• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Stanowisko Ministerstwa Finansów ws. projektu obywatelskiego (druk nr 30)

Przypomnę się z pytaniem. Mam nadzieje, że nie będzie to jakoś skrywane do 15 - 16 listopada ??? i czekanie na .... nie wiem co:confused:
czegos tu nie rozumiem, te poprawki rządu od chyba 2 tygodni hulaja u nas w majlach na sluzbowej poczcie. Nie macie ich? O co tu chodzi?
 
Ostatnia edycja:
czegos tu nie rozumiem, te poprawki rządu od chyba 2 tygodni hulaja u nas w majlach na sluzbowej poczcie. Nie macie ich? O co tu chodzi?

Ja też tego nie rozumiem :)
Po wpisach na forum wnioskuje, że wielu fc nie miało pojęcia o ,,odtajnieniu,, tych poprawek !!!
Jeżeli możesz to wklej na forum co nie co. Z góry dzięki.
 

Ja mam pewną wątpliwość co do ,,istotnej kwestii,, wynikającej z tych poprawek MF.

Dla funkcjonariuszy SC, SCS przyjętych do służby przed 2013 roku zaproponowano generalna zasadę możliwość odejścia na emeryturą mundurową po osiągnięciu tzw. 5/15/55 lat będąc na służbie. Natomiast dla tych funkcjonariuszy co mają tylko 5/15 a nie osiągnęli wieku 55lat - to możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu 55lat będąc już nawet poza służbą.

Moja wątpliwość na przykładzie:

1. Człowiek w wieku 25 lat przyjęty do służby w styczniu 2002 roku na funkcjonariusz celnego.
2. W związku z faktem likwidacji w jego miejscu zamieszkania ,,jednostki organizacyjnej,, i w związku z faktem, ze byłby zmuszony dojeżdżać wiele kilometrów do nowego miejsca służby postanawia skorzystać z uprawnienia i przejść na emeryturę mundurową i odejść ze służby.
3. W chwili odejścia ze służby obowiązuje oczywiście nowelizacja ustawy o emkach mundurowych, taka jak jest w propozycji MF.
4. W chwili odejścia ze służby w 2017roku taki funkcjonariusz osiągnął 40 rok życia.
5. Pełnił służbę przez 15 lat w tym co najmniej 5 lat wykonując ,,zadania policyjne,, ( do 2017r.)
6. Zgodnie z poprawkami MF przy wyliczeniu emki z ostatnich 10 lat służby. W jego przypadku: średnia z ostatnich 10lat wynosi 2500zł. Czyli 40% z 2500zł wyjdzie 1000zł. emerytury mundurowej.
7. Te 1000 zł emerytury zostało wyliczone w 2017 roku.
8. Natomiast ten funkcjonariusz zostanie uprawniony do emki dopiero w 2032 roku czyli po osiągnięciu przez tego funkcjonariusza wieku 55lat życia

Maja wątpliwość i pytanie: Czy w 2032 roku ten funkcjonariusz dostanie 1000 zł emerytury czy też większą sumę z uwzględnieniem inflacji oraz waloryzacji przez te 15 lat ( pomiędzy rokiem 2017 a 2032). Oczywistością jest, że te 1000 zł inną ma wartość w 2017r. a inną wartość w 2032r !!!
 
Ostatnia edycja:
Ja mam pewną wątpliwość co do ,,istotnej kwestii,, wynikającej z tych poprawek MF.

Dla funkcjonariuszy SC, SCS przyjętych do służby przed 2013 roku zaproponowano generalna zasadę możliwość odejścia na emeryturą mundurową po osiągnięciu tzw. 5/15/55 lat będąc na służbie. Natomiast dla tych funkcjonariuszy co mają tylko 5/15 a nie osiągnęli wieku 55lat - to możliwość przejścia na emeryturę po osiągnięciu 55lat będąc już nawet poza służbą.

