Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Notka: This feature may not be available in some browsers.
Zbliża się data 31 sierpnia. Dla wielu z Nas jest szokiem, to co Nam zrobiono.
Nigdy nie zaakceptuję tego, że mój stosunek służbowy został wygaszony.
Nigdy nie zaakceptuję tego, że wygasł stosunek służbowy wielu funkcjonariuszy,
Na razie nie podejmujemy koordynacji działań ostrzejszych, o które także się zwracacie, gdyż próbujemy wciąż sprawy dograć z MF.
Wbrew pozorom jest tam w MF zrozumienie tzn. wiedzą, że doszło do wielu intryg przy procesie nadawania propozycji do KAS. [/B]
Pytanie czy to, że wiedzą i przyznają w rozmowach, przełoży się na czyny.
Jeszcze trochę poczekajmy. Cierpliwości.
Zbliża się data 31 sierpnia. Dla wielu z Nas jest szokiem, to co Nam zrobiono.
Nigdy nie zaakceptuję tego, że mój stosunek służbowy został wygaszony.
Nigdy nie zaakceptuję tego, że wygasł stosunek służbowy wielu funkcjonariuszy,
Na razie nie podejmujemy koordynacji działań ostrzejszych, o które także się zwracacie, gdyż próbujemy wciąż sprawy dograć z MF.
Wbrew pozorom jest tam w MF zrozumienie tzn. wiedzą, że doszło do wielu intryg przy procesie nadawania propozycji do KAS.
Pytanie czy to, że wiedzą i przyznają w rozmowach, przełoży się na czyny.
Jeszcze trochę poczekajmy. Cierpliwości.
A , co Szanowny Kolega myśli o art. 170 ust. 3., ustawy wprowadzającej. Dział kadr w IAS Szczecin odmawia wpisania art 170 ust 3., w świadectwie służby. Żądać sprostowania świadectwa służby ? Pani z działu kadr oświadczyła ,że taki mają szablon i już ...
NIK U nas mają płacić jutro . Pytałam w finansach .[/QUOTE napisał:Dziś wypłacili odprawę - moja wielka przygoda z KAS dobiega końca dziś. Kasa przyda się do sądu.
Przeczytałem wyrok SN w sprawie funkcjonariusza, który rozpoczął chorobę w trakcie służby i chorował ciągle po zwolnieniu i nie zarejestrował się w Urzędzie Pracy po zwolnieniu. SN uznał racje funkcjonariusza. Powołujcie się na ten wyrok.
I UK 125/13, Prawo funkcjonariusza Służby Celnej do zasiłku chorobowego po zwolnieniu ze służby. - Wyrok Sądu Najwyższego
Opublikowano: OSNP 2014/9/137, LEX nr 1506237
Wyrok z dnia 18 października 2013 roku[/QUO
ja również go przeczytałem. To walka na lata , bez prawa do zasiłku , szkoleń , przekwalifikowania , ale zawsze to coś Panie Przewodniczący. To bardzo dobrze ,że Pan czyta
Pytanie do kolegi Cat: wiem, że jesteś mocny w przepisach i w ogóle bystry facet. Ostatnio jestem raczej zajęty walką z DIAS, SKAS sras i jeszcze trochę służb i instytucji, stąd brak mi czasu i sił na zgłębianie meandrów ustawy emerytalnej (niezłe zamieszanie), ale nie chcąc za dużo pisać, przejdę do rzeczy.
Dostałem świadectwo służby, a w nim informacja o służbie w szczególnym charakterze do dnia 31.12.2008 r. Zebrało się tego niecałe 2 lata, a ja mam służby łącznie ponad 10 lat, w tym ponad 5 lat w WZP. Ten okres nie został jednak uwzględniony, bo był po 2008 r. Dziewczyna w kadrach powiedziała, że nie ma obecnie żadnych podstaw prawnych (aktualnych), żeby to ująć, i to wg mnie jest prawda, ale mogę się mylić - stąd pytanie: czy mogę żądać sprostowania świadectwa i na co się powołać? Czy kadry "z automatu" zajmą się sprawą, gdy będzie już wykładnia, jak interpretować "czynności policyjne"? I w końcu: co w "cywilu" daje taki zapis przy przejściu na emeryturę, a co w innej służbie mundurowej (jeśli by była)? Pozdrawiam i zapraszam do dyskusji również innych forumowiczów.
Przede wszystkim, to proszę - nie przeceniaj mnie. Sam uczestniczę w tych samych "walkach",
co Twoje, jak również po przyjęciu propozycji pracy (czego już baaardzo żałuję), także z
zauważonymi nieprawidłowościami w obecnym miejscu pracy i (co gorsza) z mocnym oporem
współpracujących, w postaci argumentu "tak dotąd to chodziło".
Na "forumowe" przypomnienie o ważności świadectwa służby i jego paru elementów pozwoliłem
sobie, widząc totalną niefrasobliwość i prezentowanie sporej niewiedzy w temacie wśród mojego
Koleżeństwa. Ot, nie mieści mi się w głowie, jak wielu potrafi nie zadbać o własny interes.
Co do niepewności w zakresie "warunków szczególnych/szczególnego charakteru" - dobrze myślisz.
Ów charakter, na pewno został w przepisach dla nas uznany do końca 2008 r. Podobno kwestia
"szczególności" miała być przywrócona, lecz przyznaję - obecnie brak mi wiedzy w tym temacie.
