• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

To w takim razie kolego co z osobami które pracują w kontroli w obecnych ucs ale nie noszą mundurów? Im się emerytury mundurowe należą czy nie? W czym są gorsi od tych co noszą mundur,
Po pierwsze jak zauważyłeś dostali mundur- więc- PRACUJĄ - np. w osławionych dochodzeniowo-śledczych UCS- a więc praca w szczególnych warunkach. Dlatego też, aby koledzy bez munduru z kontroli UCS nie czuli się gorzej, zapraszamy do naborów wewnętrznych, które są ogłaszane w poszczególnych Izbach, np. do dochodzeniówek UCS. Nic tylko przejść postępowanie, popracować w tym mundurze przynajmniej 5 lat i już gotowe- to co Ci się należy. Dlaczego się nie zgłosiłeś/zgłosiłaś, etaty mundurowe czekały?! Dobrze wiesz dlaczego się nie zgłaszasz. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru lub poranka.
 
Nie bądźmy psem ogrodnika w ocenie ubiegania się byłych uksów o emerytury. Każdy zawsze będzie miał swoje zdanie czy komuś się należy emka czy nie i tu nigdy nie osiągniemy konsensusu. Jednak Uksy musicie zrozumieć że jedna petycja z wielkim wsparcie m Związku to dopiero początek długiej drogi. Jeśli nie stać Was będzie na pełną mobilizację i zdeterminowane i odważne kroki to polegniecie. Teraz macie przykład, że związek celnicy.pl Was poparł pomimo mieszanego w ocenie odbioru swych członków. Apeluje do Was zasilcie Związek swoim członkowstwem i przemieńcie Swą jak sami mówicie nieliczną 400 osobową grupę w jeszcze bardziej skuteczny w Naszych sprawach Związek. Składka jest symboliczna a do ugrania jest naprawdę wiele. W niniejszej sytuacji Związek powinien przy przystąpieniu członkowskim ustalić normę pozwalającą odnotować iż członek pracował wcześniej w uksie, dane ilościowe powinny być upublicznione przez Zarząd i wiadomo jakie byłoby faktyczne wsparcie byłych pracowników uksu. Walka o zaliczenie lat przed 1999 r. dla SC oczywiście musi mieć miejsce, ale na razie zobaczymy jak rozstrzygnie się sprawa 15a. Nie rozdrabniajmy naszej dużej energii na szukanie animozji, ale starajmy się zmienić ją we wzajemny sukces.

Uksowcu Zadeklaruj się
 
Witam. Jestem na krótkim urlopie i dlatego dopiero teraz zaglądam na forum. W związku z tą absencją moją poprosiłem wiceprzewodniczącą o obecność na posiedzeniu Komisji i poparcie petycji. Poprosiłem również, by wybrzmiało, że taki sam problem dotyczy także funkcjonariuszy Służby Celnej.
To, bardzo pomoże wszystkim, także funkcjonariuszom z UKS, którzy przyszli w 2003r. do SC. Funkcjonariuszom SC przed 99r. także oczywiście.
Cieszę się, że petycja nie została odrzucona i nadano jej bieg.
Zapewniam wszystkich, że jeżeli sprawa trafi na posiedzenie Komisji Finansów, to będziemy zajmować takie samo stanowisko. Do tego jednak bardzo daleka droga i ideałem byłoby współdziałanie, a nie antagonizmy jak czytam parę osób powyżej. W MF także oczywiście o tym przypominamy.

Ps. Ja nie pogodziłem się, tak jak jeden z userów wyżej pisze, z tym, że wcześniejsze lata przed 99r. nie zostaną zaliczone. Wciąż walczymy w sądzie, wciąż nie ma prawomocnego wyroku i mamy też gotowy wniosek do TK, który uwzględnia wszystkich. Jasno też określiliśmy cele, gdzie są wszyscy funkcjonariusze na równi potraktowani.
Ta petycja pomaga w osiągnięciu powyższego, bo jeżeli uznają Koleżankom i Kolegom z UKS to nie ma uzasadnienia prawnego, by nie uznać innym, tj. Koleżankom I Kolegom z UKS z 2003 i funkcjonariuszom SC lat przed 1999r. Dlatego nie rozumiem dlaczego pojedyncze osoby wyżej negują coś co dla nich jest pomocne? Jeżeli to wynika tylko z braku wiary, bo tak jeden z userów pisze, to proszę żeby ten brak wiary nie powodował zawiści wobec innych. Ja nie straciłem wiary i mam nadzieję, że ogół funkcjonariuszy także. Wierzę też, że potrafimy o to ostro zawalczyć, także emerytowani funkcjonariusze SC i SCS. Pozdrawiam
 
