• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

z art 41 tracimy na kwocie bazowej. albowiem podwyżka 7,8%wpływa na właśnie tę kwotę. Zaś modernizacja wpływa na mnożnik przeciętnego uposażenia i modernizacja ma byc rzekomo od 01.01.2023 zatem przeciętny mnożnik dla każdego z różńica co do wkoty bazowej 1800 za sty luty i 19coss od marca. Zatem jest lepiej ale nie idealnie.
Podwyżka z uchwały modernizacyjnej od stycznia to jedno ale czy podniosą mnożnik od stycznia to drugie. Pewności nie ma, co pokazuje przykład z art.41.Jak jest wola to wszystko jest możliwe, a że część emerytów straci, kogo to.
 
Podwyżka z uchwały modernizacyjnej od stycznia to jedno ale czy podniosą mnożnik od stycznia to drugie. Pewności nie ma, co pokazuje przykład z art.41.Jak jest wola to wszystko jest możliwe, a że część emerytów straci, kogo to.
życie a logika to fakt moga byc rozbiezne. natomoast logika by nakazaywała skoro modernizacja od 01.01.2023 to przeciętne uposażenie również albowiem wyraza się ono przecietnym mnoznikeim kwoty bazowej a to właśnie kwoa bazowa sie zmienia w wyniku 7,8% zatem sam mnoznik ustalony od stycznia za cały rok pzostaje stały choć iloczyn mnoznika i kwoty zmienny.
ale to tylko logika
 
Ważne, że w mojej opinii póki co art. 41 nie ingeruje w mnożnik kwoty bazowej. Mieszanie przy niej to byłoby już kompletne przegięcie!
 
Mnożnik był wprowadzany późno, ale z wyrównaniem od stycznia. Też uważam, że art. 41 nie dotyczy mnożnika. Z tego co mi wiadomo od emerytów po publikacji rozporządzenia w sprawie mnożnika, zer z urzędu przeliczał emeryturę i wypłacał wyrównanie od stycznia.
 
Wynika z tego, że jednak nie złożyłaś wniosku do końca lutego. Mogłabyś trochę dokładniej napisać jakie otrzymałaś informacje dot. ERO tj. jeżeli się złoży ERO to od jakiej daty będą liczyć nabycie uprawnień do świadczenia, ukończenia wieku ZUS czy data zwolnienia. Dla kogoś kto ukończył wiek zusowski przed zwolnieniem jest to istotne, Jak pisała, ja otrzymałam rozbieżne informacje. Pytam bo w razie czego do 30 dni mona wycofać wniosek.
Wniosek o emeryturę złożyłam 27.02. Nie złożyłam tylko ERO. Z ERO wypłata emerytury z ZUS od daty nabycia uprawnień czyli dla kobiet wiek 60 lat. Jednak o ile pamiętam, nie mam przed sobą ERO, wypłata wstecz nie wcześniej niż 20 marca 2020 rok.Taka(chyba się nie mylę że to 20 marca) data jest wskazana w formularzu ERO.Taką wiedzę posiadam ja. Nie spieszę się z ERO ponieważ do czasu wydania decyzji przez ZER MSWiA i umorzenia za ten okres składek na koncie w ZUS nikt nie jest w stanie nic wyliczyć, zwłaszcza, że z OFE do 65 roku życia ma być jakaś emerytura kapitałowa. Matrix
 
Przy 2 emeryturach będziemy się łapać zawsze na 2 próg podatkowy.
Pierwsze słyszę. Nik z moich znajomych, którzy pobierają dwie emerytury nie łapie się w drugi próg. No chyba, że ktoś ma wiele lat pracy przed 1999 r. i miał bardzo wysokie uposażenie w SC i SC-S oraz ma dodatek rentowy. To może tak.
 
Mnożnik był wprowadzany późno, ale z wyrównaniem od stycznia. Też uważam, że art. 41 nie dotyczy mnożnika. Z tego co mi wiadomo od emerytów po publikacji rozporządzenia w sprawie mnożnika, zer z urzędu przeliczał emeryturę i wypłacał wyrównanie od stycznia.
I tego się trzymajmy!
 
Pierwsze słyszę. Nik z moich znajomych, którzy pobierają dwie emerytury nie łapie się w drugi próg. No chyba, że ktoś ma wiele lat pracy przed 1999 r. i miał bardzo wysokie uposażenie w SC i SC-S oraz ma dodatek rentowy. To może tak.
Bo wiele zależy od tego jakich ma się znajomych 🤣 - oczywiście to żart.
 
Wniosek o emeryturę złożyłam 27.02. Nie złożyłam tylko ERO. Z ERO wypłata emerytury z ZUS od daty nabycia uprawnień czyli dla kobiet wiek 60 lat. Jednak o ile pamiętam, nie mam przed sobą ERO, wypłata wstecz nie wcześniej niż 20 marca 2020 rok.Taka(chyba się nie mylę że to 20 marca) data jest wskazana w formularzu ERO.Taką wiedzę posiadam ja. Nie spieszę się z ERO ponieważ do czasu wydania decyzji przez ZER MSWiA i umorzenia za ten okres składek na koncie w ZUS nikt nie jest w stanie nic wyliczyć, zwłaszcza, że z OFE do 65 roku życia ma być jakaś emerytura kapitałowa. Matrix
Skoro złożyłaś wniosek do ZUS 27.02, to moim zdaniem nie masz powodu składać ERO, ponieważ zostaniesz objęta waloryzacją a i ilość miesięcy jest krótsza niż w poprzednich latach. W tej sytuacji nic nie zyskasz składając ERO. Złożenie ERO można rozważyć składając wniosek do ZUS w marcu lub w późniejszym miesiącu. Trzeba mieć jednak pewność jaka jest data nabycia świadczeń.
 
Pierwsze słyszę. Nik z moich znajomych, którzy pobierają dwie emerytury nie łapie się w drugi próg. No chyba, że ktoś ma wiele lat pracy przed 1999 r. i miał bardzo wysokie uposażenie w SC i SC-S oraz ma dodatek rentowy. To może tak.
Lecz dodając do tego odprawę jest to bardzo prawdopodobne.
 
Skoro złożyłaś wniosek do ZUS 27.02, to moim zdaniem nie masz powodu składać ERO, ponieważ zostaniesz objęta waloryzacją a i ilość miesięcy jest krótsza niż w poprzednich latach. W tej sytuacji nic nie zyskasz składając ERO. Złożenie ERO można rozważyć składając wniosek do ZUS w marcu lub w późniejszym miesiącu. Trzeba mieć jednak pewność jaka jest data nabycia świadczeń.
Mam powód do składania ERO jeśli będę chciała dostać jednorazową wypłatę świadczenia za ubiegły rok. Rozważę.
 
Back
Do góry