LIKWIDACJA SC PRZESąDZONA

  • Thread starter Thread starter SKARBOWIEC
  • Rozpoczęty Rozpoczęty
Ludzie, ja też się duszę, ale nie liczę i wy też nie liczcie na JAKIEKOLWIEK "przewietrzenie". Skończcie z tym idealizmem! Kto miałby to zrobić i po co? PiS - oni dla władzy dadzą sobie ogolić jajka. To jest ich imperatyw - utrzymać się przy korycie - czekali przecież od 1992 roku, więc mieli czas zapomnieć o co tak naprawdę na początku chodziło. Nie widzicie co przez ten rok zrobili "dobrego" - powsadzali na stanowiska tyfusów z SLD-owskiego zaplecza. Uśpionych agentów. Cham jeden z drugim lizał d... swojemu poprzednikowi, służył mu jak wierny pies, obstawiał się zdjęciami Kwaśniewskiego, korzystał z tego co skapnęło z pańskiego stołu. I co z tego, że teraz biega do kościoła, otacza się fotografiiami papieża, opłatkiem się dzieli, jajkiem. Kpiny. No, ale pił wódę ze wszystkimi i załatwiał sprawy przy kieliszku. Z towarzyszami, księżmi, urzędnikami, politykami, policjantami, kurwami. Jego telefon nie przyjmuje już nowych kontaktów, rozdał z tysiąc wizytówek. To wielkie bagno. Znajdziecie tam dyrektorów, komendantów, sekretarzy, biskupów, proboszczów, naczelników itd. Wymieszani w jednym kotle. Nie ma na to silnego! Można się tylko lepiej lub gorzej wkomponować - jesli się chce zrobić karierę, mieć większe zarobki. To cecha wszelkich etatyzmów, gdzie jest nadmiar Państwa we wszystkich dziedzinach życia. Nie liczcie na sprawiedliwość, uczciwość. Tu nie pomoże iloraz inteligencji, wykształcenie, zaangażowanie w pracę. Jezu, jak tu wychowywać dzieci !!! W Polsce WSZYTKO jest wykrzywione: przetargi, które są z góry ustawione, konkursy, których zwycięzcy są znani jeszcze przed ich ogłoszeniem. Nawet Kościól, od którego powinno się cholera wymagać przyzwoitości i uczciwości jest tak przeniknięty gangreną układów, że szkoda gadać (ksiądz Isakiewicz-Zaleski przekonał się o tym na własnej skórze). I co tu się dziwić, że Pan Banan, wrażliwy na telefony z jednej czy drugiej kurii, wsadza na stołek matoła i nawet nie zada sobie trudu sprawdzenia czego chłopina dokonał, czy przeczytał w życiu jakąkolwiek książkę, czy umie się wysłowić, czy nie ma w jego życiorysie jakichś kompromitujących faktów. Pamiętajcie: Lepiej juz było! I kur.. nic nie zależy od naszej odwagi i naszej chęci zmian !!!!!!
 
Hej Panie o "naturze falowej" nie odbieraj nam tej odrobiny złudzeń, bo jezeli wszyscy myśleliby w ten sposób, to lepiej strzelić w głowę sobie i dzieciom. Wiadomo, ze pesymizm, to nasza cecha narodowa, ale instynkt przetrwania, to już dar "matki natury". W końcu życie to nie tylko sc. Poczekajmy na 12 grudnia...
 
Reforma służb skarbowcych wg Zyty (ze strony skarbowców)
restrukuryzacja.gif
 
CO Z TĄ SŁUZBĄ CELNĄ

czy ktos ma jakies informacje na temat pooejrku zmian do ustawy o podatku akcyzowym podobno projekt jest juz w Sejmie i nie jest wcale łaskawy dla SC. Ale może to tylko plotki zawistników.
druga sprawa co co z ta strategia dla SC "2007+" podobno SNP tak jak WZP ma podlegać pod Izby Celne (a może Skarbowo-Celne)
 
przedruk z www.wssc.szu.pl

Strategia Służby Celnej 2007+

SNP poza urzędami celnymi ? Dyrektorzy izb celnych zgłaszają do 8 grudnia br. uwagi do przygotowanego projektu Strategia Służby Celnej 2007+.