Po pierwsze jak zauważyłeś dostali mundur- więc- PRACUJĄ - np. w osławionych dochodzeniowo-śledczych UCS- a więc praca w szczególnych warunkach. Dlatego też, aby koledzy bez munduru z kontroli UCS nie czuli się gorzej, zapraszamy do naborów wewnętrznych, które są ogłaszane w poszczególnych Izbach, np. do dochodzeniówek UCS. Nic tylko przejść postępowanie, popracować w tym mundurze przynajmniej 5 lat i już gotowe- to co Ci się należy. Dlaczego się nie zgłosiłeś/zgłosiłaś, etaty mundurowe czekały?! Dobrze wiesz dlaczego się nie zgłaszasz. Pozdrawiam i życzę miłego wieczoru lub poranka.
Po pierwsze nie PRACUJĄ a pełnią służbę. Po drugie odnosiłem się do twierdzenia zapewne byłego pracownika UKS odnośnie tych co pracują bez munduru, a wykonują wg. niego czynności takie, za które domagacie się emerytury mundurowej. Po trzecie, nie zapraszaj mnie do mojego własnego domu.
 
czy ktoś skarżył decyzję ZER w związku z nieuwzględnieniem waloryzacji? A może ktoś coś wie w tym temacie?
 
Witam. Jestem na krótkim urlopie i dlatego dopiero teraz zaglądam na forum. W związku z tą absencją moją poprosiłem wiceprzewodniczącą o obecność na posiedzeniu Komisji i poparcie petycji. Poprosiłem również, by wybrzmiało, że taki sam problem dotyczy także funkcjonariuszy Służby Celnej.
To, bardzo pomoże wszystkim, także funkcjonariuszom z UKS, którzy przyszli w 2003r. do SC. Funkcjonariuszom SC przed 99r. także oczywiście.
Cieszę się, że petycja nie została odrzucona i nadano jej bieg.
Zapewniam wszystkich, że jeżeli sprawa trafi na posiedzenie Komisji Finansów, to będziemy zajmować takie samo stanowisko. Do tego jednak bardzo daleka droga i ideałem byłoby współdziałanie, a nie antagonizmy jak czytam parę osób powyżej. W MF także oczywiście o tym przypominamy.

Ps. Ja nie pogodziłem się, tak jak jeden z userów wyżej pisze, z tym, że wcześniejsze lata przed 99r. nie zostaną zaliczone. Wciąż walczymy w sądzie, wciąż nie ma prawomocnego wyroku i mamy też gotowy wniosek do TK, który uwzględnia wszystkich. Jasno też określiliśmy cele, gdzie są wszyscy funkcjonariusze na równi potraktowani.
Ta petycja pomaga w osiągnięciu powyższego, bo jeżeli uznają Koleżankom i Kolegom z UKS to nie ma uzasadnienia prawnego, by nie uznać innym, tj. Koleżankom I Kolegom z UKS z 2003 i funkcjonariuszom SC lat przed 1999r. Dlatego nie rozumiem dlaczego pojedyncze osoby wyżej negują coś co dla nich jest pomocne? Jeżeli to wynika tylko z braku wiary, bo tak jeden z userów pisze, to proszę żeby ten brak wiary nie powodował zawiści wobec innych. Ja nie straciłem wiary i mam nadzieję, że ogół funkcjonariuszy także. Wierzę też, że potrafimy o to ostro zawalczyć, także emerytowani funkcjonariusze SC i SCS. Pozdrawiam
Jak należy rozumieć , że nie ma prawomocnego wyroku w sprawie zaliczenia lat służby przed 99 rokiem-to znaczy, że jest wyrok i jeszcze się nie uprawomocnił czy nie ma żadnego wyroku?
 

Powyższy artykuł zostaje w sferze dywagacji bo póki co art. 15A obowiązuje nadal wszystkich funkcjonariuszy SC i SCS i dwie emerytury się należą.
W przypadku pozostałych służb mimo przejścia na emeryturę z art. 15, przyjęci przed 01.01.1999, jest opcja uzyskania drugiej emerytury z ZUS, warunek nie wykorzystywanie lat cywilnych do podwyższenia emerytury mundurowej oraz odejście z maksymalnych % lub na rentę. Trzeba jednak przygotować się na batalię sądową taką jak opisana w artykule.
U nas zasadniczą kwestią będzie czy zaliczą nam pracę w administracji celnej jako służbę czy zniosą art. 15a dla dla funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy po 1 stycznia 1999 roku, a przed 23 lipca 2003. Ewentualnie po tych zmianach będzie zagrożenie pobierania drugiej emerytury z ZUS lecz zyskamy większe świadczenia z emerytury mundurowej. Dla jednych dobrze, dla drugich źle a dla trzecich otworzą się możliwości opisane w/w artykule.

P.S Artykuł ciekawy i podsumowanie a zwłaszcza pkt 3:

Uwaga!

