• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Budżet i celnicy w SENACIE RP - 15 - 17 stycznia 2008r.

slawomir.siwy

Administrator
Członek Załogi
Dołączył
1 Luty 2006
Posty
13 537
Punkty reakcji
4 502
Miasto
ZZ Celnicy PL
Poprawka dot. podwyższenia o 90 mln wydatków na IC i UC nie przeszła, co nie może być zaskoczeniem dla nikogo znającego arytmetykę w obecnym Sejmie.
Poprawkę złożył LiD z inicjatywy Posła Garbowskiego i Poseł Anity Błochowiak, a pytania zadawał Poseł niezależny Ryszard Galla, notabene inicjator całej akcji wraz z kilkoma Posłami PSL na Komisji Finansów Publicznych. Tym razem jednak PSL nie poparło tej poprawki(może ktoś z tej partii wstrzymał się od głosu, tak przynajmniej poinformował nas w kuluarach Poseł Łopata wiceprzewodniczący Sejmowej KFP). W przerwie obrad rozmawialiśmy o sprawie z Marszałkiem Kalinowskim, który takze nie dał nam złudzeń, mówiąc o dyscyplinie.
Poprawkę poparł PiS i prawdopodobnie pozostali posłowie niezależni(to wszystko sprawdzimy)

Tuż przed głosowaniem naszej poprawki na salę obrad wszedł Premier Donald Tusk. Poseł Galla z mównicy sejmowej wskazał na naszą obecność na Galerii i wówczas Paralmentarzyści zwrócili się ku nam. Były oklaski.
Poseł Galla pytał przedstawiciela Rządu czy to prawda, że celnicy nie mieli zmienionego mnożnika kwoty bazowej od 2003 roku i czy to prawda, ze mają najniższy mnożnik spośród wszystkich służb. Minister Suchocka-Rogucka odpowiadała, ale jej odpowiedź była różnie zrozumiana przez nas samych, więc zaczekajmy na stenogram.

Jeszcze przed głosowaniem poprawki na KFP, Pani Poseł Natalli_Świat wiceprzewodnicząca KFP podeszła do nas i zapytała o numery poprawek, wcześniej rozmawialiśmy także o tym o co nam chodzi.
Posłowie PO mówią wprost, że nie mają możliwości poprzeć naszej poprawki, gdyż obliguje ich do tego narzucona dyscyplina. Sprawą zainteresowaliśmy grupę Posłów koalicji, którzy bezsprzecznie uznają za konieczne znaczne podniesienie naszych płac i na szczęście proponują załatwienie sprawy jeszcze w roku budżetowym, ale już po uchwaleniu budżetu. W tej ostatniej sprawie będę dopiero konkretyzował rozmowy i gwarantuję ze swojej strony, że w sytuacji jak tylko okaże się, że te zapewnienia są na wyrost poinformuję o tym i przystąpimy do oprotestowywania sprawy.
Obecny w Sejmie Minister Finansów porozmawiał z nami około 10 minut, nie dał nam jednak złudzeń w kwestii ewentualnej zmiany stanowiska Rządu na etapie prac Parlamentu nad ustawą budżetową, choć całokształt rozmowy należy ocenić jako bardzo rzeczowy.

Poprawkę przekazałem już Senatorowi PiS, który obiecał, że złoży ją w Senacie(zastrzegam, że to nie jest wciąż pewne). Rozmawiałem w Senacie też z Senatorami PO i tutaj jest moja gorąca prośba do Was wszystkich, aby odwiedzić Senatorów w swoich Województwach i poinformować ich o tym, że zabiegamy o złożenie poprawki o przesuniecie dodatkowych środków na SC i że jest bardzo prawdopodobne, że będziemy w dniu głosowania budżetu w Senacie(SENATORÓW TRZEBA ODWIEDZIĆ MIEDZY SWIĘTAMI A NOWYM ROKIEM I NA SAMYM POCZĄTKU STYCZNIA)
Wstępnie wiadomo, że 28.12. budżet trafi do Senatu, który ma nad nim pracować do 16 stycznia. Czyli jakoś w styczniu powinniśmy pojawić się w Senacie. Zapraszam już teraz i już teraz oczekuję na zgłoszenia tel.668-438-041. Przewiduję w SENACIE nieco więcej sprecyzowanych działań niż w SEJMIE, ale o tym później.

