• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Nabór funkcjonariusz SCS

Gdyby nie związki, determinacja funkcjonariuszy, Służba Celna lub obecnie Służba Celno - Skarbowa pewnie byłaby formacją podobną do Inspekcji Transportu Drogowego, a więc umundurowaną, bez statusu funkcjonariusza oraz bez systemu emerytalnego
Hmm nie bardzo rozumiem twój wpis. Przecież SCS nadal jest formacją umundurowaną, tak samo jak Policja czy SG. Nie wiem też, kiedy celnicy nie mieli statusu funkcjonariuszy, ale od czasu ust. o SC z września 1999 z pewnością mieli. Nie byli częścią zaopatrzeniowego systemu emerytalnego. Na szczęście jednak, dokonali historycznego wyczynu, i wygrali z niesprawiedliwym państwem.😁
 
Musze Cię zmartwić Kolego, ale obecnej inflacji żadna służba nie rekompensuje, a w cywilu to w ogóle się trzeba cieszyć, że się ma pracę.
A "na swoim" jest jeszcze gorzej, bo wyniki gorsze od czasów Covid o 30%, a pracownicy chcieliby podwyżkę, bo przecież jest inflacja.
Niestety, prawdziwa ekonomia nie zna litości i nic nie spada z nieba, bo się należy.
Jak pójdziesz w straty, to jest jeszcze fajniej, bo pracujesz nie tyle że za darmo, to do tego dokładasz!
Inflacji nie zniweluje żadna Służba, ale półtorej tysiąca netto więcej przy porównywalnym stażu funkcjonariusza prawdziwej służby względem tego z scsu pomoże godniej klepać biedę ;-) Godzenie się na służbę za 3 tysiące z drobnym zadziorkiem, bo hakiem ciężko to nazwać, w obecnych warunkach gospodarczych to nieśmieszny żart. Powinniśmy protestować. Dbać masowo o zdrowie i walczyć o swoje. Ale nie, lepiej cieszyć się że mamy pracę🤣 Nasza postawa jako środowiska jest żałosna. Godna skarbonek, na pewno nie funkcjonariuszy. Do ultra młodych z kilkumiesięcznym stażem: do starszych należy zwracać się z szacunkiem. Zawsze. Po 8 miesiącach nie wiecie nawet po co jesteście w tej instytucji. Kandydatom przypominam, że nawet niektóre Straże miejskie, choć nie wszystkie, lepiej płacą.
 
Inflacji nie zniweluje żadna Służba, ale półtorej tysiąca netto więcej przy porównywalnym stażu funkcjonariusza prawdziwej służby względem tego z scsu pomoże godniej klepać biedę ;-) Godzenie się na służbę za 3 tysiące z drobnym zadziorkiem, bo hakiem ciężko to nazwać, w obecnych warunkach gospodarczych to nieśmieszny żart. Powinniśmy protestować. Dbać masowo o zdrowie i walczyć o swoje. Ale nie, lepiej cieszyć się że mamy pracę🤣 Nasza postawa jako środowiska jest żałosna. Godna skarbonek, na pewno nie funkcjonariuszy. Do ultra młodych z kilkumiesięcznym stażem: do starszych należy zwracać się z szacunkiem. Zawsze. Po 8 miesiącach nie wiecie nawet po co jesteście w tej instytucji. Kandydatom przypominam, że nawet niektóre Straże miejskie, choć nie wszystkie, lepiej płacą.
Przy tak wysokiej inflacji i relatywnie wysokiej waloryzacji emerytur (w porównaniu do podwyżek naszych wynagrodzeń), to co się stanie pod koniec tego roku, to będzie prawdziwy exodus funkcjonariuszy. Podwyżki nawet po 1000,- PLN (tak sobie to piszę bo i tak są nierealne) nikogo w tej służbie nie zatrzymają. Życzę naszym decydentom powodzenia bo to już za kilka miesięcy :)
 
