Emerytury !!!

Na emeryturę przeszłam z dniem 26 stycznia 2020r. Pobieram 2 emerytury : ZER i ZUS. W służbie celnej byłam od 02.06.1997r. Czy w związku nowelą art. 15a ustawy emerytalnej mam szanse ubiegać się o wyższe świadczenie. Proszę o poradę kolegów/ koleżanki mających wiedzę w tym zakresie,
pozdrawiam emerytów służby celnej !!!
 
Na emeryturę przeszłam z dniem 26 stycznia 2020r. Pobieram 2 emerytury : ZER i ZUS. W służbie celnej byłam od 02.06.1997r. Czy w związku nowelą art. 15a ustawy emerytalnej mam szanse ubiegać się o wyższe świadczenie. Proszę o poradę kolegów/ koleżanki mających wiedzę w tym zakresie,
pozdrawiam emerytów służby celnej !!!
Jeśli nawet jest to możliwe, to trzeba policzyć czy się opłaca. Doliczenie do emerytury mundurowej lat z cywila po 1,3% odbiera prawo do emerytury z ZUS.
Zwykle emerytura łączona (zus i zer) jest korzystniejsza.
Poza tym nie spełniasz podstawowego warunku formalnego do zastosowania art 15aa (bo chyba to miałaś na myśli), tj. 25 lat służby, od września 1999 do stycznia 2020 nazbierałaś 20 lat i 4 miesiące, czyli prawie 5 lat za mało.
Sprawa Cię nie dotyczy więc nie masz dylematu.
 
Jeśli nawet jest to możliwe, to trzeba policzyć czy się opłaca. Doliczenie do emerytury mundurowej lat z cywila po 1,3% odbiera prawo do emerytury z ZUS.
Zwykle emerytura łączona (zus i zer) jest korzystniejsza.
Poza tym nie spełniasz podstawowego warunku formalnego do zastosowania art 15aa (bo chyba to miałaś na myśli), tj. 25 lat służby, od września 1999 do stycznia 2020 nazbierałaś 20 lat i 4 miesiące, czyli prawie 5 lat za mało.
Sprawa Cię nie dotyczy więc nie masz dylematu.
Dzięki za info, pozdrawiam
 
Cześć brać celnicza.
Jestem( po 42 latach w naszej służbie, od 2 lat) emerytem. Odszedłem na zasadzie art.
15 a . Za rok będzie mi emerytura z ZUS. Mam pytanie czy ktoś może mi powiedzieć konkretnie jakie składniki będą wchodziły do podstawy do obliczenia emerytury z ZUS.
Rozumiem że:
- mój kapitał początkowy za lata pracy w służbie od od roku 79 do
-skladki na ubezpieczenia społeczne w okresie od 01 01 1999 do końca 08 1999r ( od 09 1999 - czas zaliczony do naszej emerytury ZER)
  • czy skladki z OFE bedą wliczone do podstawy obliczenia emerytury z ZUS, czy też zostaną umorzone- mam różne opinie z ZUS które są różne.
  • czy za służbę w szczgólnym charakterze chociażby za czas do września 1999( po tym czasie nasza emerytura ZER.) do podstawy do obliczenia emerytury ZUS doliczy należną emeryturę.
Uprzejmie proszę o konkretną informację a nie taką"wydaje mi się" Może jakiś emerytowany funkcjonariusz , który już pobiera obie emerytury napisze jaike składniki ZUS wyliczył mu do emerytury. Z góry dzięki za udzielenie informacji. Myślę że, info przyda się też innym funkom.
Pozdrawiam
Dodam jeszcze jedno pytanie: na koncie w ZUS osób urodzonych przed 1968 r. oprócz składek na ubezpieczenie, kapitału początkowego jest "subkonto". Wg tego co czytałam na subkoncie gromadzone są informacje o: przekazanej kwocie OFE, opłaty prolongacyjne, odsetki za zwłokę i inne. Nie wiadomo ile jest OFE a ile pozostałe składowe subkonta. Czy kwota subkonta wliczana jest do emerytury w całości czy tylko jego część? Jeżeli część, to jaka?
 
