@czwschód
Nie pamiętam rozmowy z Tobą, ale jeżeli ktoś do mnie dzwon w tej sprawie, a jest w takiej sytuacji jak Ty, to tłumaczę, że oczywiście dla członka związku możemy przygotować odwołanie od decyzji ZER i potem wesprzeć w Sądzie pomocą prawnika(reprezentacja).
Tak robimy w wielu sprawach w SO w Wwie, które toczą się w sprawie funkcjonariuszy, którym nie zaliczono wcześniejszych lat w administracji celnej.
Tłumaczę właśnie w takich rozmowach, że mamy tutaj analogiczną sytuację, tzn, jeśli wygrają funkcjonariusze lata w administracji celnej w sądzie, to będzie rzutować na wszystkich pozostałych.
Cytuję z wzoru odwołania:
"Chodzi o to, że w obu ustawach o Służbie Celnej (z 1999 roku oraz z 2009 roku) ustawodawca wyraźnie i wprost zapisał zasadę zaliczenia okresu pracy w administracji celnej na poczet okresu służby i ustawodawca w ustawie z dnia 11 maja 2017 roku nie miał uprawnienia do swoistego „anulowania” zasad przez siebie określonych, do tworzenia sytuacji działania prawa wstecz (i to prawa, które przynosi negatywne skutki dla podmiotów nim objętych)
W art. 94 ust1. ustawy o Służbie Celnej z 24 lipca 1999 roku ustawodawca wyraźnie zapisał, iż „w wypadku gdy przepisy prawa uzależniają stopień lub stanowisko służbowe, a także prawo do świadczenia lub jego wymiar od okresu pełnienia służby, pracownicy, którzy stali się funkcjonariuszami celnymi, zachowują ciągłość służby, z zaliczeniem dotychczasowego okresu pracy”
Z kolei w art. 94 ust. 2 ustawodawca wyraźnie również zapisał, iż „dotychczasowe okresy zatrudnienia w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy
Powyższe regulacje powiela i zawiera ustawa o Służbie Celnej z 2009 roku albowiem przepis art. 222. ust. 1 wskazuje wyraźnie, iż „funkcjonariusze celni, którzy w dniu wejścia w życie ustawy pełnili służbę w Służbie Celnej stają się funkcjonariuszami w rozumieniu ustawy”, natomiast art. 222 ust. 2 zawiera wyraźny zapis, iż „w przypadku gdy przepisy prawa uzależniają prawo do świadczenia lub jego wymiar od okresu pełnienia służby funkcjonariusze celni zachowują ciągłość służby. Dotychczasowe okresy służby w Służbie Celnej oraz zatrudnienia w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów ustawy. ..."
Te sprawy są na etapie apelacji. Pisałem o tym szeroko, gdy byłem na pierwszej rozprawie w SO.
Sąd Okręgowy w Warszawie nie odważył się dotąd orzec na podstawie Konstytucji.
Obawiam się, że po ustawie tzw. "kagańcowej" będzie to jeszcze trudniejsze.
Podobno Sędziowie, którzy odwołują się do Konstytucji i orzekają wbrew ustawie późniejszej, tak jak w tym przypadku musiałby Sędzia orzec, mają dyscyplinarki.
To nie znaczy, że mamy rezygnować. W chwili obecnej czekamy na rozstrzygnięcie apelacji.
O tych dyscyplinarkach to powtarzam za prawnikiem, nie sprawdzałem przepisów tej ustawy.
Strategia nasza była taka, by poczekać właśnie na Sądy przed wnioskiem do TK. Nie było jeszcze ustawy "kagańcowej" i była duża nadzieja na zgodne z Konstytucją rozstrzygnięcia wymiaru sprawiedliwości. Wciąż jest, bo dopóki nie było wyroku z sądu apelacyjnego - i to kilku co najmniej składów - to nie nalezy się poddawać.
Wniosek do TK mamy gotowy od dawna, zresztą leży tam inny wniosek, i pewnie indywidualne już także są złożone, ale nic się nie dzieje. Na orzeczenie TK dla nas korzystne, trudno liczyć w chwili obecnej, niemniej tam też spróbujemy, bo trzeba wyczerpać wszystkie drogi.
Co do TSUE. Było rozważane i nie znaleźliśmy prawnika, który wskazałby nam podstawę prawną, na której można się oprzeć. Jeżeli macie prawników, którzy widzą taką drogę, to proszę o kontakt.