• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Wyrok WSA Warszawa uchylający decyzję Szefa KAS stwierdzającą wygaśnięcie stosunku służbowego.

Właśnie w tym rzecz że wg mnie sąd w ogóle się do tego nie odniósł... Stwierdził jedynie że tak wzorowy funkcjonariusz zasługuje na szersze uzasadnienie decyzji, co oczywiście odczytane zostanie w ten sposób, że jak napiszą trochę więcej tych bzdur, to już będzie to do zaakceptowania. Zresztą sam poczytaj...
ktoś zapomniał MB nakazał (podobno) obcięcie wszystkich pensji do 6500 jeżeli ten limit przekraczały. No chyba że w twojej izbie DIC wszystkim zamiast ciąć wszystkich takich zwolnił.
 
Dzisiaj kolejna rozprawa dot. stwierdzenia wygaśnięcia stosunku służbowego II SA/Wa 1024/20 - sąd uchylił decyzję I i II instancji.
Panowie dyrektorzy mają do myślenia :)
 
Cytat z uzasadnienia z wyroku II SA/Wwa 2389/19:

"przesłuchany świadek M. P. - Zastępca Naczelnika [...] Urzędu Celno-Skarbowego w P., tj. Urzędu, w którym służbę pełniła M. C. Świadek zeznał, że w czerwcu 2016 r. wśród funkcjonariuszy celnych powszechnie dominowała dezaprobata wobec planowanej reformy administracji podatkowej i konsolidacji. Trwała również akcja protestacyjna, polegająca na składaniu przez funkcjonariuszy wniosków o udzielenie urlopu wypoczynkowego bądź przedkładaniu przez nich zwolnień lekarskich, które mogły zakłócić ciągłość służby. W ocenie świadka, podejmowana w tym czasie przez M. C. działalność medialna - udzielanie wywiadów telewizyjnych oraz prasowych, proces ten eskalowała. Szczególnie, że treść wywiadu udzielonego przez stronę Gazecie Wyborczej była powszechnie znana i kolportowana na terenie Urzędu Celnego w P. Świadek zeznał, że funkcjonariusze, uzasadniając chęć skorzystania z urlopu wypoczynkowego w tym okresie bądź zapowiadając złożenie zwolnienia lekarskiego, posługiwali się argumentami użytymi w wywiadach przez M. C. Absencja funkcjonariuszy w czerwcu 2016 r., wynikająca bądź z wykorzystywania urlopów wypoczynkowych, bądź przedkładania zwolnień lekarskich, powodowała trudności w funkcjonowaniu służby. Taka sytuacja mogła doprowadzić do obniżenia wpływów finansowych do budżetu państwa na skutek uzasadnionych roszczeń przedstawianych przez klientów Służby Celnej, którym z powodu akcji protestacyjnej nie zostały zapewnione właściwe usługi"

ten świadek to obecny DIAS w P.:cool:
 
W wygranej sprawie 2389/19 sąd uchylając decyzję organu I i II instancji zarzucił min. oparcie decyzji na zeznaniach jednego świadka, odrzuceniem wszystkich wniosków dowodowych strony, faktycznym brakiem udziału strony w prowadzonym postępowaniu a także nie wykonaniem zaleceń sądu oraz Szefa KAS odnośnie prowadzenia postępowania administracyjnego i faktycznego uzasadnienia decyzji.
ten świadek to obecny DIAS w P.
 
Wygrywamy kolejne sprawy w WSA Warszawa. Jedną w styczniu, lutym i dwie w marcu. Kolejne cztery trafią na wokandę w drugiej połowie marca. Uchylane są decyzje organu I i II instancji lub Szefa KAS, dotyczące zwolnienia ze służby na skutek wygaśnięcia stosunku służbowego.
Powoli sprawiedliwość zaczyna zwyciężać, a im więcej takich wyroków tym lepiej. To jest kolejny przykład, jakim bublem prawnym była ustawa wprowadzająca KAS i jak wiele zła wyrządziła funkom wygaszonym i ucywilnionym. Wierzę, że przyjdzie też czas rozliczeń za krzywdy i upokorzenia. Howgh.
 
Bardzo prosimy o więcej informacji. Czy propozycje są składane Wygaszonym, czy to propozycje służby czy pracy, na jakich zasadach...
 
Ok. 5 osób wygaszonych otrzymało propozycje służby ale od marca 2021 . Są to osoby które wygrały sprawy i sąd nakazał wydanie decyzji jaki i osoby które same składały wnioski o wydanie decyzji po przegranych sprawach o bezczynność.
 
Dzięki. Jakie decyzje podjęły te osoby? Zgodnie z wyrokami NSA, do czasu wydania decyzji zwalniającej (lub złożenia propozycji), termin nie biegł, czyli funkcjonariusze pozostawali w służbie. Więc nie mogą dać im propozycji od marca, bez zaliczenia okresu od 31 sierpnia 2017 do dnia decyzji lub propozycji. Wydaje mi się że jest to sytuacja, jaka miała miejsce do 31 maja 2017, czyli okresu składania propozycji. Ponieważ Dias nie skorzystał ze swych kompetencji i nie wydał decyzji zwalniającej, więc do dnia złożenia tej propozycji (obojętnie służby czy pracy) osoby te pozostają w służbie.
Potwierdził powyższe Dias w Białymstoku w decyzji zwalniającej funkcjonariusza , ze stycznia 2021 r. , którą podtrzymał szef kas.
 
Chciałem się poradzić Was... Niedawno WSA w Warszawie oddalił moją skargę na decyzję SKAS utrzymującą w mocy decyzję DIAS w sprawie wygaśnięcia mojego stosunku służbowego. Zastanawiam się czy jest sens skarżyć to rozstrzygnięcie do NSA, bo to minimum rok jak nie dwa czekania. Tymczasem w Sądzie Rejonowym wisi moja sprawa o przywrócenie do służby, która na tą chwilę jest zawieszona właśnie zw względu na toczące się postępowanie przed sądem administracyjnym. Zażaliłem się co prawda na postanowienie o zawieszeniu no ale wiadomo i tu trzeba czekać. Myślę więc że może lepiej by było pozwolić uprawomocnić się wyrokowi WSA i tym samym spowodować podjęcie postępowania przed SR. Ostatnie wyroki w sądach powszechnych napawają optymizmem więc może warto trzymać się tej drogi. Jak uważacie? A może ktoś jest w podobnej sytuacji?
 
@koloPL doprecyzuj czy jestes ucywilniony czy wygaszony bo od tego zalezy jaki sąd jest wlasciwy . jesli zostales ucywilniony to sad powszechny jesli zostales wygaszony czyli nie otrzymales propozycji w 2017 to wlasciwy jest sad administracyjny
 
Ja akurat nie przyjąłem propozycji pracy....
Wnioskuje wiec ze powinienes otrzymac decyzje3 administracyjną DIAS o wygasnieciu stosunku sluzbowego i wlasnie droge administracyjną powinienes wykorzystac do konca czyli NSA. Nie patrz na czas co bedzie szybciej tylkona właściwość rzeczową sądu. Wg mnie istnieje ryzyko że sąd powszechny moze nie zająć sie taką sprawa. Zrezygnujesz z NSA a sad powszechny odrzuci pozew i mozna zostac z ..
W zz celnicy są prawnicy ktorzy doradza i wytlumacza
 
Back
Do góry