Moja wątpliwość na przykładzie:

1. Człowiek w wieku 25 lat przyjęty do służby w styczniu 2002 roku na funkcjonariusz celnego.
2. W związku z faktem likwidacji w jego miejscu zamieszkania ,,jednostki organizacyjnej,, i w związku z faktem, ze byłby zmuszony dojeżdżać wiele kilometrów do nowego miejsca służby postanawia skorzystać z uprawnienia i przejść na emeryturę mundurową i odejść ze służby.
3. W chwili odejścia ze służby obowiązuje oczywiście nowelizacja ustawy o emkach mundurowych, taka jak jest w propozycji MF.
4. W chwili odejścia ze służby w 2017roku taki funkcjonariusz osiągnął 40 rok życia.
5. Pełnił służbę przez 15 lat w tym co najmniej 5 lat wykonując ,,zadania policyjne,, ( do 2017r.)
6. Zgodnie z poprawkami MF przy wyliczeniu emki z ostatnich 10 lat służby. W jego przypadku: średnia z ostatnich 10lat wynosi 2500zł. Czyli 40% z 2500zł wyjdzie 1000zł. emerytury mundurowej.
7. Te 1000 zł emerytury zostało wyliczone w 2017 roku.
8. Natomiast ten funkcjonariusz zostanie uprawniony do emki dopiero w 2032 roku czyli po osiągnięciu przez tego funkcjonariusza wieku 55lat życia

Maja wątpliwość i pytanie: Czy w 2032 roku ten funkcjonariusz dostanie 1000 zł emerytury czy też większą sumę z uwzględnieniem inflacji oraz waloryzacji przez te 15 lat ( pomiędzy rokiem 2017 a 2032). Oczywistością jest, że te 1000 zł inną ma wartość w 2017r. a inną wartość w 2032r !!!
jego emerytura bedzie zwaloryzowana ale nie z uwzglednieniem inflacji tylko sredniej pensji w Sluzbie. Czyli jesli przez wybrane 10 lat sluzby zarabiales 50% sredniej w sluzbie to w chwili odejscia na emke z cywila Twoja podstawa wyliczen to bedzie 50% sredniej pensji w Sluzbie w tym momencie.
 
jego emerytura bedzie zwaloryzowana ale nie z uwzglednieniem inflacji tylko sredniej pensji w Sluzbie. Czyli jesli przez wybrane 10 lat sluzby zarabiales 50% sredniej w sluzbie to w chwili odejscia na emke z cywila Twoja podstawa wyliczen to bedzie 50% sredniej pensji w Sluzbie w tym momencie.
Mam pytanie do tego co napisałeś.
Czy to wynika z jakiś konkretnych przepisów prawnych czy z pragmatyki służbowej ??? Skąd wiesz, ze tak to wygląda ???

W obecnych przepisach z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych istnieje podobna regulacja dla funkcjonariuszy policji i innych funków tj. dla tych przyjętych po 2013 roku. Generalna zasadę mają 25 lat służby / skończone 55 lat. Ale jeżeli stan zdrowia nie pozwala dalej służyć to jeżeli mają już 25 lat służby a nie posiadają wieku 55 lat odchodzą ze służby do cywila a w momencie osiągniecia 55 lat dostają emke mundurową. Czyli mogą odejść ze służby w wieku 50 lat a emeryture dostaną w wieku 55 lat. Czyli też zachodzi ,,problem waloryzacji,, !!!
 
Mam pytanie do tego co napisałeś.
Czy to wynika z jakiś konkretnych przepisów prawnych czy z pragmatyki służbowej ??? Skąd wiesz, ze tak to wygląda ???

W obecnych przepisach z ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym służb mundurowych istnieje podobna regulacja dla funkcjonariuszy policji i innych funków tj. dla tych przyjętych po 2013 roku. Generalna zasadę mają 25 lat służby / skończone 55 lat. Ale jeżeli stan zdrowia nie pozwala dalej służyć to jeżeli mają już 25 lat służby a nie posiadają wieku 55 lat odchodzą ze służby do cywila a w momencie osiągniecia 55 lat dostają emke mundurową. Czyli mogą odejść ze służby w wieku 50 lat a emeryture dostaną w wieku 55 lat. Czyli też zachodzi ,,problem waloryzacji,, !!!
sorki ale nie pamietam gdzie to czytalem, trzeba poszperac, jak znajde to napisze, moze inni forumowicze cos znajda.
 
https://celnicy.pl/content.php/3862

Stanowisko Ministerstwa Finansów jest NADAL NIEZGODNE Z WYROKIEM TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO !!!

Funkcjonariusze Służby Celnej przyjęci do służby po raz pierwszy przed 2013 rokiem są dyskryminowani względem innych funkcjonariuszy służb mundurowych. Powinno być tak samo (czyli samo 15 lat oraz emka wyliczana z trzech lat) dla tych funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania mundurowe (określone w wyroku TK) przez te co najmniej 15 lat. A MF dla nich proponuje jakąś ,,ala pomostówkę,, !!!

