F E D E R A C J A
ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH SŁUŻBY CELNEJ
E-Mail S.C. :
Iwona.Folta@kra.mofnet.gov.pl
Tel. komórkowy : 0-660-712-712; (012)629-05-82
FZZSC/28/MF-SC/5/2007/IF Warszawa, dnia 20-02-2007r.
ORGANIZACJE CZŁONKOWSKIE
FEDERACJI ZZSC
K O M U N I K A T
Uprzejmie zawiadamiam, że w dniu 20 lutego br. w Ministerstwie Finansów odbyło się cykliczne - kwartalne spotkanie Podsekretarza Stanu Pana Mariana Banasia z przedstawicielami Związków Zawodowych działających w Służbie Celnej jako realizacja wspólnego – 3 organizacji - wniosku z dnia 24 stycznia br.- nasz znak: FZZSC/9/MF-S.C./2007/ZZ.
Celem spotkania było omówienie problemów poruszanych w korespondencji kierowanej do Kierownictwa Ministerstwa Finansów - w załączeniu Agenda z 20.02.07r.
Poruszono następujące kwestie:
Część I) –problematyka dotycząca reformy Służby Celnej i administracji skarbowej.
Pan Minister Marian Banaś przekazał w formie bardzo ogólnej następujące informacje:
1/-decyzja o przeprowadzeniu reformy została podjęta przez kierownictwo MF w dniu 08 stycznia br.- zostanie powołana nowa struktura Krajowa Administracja Skarbowa z szefem jako zwierzchnikiem;
2/-nastąpi łączenie przedmiotowe-zadaniowe na poziomie MF i podmiotowe na poziomie izb i urzędów skarbowych i celnych;
3/-będzie odrębnie ukształtowany status pracownika skarbowego;
4/-stworzony zostanie własny zasób kadrowy Krajowej Administracji Skarbowej ze względu na odrębną specyfikę pracowniczą;
5/-kształceniem kadr i podnoszeniem poziomu wiedzy pracowników skarbowych zajmie się nowo utworzona Krajowa Szkoła Skarbowości;
6/-Polska Służba Celna zostanie zlikwidowana;
7/-umundurowanie otrzymają tylko ci pracownicy skarbowi, którzy będą wykonywać obowiązki służbowe na granicy i będą mieć bezpośredni kontakt z podmiotami, grupy mobilne;
8/-ilość osób nosząca mundury, wg planów MF to ok. 5000-6000;
9/-zakłada się przyznać tym osobom specjalne przywileje;
10/- planowana reforma, wg MF daje gwarancje zgodności z ustawodawstwem Unii Europejskiej;
11/- do planowanej reformy, na razie nie zostaną włączone Urzędy Kontroli Skarbowej;
12/- o tym, że Służba Celna ma być zreformowana decydują potrzeby państwa, a nie tej Służby;
13/- nowa struktura wprowadzi, wg MF nową, lepszą jakość, a na czym ona będzie polegać funkcjonariusze dowiedzą się z projektu ustawy o KAS;
14/- projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zostanie przedłożony do konsultacji stronie związkowej do dnia 15 marca 2007r. w formie elektronicznej;
15/- MF zna ogólne koszty przeprowadzenia planowanej reformy, a całościowe szacunki otrzymamy z projektem ww. ustawy;
16/- ilość pracowników skarbowych w KAS będzie dostosowana do zadań, MF zaklada, że wraz z wdrożeniem reformy odejdzie ok. 10% osób.
Pomimo bardzo szczegółowych pytań zadawanych Ministrowi M.Banasiowi przez przedstawicieli Związków Zawodowych dotyczących kwestii istotnych dla funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej pozostały one bez konkretnych i merytorycznych odpowiedzi. Wyjaśnienie prawnych rozwiązań dotyczących przyszłości funkcjonariuszy i pracowników oraz ich sytuacji prawnej ma zawierać projekt ww. ustawy.
Część II) –problematyka dotycząca zmiany ustawy o Służbie Celnej.
1/- Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian do ustawy o Służbie Celnej, które zostaną wprowadzone do projektu ustawy o KAS, aby dwa razy nie angażować Parlamentu w proces legislacyjny.
2/- Ma nastąpić weryfikacja funkcjonariuszy i pracowników S.C., która polegać ma na sprawdzaniu kwestii zawodowych np. długotrwałych zwolnień lekarskich.
Część III) –problematyka dotycząca spraw płacowych i organizacyjnych.
1/- podniesienie wysokości uposażeń funkcjonariuszy i wynagrodzeń pracowników ma zostać uwzględnione w nowej ustawie o KAS , ma zostać zrealizowany od 01.01.2008r.;
2/-trwa w MF przygotowywanie opisu stanowisk w S.C. aby określić jednakowy zakres obowiązków na tych samych stanowiskach, ma wejść w życie od 01.01.2008r.;
3/- bezpieczeństwo funkcjonariuszy celnych i pracowników przy wykonywaniu obowiązków służbowych, w tym szczególnie na granicy i przy wszystkich innych czynnościach kontrolnych – wg MF problem jest skomplikowany, gdyż brak jest jasnych procedur dotyczących zgłaszania zdarzeń niebezpiecznych dla funkcjonariuszy na służbie. Sprawa została podjęta dwutorowo :
a/- współpraca ze Strażą Graniczną w tym zakresie na mocy porozumień podpisywanych przez dyrektorów IC,
b/- szkolenia funkcjonariuszy, aby wiedzieli jak się zachować w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz jakie kroki prawne mogą podjąć.
Na zapytanie MF skierowane do dyrektorów IC o zdarzenia niebezpieczne dla funkcjonariuszy podczas służby, uzyskano odpowiedź, że było ich 8.
4/- weryfikacja w Służbie Celnej będzie przeprowadzona, na następnym spotkaniu Pan Minister M.Banaś przedstawi założenia dotyczące trybu i procedur weryfikacyjnych.
5/- wyznaczenie dnia wolnego dla funkcjonariuszy celnych za dzień 11 listopada 2006r., wg opinii prawnej wydanej przez Departament Prawny MF, w tym stanie prawnym nie ma podstawy by takiego dnia wolnego udzielić funkcjonariuszom.
Strona związkowa przedstawiła swoje argumenty, wskazując przepisy prawa, które zezwalają na udzielenie dnia wolnego za 11.11.06r. Ustalono, że w marcu br. nastąpi spotkanie z przedstawicielami MF aby uzgodnić ostateczny tryb rozwiązania tego problemu.
Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/-podpisano na oryginale-/