• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

witam wszystkich po tak długim czasie. Hasło w końcu jest prawidłowe. Oczywiście tryb podobny. Jestem na emeryturze. Ogromne i wielkie dzięki dla ZZ Celnicy pl. i oczywiście Naszego "góru" Sławka, DZIĘKUJEMY. 😁
 
o jakich, fizycznie zmianach emerytalmnych mówimy? Realnie, majac w tej chwili, dajmy na to, z dodatkami lacznie ok 4800 pensji - o jakiej, MNIEJ WIECEJ, mowim emeryturze, przechodząc teraz,a co jesli za dajmy na to 10 lat?

A może macie linki jakiś wiarygodnych kalkulatorów? Jestem kompletnie zielona na razie .... ;(
 
Kompletnie nas to nie dotyczy, a już na pewno tych, którzy podziękowali za wieloletnią pracę w szczególnych warunkach. Pieniądze to nie wszystko!!.
 
Pytanie odnośnie wniosku o emeryturę. Czy można złożyć taki wniosek bezpośrednio do DIAS czy też musi być zachowana droga służbowa? Ja uważam, że w tym przypadku nie ma obowiązku ale chciałbym wiedzieć jak jest to przyjęte.
  • Wypełnić wniosek – formularz na stronie zer
  • Wypełnić zał . nr 1 lub 2 (jeśli jest taka potrzeba) - strona zer - zawiadomienie emeryta rencisty (jeśli pracujesz i emerytura jest mniejsza niż 75%)
  • Dołączyć zaświadczenie z WKU o okresie służby wojskowej - zaliczają ten okres do emerytury
  • Napisać pismo przewodnie do DIAS-a o obliczenie zarobków - za jaki okres np. z najlepszych 10 lat
  • Posłać do ZER-u za pośrednictwem DIAS-a
  • Jeżeli pracujesz w UCS to oczywiście świadectwo zwolnienie ze służby
Dias ma w obowiązku policzyć i potwierdzić czy mam 5 (nieszczęsnych lat) i minimum 15 lat służby , obliczyć zarobek i przesłać do ZER.

Potem pozostaje czekać na decyzję o emce lub odmowie.
 
Ostatnia edycja:
Mam pytanie czy w trakcje trwania urlopu wypoczynkowego można złożyć wniosek o zwolnienie ze służby z tytułu przejścia na emeryturę i przerywając urlop.
 
Mam pytanie czy w trakcje trwania urlopu wypoczynkowego można złożyć wniosek o zwolnienie ze służby z tytułu przejścia na emeryturę i przerywając urlop.
Odpowiedź brzmi tak. Ty wybierasz date zwolnienia ze służby / dyrekcja przeważnie wyraża zgodę/. Poczytaj art. 179 - 183 KAS.
 
Mam pytanie do osób które złożyły wnioski emerytalne w tym roku, ile w praktyce trwa wydanie decyzji przez ZER od momentu złożenia wniosku?
 
Wniosek o emeryturę złożyłem do DIAS w Lublinie 2 stycznia. 1 stycznia jeszcze formalnie pełniłem służbę. Wypłatę emerytury dostałem 13 lutego. Za 2 miesiące. Pisma z decyzją i legitymacji emeryta nie dostałem do tej pory. Mój wiek to 44 lata i 16 lat służby. Granica i WZP. Było, minęło. Z jednej strony szkoda, z drugiej chcę zapomnieć. Kwota emerytury nie powala ale na czynsz, chleb i coś do niego starczy. I tak jest równa temu co teść dostał po 45 latach pracy. Nie narzekam. Pozdrawiam
 
Aha, celnikami zajmuje się wyłącznie ZER Częstochowa. Mają koszmarnie dużo wniosków więc trwa to coraz dłużej. Radzę uzbroić się w cierpliwość. 1 marca w IAS Lublin odchodzi na emeryturę 100 funków. A, i jeszcze jedno: jeśli w tym roku - jak w poprzednim - zmieni się mnożnik kwoty bazowej z datą wsteczną od 1 stycznia, to ZER będzie musiał na nowo przeliczyć emeryturę. Kto odejdzie na emeryturę przed marcem to załapie się na waloryzację 3,56%. Kto odejdzie na emeryturę przed końcem marca to dostanie 13 emeryturę. Informacje pewne a nie zasłyszane. Pozdrawiam
 
dzieki za info, już zlozylem wniosek o zwolnienie i odchodzę z końcem miesiąca mam zgodę Naczelnika, wniosek o zwolnienie wyslałem 1 lutego, ostatnie dwa zdania sa ważne czyli załapię się na waloryzację i 13.
 
Wniosek o emeryturę złożyłem do DIAS w Lublinie 2 stycznia. 1 stycznia jeszcze formalnie pełniłem służbę. Wypłatę emerytury dostałem 13 lutego. Za 2 miesiące. Pisma z decyzją i legitymacji emeryta nie dostałem do tej pory. Mój wiek to 44 lata i 16 lat służby. Granica i WZP. Było, minęło.
W odpowiedzi serdecznie gratuluję KSENOMORF. Konkretne info. U mnie pojawił się kolejny problem. Nabywając prawo do emerytury odcięcie mam do wykorzystania IKE opłacanego ze składek przez 16 lat. Straszny błąd ustawowy powoduje , że nadal musze dokonywać wpłat do IKE pomimo przebywania na małej emeryturze. Ktoś w ustawie nie uciął wieku 55lat. Głupota spowodowała że nadal muszę wpłacać na emeryturę na której jestem. Może prawnicy temat ten rozstrzygali i jest już sprawa wyjaśniona ?? Czekam na wieści w tej sprawie.
 
Back
Do góry