Jak informuje dyrektorów izb celnych pani Anna Jędruszczak p.o. Dyrektora Departamentu Służby Celnej - w ramach programu Transition Facility 2004, zgodnie z umową twinningową PL04/IB/FI/03 „Wzmocnienie polskiej Służby Celnej” realizowany jest podprojekt 2.4 – Wsparcie przeglądu i dalszy rozwój Strategii Działania Polskiej Służby Celnej.

Powołany do realizacji tego zadania zespół, składający się z przedstawicieli Ministerstwa Finansów, izb celnych i urzędów celnych, przygotował projekt strategii Służby Celnej na lata 2007 – 2013, który wstępnie – w odniesieniu do przyjętych kierunków działania - został zaakceptowany przez Szefa Służby Celnej.

Na tej podstawie przygotowano projekt załącznika do dokumentu strategicznego, w którym zaproponowano działania służące realizacji większości celów pośrednich.

Przygotowany projekt Strategii Służby Celnej 2007+ zawiera zapisy służące skuteczniejszej realizacji poszczególnych zadań Służby Celnej, a więc takie, które powinny być realizowane bez względu na zmiany kompetencyjne i organizacyjne.

Dokument został podzielony na części ( struktura dokumentu):

Wstęp.
- Rola Służby Celnej.

- Współczesne wyzwania.

- Misja Służby Celnej.

- Cele strategiczne.

- Cele pośrednie – środki realizacji celów strategicznych.

- Ramy organizacyjne i wytyczne dla realizacji celów strategicznych.

- Finansowanie Strategii.

- Zagrożenia w realizacji Strategii.

- Zasady wprowadzania zmian do Strategii.

Każda część jest opisana i omawiana w formie skrótowej ( uproszczonej) bez szczegółów realizacji poszczególnych celów, podobnie jak <STRATEGIA DZIAŁANIA PAC 2004 +>

Cele strategiczne określają obszary, na których powinna się koncentrować działalność Służby Celnej w latach 2007 – 2013 i jednocześnie charakteryzują oczekiwane efekty realizacji zadań. Zakłada się realizację następujących celów strategicznych, będących kontynuacją celów określonych w strategii przedakcesyjnej:

- Zabezpieczenie obszaru celnego UE przed nieuczciwym handlem i konkurencją, w szczególności w zakresie ochrony interesów gospodarczych, zdrowia publicznego, dóbr kultury i środowiska.

- Skuteczny i efektywny pobór należności celnych i podatkowych oraz innych opłat stanowiących dochody budżetu RP i UE.

- Ułatwianie działalności gospodarczej i usuwanie barier biurokratycznych oraz wspieranie konkurencyjności gospodarki.

- Doskonalenie standardów działania i rozwój infrastruktury odpowiadający współczesnym wyzwaniom i członkostwu Polski w Unii Europejskiej.

W części opisującej - Cele pośrednie – środki realizacji celów strategicznych. zwraca uwagę pkt. 1.3.projektu: „Doskonalenie procedur kontroli w ramach szczególnego nadzoru podatkowego ” , którego miernikiem jest zwiększenie skuteczności i efektywności kontroli wykonywanych w ramach szczególnego nadzoru podatkowego oraz bardziej racjonalne wykorzystanie potencjału kontrolnego.

