LIKWIDACJA SC PRZESąDZONA

  • Thread starter Thread starter SKARBOWIEC
  • Rozpoczęty Rozpoczęty
Zaproponowano utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) ze służbą skarbową, wobec której stawiane są o wiele większe wymagania niż przed obecnie funkcjonującą Służbą Celną oraz administracją podatkową. Podnoszenie poziomu merytorycznego pracowników KAS ułatwi Krajowa Szkoła Administracji Skarbowej

Sami sobie podnieście poziom zwłaszcza przy tworzeniu przepisów.
 
O spowalnianiu

Ja też spowalniam. Ale skoro mają nas wywalić, to dlaczego nie strajk ? Taki prawdziwy ? Górnicy, nauczyciele, lekarze, kolejarze jak zastrajkują to dostają czego chcą.
 
Strajk włoski a UE

"przeprowadzić STRAJK WŁOSKI wtedy to unia zapyta co się dzieje."
to było by dobre. może ktoś w końcu zainteresowałby się problemami polskich celników. skoro polski rząd, ba nawet minister odpowiedzialny za SC ma ją w poważaniu to tak jak stało się z akcyzą za auta - kierować się do wyższej instancji => Bruksela.
U nas w Polsce to zawsze musi wszystko być na łupu-cupu, bez pomyślenia. Przeciez tą SC reformują już od kilku lat!?
Nie lepiej było skonsultować to z np: Niemcami? jak oni sobie poradzili po rozszerzeniu?
nie, bo jakiś karierowicz z przerostem ambicji musi się wykazać i wszystko postawić na głowie. a potem kolejny i następny......
Trzymajcie się Bracie we Służbie!
 
Zastanawiam się jak w tej sytuacji zachowają się nasze związki zawodowe, czy dadzą dupy, jak bywało do tej pory czy wreszcie zaczną działać i zmobilizują ludzi do jakiegoś strajku. I tak nie mamy już nic do stracenia. Myślę że jest to ostatnia nasza szansa. Obudzmy się i walczmy o swoje!
 
Wszystkie reformy jakie były przeprowadzane po roku 1990 były do niczego no może za wyjątkiem reformy administracji. Pytam się komu była potrzebna i co dała reforma szkolnictwa z gimnazjami ( wszyscy wiedzą jak to teraz wygląda), reforma służby zdrowia ( oczekiwanie do specjalisty wynosi nawet pół roku, można nie doczekać, na nic nie ma pieniędzy), reforma ubezpieczeń społecznych ( nawet nie wiadomo czy będą pienądze na emerytury za parę lat) A teraz chcą robić kolejną reformę. Panowie co w tym kraju można jeszcze spieprzyć????
 
Nie jechałem na pikiete, bo to nie była nasza pikieta tylko pikieta urzędów skarbowych. Jak nasze związki zorganizują coś takiego same bez chowania się za plecami kogoś innego wtedy napewno pojadę. Tylko czy nasze związki potrafią zorganizować taką pikietę i czy są w stanie zrobić cokolwiek ? Zobaczymy.
 
Jak jesteś taki mądry to powiedz co ta pikieta nam dała? I co dobrego zrobiły związki przez ostatnie lata? Co zrobiły w sprawie alokacji ? Nie mówiąc już o emeryturach .
 
RYNSZTOK DLA NIEKTÓRYCH TO DOPIERO BĘDZIE!!!!!!!!!!!!!!!

W dniu 25 stycznia br. przedstawiciele Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ „Solidarność" oraz Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych spotkali się z Szefem Służby Celnej Podsekretarzem Stanu w Ministerstwie Finansów Panem Marianem Banasiem oraz Dyrektorem Departamentu Administracji Podatkowej Panem Jerzym Grygiercem. Spotkanie było odpowiedzią na wniosek o spotkanie złożony w grudniu ub. roku w związku planowaną reformą służb skarbowych i celnych.W trakcie spotkania przedstawiciele Kierownictwa Ministerstwa Finansów przedstawili wstępne założenia planowanej reformy, zastrzegając jednak, iż ostateczne decyzje co do jej kształtu zapadną prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.
W dniu 8 stycznia 2007 roku podjęta została decyzja o połączeniu służb skarbowych i celnych w jeden spójny system mający funkcjonować pod nazwą Krajowa Administracja Skarbowa (KAS). W ramach KAS funkcjonować mają izby i urzędy administracji skarbowej wykonujące zadania realizowane do tej pory przez administrację celną (w tym służby szczególnego nadzoru podatkowego) i podatkową. Struktura organizacyjna, procedury działania oraz sposób przekształcenia dotychczasowych służb skarbowych i celnych w jednolitą administrację skarbową określi ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej. Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej nie została przedstawiona stronie związkowej, gdyż decyzje co do ostatecznego jej kształtu zapaść mają w najbliższych dniach i wtedy projekty zostaną przedstawione do konsultacji wszystkim związkom zawodowym funkcjonującym w służbach podległych Ministrowi Finansów. Uchwalenie ustawy powinno nastąpić do końca pierwszego półrocza 2007 roku, a jej wejście w życie ma nastąpić od 1 stycznia 2008 roku. Terminy te uzależnione są od tempa prac legislacyjnych.