Inflacji nie zniweluje żadna Służba, ale półtorej tysiąca netto więcej przy porównywalnym stażu funkcjonariusza prawdziwej służby względem tego z scsu pomoże godniej klepać biedę ;-) Godzenie się na służbę za 3 tysiące z drobnym zadziorkiem, bo hakiem ciężko to nazwać, w obecnych warunkach gospodarczych to nieśmieszny żart. Powinniśmy protestować. Dbać masowo o zdrowie i walczyć o swoje. Ale nie, lepiej cieszyć się że mamy pracę🤣 Nasza postawa jako środowiska jest żałosna. Godna skarbonek, na pewno nie funkcjonariuszy. Do ultra młodych z kilkumiesięcznym stażem: do starszych należy zwracać się z szacunkiem. Zawsze. Po 8 miesiącach nie wiecie nawet po co jesteście w tej instytucji. Kandydatom przypominam, że nawet niektóre Straże miejskie, choć nie wszystkie, lepiej płacą.
Właśnie by nie klepać biedy, to kto tylko może niech się stąd ewakuuje na emeryturę. Lepiej dziś wziąć nawet tylko te 3 tys emki i liczyć na całkiem niezłe jej waloryzacje w przyszłych latach, niż dalej pracując za 5 lat odejść ze służby z żenującą emeryturą 3200,-
 
Duchu, masz rację, ale chciałem tylko naświetlić, że można mieć gorzej. Choć oczywiście place w KAS są za niskie, jak w większości w Polsce.
Co do szacunku też zgoda, ale to już chyba nie donie, bo ja jestem już weteranem, czy dosadniej mówiąc, odpadem po nieboszczce SC, a kandydatem to mogę ewentualnie zostać kolejny raz, ale tym razem jednak preferuję inną służbę.
 
Duchu, masz rację, ale chciałem tylko naświetlić, że można mieć gorzej. Choć oczywiście place w KAS są za niskie, jak w większości w Polsce.
Co do szacunku też zgoda, ale to już chyba nie donie, bo ja jestem już weteranem, czy dosadniej mówiąc, odpadem po nieboszczce SC, a kandydatem to mogę ewentualnie zostać kolejny raz, ale tym razem jednak preferuję inną służbę.
I tego się trzymaj! Sentymenty zostaw na bok! To już nie ta sama Służba, którą pamiętasz!
 
Przy tak wysokiej inflacji i relatywnie wysokiej waloryzacji emerytur (w porównaniu do podwyżek naszych wynagrodzeń), to co się stanie pod koniec tego roku, to będzie prawdziwy exodus funkcjonariuszy. Podwyżki nawet po 1000,- PLN (tak sobie to piszę bo i tak są nierealne) nikogo w tej służbie nie zatrzymają. Życzę naszym decydentom powodzenia bo to już za kilka miesięcy :)
W MF żyją we własnym świecie i nie chcą dostrzec problemu. Oszukują nas przy wszystkich kolejnych podwyżkach i do końca trzeba się targować o każdą złotówkę.
Wysokie podwyżki mogą zatrzymać ludzi w służbie, ale muszą być znane i ustalone najpóźniej we wrześniu, kiedy podejmowane są decyzje o emeryturze i szuka nowej drogi życiowej. Kiedy już ktoś rzuci kwity raczej nie da się już namówić na pozostanie.
Muszą to być jednak podwyżki dla wszystkich, zmieniające podstawę do wyliczania emerytury. Nasz system wyliczania z 10 lat sprawia, że indywidualna, nawet wysoka podwyżka nie jest dużą zachętą bo ma niewielki wpływ na wysokość emerytury (na indywidualny mnożnik z 10 lat). Tylko wzrost kwoty bazowej lub jej wielokrotności.
Ale MF chyba dalej na zdalnej i nie mają tam głowy żeby o takich poerdołach myśleć
 
Zmiana, która zatrzymałaby celnych w "organizacji" jak mówisz @PJS byłaby
po pierwsze wyraźna zmiana kwoty bazowej,
po drugie zmiana podstawy do wyliczenia emerytury z ostatniego uposażenia,
po trzecie dodatki motywacyjne adekwatne do tych, które otrzymują funkcjonariusze MSWIA oraz jak się ostatnio okazało SZ RP!
 