Tak głosowano w SEJMIE:

http://orka.sejm.gov.pl/SQL.nsf/glosowania?OpenAgent&6&5&187

GŁOSOWANIE Nr 187 - POSIEDZENIE 5.
Dnia 20-12-2007 Godz. 18:58

Pkt 3. porz. dzien. Sprawozdanie Komisji o projekcie ustawy budżetowej na rok 2008 (druki nr 16, 53 i 53-A) - trzecie czytanie

Głosowanie nad przyjęciem poprawki 142.

Głosowało - 426 Za - 194 Przeciw - 231 Wstrzymało się - 1 Nie głosowało - 34

Nieobecni posłowie PSL
--------------------------------------------------------------------------------
1. Łopata Jan 2. Rakoczy Stanisław 3. Sopliński Aleksander
4. Zych Józef
Trzeba dodać, że Pan Poseł Jan Łopata i St. Rakoczy na pewno byli w tym dniu w Sejmie. Marszałka Zycha i A. Soplińskiego nie zauważyłem

Za przyjęciem poprawki głosował
1. Piechociński Janusz
Chcę dodać, że Pan Poseł był obecny na pierwszych rozmowch w Klubie PSL

Posłowie niezrzeszeni głosujący Za
--------------------------------------------------------------------------------
1. Galla Ryszard 2. Komołowski Longin 3. Krzywicki Piotr
4. Płażyński Maciej 5. Polaczek Jerzy 6. Sellin Jarosław
7. Ujazdowski Kazimierz Michał 8. Zalewski Paweł

Nieobecni z PO
1. Durka Zenon 2. Koźlakiewicz Mirosław 3. Schetyna Grzegorz
4. Sikorski Radosław 5. Tusk Donald
Premier był obecny, ale wszedł dosłownie przysłowiową minutkę przed głosowaniem

Cały PiS za
Cały LiD za z wyjątkiem Posła Celińskiego, który głosował przeciw oraz Posła Filara, który sie wstrzymał


A JAK BĘDZIE W SENACIE???

Tak czy inaczej to bodaj jedyna sensowna, odkad pamietam, akcja celników wsrod parlamentarzystow. Jesli nawet nie wyjdzie, a sa jeszcze pewne szanse, to i tak czapki z glow za starania. Oby wszystkim zwiazkowcom tak sie chcialo, a nie tylko jak czestokroc (pisze z Gdyni) ulubionym tematem jest sam spor dla niego samego. Akcja dowodzi tez, ze nasze rozdrobnienie zwiazkowe znacznie utrudnia skoordynowane dzialania. Powodzenia w kontynuacji dzialan i dazeniu do zjednoczenia zwiazkow

Brawo ogólnie za działanie

Siwy napisał:
Sprawą zainteresowaliśmy grupę Posłów koalicji, którzy bezsprzecznie uznają za konieczne znaczne podniesienie naszych płac i na szczęście proponują załatwienie sprawy jeszcze w roku budżetowym, ale już po uchwaleniu budżetu. W tej ostatniej sprawie będę dopiero konkretyzował rozmowy
A to ciekawe ale JAK.
W Senacie będę

Panie Sławku i ZZ. Gratuluję postawy. Też jestem za rozsądnym i realnym dialogiem a nie "Targowicą". Myślę, że pomimo tych straconych lat, wystarczy dzisiaj uzyskać realną gwarancję rozpoczęcia zmian w SC również finansowych i skutecznie to kontynuować. powodzenia.

A co MY w Senacie będziemy tam robić? Jaki ma Pan plan?

