Szanowni Senatorowie RP !!!
Wszystkie branżowe Związki Zawodowe Służby Celnej zwracają się z prośbą o uwzględnienie w budżecie państwa na 2008 rok dodatkowej kwoty 60 mln złotych ujętych w poprawce nr ..........
Służba Celna pobrała w 2007 roku blisko 110 mld zł z stanowiącego 280 mld zł budżetu państwa. Powyższe stanowi około 40 % wszystkich wpływów budżetowych. Na odprowadzone przez SC wpływy składają się: cło, akcyza w obrocie krajowym i imporcie, podatek VAT w imporcie jak i opłaty drogowe.
Funkcjonariusze SC mają bardzo niskie uposażenia, często na niezmienionym poziomie od nawet ponad 10 lat. W Służbie Celnej wielokrotność kwoty bazowej wynosi obecnie zaledwie 1,919. Współczynnik ten nie był zmieniany od 2003 roku.
Takie traktowanie profesjonalnej, rzetelnej i skutecznej, będącej elementem systemu UE formacji godzi w interes Państwa.
Służba Celna jest formacją mundurową co wynika wprost z zapisów art. 1 ustawy o Służbie Celnej. Praktycznie identyczne zapisy w swoich ustawach mają Policja, Straż Graniczna, czy inne służby mundurowe.
Funkcjonariusze Służby Celnej, nie mają natomiast zagwarantowanych w ustawie ogromnej większości uprawnień i przywilejów socjalnych i emerytalnych tożsamych z innymi służbami mundurowymi.
Powyższe jest niezgodne z uzasadnieniem do dwóch wyroków Trybunału Konstytucyjnego, który w jednym z nich stwierdza, że cyt: „Funkcjonariusze celni są zaliczani do tzw, służb mundurowych. Zdaniem TK status prawny celników wyróżnia się na tle innych służb mundurowych a specyfika ich pracy uzasadnia dopuszczalność wprowadzania bardziej rygorystycznych wymogów zatrudnienia. Działania służby celnej kształtują autorytet państwa, stąd wyjątkowo wysokie wymogi wobec etyki postępowania jej funkcjonariuszy”
Nie rozumiemy dlaczego mimo „bardziej rygorystycznych wymogów zatrudnienia” niż w innych służbach mundurowych, nie przyznano w Służbie Celnej odpowiednich, tożsamych z innymi służbami mundurowymi przywilejów socjalnych i emerytalnych? W tym zakresie, w sposób oczywisty, Rzeczypospolita Polska narusza konstytucyjne zasady państwa prawa, sprawiedliwości społecznej i równości wobec prawa.
Związki Zawodowe, kierując się przede wszystkim troską o dalsze skuteczne realizowanie przez Państwo Polskie zadań z zakresu
- poboru cła, podatku akcyzowego w obrocie krajowym i imporcie oraz podatku VAT w imporcie, jak również opłat drogowych
- Wspólnej Polityki Rolnej
- efektywnego ścigania przestępstw i wykroczeń celnych i karnych skarbowych
- ochrony własności intelektualnej
- kontroli legalności zatrudnienia cudzoziemców
- ochrony bezpieczeństwa terytorium UE i porządku publicznego ( terroryzm)
- ochrony społeczeństwa przed zagrożeniem zdrowotnym (narkotyki, GMO)
- ochrony ginących gatunków roślin i zwierząt (przemyt zwierząt)
- ochrony środowiska naturalnego przed skażeniem i zanieczyszczeniem
- ochrony dziedzictwa kulturowego (przemyt dzieł sztuki)
efektywnej kontroli bezpieczeństwa i jakości importowanych produktów/zabawek
zwracają się z apelem o poparcie naszej poprawki.