urządzenia, aparaturę i naczynia uniemożliwiają dostęp do alkoholu etylowego lub jego par;
2) do jednostek naukowych, kontrolnych i doświadczalnych oraz samodzielnych laboratoriów naukowych i doświadczalnych, w których w ciągu roku łączna ilość uzyskanego alkoholu etylowego nie przekracza 300 dm3 alkoholu etylowego 100 % vol;
3) do gorzelni.
§
10. Podmiot jest obowiązany przesłać właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, co najmniej na dzień przed zamierzonym wytwarzaniem, odzyskiwaniem, oczyszczaniem i odwadnianiem alkoholu etylowego, pisemną informację o ilości i rodzaju surowców lub innych produktów, z których alkohol etylowy ma być wytworzony lub odzyskany oraz przewidywanym terminie przeprowadzenia tych czynności.
2. Podmiot objęty kontrolą stałą, informuje o czynnościach, o których mowa w ust. 1, komórkę tej kontroli.
3. Przepis ust. 1 nie stosuje się do gorzelni.
§ 11. 1. Skażanie alkoholu etylowego odbywa się w obecności funkcjonariusza. Z czynności skażenia podmiot sporządza protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje właściwy naczelnik urzędu celnego, a w przypadku sprawowania kontroli stałej, komórka tej kontroli. Jeżeli alkohol etylowy skażony ma być wysłany do innego podmiotu, protokół sporządza się w trzech egzemplarzach.
2. Podmiot przesyła właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, a w przypadku sprawowania kontroli stałej, komórce tej kontroli, na dzień przed zamierzonym skażaniem alkoholu etylowego, pisemną informację zawierającą następujące dane:
1) datę zamierzonego skażania, nazwę pomieszczenia oraz rodzaj naczyń, które będą użyte do przeprowadzenia skażania;
2) objętość alkoholu etylowego wyrażoną w dm3 alkoholu etylowego 100 % vol. przeznaczonego do skażania oraz nazwy środków skażających lub substancji skażających;
3) oświadczenie stwierdzające, że środki skażające lub substancje skażające, które mają być użyte, zostały zbadane w celu ich identyfikacji lub zostaną zbadane przed dokonaniem skażenia, wraz z określeniem sposobu przeprowadzanego badania.
3. Informacja, o której mowa w ust. 2, nie jest wymagana, jeżeli podmiot zawiadomi pisemnie funkcjonariusza obecnego przy skażaniu o następnym terminie zamierzonego skażania i jego warunkach.
4. Jeżeli skażanie alkoholu etylowego odbywa się w określonych terminach i w niezmienionych warunkach, informacja, o której mowa w ust. 2, jest przesyłana jednorazowo przed pierwszym skażaniem.
5. W przypadku naczyń, w których jest przechowywany alkohol etylowy oraz środki skażające lub substancje skażające, kontrola obejmuje prawidłowość ich oznaczenia napisami wskazującymi na rodzaj alkoholu etylowego oraz środków skażających lub substancji skażających, a jeżeli naczyniami tymi są beczki - także ich numerami oraz tarą.
§ 12. 1. Magazynowanie alkoholu etylowego może odbywać się tylko w magazynie lub naczyniach, na które nałożono zamknięcia urzędowe, a jego wydanie następuje w obecności funkcjonariusza.
2. Przepis ust. 1 nie stosuje się do alkoholu etylowego, który:
1) został skażony zgodnie z § 11 ust. 1;
2) jest magazynowany w podmiotach, o których mowa w § 45 ust. 3 pkt 1.
3. Podmiot pisemnie informuje właściwego naczelnika urzędu celnego, a w przypadku sprawowania kontroli stałej, komórkę tej kontroli, co najmniej na dzień przed zamierzonym pobraniem alkoholu etylowego z magazynu, podając rodzaj i ilości alkoholu etylowego, jakie zamierza pobrać.
4. Do informacji, o której mowa w ust. 3, stosuje się odpowiednio przepis § 11 ust. 3 i 4.
§ 13. 1. Podmiot dokonujący zużycia alkoholu etylowego prowadzi księgi kontroli:
1) obrotu alkoholem etylowym i jego skażenia, według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia;
2) przerobu alkoholu etylowego na ocet, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. W razie otrzymywania alkoholu etylowego powstałego w wyniku oczyszczania podmiot prowadzi księgę kontroli alkoholu etylowego powrotnego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia.
3. Podmiot prowadzący działalność w zakresie wytwarzania, odzyskiwania, rektyfikacji, odwadniania i rozlewu alkoholu etylowego oraz wytwarzania i rozlewu napojów spirytusowych prowadzi odpowiednio księgi kontroli:
1) obrotu alkoholem etylowym w magazynie, według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia;
2) rektyfikacji i odwadniania alkoholu etylowego, według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia;
3) produkcji i rozlewu napojów spirytusowych, według wzoru stanowiącego załącznik nr 7 do rozporządzenia.