W tabelach związanych z szczegółowym opisem poszczególnych celów w części CEL POŚREDNI 1.3. lp 2 czytamy : Przygotowanie zmian organizacyjnych w zakresie szczególnego nadzoru podatkowego poprzez utworzenie samodzielnych komórek ds. szczególnego nadzoru podatkowego na poziomie izb celnych określając miernik osiągnięcia celu przez zmianę zarządzenia Ministra Finansów w sprawie nadania statutów izbom celnym i urzędom celnym ( termin 31.03.2007 ). <TABELA>

Czy to oznacza, że komórki szczególnego nadzoru podatkowego ( podobnie jak komórki zwalczania przestępczości ) wejdą w struktury izb celnych, czy raczej stworzenie na poziomie izb celnych samodzielnej komórki koordynującej i nadzorującej działania urzędów celnych w tym zakresie ? ( przypomnę, że zgodnie z ustawa o Służbie Celnej wykonywanie szczególnego nadzoru podatkowego jest zadaniem naczelnika urzędu celnego )

Co sądzą na ten temat naczelnicy urzędów i dyrektorzy izb celnych ( czy ich zdania są zbieżne) ?

Dla zainteresowanych polecam lekturę poprzedniego dokumentu <STRATEGIA DZIAŁANIA POLSKIEJ ADMINISTRACJI CELNEJ 2004 +>

wssc | 06.12.2006
 
uproszczenia

trzeba dodać ,że jest tam też mowa o procedurach uproszczonych w SNP, opartych (chyba) na takich samych zasadach jak w odprawach celnych
 
Fiskus nasz będzie ogromny

Cła i podatki już niedługo będzie zbierał jeden urząd złożony z ok. 70 tys. urzędników - planuje Ministerstwo Finansów. Decyzja o połączeniu skarbówki i administracji celnej zapadnie na początku przyszłego roku - dowiedziała się "Rz".



- Nowy aparat skarbowy będzie silny i przyjazny obywatelom - zapewniał Jerzy Grygierzec, dyrektor Departamentu Administracji Podatkowej w Ministerstwie Finansów, który wczoraj przedstawił wizję integracji skarbówki i administracji celnej. Połączonymi służbami z ok. 70 tys. pracowników ma kierować superurząd podatkowy z szefem równym rangą ministrowi. Będzie go można usunąć tylko w ściśle określonych okolicznościach, co powinno pomóc uniezależnić aparat skarbowy od polityków.

Ministerstwo Finansów zapowiada, że wprowadzenie pomysłu w życie poprzedzi debata publiczna, ale z opinii zebranych przez "Rz" wynika, że biznes może go poprzeć. - Integracja służb celnych i skarbowych uprościłaby część procedur, co pewnie ułatwiłoby życie przedsiębiorcom - mówi Jeremi Mordasewicz z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan.

- Wciąż zdarza się, że celnicy i urzędnicy skarbówki konkurują ze sobą. Konsekwencje krzyżujących się kompetencji i zamieszania ponoszą firmy - zauważa Wiesław Zawadzki, szef ekspertów BCC. Podkreśla, że biznesowi zależy przede wszystkim na tym, by nowe struktury były w miarę niezależne od polityków. Nie wierzy w to Robert Gwiazdowski, szef Centrum im. Adama Smitha. Jego zdaniem przekształcenia organizacyjne nie przyniosą efektów bez uproszczenia i ustabilizowania prawa podatkowego.

W czasie gdy politycy, naukowcy i eksperci radzili nad przebudową administracji skarbowej i celnej, kilkuset celników i pracowników skarbówki protestowało przed gmachem resortu finansów w Warszawie. Domagali się, m.in. podwyżek płac (o 400 zł netto) i rozbudowy aparatu celno-skarbowego. Ten ostatni postulat jest sprzeczny z projektem integracji służb fiskalnych, który przewiduje na początek racjonalizację, czyli raczej ograniczenie zatrudnienia.

Rzeczpospolita 13.12.06 Nr 290
 
Niech dziady planuja co chcą, żeby im t;lko ta reforma czkawką sie odbiła. Modlę się zeby im dochody do budżetu spadły. Otrzeźwieją wtedy momentalnie!!!!!!!!!!!
 
