Emerytury !!!

Mil

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
120

Czy ktoś ma wiedzę na temat nowych sposobów naliczania emerytur od 1 stycznia 2021?. Podobno wiele osób składa dokumenty do końca października by się załapać na state zasady. Jeżeli posiadacie jakieś info w temacie to podzielcie się tym. To ważna kwestia dla nas
Jeżeli składają do końca października, a DIAS nie przychyli się do prośby o skrócenie okresu wypowiedzenia, to okres wypowiedzenia upłynie najwcześniej z końcem stycznia 2021 r. Powstaje pytanie o zmianę przepisów emerytalnych po złożeniu wypowiedzenia, a przed wnioskiem o emetyturę. Może ktoś wie jak wygląda sytuacja w okresie przejściowym?

Zuziacoll

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
261
Proponuję wszystkim przyszłym emerytom czytać informacje na stronie zer MSWiA . Jest ich bardzo dużo .
Tam jest również wniosek jaki się składa o zaopatrzenie emerytalno-rentowe.

• Lubię
Reactions: cat

pafnucy

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
100
Składają teraz, żeby się załapać na waloryzację emki od 1 marca. A emka jest wyliczana na podstawie przepisów z dnia zwolnienia że służby. Mnie z korespondencją wysyłaną listownie zwalniali 4 miesiące i 11 dni. Późniejsze złożenie wniosku o zwolnienie może skutkować odejściem w marcu czyli bez waloryzacji o 3,84%

Wysłane z mojego BLN-L21 przy użyciu Tapatalka

pafnucy

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
100
A jakieś zmiany zawsze mogą wrzucić w tarczy x. 0 i za kilka dni wejdą w życie. Takie ryzyko było na wiosnę i jest obecnie. Życzę wszystkim powodzenia.

Zuziacoll

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
261
Tak tylko dopowiem że emka bierze swój początek w dniu złożenia wniosku. Wniosek składamy następnego dnia po zwolnieniu. Na ten dzień złożenia wniosku jest wszystko naliczane.

czwschód

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
140
Składają teraz, żeby się załapać na waloryzację emki od 1 marca. A emka jest wyliczana na podstawie przepisów z dnia zwolnienia że służby. Mnie z korespondencją wysyłaną listownie zwalniali 4 miesiące i 11 dni. Późniejsze złożenie wniosku o zwolnienie może skutkować odejściem w marcu czyli bez waloryzacji o 3,84%

Kolego, wyjaśnisz o co chodzi z tą waloryzacją, dlaczego tylko do marca?Jak ktoś złoży wniosek o emkę w kwietniu to już nie będzie tej waloryzacji? Rozumiem, że zwaloryzuja dopiero w następnym roku?

pafnucy

Aktywny użytkownik
Punkty reakcji
100
Tak, wszystkie emerytury są przyznawane z dniem złożenia wniosku. Jeśli złożysz wniosek przed 1 marca, to obejmie cię waloryzacja. Jak się spóźnisz, to czekasz rok na waloryzacj~.

Zuziacoll

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
261
Tak, wszystkie emerytury są przyznawane z dniem złożenia wniosku. Jeśli złożysz wniosek przed 1 marca, to obejmie cię waloryzacja. Jak się spóźnisz, to czekasz rok na waloryzacj~.

Wysokość waloryzacji w tym przypadku jest równoważna z 1,5 roku służby ?

PJS

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
933
Miasto
Polska
Wysokość waloryzacji w tym przypadku jest równoważna z 1,5 roku służby ?
Waloryzowana jest kwota emerytury. Nie wzrasta Ci Twój procent emerytury służący do jej wyliczenia w momencie jej przyznania.
Paradoks polega na tym, że przy zapowiedzianym przez szefkę braku podwyżek w przyszłym roku, ci co odejdą do końca lutego po doliczeniu marcowej waloryzacji, mogą mieć wyższe świadczenie niż pracując rok dłużej.

Basic

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
481
Dzięki Grześ2211,jak z tego wnika iż, MF stoi na stanowisku że Funkcjonariuszom SCS nie należy zaliczać lat pracy sprzed 1999 r.
Smutne w tym wszystkim jest to, że p. Dziedzic jest niedouczonym ignorantem, nie chce pamiętać że ustawodawca najpierw zaliczył nam lata pracy jako służbę a po 17 latach zmienił reguły gry, i zafundował nam prawo które działając wstecz pozbawiło nas praw nabytych - :cautious: min. prawa do godnej emerytury :mad:
PS. Zostały nam niestety tylko sądy :unsure:

Ostatnia edycja:

Basic

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
481
SŁAWKU!!!!! w takiej sytuacji proszę, oczywiście jak będziesz miał chwilę czasu, przekaż co słychać w sprawach sądowych o zaliczenie lat pracy z administracji celnej do służby.
Mamy już jakiekolwiek orzecznictwo w tym kierunku????????

Basic

Dobrze znany użytkownik
Punkty reakcji
481
Panie Dziedzic to poniżej jest dla pana !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Trybunał Konstytucyjny w uzasadnieniu wyroku z dnia 3 marca 2015 r. jednoznacznie potwierdził przynależność funkcjonariuszy Służby Celnej do zbiorczej kategorii służb mundurowych. W ocenie TK istnieje cecha relewantna łączącą funkcjonariuszy Służby Celnej z funkcjonariuszami Policji: "Zgodnie z ort. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy o Służbie Celnej do zadań funkcjonariuszy Służby Celnej należy rozpoznawanie, wykrywanie, zapobieganie i zwalczanie określonych przestępstw i wykroczeń. Te zadania Służby Celnej są zatem tożsame do zadań Policji określonych w ort. 1 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o Policji, której funkcjonariusze m.in. inicjują i organizują działania mające na celu zapobieganie popełnianiu przestępstw i wykroczeń oraz zjawiskom kryminogennym i współdziałanie w tym zakresie z organami państwowymi, samorządowymi i organizacjami społecznymi, a także wykrywanie przestępstw i wykroczeń oraz ściganie ich sprawców. Funkcjonariusze Służby Celnej, którzy bezpośrednio rozpoznają, wykrywają, zapobiegają i zwalczają określone typy przestępstw i wykroczeń wykonują zadania podobne do ustawowych zadań funkcjonariuszy Policji. To podobieństwo wykonywanych zadań przekłada się na zakres faktycznie podejmowanych czynności i stopień narażenia życia i zdrowia. Z tej racji Trybunał stwierdza, że funkcjonariusze Służby Celnej, wykonujący zadania określone w ort. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy o Służbie Celnej są podobni do funkcjonariuszy Policji. Tym samym nie znajduje konstytucyjnego uzasadnienia odmienne potraktowanie tej grupy funkcjonariuszy Służby Celnej wobec funkcjonariuszy Policji w zakresie prawa do zabezpieczenia społecznego". W ocenie Wnioskodawcy cecha relewantna łączy funkcjonariuszy Służby Celnej z funkcjonariuszami Policji, ale także jej istnienie należy stwierdzić w odniesieniu do funkcjonariuszy innych służb, w tym przede wszystkim Straży Granicznej.

Prog-Res

Użytkownik
Punkty reakcji
45
Pytanie do tegorocznych emerytów. Czy już Wam wypłacono wyrównanie z ZER?
Zwolniłem się ze służby w połowie sierpnia. Tydzień temu dostałem emkę za październik + wyrównanie za wrzesień i połowę sierpnia. Decyzji ZER jeszcze nie dostałem. Przed wypłatą emki miałem tel z ZER. Decyzja ma być wydana wkrótce.

Do góry