Nie odpowiem na razie jak grupa posłów koalicji zamierza nam pomóc po podpisaniu budżetu przez Prezydenta, gdyż przed nami głosowanie naszej poprawki w SENACIE (na razie na 90%) i łatwe ale PILNE zadanie przed każdym z Państwa.

Pragnę Was poinformować, że jeśli odwiedzicie Państwo swoich Senatorów to my ale i Wy będąc w dniu głosowania poprawki w Senacie będziemy mieli bardzo ułatwione zadanie. Chcemy w tym dniu rozdać Senatorom odpowiednie ulotki oraz pokazać żenująco niskie zarobki w SC.
Spójrzmy na układ sił w SENACIE. Wystarczy, że grupka Senatorów z PO wstrzyma się od głosu albo będzie nieobecna akurat na tym głosowaniu, oczywiście przy założeniu, że wszyscy Senatorowie z PiS zagłosują za naszą poprawką.

ZZ powinny w/g mnie zacząć ostro działać !!! To znaczy skończyć dialog i rozmowy z posłami, tylko rozpocząć pracę nad skutecznym protestem !!! Rząd, posłowie zwodzą nas jak mogą - wiele obiecują, proponują, mówią ze nas rozumieją a nawet klaszczą jak widzą naszych w sejmie - pytam i co z tego ??? NIC !!!
Ile razy można spotykać sie z posłami ile razy można prosić, błagać przekonywać ??? Teraz ZZ maja iść do senatu po co ? Znowu robić dobre lobby, które i tak nic nie da !!! Jedynym człowiek od którego zależą nasze podwyżki to Pan Chlebowski bo to on kalkuluje, przelicza itd ... to od niego zależą wszystkie decyzje odnośnie finansów publicznych w tym kraju ( na chwilę obecna oczywiście ), jak on zdania nie zmieni to nic z podwyżek nie będzie. Pisane było ze Poseł Łopata z PSL nas rozumie i co .... nawet na głosowanie nie przyszedł bo głupio mu było głosować na nie !!!!!
Druga kwestia to media i nagłośnienie naszych żądań !!!!! ZZ chcąc być lojalne wobec Posłów z którymi negocjowali za wszelką cenę chcieli uniknąć rozgłosu - no i jaki jest efekt .... !!!! Jest okres świąteczny, kolejki na granicach wszyscy tylko o SG i ich nowych zadaniach o ciężkiej pracy SC nic , zero !!! Co to ma być ???? Przeciętni ludzie w naszym kraju na słowo służby graniczne maja na myśli tylko SG a celnicy ..... tak są ale wymienia sie ich przy okazji afer .

Wystarczy, że grupka Senatorów zrobi tak jak Poseł Jan Łopata lub wstrzyma się od głosu i o to będziemy ich prosić będąc w Senacie.
W SENACIE PRAWDOPODOBNIE POSTARAMY SIĘ JUŻ O MEDIALNE NAGŁOŚNIENIE SPRAWY.

Mam pytanie kto był w Sejmie

Życzę powodzenia i szacuneczek za działania. Do senatu chyba zgłoszę się. Czy przy okazji zwiedzimy sejm nigdy nie byłem i nie kryję, że chętnie skorzystam.

W Sejmie byli przedstawiciele z Poznania, Wrocławia, Opola i Rybnika.
Przy okazji naszej wizyty w Senacie w styczniu będzie oczywiście można zwiedzić cały budynek Sejmu.

zwiedzić budynek sejmu ,najważniejsza sprawa ZZ
lukas00715 napisał:
szkoda - gdyby PSl zagłosował "za" to by te 90 mln było dla nas. ale ich postawę można zrozumieć - w końcu są w koalicji z PO. także dopóki nie będzie PO lobbowana to nie ma szans na podwyżki.
pozdrawiam a dla p. Sławka wszytskiego najlepszego i powodzenia w dalszych działaniach
p.s. życzenia nie są tylko ode mnie ale od wszystkich z którymi pracuję
 
A co niby takiego szczególnego jest w SC zeby akurat lobbing tej grupy sie przebił? Górnicy głośniej krzyczą!!! Rozmawiamy i rozmawiamy, lobbujemy a bida jak była tak bedzie... pogaduszki do poduszki organizujemy???
Panie Siwy Pan myśli ze dialog jest rozwiązaniem.... o naiwności!
 