Jeśli zostanie to uregulowane, z całą stanowczością i pewnością uważam, że żadnych działań
"z automatu" nie będzie.
Wnioskuję to również z istniejącej zasady (tu także odpowiedź na pytanie o korzyści), iż każde
dodatkowe korzyści (%) są uwzględniane do emerytury, wyłącznie na wyraźny wniosek osoby
zainteresowanej.
ps
Przyznaję się do nieuwagi !!!
Art. 20. ustawy z dnia 11.05.2017 r. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym ...
dodając Art. 251c wprowadza od 1 stycznia 2018 r. zmianę w ustawie KAS !!
Art. 251c. Okres służby funkcjonariusza traktuje się jako pracę w szczególnym charakterze, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Zatem CAŁY OKRES zatrudnienia w administracji celnej będzie posiadał ten charakter.
Przeczytałem wyrok SN w sprawie funkcjonariusza, który rozpoczął chorobę w trakcie służby i chorował ciągle po zwolnieniu i nie zarejestrował się w Urzędzie Pracy po zwolnieniu. SN uznał racje funkcjonariusza. Powołujcie się na ten wyrok.
I UK 125/13, Prawo funkcjonariusza Służby Celnej do zasiłku chorobowego po zwolnieniu ze służby. - Wyrok Sądu Najwyższego
Opublikowano: OSNP 2014/9/137, LEX nr 1506237
Wyrok z dnia 18 października 2013 roku
W temacie chorobowego.
Wiem, że wymaga to sporo zachodu i cierpliwości, ale może znajdą się na tyle wytrwali, którzy skorzystają z poniższej podpowiedzi. Zaznaczam - przystępnie i krótko nie potrafię jej lepiej wytłumaczyć.
Są to DWIE wersje (celowo pierwsza - ta trudniejsza) wykorzystania odrębności pojęć:
"ubezpieczenie chorobowe" i "tytuł ubezpieczenia chorobowego"
- Wersja "kombinacja":
Ogólnie, od pierwszego dnia po ustaniu zatrudnienia (na zasadzie ubezpieczenia dobrowolnego) jest możliwe zgłoszenie do ubezpieczenia w zakładzie pracy współmałżonka (nie musi być dokładnie w tym dniu â byle przed najbliższym terminem rozliczeń z ZUS'em), co warto przemyśleć niezależnie.
Pozostając w służbie, każdy posiadał prawo do zasiłku chorobowego, w związku z czym w danym dniu następuje UTRATA PRAWA DO ZASIŁKU CHOROBOWEGO. Ponieważ ubezpieczenia chorobowego jako takiego nie było w ogóle, ale istniało prawo do zasiłku chorobowego (dlaczego ?! - konkretów można poszukać samemu; ogólnie - przyzwolenie Państwa/zwolnienie) i musiało się ono opierać o istniejącą formę prawną. Ponieważ w nomenklaturze istnieje tylko jedna taka forma - TYTUŁ UBEZPIECZENIA, według której zasiłek chorobowy był wypłacany, można mówić tylko o utracie TYTUŁU, a nie samego ubezpieczenia, którego nie było - nie do nas należy wyjaśnianie, czemu bez składek dano nam to prawo.
To w końcu "odgórnie" ustalenie PRAWA przez Państwo, w brzmieniu:
"... żołnierze niezawodowi pełniący czynną służbę wojskową (z wyjątkiem żołnierzy pełniących służbę kandydacką) oraz funkcjonariusze Służby Celnej są objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych realizowanym przez ZUS".
Zatem, jeżeli utrata tytułu czyli istniejące prawo do zasiłku (nieprzerwanie i ... bla, bla, bla ...) ustaje z dniem "wygaśnięcia" służby, a zgłoszeniem do ubezpieczenia przez współmałżonka, podtrzymane jest trwanie TYTUŁU ubezpieczenia, wobec tego wyłączony jest okres karencji i prawo do zasiłku pozostaje.
- Wersja "wprost":(ale z ograniczeniem)
Z Ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa:
Art. 7. Zasiłek chorobowy przysługuje również osobie, która stała się niezdolna do pracy po ustaniu tytułu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała:
1) nie później niż w ciągu 14 dni od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego;
2) nie później niż w ciągu 3 miesięcy od ustania tytułu ubezpieczenia chorobowego â w razie choroby zakaźnej, której okres wylęgania jest dłuższy niż 14 dni, lub innej choroby, której objawy chorobowe ujawniają się po okresie dłuższym niż 14 dni od początku choroby.
Nie napisano po ustaniu "ubezpieczenia", którego faktycznie nie było, lecz "TYTUŁU" (PRAWA) do korzystania z jego "dobrodziejstw" i nie ma tu znaczenia "0" na koncie składek chorobowych !!
Prawo do zasiłku chorobowego dla Koleżeństwa uważam za oczywiste wg PRAWA ustalonego przez Państwo, a przytoczonego powyżej (jak również oczywiste - "miganie się" ZUS'u od wypłaty) ...
@Funk celny - z tego co wiem, do ubezpieczenia u małżonka możesz się zgłosić wyłącznie z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego, a nie chorobowego. Obawiam się, że Cat pomylił ubezpieczenia.[/QUO
Tez mi to za prosto wyglądało. Jutro spr w ZUS'ie i opisze na forum.