I znów narzekanie że to nie my tylko ktoś tam gdzieś tam i ten podły Banaś i reforma, było minęło i nic nie zmieni to narzekanie poza tym ta znienawidzona reforma dała wam te upragnione emerytury oczywiście nie umniejszam waszej walki o nie ale bez niej pewnie dalej były by tylko obiecanki z MF Nie mówię o przekazywaniu wiedzy na forum tylko o odpowiedziach na pytania ludzi którzy chcą wstąpić lub już są i nie mogą w swojej komórce otrzymać odpowiedzi a otrzymują idź do innej służby albo do prywaciarza albo że są jeszcze tacy głupi którzy tu przychodzą,
W pewnej sprawie kolega ma rację. Ale należy tez zauważyć, że większość funkcjonariuszy została pokrzywdzona tą reformą. Faktycznie z początku - chyba każdego nowego denerwowała odpowiedź " idź do innej służby" itp.
Z drugiej strony, jeżeli wysłucha się doświadczonych funkcjonariuszy, to mają prawo do tego. Stracili wiele... i zamiast docenić doświadczonego funka to raczej wszystko idzie w odwrotnym kierunku. Głośno się mówi, że są pomysły odmłodzić tą służbę. Tylko zastanówcie się nad innymi kwestiami ...
1. Oni walczą też dla naszej przyszłości ... !
2. Jak wyobrażacie sobie prace bez doświadczonych funkcjonariuszy ? Żaden kurs w Atenie a nawet zkz, nie jest wstanie przygotować nas do pracy/ służby .
Czasem mam wrażenie, że niektórzy przyszli tu przez przypadek...
Jeżeli decydujesz się na taką służbę - to powinieneś mieć conajmniej pewien zarys wiedzy... zaznajomić się z Ustawa o KAS.... - a wiedza ta powinna być weryfikowana na poziomie rekrutacji.
Zaczynając służbę powinny być szkolenia już bardziej profilowe. I tutaj w praktyce / w terenie najbardziej ważna - wiedza doświadczonych. Opiekunowie, którzy mają nam pomagać w zdobywaniu wiedzy, powinni być odpowiednio wynagrodzeni ( nie można oczekiwać, że z dobrego serca bez żadnej zachęty- brali na siebie dodatkowe obowiązki oraz odpowiedzialność za nas ).
Faktycznie służba ta jest mało doceniana finansowo... i tu chodzi o każdego ... bez podziałów ... Dochodzeniowo śledczy - ludzie z ogromna wiedzą- zazwyczaj prawniczą ( dzialania pod presją... czasem wydaje mi się, że bardziej traktowani jako asystenci prokuratury.... sprawy, które są przekazywane z osoby na osobę ... nikt nie patrzy na to, że z dnia na dzień musi zaznajomić się tomami akt... i tylko czas czas czas) podziwiam tutaj ludzi ... może i nie pracują w terenie ( latem się nie grzeją, zima nie marzną ) ale zarobki do wykształcenia / obowiązków - słabe ...
Tak samo doceniam grupy realizacyjne - duża presja . Praca w terenie ... w warunkach atmosferycznych takie jakie są w dodatku ilość godzin ...
I można tak wymieniać .... nie można się kłócić jaki referat jest lepszy/ lepiej pracuje- bardziej zasługuje .. tutaj każdy pracownik czy funkcjonariusz powinien być odpowiednio wynagrodzony... W końcu praca ta wspiera cały aparat państwowy .
Podsumowując .... nie można mieć pretensji do związków zawodowych czy doświadczonych funkcjonariuszy ... to nie oni odpowiadają za szkolenia - to czy dzielą się wiedzą ? Mogą nie muszą...
W tej kwestii pretensje należy kierować całkowicie gdzie indziej ....
Ps. Ktoś już tu wspominał o szacunku do starszych stopniem/ służbà .. O tak ... tego w tej formacji brakuje ... można się śmiać, że to parodia służby ( ale decydując się na mundur należy dostosować się do określonego zachowania, etyki służby )
 
Czy osoby które nie zostały wybrane przez Dyrektora Izby Celnej do pełnienia służby zostaną o tym poinformowane mailem. Czy tylko te co zostały wybrane dostaną wiadomość?
 
Witam
Mam pytanie czy warto rekrutować do służby w wieku 45 lat ?, chodzi mi np o emeryture mundurową (ewentualną) , ile lat rzeba przepracować aby ją otrzymać, w jedym źródle znalazem 15 lat w tym 5 lat w warunkach policyjnych, w innym to wiek 55 lat i miniium 25 lat służby.
Jak jest faktycznie lub gdzie znaleźć obowiązującą ustawe ?
 