Jeśli nawet jest to możliwe, to trzeba policzyć czy się opłaca. Doliczenie do emerytury mundurowej lat z cywila po 1,3% odbiera prawo do emerytury z ZUS.
Zwykle emerytura łączona (zus i zer) jest korzystniejsza.
Poza tym nie spełniasz podstawowego warunku formalnego do zastosowania art 15aa (bo chyba to miałaś na myśli), tj. 25 lat służby, od września 1999 do stycznia 2020 nazbierałaś 20 lat i 4 miesiące, czyli prawie 5 lat za mało.
Sprawa Cię nie dotyczy więc nie masz dylematu.
To, że pomimo np. trzydziestu lat w mundurze nie mamy pełnej emerytury to wynikało z niechęci do naszego środowiska przez karatekę z Krakowa. Nie lubił nas to lekkie stwierdzenie. Ja w maju 2020 r. miałem z ZSW 23% z ogonkiem. Jestem dzisiaj w WOT i dorabiam sobie do 25%, bo druga część z ZUS to tak odległy termin (8 lat) lub więcej, gdy wygrają inni. Lepszy wróbel w garści niż gołąb na dachu. Przy pełnej emce można dorabiać full bez obawy obniżenia emerytury.
 
Ostatnia edycja:
Jakie świadczenia socjalne przysługują z IAS emerytowanym funkcjonariuszom? Ogólnie co przysługuje emerytowanym funkcjonariuszom? Np zniżki na kolej?
 
Dodam jeszcze jedno pytanie: na koncie w ZUS osób urodzonych przed 1968 r. oprócz składek na ubezpieczenie, kapitału początkowego jest "subkonto". Wg tego co czytałam na subkoncie gromadzone są informacje o: przekazanej kwocie OFE, opłaty prolongacyjne, odsetki za zwłokę i inne. Nie wiadomo ile jest OFE a ile pozostałe składowe subkonta. Czy kwota subkonta wliczana jest do emerytury w całości czy tylko jego część? Jeżeli część, to jaka?
Na stronach znalazłem pytania związku kierowane do ZUS. Daje odpowiedź na stawiane przez Ciebie pytanie w sprawie subkonta.
Nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie odnośnie doliczenia do podstawy do wyliczenia emerytury z ZUS , za lata służby w SC za pracę w szczególnym charakterze
PoZdrawiam
 

Attachments

Na stronach znalazłem pytania związku kierowane do ZUS. Daje odpowiedź na stawiane przez Ciebie pytanie w sprawie subkonta.
Nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie odnośnie doliczenia do podstawy do wyliczenia emerytury z ZUS , za lata służby w SC za pracę w szczególnym charakterze
PoZdrawiam
Jeżeli miałeś(łaś) do dnia wejścia w życie ustawy o służbie celnej 15 lat pracy w warunkach szczególnych to zostanie Ci to doliczone do emki zusowskiej po przedłożeniu stosownego zaświadczenia od pracodawcy.
Pozdrawiam
 
Na koniec tej dyskusji tylko Ci powiem jaki był pomysł Kapicy.
Emerytury dla uzbrojonych komórek czyli tylko Grupy mobilne i ewentualnie granica, pozostali figa z makiem. Służba liczona od wyroku TK czyli 2015, jeżeli by tak przeszło to by było lepiej ?
Oczywiście nigdy się o tym nie wiemy czy finalnie tak by było, lecz takie były plany.
Zapominacie o draństwie ucywilnienia. I nie mówmy co by zrobił Kapica,bo tego nie wiemy. Ale wiemy jak wyglądały przejścia do skarbówek osób, które na to się zdecydowały za jego czasów. Żadna nie żałuje. Ucywilnieni po PISowsku - wszyscy mówią jedno: draństwo.
 