  1. Jak dotychczas wyrok Sądu Najwyższego z 24 stycznia 2019 r. nie zmienił zasadniczo praktyki ZUS. Nadal zawieszana jest wypłata drugiej emerytury.
  2. Od momentu wydania przez Sąd Najwyższy wspomnianego wyżej wyroku z dnia 24 stycznia 2019 r., odnotowaliśmy pojedyncze wyroki sądów okręgowych uznające rację niektórych skarżących, tj. potwierdzające ich prawo do pobierania dwóch świadczeń (emerytury wojskowej [policyjnej] oraz emerytury z ZUS) przy stanie faktycznym zbliżonym do opisanego przesz SN w ww. wyroku (np. wyrok Sądu Okręgowego w Łodzi z dnia 8.08.2019 r.; VIII U 345/19 oraz wyrok Sądu Okręgowego w Rzeszowie z dnia 17.09.2019 r.; IV U 498/19). W uzasadnieniu swoich wyroków sądy okręgowe powołują się na argumentację przedstawiona w ww. orzeczeniu SN z 21.01.2019 r.
  3. Z pojawiających się komentarzy specjalistów z zakresu ubezpieczeń społecznych wynika, że utrwalenie się poglądu, wyrażonego w ww. wyroku SN, może doprowadzić do interwencji ustawodawcy i pozbawienia wszystkich emerytów mundurowych możliwości pobierania łącznie dwóch świadczeń. Decydujące mogą się tu okazać zbyt wysokie koszty finansowe wypłaty drugiej emerytury.
 
Ostatnia edycja:
A jak traktowani są w tej sytuacji fumkcjonariusze służby celnej ?
Koleżanka przeszła na emeryturę mieszaną - czyli z ZER MSWiA oraz z ZUS.
Czyli wynika z tego, że celnikom wolno pobierać 2 emerytury.
 
W tym kraju niczego do końca nie można być pewnym, jak zatrudnialem się w cłe w 84 roku obowiązywało rozp. z 83 r. ,zgodnie z którym po ukończeniu 60 lat (w przypadku mezczyzn) można było przejść na emke - już go nie ma, gdzie prawa nabyte, a teraz znowu to .....[/QUOTE]
Mam nadzieję że jak ktoś już jest na emce to po uzyskaniu wieku 65 lat jednak bedzie mogl otrzymac rowniez emke z ZUS.
 
Ostatnia edycja:
Jeżeli odetną drugą emkę to co zrobią z przyszłymi emerytami mundurowymi którzy zatrudnią się ponownie? Nie będą pobierali od nich składek, czy każą zapisywać się do branżowych funduszy? Mam wrażenie że temat nie jest taki prosty.
 
Dotarła do mnie wiadomość że za obecnego rozdania w MF nie ma szans na likwidację niekorzystnych zapisów art 15. Nie pytajcie o szczegóły bo ich nie znam, źródło jest na tyle wiarygodne że zdecydowałem się o tym napisać. Szykują się też jak to określono "grube zmiany" niebawem ale moje źródło informacji nie ma do nich dostępu. Stąd ewakuacja ciężkich pagonów już teraz w niektórych IAS. MF szykuje tym co zostaną jesień średniowiecza.... jak zawsze z wyjątkami.
 
Ostatnia edycja:
A jak traktowani są w tej sytuacji fumkcjonariusze służby celnej ?
Koleżanka przeszła na emeryturę mieszaną - czyli z ZER MSWiA oraz z ZUS.
Czyli wynika z tego, że celnikom wolno pobierać 2 emerytury.
koleżanka nie pobiera PEŁNEJ emerytury mundurowej, tylko częściową. Ją oraz wielu innych pozbawiono dosłużenia do pełnej emerytury.
 
Po pierwsze nie PRACUJĄ a pełnią służbę. Po drugie odnosiłem się do twierdzenia zapewne byłego pracownika UKS odnośnie tych co pracują bez munduru, a wykonują wg. niego czynności takie, za które domagacie się emerytury mundurowej. Po trzecie, nie zapraszaj mnie do mojego własnego domu.


Rozumiem Twoje przesłanie i cel tej dyskusji, rozumiem i większość z nas kuma co to jest stosunek służbowy itd. Natomiast nie rozumiemy jak tym wszystkim można tak miękko manipulować ....

Na potrzeby ucywilnienia jakoś to , że byliśmy funkcjonariuszami Władzy nie przeszkadzało ! Również w kwestii wydania świadectw służby itd. Więc jak pasuje tak jest ! Ustawą można zmienić każdą ustawę itd. Albo poleceniem służbowym człowieka o wątpliwych wartościach !

Więc kolejny raz proponuję o trochę rozsądku :cool: Pozostawmy tą kwestię niezawisłym Sądom , jak nie tutaj to w UE !
 
Pytanie odnośnie wniosku o emeryturę. Czy można złożyć taki wniosek bezpośrednio do DIAS czy też musi być zachowana droga służbowa? Ja uważam, że w tym przypadku nie ma obowiązku ale chciałbym wiedzieć jak jest to przyjęte.
 
Wniosek składasz bezpośrednio do DIAS z wnioskami o zwolnienie i skierowania na Komisję MSW (jak nabyłeś choroby zawodowe) w Służbie
 
Back
Do góry