Dialog i lobbing jakiego nigdy nie było o słuzbie celnej to jest to, bravo :!: Zolle!!!!!!!!!!! po Senacie zróbmy pikiete w dniu głosowania przez Sejm :twisted:
bo Senat przyjmie naszą poprawkę. Jak senator PO z mojego miasta może mi powiedzieć że nie moze być nie obecny. nie moze mi tego powiedzieć :twisted:
 
kolego Siwy pogieło cię doszczętnie. Rób pan tak dalej a nie dostaniemy nic. To co pan robi to opióm dla mas wszyscy wiedzą, co to jest polityka oprócz pana. Na litość boską nie wymieniaj pan posłów z imienia i nazwiska bo do kogo pan się później udasz. Cza mić trochę wyczucia. załuż pan sobie partie polityczną i przestań kołować ludzi. Takie sprawy załatwia się zupułnie gdzie indziej. I na konieć przykro jest jak za takie sprawy zabiera się ktoś kto tylko widzi siebie w roli zbawcy. daj se pan spokój a wszystko będzie ockej.
 
Kania - skoro jesteś takim wybitnym znawcą to podziel się swoją wiedzą, bo twoja krytyka nie jest poparta żadnymi konkretami.
To jak należy to załatwić???
 
Jest już zapewnienie Senatora PiS, że poprawka zostanie złożona.
Odpowiadając na posty pragnę wyjasnić, że nie uważam się za żadnego zbawcę i nie zależy mi na rozgłosie. Podjąłem po prostu pewną inicjatywę i doprowadzę ją do końca. Uważam, że przy zaangażowaniu nas wszystkich, gdy porozmawiacie z senatorami, nasza poprawka uzyska większość w Senacie. Następnie obronienie jej w Sejmie też będzie zależało przede wszystkim od Was, a nie ode mnie.
Jeżeli to się uda to nie będzie to wcale mój sukces, ale tych wszystkich, którzy czynnie zaangażowali się w sprawę.
Nazwiska Posłów wymieniam wtedy kiedy jest to słuszne i uzasadnione, zauważ kania, że nie zawsze.
Są posłowie, którzy lobbują w tej sprawie w Senacie. zaproponowano nam aby obniżyć kwotę przesuwanych środków do 60 mln zł co ma ułatwić zadanie parlamentarzystom. Uważam, że powinniśmy przyjać tą sugestię.
Co Wy o tym myślicie? Pamiętajmy, że około 40 mln zł jest już zagwarantowane.
Rozmawiamy i rozmawiamy, lobbujemy a bida jak była tak bedzie... pogaduszki do poduszki organizujemy???
Panie Siwy Pan myśli ze dialog jest rozwiązaniem.... o naiwności!
Czy ja napisałem gdzieś, że na dialogu powinniśmy poprzestać?
 
Jak to ma pomóc to trza dać zgodę na te 60 baniek. Jak przejdzie to będzie to duuuuuża kasa, ale mam obawy czy brać celnicza kiwnie palcem. Zdradzi Pan coś co to za lobby sejmowe w senacie? Trzymam kciuki i staram się o pogawędkę z senatorem z Platformy z Warszawy. pozdrawiam
 
Nie chciałbym pisać o tym kto i jak chce nas wesprzeć po przegraniu batalii w Senacie. Nie chcę tego pisać, ponieważ w Senacie wygramy, ale nie tylko dlatego.
 