4. Przepisu ust. 3 nie stosuje się do wytwarzania alkoholu etylowego w gorzelniach.
§ 14. W gorzelni stosuje się system zamkniętego magazynu, który polega na:
1) nałożeniu zamknięć urzędowych na urządzenia produkcyjne i magazynowe alkoholu etylowego, w celu wyeliminowania dostępu do alkoholu etylowego i jego par;
2) określaniu dobowej ilości wyprodukowanego alkoholu etylowego na podstawie wskazań licznika objętości lub innego urządzenia pomiarowego;
3) wydawaniu alkoholu etylowego z magazynu oraz napełnianiu alkoholem etylowym naczyń służących do transportu tylko w obecności funkcjonariuszy.
§ 15. W gorzelni rozchód alkoholu etylowego z magazynu stanowi równocześnie pozycję przychodową w dokumentacji, określającej ilość wyprodukowanego alkoholu etylowego.
§ 16. 1. Pierwsza destylacja alkoholu etylowego po rozpoczęciu jego produkcji przez gorzelnię może odbywać się tylko w obecności funkcjonariusza, który sprawdza szczelność aparatury, rurociągów i zbiornika magazynowego alkoholu etylowego.
2. Za rozpoczęcie produkcji alkoholu etylowego w gorzelni uważa się czynności techniczno-technologiczne, począwszy od dodania drożdży do zacieru słodkiego.
§ 17. 1. Gorzelnia przesyła właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, co najmniej na dzień przed rozpoczęciem produkcji alkoholu etylowego, informację o zamierzonej produkcji alkoholu etylowego, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 8 do rozporządzenia.
2. W przypadku zmiany w produkcji alkoholu etylowego, wynikającej ze zmiany ilości zacierów w czasie procesu fermentacji lub zmiany surowca, przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio.
3. Przebieg produkcji alkoholu etylowego gorzelnia odnotowuje w księdze kontroli produkcji i rozchodu alkoholu etylowego, prowadzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 9 do rozporządzenia. W księdze tej odnotowuje się też zmiany w produkcji alkoholu etylowego, nie wynikającej ze zmiany ilości zacierów w czasie procesu fermentacji lub zmiany surowca, zmiany w produkcji wynikające z awarii urządzeń oraz wyniki codziennej obserwacji stanu naczynia przelewowego w szafce stągwi oraz posadzki pomieszczeń magazynowych alkoholu etylowego.
§ 18. W przypadku stosowania w gorzelni licznika objętości, jego otwarcie i badanie funkcjonariusz odnotowuje w księdze kontroli produkcji i rozchodu alkoholu etylowego, zamieszczając informację o dacie i przyczynie otwarcia, stanie początkowym i końcowym licznika oraz stanie zamknięć urzędowych.
§ 19. 1. Gorzelnia niezwłocznie powiadamia właściwego naczelnika urzędu celnego o zacięciu się lub wadliwym działaniu licznika objętości lub innego urządzenia pomiarowego, o nieszczelności aparatury, rurociągów i urządzeń, o przelaniu się alkoholu etylowego do naczynia przelewowego w szafce stągwi, przelaniu się alkoholu etylowego ze zbiornika pomocniczego (odbieralnika) albo ze zbiornika magazynowego w gorzelni.
2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, funkcjonariusze przeprowadzają szczegółowe badania przyczyn zdarzeń, a po usunięciu przez podmiot usterek nakładają ponownie zamknięcia urzędowe, sporządzają z tych czynności protokół i dokonują w księdze kontroli produkcji i rozchodu alkoholu etylowego adnotacji o przyczynach powstania usterek.
3. Każdy przypadek wystąpienia usterek, o których mowa w ust. 1, gorzelnia powinna odnotować w księdze kontroli produkcji i rozchodu alkoholu etylowego, zamieszczając datę, godzinę i stan licznika objętości lub innego urządzenia pomiarowego.
4. Przepisy ust. 1 - 3 stosuje się także w razie wycieku alkoholu etylowego spowodowanego awarią urządzeń lub powstałego wskutek zdarzenia losowego bądź siły wyższej, przy czym gorzelnia jest obowiązana natychmiast przerwać destylację alkoholu etylowego i podjąć niezbędne czynności przeciwdziałające zwiększaniu się strat.
§ 20. 1. Każda ilość alkoholu etylowego wydawana z magazynu gorzelni powinna być zapisana w księdze kontroli produkcji i rozchodu alkoholu etylowego.
2. Stan alkoholu etylowego stwierdzony w magazynie przed i po jego wydaniu, funkcjonariusze wpisują do księgi rewizyjnej magazynu alkoholu etylowego, prowadzonej według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do rozporządzenia.
3. Z czynności związanych z nalewem alkoholu etylowego do naczyń służących do transportu gorzelnia sporządza protokół według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do rozporządzenia.
4. W przypadku skażania alkoholu etylowego w gorzelni stosuje się odpowiednio przepisy § 11.