Emerytury !!!

Uważam tak samo, czuję, że zakpiono i okradziono funkcjonariuszy którzy wiele lat poświęcili tej służbie często tracąc zdrowie. Tak czuję, tak uważam i bardzo mi z tym źle. Nie tego oczekiwałem na koniec prawie 30 letniej służby, to ma być podziękowanie?????
Pamiętaj że ażdy dobry uczyne wcześniej czy później będzie ukarany.
 
W sprawie emerytury z zer wiesz wszystko ?
W sprawie emerytury zusowskiej najlepiej podejdź do zus ,zapytaj konkretnie , kiedy lepiej
odejść na zusowską , jakie wnioski masz złożyć i jakie dokumenty załączyć . To rozświetli




sprawę . Prawdopodobnie samo złożenie wniosku do zus rozpocznie datę emerytury zus.
ZUS kilka miesięcy będzie wyliczał emeryturę w oparciu o informację z ZER.
Dużo zdrowia i powodzenia !
 
 
Zdecydowanie należy wcześniej złożyć wniosek o emeryturę do ZER, następnie po otrzymaniu decyzji z ZER (jeśli jest się uprawnionym) należy złożyć wniosek do ZUS. Nie musicie poświęcać kilku emerytur ZUS, tylko przy składaniu wniosku do ZUS należy złożyć oświadczenie ERO ZUS (OŚWIADCZENIE W SPRAWIE ŚWIADCZENIA DŁUGOTERMINOWEGO DOTYCZĄCE PRZYZNANIA/ PONOWNEGO USTALENIA WYSOKOŚCI/ PODJĘCIA WYPŁATY TEGO ŚWIADCZENIA – OD DNIA SPEŁNIENIA WARUNKÓW) w którym wskazujecie od kiedy ma być naliczona emerytura, tj. od następnego dnia po zwolnieniu, czyli od tej samej daty o emerytura mundurowa. Pozdrawiam wszystkich emerytów.
Witaj. Cytat z oświadczenia ERO:
"ERO
Oświadczenie w sprawie świadczenia długoterminowego
dotyczące przyznania/ ponownego ustalenia wysokości/
podjęcia wypłaty tego świadczenia – od dnia spełnienia warunków
Instrukcja wypełniania
Wypełnij ten formularz, jeśli chcesz, abyśmy – w związku z obowiązywaniem stanu zagrożenia epidemicznego/ stanu
epidemii związanych z COVID-19
, w zależności od tego, o co wnioskujesz:
– przyznali Ci świadczenie,
– ponownie ustalili wysokość przyznanego Ci świadczenia,
– podjęli wypłatę przyznanego Ci świadczenia
od dnia spełnienia wymaganych warunków, nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r"

Wydaje mi się, że oświadczenie dotyczy tylko okresu epidemii + 30 dni po, co wynika z informacji do w/w.:

" INFORMACJA
1. Jeśli nie później niż w ciągu 30 dni po ustaniu obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii
związanych z COVID-19 zgłosiłeś wniosek o przyznanie, ponownie ustalenie wysokości lub podjęcie wypłaty
emerytury, renty lub innego świadczenia o charakterze długoterminowym (np. świadczenia uzupełniającego
przysługującego osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji czy nauczycielskiego świadczenia
kompensacyjnego), możemy przyznać, ponownie obliczyć lub podjąć wypłatę tych świadczeń od dnia spełnienia
wymaganych warunków – nie wcześniej jednak niż od 1 marca 2020 r. Będziemy mogli to zrobić, jeśli wypełnisz
i złożysz formularz niniejszego oświadczenia."
 
A ja mam zamiar 24.02.2023 złożyć w DIAS wniosek o emeryturę do ZER a w dniu 27 wniosek do ZUS. We wniosku do ZUS zaznacza się przecież , że został już złozony wniosek o emeryturę do ZER MSWiA oraz że emerytura z ZUS z kapitału początkowego.Może tak jak piszecie było w latach poprzednich.
Ja to wiem, ale co ZUS,to inna interpretacja (zresztą podobnie jak u nas).
 
A ja mam zamiar 24.02.2023 złożyć w DIAS wniosek o emeryturę do ZER a w dniu 27 wniosek do ZUS. We wniosku do ZUS zaznacza się przecież , że został już złozony wniosek o emeryturę do ZER MSWiA oraz że emerytura z ZUS z kapitału początkowego.Może tak jak piszecie było w latach poprzednich.
Jesteś pewna, że po zaznaczeniu we wniosku do ZUS, że złożono wniosek do Zakładu Emerytalno-Rentowego MSWiA, ZUS wyda decyzję dopiero po wydaniu decyzji przez ZER? Czy w tej sprawie zasięgałaś opinii ZUS? To bardzo ważne.
 