Może dla tych co wykonywali ,,zadania pomocnicze,, przez 10 lat a zadania mundurowe przez tylko 5 lat te propozycje są zadawalające ale dla mnie co przez 15 lat tylko wykonywał i wykonuje nadal zadania mundurowe w świetle wyroku TK jest to poprostu niesprawiedliwe.

Wyrok TK był jasny: potraktować tak samo !!! A nie dać coć pomiędzy ZUSem a emką mundurową służb mundurowych.
Treść uzasadnienia wyroku TK :
5.6.5. Z tej racji Trybunał stwierdza, że funkcjonariusze Służby Celnej, wykonujący zadania określone w art. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy o Służbie Celnej są podobni do funkcjonariuszy Policji. Tym samym nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia odmienne potraktowanie tej grupy funkcjonariuszy Służby Celnej wobec funkcjonariuszy Policji w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego.
 
Ostatnia edycja:
Mam 62 lata i 40 lat przepracowanych w cle. Na emeryturę mundurową mogę się wybrać po 25 latach pracy w czyli licząc od 1999r dopiero w 2024 roku , kiedy będę miał 69 lat.... Cudownie. Ludzkie Pany są:)
 
Mam 62 lata i 40 lat przepracowanych w cle. Na emeryturę mundurową mogę się wybrać po 25 latach pracy w czyli licząc od 1999r dopiero w 2024 roku , kiedy będę miał 69 lat.... Cudownie. Ludzkie Pany są:)

jeżeli przedstawione poprawki zostaną uwzględnione i spełniasz warunki (15/5/55)
to 1 stycznia 2018 będziesz mógł odejść na emeryturę "mundurową" w wymiarze około 48% (od 1999 do końca 2017) średniej pensji z 10 wybranych lat , za pozostały okres składkowy w wieku 65 lat otrzymasz emeryturę z ZUS.
 
jeżeli przedstawione poprawki zostaną uwzględnione i spełniasz warunki (15/5/55)
to 1 stycznia 2018 będziesz mógł odejść na emeryturę "mundurową" w wymiarze około 48% (od 1999 do końca 2017) średniej pensji z 10 wybranych lat , za pozostały okres składkowy w wieku 65 lat otrzymasz emeryturę z ZUS.
Jakoś nie wierzę w te dwie emerytury na raz w wieku 65 lat
 
jeżeli przedstawione poprawki zostaną uwzględnione i spełniasz warunki (15/5/55)
to 1 stycznia 2018 będziesz mógł odejść na emeryturę "mundurową" w wymiarze około 48% (od 1999 do końca 2017) średniej pensji z 10 wybranych lat , za pozostały okres składkowy w wieku 65 lat otrzymasz emeryturę z ZUS.

I uważasz, że to jest ok?? 48 % po 41 latach pracy w cle??? Moi koledzy w SG już dawno są na pełnych emeryturach a ja to jakiś uposledzony jestem? To ma być wykonanie wyroku TK ?
 
poprawka

„[FONT=Times New Roman, serif]7) Art.12 ustawyotrzymuje brzmienie:[/FONT]
„[FONT=Times New Roman, serif]Art. 12. 1.Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu zesłużby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji,Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, SłużbieKontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, CentralnymBiurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu,Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, SłużbieCelno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej z wyjątkiemfunkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej wustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z niąrównorzędnych.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, serif]2. W przypadkufunkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy SłużbyCelno-Skarbowej dodatkowo wymagane jest ukończenie 55 lat życia iposiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat:[/FONT]

Czy mam przez to rozumieć, że pracownik Urzędu Skarbowego który ma 50 lat i przechodząc teraz do cła. popracuje 5 lat i dostanie emeryturę mundurową? Bo zliczą mu poprzednie lata pracy do służby?
 