FZZSC/281/MF-K/2/2006/IF Kraków, dnia 14 grudnia 2006r.


ORGANIZACJE CZŁONKOWSKIE
FEDRACJI ZZSC

K O M U N I K A T


W dniach 12-13 grudnia br. na zaproszenie Ministerstwa Finansów uczestniczyłam w Konferencji pt. „Administracja Skarbowa-Nowoczesna, Efektywna, Przyjazna”.
Konferencję poprzedziła msza święta w Kościele pw. Św. Piotra i Pawła na Koszykach.
W związku z nieobecnością Pani Premier Zyty Gilowskiej otwarcia konferencji dokonał Pan Marian Banaś Wiceminister Finansów, który powiedział, że konferencja ta jest rozpoczęciem ogólnonarodowej debaty na ewentualną potrzebą i kierunkami zmian w administracji skarbowej. Konferencja przebiegała w trzech panelach wg ściśle określonej agendy spotkania, z rygorystycznym przestrzeganiem czasu wypowiedzi wszystkich uczestników.
Panel 1- Efektywna administracja skarbowa – moderator prof. Hubert Izdebski (UW);
Panel 2- Przyjazna administracja skarbowa - moderator prof. Piotr Pogonowski (MF);
Panel 3- Nowoczesna administracja skarbowa - moderator prof. Ryszard Tadeusiewicz (AGH w Krakowie).
Materiały opracowane przez osoby zabierające głos i występujące z referatami były prezentowane w formie skróconej, pełne teksty znajdują się na stronie internetowej : http://nas.mf.gov.pl , oraz zostały przekazane także w formie papierowej wszystkim uczestnikom konferencji. Ministerstwo Finansów nie przekazało żadnych projekty aktów prawnych dotyczących ewentualnych propozycji zmian i reformy.
Wszyscy prelegenci podkreślali, że początkiem wszystkich projektowanych zmian winno być uporządkowanie prawa, likwidacja barier dla przedsiębiorczości, powszechny kontakt z urzędami administracji państwowej za pośrednictwem internetu, a następnie określenie kierunków ewentualnych zmian z bardzo szczegółowymi analizami prawnymi i finansowymi dotyczącymi skutków planowanych reform. Przedsiębiorcy wskazywali, że łączenie administracji skarbowej i Służby Celnej jest dla nich dobrym kierunkiem, gdyż wszystkie sprawy związane z cłem i podatkami chcieliby załatwiać w jednym urzędzie, natomiast idealna sytuacja to taka, gdyby z urzędem można było się kontaktować tylko za pośrednictwem internetu, bo to dawałoby wymierne oszczędności.
W dniu 07 grudnia br. przekazałam Komitetowi Naukowemu Konferencji materiały stanowiące stanowisko Federacji ZZSC w sprawie planowanej reformy aparatu fiskalnego polegającego na ewentualnym połączeniu Służby Celnej z Administracją Skarbową, w których wykorzystałam wszystkie opracowania przygotowane przez poprzedni Komitet Wykonawczy oraz Komisję Prawną i ekspertów współpracujących z nimi.

W trakcie konferencji umożliwiono wypowiedź przedstawicielom Związków Zawodowych, głos zabrali:
-Stanisław Kręciproch Przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Pracowników Skarbowych;
-Iwona Fołta Przewodnicząca Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej,
-Barbara Smolińska Przewodnicząca Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP.

Wszystkie wystąpienia przedstawicieli ZZ dotyczyły trudnej sytuacji pracowników i funkcjonariuszy z uwagi na nieuporządkowanie aktów prawnych, nieprzestrzeganie prawa w stosunku do pracowników i funkcjonariuszy oraz brak należytych środków finansowych zarówno na działalność administracji skarbowej, Służby Celnej, jak i na godziwe wynagrodzenia i uposażenia.
W moim wystąpieniu ponadto poinformowałam o trwającej pod MF pikiecie oraz o powodach jej organizacji, w tym także o najistotniejszych postulatach zawartych w Petycji z dnia 01.12.2006r. Przedstawiłam również możliwe do realizacji perspektywy stojące przed Służbą Celną jako odrębną historycznie formacją mundurową i propozycje działań, aby S.C. wykorzystała we właściwym stopniu wszystkie zasoby i uprawnienia jakie posiada. Podkreśliłam również, że ewentualne połączenie struktur skarbowych i celnych wydaje się bardzo ryzykownym eksperymentem zagrażającym dochodom Państwa i rynkowi pracy.