Panie Slawku, niezaleznie od końcowego efektu, dzięki za wszystko. Niewiele jest osób o takiej sile woli jak Pan. Gratuluję, pozdrawiam i życzę sukcesu. A wszystkim malkontentom życzę skrętu tych wstrętnych zjadliwych jęzorów
 
zróbmy to

Gdyby inni związkowcy zrobili w tej sprawie choć połowę tego co Siwy to sukces mamy murowany, tylko że oni nie zrobią nic.
 
Panie Sławku czy może Pan wyjaśnić pewną rzecz bo się pogubiłem. Napisał Pan ,że mamy już obiecane 40 mln ale czy pieniądze te to część z puli 90 mln, które przegraliśmy w Sejmie czy też te 40 mln to te 245 zł brutto które na głowę dostaniemy od Pani Zyty ?
 
Te 40 mln juz jest wpisane w budżet i przyjęte przez Sejm, my natomiast zabiegamy o dodatkowe 60mln(bo w Senacie będzie taka poprawka-pierwotnie było 90mln).

Niedawno Min. Banaś napisał i to jest prawda i to wszystko też wyjaśnia:

... Sejm przyjął w zaplanowanej wysokości środki na wynagrodzenia na posiedzeniu w dniu 20grudnia2007r.
Na podwyżki składają się:
- wzrost uposażeń funkcjonariuszy celnych i wynagrodzeń pracowników resortu finansów o 2,3%,
- niezależne od powyższego wzrostu, podwyższenie uposażeń funkcjonariuszy celnych i wynagrodzeń pracowników służb celnych i skarbowych miesięcznie przeciętnie o 244,45 zł na jeden etat
(czyli wspomniane 40 mln)

Obydwie podwyżki oznaczają wzrost wynagrodzeń w izbach celnych, izbach i urzędach skarbowych przeciętnie o ponad 9%.
Ponadto, od 1 stycznia 2008 r. wzrosną wynagrodzenia w związku z obniżeniem stopy procentowej składki na ubezpieczenie rentowe finansowanej ze środków ubezpieczonego o kolejne 2 pkt procentowe.
Jednocześnie informuję, że zgłoszone przez Związki Zawodowe Celnicze, za pośrednictwem posła niezrzeszonego z listy z Mniejszości Niemieckiej, dodatkowe 90 mln złotych na podwyżki płac dla funkcjonariuszy celnych, poza środkami zaplanowanymi w budżecie na 2008 rok, nie zostały przyjęte przez Komisję Finansów Publicznych.

Marian Banaś
Szef Służby Celnej
 
Ludzie, jaka kasa, jakie podwyżki!!! Jeszcze nie dociera, że figę dostaniemy jak zawsze?? Dziś widziałem w Panoramie jak 600 set górników dymiło na ulicy. Blady strach zajrzał w oczy rządzącym. Tak się walczy o swoje.To samo lekarze i nauczyciele, stała ekipa która łupi budżet corocznie z wszelkich nadwyżek. Dla coli którzy są pierdołowaci w upominaniu się o swoje zostanie się jeno figa. Do tego dochodzi niekorzystny cykl ekonomiczny w który powoli wchodzimy. Nie widzę żadnych większych szans na poprawę naszego losu. Na pewno nie zmienią tego nasze związki,choć nie odmawiam im tego , że się starają. Mam tylko nadzieję że celnicy nie wyginą jak mastodonty.
 
Panie Sławku 60 mln na 16 tys. ludzi to będzie ok. 350 zł brutto na głowę - to też nieźle.
Mam pytanie dlaczego ZZ zjechały z 90 na 60 mln. Wiem że lepiej 60 jak O ale wydaje mi sie ze powinniśmy jeszcze powalczyć bo może być sytuacja taka ze zaproponują nam 20-30 mln i co wtedy ? Też się zgodzicie ? A tak w ogóle to skąd sie wzięło owe 60 mln, czyj to pomysł ?
 
