• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!


Czy ktoś ma wiedzę na temat nowych sposobów naliczania emerytur od 1 stycznia 2021?. Podobno wiele osób składa dokumenty do końca października by się załapać na state zasady. Jeżeli posiadacie jakieś info w temacie to podzielcie się tym. To ważna kwestia dla nas
Jeżeli składają do końca października, a DIAS nie przychyli się do prośby o skrócenie okresu wypowiedzenia, to okres wypowiedzenia upłynie najwcześniej z końcem stycznia 2021 r. Powstaje pytanie o zmianę przepisów emerytalnych po złożeniu wypowiedzenia, a przed wnioskiem o emetyturę. Może ktoś wie jak wygląda sytuacja w okresie przejściowym?
 
Proponuję wszystkim przyszłym emerytom czytać informacje na stronie zer MSWiA . Jest ich bardzo dużo .
Tam jest również wniosek jaki się składa o zaopatrzenie emerytalno-rentowe.
 
Składają teraz, żeby się załapać na waloryzację emki od 1 marca. A emka jest wyliczana na podstawie przepisów z dnia zwolnienia że służby. Mnie z korespondencją wysyłaną listownie zwalniali 4 miesiące i 11 dni. Późniejsze złożenie wniosku o zwolnienie może skutkować odejściem w marcu czyli bez waloryzacji o 3,84%

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
A jakieś zmiany zawsze mogą wrzucić w tarczy x. 0 i za kilka dni wejdą w życie. Takie ryzyko było na wiosnę i jest obecnie. Życzę wszystkim powodzenia.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Składają teraz, żeby się załapać na waloryzację emki od 1 marca. A emka jest wyliczana na podstawie przepisów z dnia zwolnienia że służby. Mnie z korespondencją wysyłaną listownie zwalniali 4 miesiące i 11 dni. Późniejsze złożenie wniosku o zwolnienie może skutkować odejściem w marcu czyli bez waloryzacji o 3,84%

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
Kolego, wyjaśnisz o co chodzi z tą waloryzacją, dlaczego tylko do marca?Jak ktoś złoży wniosek o emkę w kwietniu to już nie będzie tej waloryzacji? Rozumiem, że zwaloryzuja dopiero w następnym roku?
 
Tak, wszystkie emerytury są przyznawane z dniem złożenia wniosku. Jeśli złożysz wniosek przed 1 marca, to obejmie cię waloryzacja. Jak się spóźnisz, to czekasz rok na waloryzacj~.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka
 
Tak, wszystkie emerytury są przyznawane z dniem złożenia wniosku. Jeśli złożysz wniosek przed 1 marca, to obejmie cię waloryzacja. Jak się spóźnisz, to czekasz rok na waloryzacj~.

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka

Wysokość waloryzacji w tym przypadku jest równoważna z 1,5 roku służby ?
 
Wysokość waloryzacji w tym przypadku jest równoważna z 1,5 roku służby ?
Waloryzowana jest kwota emerytury. Nie wzrasta Ci Twój procent emerytury służący do jej wyliczenia w momencie jej przyznania.
Paradoks polega na tym, że przy zapowiedzianym przez szefkę braku podwyżek w przyszłym roku, ci co odejdą do końca lutego po doliczeniu marcowej waloryzacji, mogą mieć wyższe świadczenie niż pracując rok dłużej.
 
Dzięki Grześ2211,jak z tego wnika iż, MF stoi na stanowisku że Funkcjonariuszom SCS nie należy zaliczać lat pracy sprzed 1999 r.
Smutne w tym wszystkim jest to, że p. Dziedzic jest niedouczonym ignorantem, nie chce pamiętać że ustawodawca najpierw zaliczył nam lata pracy jako służbę a po 17 latach zmienił reguły gry, i zafundował nam prawo które działając wstecz pozbawiło nas praw nabytych - :cautious: min. prawa do godnej emerytury :mad:
PS. Zostały nam niestety tylko sądy :unsure:
 
Ostatnia edycja:
SŁAWKU!!!!! w takiej sytuacji proszę, oczywiście jak będziesz miał chwilę czasu, przekaż co słychać w sprawach sądowych o zaliczenie lat pracy z administracji celnej do służby.
Mamy już jakiekolwiek orzecznictwo w tym kierunku????????
 
Panie Dziedzic to poniżej jest dla pana !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 3 marca 2015 r. jednoznacznie potwierdził przynależność funkcjonariuszy Służby Celnej do zbiorczej kategorii służb mundurowych. W ocenie TK istnieje cecha relewantna łączącą funkcjonariuszy Służby Celnej z funkcjonariuszami Policji: "Zgodnie z ort. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy o Służbie Celnej do zadań funkcjonariuszy Służby Celnej należy rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie określonych przestępstw i wykroczeń. Te zadania Służby Celnej są zatem tożsame do zadań Policji określonych w ort. 1 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o Policji, której funkcjonariusze m.in. inicjują i organizują działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi, a także wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. Funkcjonariusze Służby Celnej, którzy bezpośrednio rozpoznają, wykrywają, zapobiegają i zwalczają określone typy przestępstw i wykroczeń wykonują zadania podobne do ustawowych zadań funkcjonariuszy Policji. To podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się na zakres faktycznie podejmowanych czynności i stopień narażenia życia i zdrowia. Z tej racji Trybunał stwierdza, że funkcjonariusze Służby Celnej, wykonujący zadania określone w ort. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy o Służbie Celnej są podobni do funkcjonariuszy Policji. Tym samym nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia odmienne potraktowanie tej grupy funkcjonariuszy Służby Celnej wobec funkcjonariuszy Policji w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego". W ocenie Wnioskodawcy cecha relewantna łączy funkcjonariuszy Służby Celnej z funkcjonariuszami Policji, ale także jej istnienie należy stwierdzić w odniesieniu do funkcjonariuszy innych służb, w tym przede wszystkim Straży Granicznej.
 
Pytanie do tegorocznych emerytów. Czy już Wam wypłacono wyrównanie z ZER?
Zwolniłem się ze służby w połowie sierpnia. Tydzień temu dostałem emkę za październik + wyrównanie za wrzesień i połowę sierpnia. Decyzji ZER jeszcze nie dostałem. Przed wypłatą emki miałem tel z ZER. Decyzja ma być wydana wkrótce.
 
Back
Do góry