Czy mam przez to rozumieć, że pracownik Urzędu Skarbowego który ma 50 lat i przechodząc teraz do cła. popracuje 5 lat i dostanie emeryturę mundurową? Bo zliczą mu poprzednie lata pracy do służby?

nie, dla niego teraz warunkiem będzie 25/55 i te 25 lat tylko w SCS lub emerytura z ZUS, gdyby nie chciał służyć do 75 roku życia.
 
przecież to jest rak w zdrowym ciele państwa prawa. rak, który umiejscowił się ministerstwie finansów. rak, który jak najszybciej trzeba wyciąć, bo inaczej przeniesie się na zdrowe narządy.

kiedyś balcerowicz rozwalił i sprzedał polską gospodarkę, ponieważ była mocno konkurencyjna w stosunku do zachodnich. teraz pożyteczni głupcy zrobili to samo z w miarę funkcjonującą Służbą Celną. teraz natomiast kroją system prawny na miarę swoich chorych potrzeb wyborczych. innymi słowy, chcą nam zabrać to, co nam prawnie się należy i dać innym.

b. i cała ta pseudolegislacyjna szajka to zwykli złodzieje. która przefarbowała się pod aktualne polityczne zapotrzebowanie.


poprawka

„[FONT=Times New Roman, serif]7) Art.12 ustawyotrzymuje brzmienie:[/FONT]
„[FONT=Times New Roman, serif]Art. 12. 1.Emerytura policyjna przysługuje funkcjonariuszowi zwolnionemu zesłużby, który w dniu zwolnienia posiada 15 lat służby w Policji,Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, SłużbieKontrwywiadu Wojskowego, Służbie Wywiadu Wojskowego, CentralnymBiurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej, Biurze Ochrony Rządu,Państwowej Straży Pożarnej, Służbie Celnej, SłużbieCelno-Skarbowej lub w Służbie Więziennej z wyjątkiemfunkcjonariusza, który ma ustalone prawo do emerytury określonej wustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych,obliczonej z uwzględnieniem okresów służby i okresów z niąrównorzędnych.[/FONT]
[FONT=Times New Roman, serif]2. W przypadkufunkcjonariuszy Służby Celnej lub funkcjonariuszy SłużbyCelno-Skarbowej dodatkowo wymagane jest ukończenie 55 lat życia iposiadanie w stażu służby co najmniej 5 lat:[/FONT]

Czy mam przez to rozumieć, że pracownik Urzędu Skarbowego który ma 50 lat i przechodząc teraz do cła. popracuje 5 lat i dostanie emeryturę mundurową? Bo zliczą mu poprzednie lata pracy do służby?
 
Nie wiem czy dobrze zrozumiałem ale na ostatniej stronie poprawek w uzasadnieniu jest napisane że jeżeli osiągniesz wiek emerytalny 65 lat i zechcesz emeryturę z FUS to nie dostaniesz mundurowej, Jednym słowem możemy iść na 48% a mając 65 lat dostaniemy z FUS pełną emeryturę liczoną na zasadach z FUS ?
 
(...) Może dla tych co wykonywali ,,zadania pomocnicze,, przez 10 lat a zadania mundurowe przez tylko 5 lat te propozycje są zadawalające ale dla mnie co przez 15 lat tylko wykonywał i wykonuje nadal zadania mundurowe w świetle wyroku TK jest to poprostu niesprawiedliwe.

Wyrok TK był jasny: potraktować tak samo !!! A nie dać coć pomiędzy ZUSem a emką mundurową służb mundurowych.
Takie porównanie przy wyliczaniu wysokości emerytury mundurowej ;)

Czyli będąc przez ostatnie 10 lat takim naczelnikiem/kierownik np. logistyki, kadr, organizacyjno-prawnego lub ekspertem/ st. ekspert w super biurkowym wydziale/referacie a teraz przez 5 lat będzie pełnić służbie w SCS. Taki funkcjonariusz ma wyliczaną emeryturę z wybranych przez siebie 10 lat służby. Pewnie wybierze te 10 lat ciężkiej służby bycia naczelnikiem/kierownikiem lub pierdzenia w fotel eksperta/st. eksperta z całkiem przyzwoitą podstawą do wyliczenia emerytury.

A taki szary specjalista, który ostatnie lata pełnił służbę na mrozie, nocki, święta będzie miał właściwą ( zapewne uczciwą ) podstawę wyliczenia emerytury z wysokości pensji specjalisty.

Ps. podejrzewam, że Ci pierwsi w SCS też nie zhańbią sia prawdziwą służbą. Będą zapewne w komórkach gdzie co do zasady pełni się służbę ale oni zapewne będą coś tam ,,analizować,, a zapierdalać ,,prawdziwą służbę,, będą nadal Ci drudzy -dotychczasowi specjaliści !!!

Zajebista zmiana i jaka uczciwa !!!
 
Back
Do góry