Witam
Mam pytanie czy warto rekrutować do służby w wieku 45 lat ?, chodzi mi np o emeryture mundurową (ewentualną) , ile lat rzeba przepracować aby ją otrzymać, w jedym źródle znalazem 15 lat w tym 5 lat w warunkach policyjnych, w innym to wiek 55 lat i miniium 25 lat służby.
Jak jest faktycznie lub gdzie znaleźć obowiązującą ustawe ?
25 lat, bez wieku. W Twoim przypadku to i tak bez znaczenia, ponieważ za 20 lat osiągniesz prawa emerytalne z systemu powszechnego. Będziesz miał (zakładam, że jesteś mężczyzną) wówczas 19 lat służby, więc i tak pójdziesz na emkę z ZUSu, bo wątpię abyś służył do 71 roku życia.
Musisz sam zdecydować czy warto do służby ale na pewno w Twoim przypadku zachętą nie będzie wcześniejszą emerytura.
Ps. nabór trwa około roku, przynajmniej do niedawna tak było...
 
Dla funków przyjętych do służby przed 1.01.2012 15 lat bez względu na wiek. Po 1.01.2012 25 lat bez względu na wiek. Warunki dodatkowe w zasadzie nie mają znaczenia, dla nowo przyjętych. Z tego wynika, że prawo do emerytury zaopatrzeniowej nabędziesz w wieku 70 lat😁 No chyba że masz już wysługę w innych służbach / wojsku, to może coś zmienić. Najlepiej poczytać ustawę. Poprawcie mnie jeśli coś źle napisałem. O już kolega odpowiedział 😁
 
Dla funków przyjętych do służby przed 1.01.2012 15 lat bez względu na wiek. Po 1.01.2012 25 lat bez względu na wiek. Warunki dodatkowe w zasadzie nie mają znaczenia, dla nowo przyjętych. Z tego wynika, że prawo do emerytury zaopatrzeniowej nabędziesz w wieku 70 lat😁 No chyba że masz już wysługę w innych służbach / wojsku, to może coś zmienić. Najlepiej poczytać ustawę. Poprawcie mnie jeśli coś źle napisałem. O już kolega odpowiedział 😁
W wieku 71 bo jeszcze musi przebyć roczny nabór😉...
 
Witam
Mam pytanie czy warto rekrutować do służby w wieku 45 lat ?, chodzi mi np o emeryture mundurową (ewentualną) , ile lat rzeba przepracować aby ją otrzymać, w jedym źródle znalazem 15 lat w tym 5 lat w warunkach policyjnych, w innym to wiek 55 lat i miniium 25 lat służby.
Jak jest faktycznie lub gdzie znaleźć obowiązującą ustawe ?
Niestety ten wiek to za dużo, żeby iść do jakiejkolwiek służby. Nie ma co się oszukiwać.
 
Dla funków przyjętych do służby przed 1.01.2012 15 lat bez względu na wiek. Po 1.01.2012 25 lat bez względu na wiek. Warunki dodatkowe w zasadzie nie mają znaczenia, dla nowo przyjętych. Z tego wynika, że prawo do emerytury zaopatrzeniowej nabędziesz w wieku 70 lat😁 No chyba że masz już wysługę w innych służbach / wojsku, to może coś zmienić. Najlepiej poczytać ustawę. Poprawcie mnie jeśli coś źle napisałem. O już kolega odpowiedział 😁
Chyba można dodać, że jak kolega "młody" :) zechce jednak na emkę w wieku standardowym cywilnym, to mu opłaca za czas służby składki ZUS i pójdzie z ZUS w wieku 65 (oczywiście zakładając bez zmian w tymże zakresie co do nabytych uprawnień). Także jest to tak skonstruowane, że można sobie wybrać wariant korzystniejszy, a nie że się wpakujesz w jakiś kanał)
 
Niestety ten wiek to za dużo, żeby iść do jakiejkolwiek służby. Nie ma co się oszukiwać.
Nie zgodzę się z tym wprost, bez uwzględnienia szczegółów indywidualnych.
Jeśli masz już jakiś staż z innej służby (a nawet tej samej), to biorąc pod uwagę spełnienie wymogów przepisów, możesz mieć te lata w pełni zaliczone (w tym stopnie, stanowiska i kasę).
 
Back
Do góry