Jeżeli miałeś(łaś) do dnia wejścia w życie ustawy o służbie celnej 15 lat pracy w warunkach szczególnych to zostanie Ci to doliczone do emki zusowskiej po przedłożeniu stosownego zaświadczenia od pracodawcy.
Pozdrawiam
Tak mam,
dzięki za info, pozdrawiam.
Życzę wszystkim, funkom, żeby nas wreszcie docenili. Jak czytam fora sądzę że idzie w dobrą stronę.
Wielkie podziękowania dla Przewodniczącego Pana Sławka, zrobił wielką robotę. Gdyby nie jego działalność w temacie naszych emerytur do dziś nasza służba ich by nie miała.
 
Na stronach znalazłem pytania związku kierowane do ZUS. Daje odpowiedź na stawiane przez Ciebie pytanie w sprawie subkonta.
Nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie odnośnie doliczenia do podstawy do wyliczenia emerytury z ZUS , za lata służby w SC za pracę w szczególnym charakterze
PoZdrawiam

Na stronach znalazłem pytania związku kierowane do ZUS. Daje odpowiedź na stawiane przez Ciebie pytanie w sprawie subkonta.
Nie ma tam odpowiedzi na moje pytanie odnośnie doliczenia do podstawy do wyliczenia emerytury z ZUS , za lata służby w SC za pracę w szczególnym charakterze
PoZdrawiam
Dziękuję, przydało się. Pozdrawiam.
 
Tak mam,
dzięki za info, pozdrawiam.
Życzę wszystkim, funkom, żeby nas wreszcie docenili. Jak czytam fora sądzę że idzie w dobrą stronę.
Wielkie podziękowania dla Przewodniczącego Pana Sławka, zrobił wielką robotę. Gdyby nie jego działalność w temacie naszych emerytur do dziś nasza służba ich by nie miała.
Witam. Jeżeli chodzi o pracę w warunkach szczególnych to musisz brać pod uwagę ZSW którą w tamtym okresie odbywałeś. jeżeli zaliczona została Ci do emki celnej to nie możesz tego okresu wliczać do warunków szczególnych. Pamiętaj, musisz mieć pełne 15 lat pracy bez L4 do wejścia w życie ustawy o SC. Pozdrawiam.
 
 We
Witam. Jeżeli chodzi o pracę w warunkach szczególnych to musisz brać pod uwagę ZSW którą w tamtym okresie odbywałeś. jeżeli zaliczona została Ci do emki celnej to nie możesz tego okresu wliczać do warunków szczególnych. Pamiętaj, musisz mieć pełne 15 lat pracy bez L4 do wejścia w życie ustawy o SC. Pozdrawiam.
Ok dzięki, pozdrawiam, lata mam
 
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jestem nowa na forum. Czy może mi ktoś pomóc w mojej sprawie ? Aktualnie oczekuję na decyzję z ZER, od której, wiem, że będę się odwoływała. Równocześnie chciałabym złożyć wniosek do ZUS o przyznanie emerytury, ponieważ spełniam warunek wieku i chciałabym zdążyć przed 01 marca br., aby skorzystać z wysokiej waloryzacji.
Dodam, że na moim PUE ZUS pojawiło się już powiadomienie o przyznaniu mi emerytury przez ZER. Nie mam jednak możliwości sprawdzenia szczegółów, w ZUS-ie też nie mają szczegółów, pytałam dzisiaj (systemowo coś nie funkcjonuje). Poza tym na moje konto wpłynęła już kwota emerytury z ZER, która moim zdaniem jest sporo niższa niż oczekiwałam. Stąd moje założenie, że będę się odwoływała. Pomijam kwestię odwoływania się z powodu art. 41, bo na to przyjdzie czas.

