• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Podwyżki 2022

I bardzo dobrze PJS napisał. Emerytura obniżana jest po przekroczeniu przychodu dodatkowego w wysokości 75% średniej krajowej.

Co ma do tego wysługa emerytalna???
Nadal brniesz.
Art. 41. 1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego,
emerytura lub renta inwalidzka ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a–6, ust. 8 pkt 1 i 2
oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie więcej
jednak niż o 25% wysokości tej emerytury lub renty inwalidzkiej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Przepisy art. 104 ust. 8 pkt 2 ustawy, o której mowa w ust. 1, stosuje się również do renty inwalidzkiej III grupy.
3. W razie osiągania przychodu, określonego w ust. 1, w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego
wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota
emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.
4. Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez
uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających
rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek cho-
roby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świad-
czenia odszkodowawcze.

Doczytaj kolego...
 
Nadal brniesz.
Art. 41. 1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego,
emerytura lub renta inwalidzka ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a–6, ust. 8 pkt 1 i 2
oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie więcej
jednak niż o 25% wysokości tej emerytury lub renty inwalidzkiej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Przepisy art. 104 ust. 8 pkt 2 ustawy, o której mowa w ust. 1, stosuje się również do renty inwalidzkiej III grupy.
3. W razie osiągania przychodu, określonego w ust. 1, w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego
wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota
emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.
4. Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez
uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających
rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek cho-
roby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świad-
czenia odszkodowawcze.

Doczytaj kolego...
Dobra widzę, ktoś tu nie potrafi przyznać się do błędu!
Twierdziłeś, że odnosisz się do postu PJS, w którym autor wyraźnie napisał:
Jeśli podejmiesz jakiekolwiek zajęcie zarobkowe, a nie masz pełnej emerytury mundurowej to po przekroczeniu pewnego progu (tak z pamięci to chyba 75% średniej krajowej) emerytura z ZER jest pomniejszana. W ustawie emerytalnej jest to opisane.
Nie trzeba być omnibusem aby zauważyć, iż w powyższym poście autorowi chodzi o próg dodatkowego przychodu (75% średniej krajowej!), po przekroczeniu którego emerytura zaczyna być ograniczana.
Jak można również zauważyć, autor postu założył już, że emeryt "nie ma ma pełnej emerytury mundurowej".
Tymczasem Ty Kolego cały czas mylisz kwestie pisząc o 75% wysłudze, przy której emerytura nie jest już obniżana. ZGODA ale nie o to chodzi w tym poście!!!
Cały czas chodzi o to ile można dorobić aby emerytura nie była obniżana otrzymując NIEPEŁNĄ!!! emeryturę mundurową (patrz post PJS).
Myślę, że na tym zakończymy ta polemikę, ponieważ obydwie kwestię są jasne, tylko chyba ktoś nie dokładnie doczytał o co chodziło autorowi...
Pozdrawiam.
 
Nie poruszam dwóch różnych kwestii!
Odniosłem się do wpisu PJS celem dokładnego sprecyzowania cyt. "tak z pamięci chyba 75% średniej krajowej", a powinno być 75% wysługi emerytalnej. Napisałem po to, bo to będą niemal zawsze dwie różne kwoty i dla niezorientowanych jest mylące. Przeanalizuj na spokojnie mój wpis.
Jednak trochę mieszasz. Wysługa emerytalną w wysokości 75% (tzw.pełna) (bez dodatkowych procentów za inwalidztwo) skutkuje tym, że możesz dorobiać bez obniżania emerytury.
Wszystko dokładnie opisał @heisenberg
Każdy może sięgnąć do źródła i sobie dokładnie przeczytać.
Zasada jest prosta:
Masz pełną emeryturę (są u nas tacy) - możesz dorabiać ile chcesz bez obniżania świadczenia.
Przy niepełnej (poniżej 75%) - po przekroczeniu progu dochodowego emka jest obniżana.
 
To nie jest temat o emeryturach
Masz rację. Posty o emce do przeniesienia albo skasowania przez admina.
A tak na temat. Mnie również już temat podwyżek nie dotyczy ale znając tęgie ekonomiczne umysły w MF a następnie w izbach, podział tych i tak mizernych środków może jak zwykle trochę potrwać... Także radzę uzbroić się w cierpliwość😉.
 
Dobra widzę, ktoś tu nie potrafi przyznać się do błędu!
Twierdziłeś, że odnosisz się do postu PJS, w którym autor wyraźnie napisał:

Nie trzeba być omnibusem aby zauważyć, iż w powyższym poście autorowi chodzi o próg dodatkowego przychodu (75% średniej krajowej!), po przekroczeniu którego emerytura zaczyna być ograniczana.
Jak można również zauważyć, autor postu założył już, że emeryt "nie ma ma pełnej emerytury mundurowej".
Tymczasem Ty Kolego cały czas mylisz kwestie pisząc o 75% wysłudze, przy której emerytura nie jest już obniżana. ZGODA ale nie o to chodzi w tym poście!!!
Cały czas chodzi o to ile można dorobić aby emerytura nie była obniżana otrzymując NIEPEŁNĄ!!! emeryturę mundurową (patrz post PJS).
Myślę, że na tym zakończymy ta polemikę, ponieważ obydwie kwestię są jasne, tylko chyba ktoś nie dokładnie doczytał o co chodziło autorowi...
Pozdrawiam.
Ktoś tu nie potrafi przyznać się do błędu. Nie trzeba być omnibusem, żeby zauważyć, że autor postu (PJS) mylnie podał próg 75%. Jeżeli chodzi o kwestie osiąganego przychodu przez emeryta istotne są dwa progi: 70% (a nie 75%) i 130%. Brak precyzji powoduje niepotrzebne zamieszanie.
 