W celu realizacji reformy przeprowadzone zostaną zmiany przedmiotowe na poziomie departamentów Ministerstwa Finansów oraz przekształcenia podmiotowe na poziomie izb i urzędów skarbowych a także izb i urzędów celnych. Nie są jeszcze określone ostateczne szczegóły i procedury związane z alokacją pracowników i likwidacją dotychczasowych struktur skarbowych i celnych. Dla związków zawodowych jest to sprawa kluczowa, gdyż wiązać się będzie z przekształceniami dotychczasowych stosunków pracy zatrudnionych w aparacie skarbowym i celnym pracowników i funkcjonariuszy. Zdaniem związków zawodowych należy zminimalizować koszty społeczne całej operacji.

Nie są także podjęte jeszcze decyzje dotyczące struktury sieci urzędów i izb krajowej administracji skarbowej. W założeniu jest wykorzystywanie dla jej potrzeb wyłącznie budynków własnych oraz funkcjonowanie takiej liczby urzędów i izb, która z jednej strony zabezpieczy możliwości właściwego funkcjonowania i obsługi podatników, a z drugiej nie będzie powodowało konieczności tworzenia jednostek organizacyjnych zatrudniających zbyt dużą liczbę pracowników. Oznacza to, że jest możliwe tworzenie w niektórych województwach kilku izb administracji skarbowej z jednej strony (w zależności od potrzeb wymuszonych koniecznością sprawnego zorganizowania obsługi podatników i realizacji zadań), a z drugiej tworzenie punktów obsługi podatnika zamiast dotychczasowych urzędów (co oznacza likwidacje niektórych urzędów w dotychczasowej formie). Decyzje w tych sprawach będą zapadać po przeprowadzeniu szczegółowych analiz.

Tzw. „wyspecjalizowane" urzędy skarbowe funkcjonować będą tylko tam, gdzie ilość „dużych" podmiotów rzeczywiście uzasadnia ich funkcjonowanie, a w tych przypadkach, gdzie liczba „dużych" podmiotów jest niewielka na danym terenie, zadania tych urzędów przejmą oddziały „zwykłych" urzędów. Generalnie celem reformy jest usprawnienie działań administracji skarbowej i celnej oraz optymalizacja wydatków związanych z działaniem służb podległych administracji podległej Ministrowi Finansów. Nie przewiduje się wyłączenia krajowej administracji skarbowej ze struktur Ministerstwa Finansów. Obecnie w Ministerstwie Finansów nie są prowadzone prace w temacie łączenia KAS z ZUS.Realizacja idei tzw. „jednego okienka" ma się odbywać na zasadach zaakceptowanych przez Ministerstwo Finansów, planowane jest wprowadzenie sytemu ewidencji podatników opartego jedynie o Numery Identyfikacji Podatkowej (rozważana jest rezygnacja z REGON).

W związku z mającą nastąpić od 1 stycznia 2008 roku całkowitą likwidacją granicy zachodniej nastąpi zmniejszenie liczby funkcjonariuszy celnych, przy czym związane to będzie także z przemieszczeniem pracowników pomiędzy poszczególnymi służbami. Zakres tych zmian wynikać będzie z dokonanych szczegółowych analiz i rozpoznania istniejących potrzeb na danym terenie. Zakłada się, że służby mundurowe wykonywać będą jedynie zadania w obrębie granic RP.

Obecnie jest rozważana opcja wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego przez Biura Krajowej Informacji Podatkowej, przy czym trwają symulacje rozwiązań mających doprowadzić do wyeliminowania rozbieżności w wydawanych interpretacjach.

FEDERACJA ZZ PRACOWNIKÓW SKARBOWYCH RADA SEKCJI KRAJOWEJ PRACOWNIKÓW SKARBOWYCH NSZZ „S"
 
W związku z mającą nastąpić od 1 stycznia 2008 roku całkowitą likwidacją granicy zachodniej nastąpi zmniejszenie liczby funkcjonariuszy celnych, przy czym związane to będzie także z przemieszczeniem pracowników pomiędzy poszczególnymi służbami. Zakres tych zmian wynikać będzie z dokonanych szczegółowych analiz i rozpoznania istniejących potrzeb na danym terenie. Zakłada się, że służby mundurowe wykonywać będą jedynie zadania w obrębie granic RP.

Sławku Siwy, jesli będziesz miał okazję, to uświadom nasze światłe osoby z MF-u, że jeśli chodzi o cło i granicę zachodnią, to ulegla ona już likwidacji - z dniem 30.04.2004 r., kiedy przystąpilismy do UE. Właśnie dlatego alokacja SC już się odbyła!
 
Ja mam jeszcze dwa pytania. Czy w innych państwach uni też jest takie monstrum jakie ma powstać w Polsce po reformie? Oraz czy SC to jest prywatny folwark p. Zyty i p. Mariana?
 
Back
Do góry