Pytanie:
czy warunkiem uzyskania obu przysługujących mi emerytur jest najpierw ostateczna decyzja z ZER ? Czy mogę złożyć wniosek do ZUS o naliczenie mi emerytury w sytuacji gdy od decyzji ZER będę się odwoływała, a to oznacza w sensie prawa administracyjnego, że decyzja z ZER nie jest jeszcze decyzją ostateczną. Czy procedury przewidziane prawem administracyjnym (KPA) mają w tej sytuacji zastosowanie, a ściślej czy decyzja ZER musi mieć walor ostateczności (w rozumieniu KPA). Chcę uniknąć sytuacji, kiedy złożę wniosek do ZUS do końca lutego br., w ZER będzie trwała procedura odwoławcza, w tym czasie ZUS obliczy moją emeryturę i będę zmuszona zrezygnować z emerytury mundurowej.
Proszę mądre głowy o podpowiedzi jak w tej sytuacji mam postąpić, aby nie wylać dziecka z kąpielą. Niestety czas na manewry z każdym dniem lutego drastycznie się kurczy… Liczę na Waszą pomoc.
 
Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Jestem nowa na forum. Czy może mi ktoś pomóc w mojej sprawie ? Aktualnie oczekuję na decyzję z ZER, od której, wiem, że będę się odwoływała. Równocześnie chciałabym złożyć wniosek do ZUS o przyznanie emerytury, ponieważ spełniam warunek wieku i chciałabym zdążyć przed 01 marca br., aby skorzystać z wysokiej waloryzacji.
Dodam, że na moim PUE ZUS pojawiło się już powiadomienie o przyznaniu mi emerytury przez ZER. Nie mam jednak możliwości sprawdzenia szczegółów, w ZUS-ie też nie mają szczegółów, pytałam dzisiaj (systemowo coś nie funkcjonuje). Poza tym na moje konto wpłynęła już kwota emerytury z ZER, która moim zdaniem jest sporo niższa niż oczekiwałam. Stąd moje założenie, że będę się odwoływała. Pomijam kwestię odwoływania się z powodu art. 41, bo na to przyjdzie czas.

Pytanie:
czy warunkiem uzyskania obu przysługujących mi emerytur jest najpierw ostateczna decyzja z ZER ? Czy mogę złożyć wn
Witamy w klubie emerytów !
Podpowiem , że odwołanie składamy do Sądu Okręgowego w Warszawie, Wydział Ubezpieczeń
Spolecznych, za pośrednictwem Dyrektora ZER , w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji .
W przypadku nie wniesienia odwołania w terminie jw. decyzja staje się prawomocna .
Odwołanie wnosimy jeżeli decyzja jest niezgodna z przepisami lub stanem faktycznym.
Podpowiedź : ZER wydaje decyzję zgodnie z przepisami .
Trzeba niestety zasięgnąć porad doradców , żeby cokolwiek zarzucić decyzji .
Błędy w wyliczeniach lub wysokości mogą wynikać np. ze złych zaświadczeń
wystawionych przez DIAS.
Osobiście przegrałem sprawę w S.O. , wyrok jest wklejony w Emerytury w 2021roku.
Odnośnie składanie wniosku do ZUS jest bardzo pomocnych kilka ostatnich stron Emerytury.
 
....Poza tym na moje konto wpłynęła już kwota emerytury z ZER, która moim zdaniem jest sporo niższa niż oczekiwałam. Stąd moje założenie, że będę się odwoływała. ...
Jeżeli nie masz jeszcze decyzji z ZER to na konto wpłynęła ci zaliczka (z tego co pamiętam 40% ostatniego uposażenia - niech ktoś poprawi jeśli się mylę). Emerytura może mieć całkiem inna wysokość. Najlepiej zadzwoń na infolinię ZER i tam na pewno wszystkiego się od miłych pań dowiesz (np. kwotę brutto emerytury).
Zakładanie z góry, że będziesz się odwoływać moim zdaniem jest pochopne. Z doświadczenia wiem, że mało kiedy się mylą... Mówię o ZER.
Pozdrawiam świeżo upieczoną emerytkę!
 
Zapominacie o draństwie ucywilnienia. I nie mówmy co by zrobił Kapica,bo tego nie wiemy. Ale wiemy jak wyglądały przejścia do skarbówek osób, które na to się zdecydowały za jego czasów. Żadna nie żałuje. Ucywilnieni po PISowsku - wszyscy mówią jedno: draństwo.
Oj wiemy, wiemy. To był po prostu zły człowiek tak jak Banaś.
 
Back
Do góry