Jednak trochę mieszasz. Wysługa emerytalną w wysokości 75% (tzw.pełna) (bez dodatkowych procentów za inwalidztwo) skutkuje tym, że możesz dorobiać bez obniżania emerytury.
Wszystko dokładnie opisał @heisenberg
Każdy może sięgnąć do źródła i sobie dokładnie przeczytać.
Zasada jest prosta:
Masz pełną emeryturę (są u nas tacy) - możesz dorabiać ile chcesz bez obniżania świadczenia.
Przy niepełnej (poniżej 75%) - po przekroczeniu progu dochodowego emka jest obniżana.
Przecież dokładnie to wynika z mojego postu wraz z zacytowanymi przepisami. Pomyliłeś po prostu progi o różnych znaczeniach: podałeś 75% w poście do którego odnosiłem się, zamiast 70%. Na tym kończę tą jałową dyskusję.
 
"...Jeżeli chodzi o kwestie osiąganego przychodu przez emeryta istotne są dwa progi: 70% (a nie 75%) i 130%...."
I pewnie są to progi "wysługi emerytalnej"? Czy raczej średniej krajowej tak jak PJS i ja pisaliśmy od początku (z wyjątkiem drobnej, oczywistej pomyłki co do wielkości dolnego progu). Przecież w pierwszym wątku PJS wyraźnie chodziło o progi przychodów co sam później przyznał. Zamieszanie nie było spowodowane brakiem precyzji (pomylić się każdy może tym bardziej, że pisał z pamięci) lecz wplątaniem przez ciebie tematu wysługi emerytalnej do kwestii progów dochodowych, co było w tym wypadku nieistotne, gdyż od początku zakładano przypadek funkcjonariusza z niepełną emeryturą.

Adminie przepraszam za zaśmiecanie wątku o podwyżkach ale musiałem koledze uparciuszkowi odpowiedzieć...

Dobrej nocy.
 
Ktoś tu nie potrafi przyznać się do błędu. Nie trzeba być omnibusem, żeby zauważyć, że autor postu (PJS) mylnie podał próg 75%. Jeżeli chodzi o kwestie osiąganego przychodu przez emeryta istotne są dwa progi: 70% (a nie 75%) i 130%. Brak precyzji powoduje niepotrzebne zamieszanie.
Żeby nie było - przyznaje się! Faktycznie nie zauważyłem i błędnie powieliłem. Powinno być 70 i 130😉.
 
Skąd można się dowiedzieć że nie zostało się pominiętym przy podwyżkach? Wnioski poszły do izb. Oczywiście nie dla wszystkich!!!. Jaką można mieć pewność że inni dostaną podwyżkę tylko dla tego że taka była wola kierownika. Przecież ja nie mam wglądu do mnożników innych osób i nikt mi takiej informacji nie udzieli. Ale mogę przypuszczać że mam taki sam a wniosek w mojej sprawie nie został wysłany a komuś innemu tak.
 
Skąd można się dowiedzieć że nie zostało się pominiętym przy podwyżkach? Wnioski poszły do izb. Oczywiście nie dla wszystkich!!!. Jaką można mieć pewność że inni dostaną podwyżkę tylko dla tego że taka była wola kierownika. Przecież ja nie mam wglądu do mnożników innych osób i nikt mi takiej informacji nie udzieli. Ale mogę przypuszczać że mam taki sam a wniosek w mojej sprawie nie został wysłany a komuś innemu tak.
To chyba kier nie wylicza każdemu podwyżki po mnożnikach, bo by nie dał rady...chyba dział finansów jest od tego..
 
Skąd można się dowiedzieć że nie zostało się pominiętym przy podwyżkach? Wnioski poszły do izb. Oczywiście nie dla wszystkich!!!. Jaką można mieć pewność że inni dostaną podwyżkę tylko dla tego że taka była wola kierownika. Przecież ja nie mam wglądu do mnożników innych osób i nikt mi takiej informacji nie udzieli. Ale mogę przypuszczać że mam taki sam a wniosek w mojej sprawie nie został wysłany a komuś innemu tak.
do swojego mnożnika obowiązkowo dopisujesz wartość 0.198 taką podwyżkę dostaną wszyscy, jeśli po tej podwyżce osiągniesz minimalny mnożnik na swoim stanowisku z docelowej siatki płac wtedy nie dostaniesz więcej, jeśli nie łapiesz się na min. mnożnik dostaniesz dodatk. pieniądze niestety nie wiadomo ile bo poza kadrami i finansami nikt nie wie ile będzie w tych 30% i ile osób po pierwszej podwyżce nie będzie sie łapać na min. mnożnik
 
Back
Do góry