Przewodnicząca
Federacji Związków Zawodowych Służby Celnej
Iwona Fołta
/-podpisano na oryginale-/
 
Reformę administracji skarbowej i celnej trzeba zacząć od zmiany prawa

Trwa debata publiczna nad reformą administracji skarbowej i celnej. Związki zawodowe obu służb obawiają się, że debata jest tylko formalnością, a połączenie celników i skarbówki jest już przesądzone.

Wiceminister finansów Marian Banaś rozpoczął wczoraj narodową debatę na temat koniecznych zmian w administracjach podatkowej i celnej. Tematem dyskusji była efektywna i przyjazna administracja skarbowa.

- Chcemy stworzyć administrację na poziomie Unii Europejskiej. Służba powinna być unowocześniona i usprawniona. Dlatego do debaty zaprosiliśmy samych zainteresowanych oraz niezależnych ekspertów - podkreślił minister Banaś.

Związki zawodowe nie są zachwycone debatą. Z informacji ich przedstawicieli wynika, że Ministerstwo Finansów chce zaoszczędzić na służbie celnej. Te oszczędności mają wynieść około 20 proc. Debata jest tylko formalnością i uspokojeniem sumienia resortu. Połączenie administracji skarbowej i celnej jest raczej przesądzone.

Ostateczny kształt reformy administracji skarbowej i celnej będzie znany w styczniu 2007 r.

- Jest szansa, że wywalczymy coś w parlamencie. Tak poważne zmiany wymagają nowelizacji ustaw - uważają celnicy.

Doktor Robert Gwiazdowski, prezydent Centrum im. Adama Smitha, podkreślił w swoim wystąpieniu, że dopóki nie zmienimy idei, na których opiera się system podatkowy, nie będzie efektywnej, nowoczesnej i przyjaznej administracji.

- Złe przepisy podatkowe są niebezpieczne zarówno dla podatników, jak i organów podatkowych. To tworzy konflikt między fiskusem a podatnikiem. Trzeba w końcu stworzyć proste przepisy - uważa Robert Gwiazdowski.

Jego zdaniem podatki powinny spełniać tylko funkcję fiskalną. Dziś dodatkowo spełniają funkcję zarządczą. Ponadto warto zastanowić się nad stworzeniem specjalnej agencji rozliczeniowej, która skupiałaby się tylko na poborze podatków.

Dziś drugi dzień debaty poświęcony zagadnieniom związanym z nowoczesną administracją skarbową.

Ewa Matyszewska
 
Służba Celna i celnicy mają pozostać osobną grupą zawodową; in my opinion;
Panie Marianie Banaś. Zostaw Pan /po połączeniu IC z IS/ 5-6 tysiecy celników. Zrób Pan z nich służbę w pełni mundurową, daj im Pan wszystko to co ma Policja. Tego życzę Panu i Polsce na ten New Happy Year.
 
...

Coś kiepsko ze stylem pisarskim. Brak argumentów, luźne życzenia "zostaw Pan 5-6 tys" dlaczego od razu nie 1 tys. Taki wpis chociaż widać w nim mały przebłysk - "daj im Pan uprawnienia tak jak w Policji" - nie jest reforamatorski ale raczej destrukcyjny. Pomyśl nad innym rozwiązaniem - tzn. reforma poprzez dołożenie obowiązków naszej Służbie. Pozdrawiam.
 
Back
Do góry