Gdyby to to przeszło należałoby przeliczać od kwoty 100mln średnio na etat, plus 2,3% wzrostu kwoty bazowej plus 2% obniżki składki rentowej.
Dlaczego 60mln?
Bo w sprawę zaangażowała się grupa parlamentarzystów, która uważa że w ten sposób rosną szanse na przyjęcie naszej poprawki.
Jeszcze możemy to zmienić, dlatego poddałem to dyskusji. Ja jednak uważam, że skoro mamy taki sygnał to powinniśmy się do niego dostosować. Obniżka tej kwoty nie jest więc wynikiem żadnych negocjacji, a jedynie naszym świadomym posunięciem. Traktujemy też powyższe jako regulację na rok 2008. To nie oznacza wcale, że nasze roszczenia płacowe na tym się kończą.
 
Panie Sławku to ZZ negocjują i na bieżąco są w kontakcie z parlamentarzystami !!!! To Wy wiecie co można wytargować w chwili obecnej, to Wy wiecie na czym stoicie. Wielu z nas zastanawia to czy wywalczona kwota będzie dzielona równo na wszystkich celników czy będą znowu dysproporcje !!! bo dzieląc 60 mln na 16 tys wychodzi 312 brutto ( przy równym podziale) i to jest ok, ale w momencie gdy góra dostanie 500 zł to dół 100 zł i to jest niepokojące i te 60 mln może być za mało dla wszystkich.
I jeszcze jedno gdy rozmawialiście państwo przed wyborami i po wyborach z posłami różnych opcji to wszyscy mówili że podwyżki nam się należą, niedawno rozmawiając w Sejmie wymienialiście kwotę 90 mln i nikt jej nie kwestionował !!! Co się takiego zmieniło, że trzeba obniżyć swoje żądania aż o 1/3.
 
No tak. Tutaj jest duże pole do popisu dla związków. Może by tak z tych pieniędzy (jeżeli będą) spróbować
1. wyrównać kominy płacowe na stanowiskach
2. z reszy podwyżki procentowo do wysokości zarobków.

Jakieś dysproporcje w podwyzkach powinny być pomiedzy pomiedzy stanowiskami. Trudno, żeby inspektor dostał tyle samo co aplikant.
 
Tak jasne niech inspektor dostaje 3000 na łapkę a kc czy mkc 1500. Ciekawe ilu w naszych szeregach jest inspektorów. Wyjdzie zapewne że gdzieś z 10%, na których trzeba przeznaczyć z 50 % kasy. Czy to jest ok !!! A później się mówi, że jest podział na młodych czy starych. Trzeba w końcu zacząć doceniać tych młodych zachęcić ich do pracy w SC, bo mnie akurat kurza jak stary piernik który nie umie pracować na komputerze, któremu sie tyłka nie chce ruszyć zza biurka dostaje dwa razy co ja !!!
Panie Sławku zróbcie do cholery i z tym porządek !!!
 
Drogi kolego. Nie mierz wszystkich jedną miarą. Chodzi o uregulowanie kwestii wynagrodzeń. Zarówno dysproporcji wynagrodzenia jak i przyznawanych podwyżek.Więc od czegoś trzeba zacząć. To tylko kolejny akcent tego problemu. Sygnał np. dla ZZ - może dobry, może nie ale może warty rozpatrzenia.
Na całym świecie jest również coś takiego jak podwyżki za dobrą i sumienną pracę (np. wyodrębiona pula).
Chodzi o opracownie systemu (patrz nieunikniony w najbliższej przyszłości opis stanowisk).
Trzeba uregulować zarówno podwyżki tzw. inflacyjne, manożniki czy kwoty bazowe od pozostałych.

Ale jak na razie od kilku lat nie było żadnych więc... pomyślności i nadzieji w Nowym Roku.
 
SPOKOJNIE!!!
Nie było żadnej podwyżki a Wy już dzielicie pieniadze,których jeszcze nie ma.Poczekajmy aż zobaczymy co dostaniemy.
 
Back
Do góry