Dzisiaj składałam wniosek o emeryturę ZUS, ponieważ decyzję ZER o przyznaniu emerytury mundurowej otrzymałam po miesiącu od daty zwolnienia zapytałam w ZUS od kiedy będzie mi naliczona emerytura ZUS? Na tak postawione pytanie otrzymałam odpowiedź, że od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożyłam wniosek do ZUS, tj. od 1 lutego 2023 r. Następnie zapytałam czy jest możliwość otrzymania emerytury ZUS od daty zwolnienia ze służy tzn. od stycznia br. Wówczas dostałam do wypełnienia oświadczenie ERO i poinformowano mnie, że otrzymam emeryturę od stycznia. Zatem osoby, którym przysługuje prawo do emerytury mundurowej i ZUS-owskiej, przy składaniu wniosku do ZUS powinny wypełnić również oświadczenie ERO. Ma to szczególne znaczenie jeśli wniosek do ZUS będzie składany po 1 marca 2023 r., a zwolnienie ze służby nastąpiło do końca lutego 2023 r. aby uzyskać waloryzację również emerytury z ZUS.
 
Mnie z kolei w ZUS powiedzieli, że złożony w lutym wniosek do ZUS o emeryturę można do 30 dni wycofać. Doradczyni emerytalna nie wiedziała na 100 % czy aby na pewno decyzja nie zostanie wydana
W ustawie budżetowej jest tylko kwota bazowa.
Średnie uposażenie reguluje rozporządzenie o wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie.
Aktualnie wg rozporządzenia z 2022 roku wkb=3,88 a kb=1803,16 zł (do końca lutego wg słynnego art.41 ustawy "okołobudżetowej").
Wg. takich parametrów będą wystawiane decyzje ZER dla odchodzących przed marcem.
WKB powinna zostać zmieniona po modernizacyjnych podwyżkach. Nowa wkb powinna dotyczyć też styczniowych/lutowych emerytów, jednak pomnożona przez zeszłoroczną KB.
Na wielkość średniego uposażenia wpływają dwie wielkości tj. kwota bazowa i wielokrotność mnożnika kwoty bazowej, zatem jeżeli kwota bazowa lub mnożnik zwiększa się to również zwiększa się średnie uposażenie.
 
Czyżby rządzący na własne życzenie chcieli pozbyć się, tuż przed wyborami głosów wyborców z kilku służb mundurowych. W końcu to nie tylko głosy funkcjonariuszy ale także ich rodzin mogą zadecydować o ostatecznym werdykcie?!
 
Czyżby rządzący na własne życzenie chcieli pozbyć się, tuż przed wyborami głosów wyborców z kilku służb mundurowych. W końcu to nie tylko głosy funkcjonariuszy ale także ich rodzin mogą zadecydować o ostatecznym werdykcie?!
Przecież w większości ten elektorat krytykuje PIS i głosuje na PO lub inne lewactwo zielono-czerwone. Tak samo urzędnicy, więc czego mają się obawiać ?
 
Dzisiaj składałam wniosek o emeryturę ZUS, ponieważ decyzję ZER o przyznaniu emerytury mundurowej otrzymałam po miesiącu od daty zwolnienia zapytałam w ZUS od kiedy będzie mi naliczona emerytura ZUS? Na tak postawione pytanie otrzymałam odpowiedź, że od pierwszego dnia miesiąca, w którym złożyłam wniosek do ZUS, tj. od 1 lutego 2023 r. Następnie zapytałam czy jest możliwość otrzymania emerytury ZUS od daty zwolnienia ze służy tzn. od stycznia br. Wówczas dostałam do wypełnienia oświadczenie ERO i poinformowano mnie, że otrzymam emeryturę od stycznia. Zatem osoby, którym przysługuje prawo do emerytury mundurowej i ZUS-owskiej, przy składaniu wniosku do ZUS powinny wypełnić również oświadczenie ERO. Ma to szczególne znaczenie jeśli wniosek do ZUS będzie składany po 1 marca 2023 r., a zwolnienie ze służby nastąpiło do końca lutego 2023 r. aby uzyskać waloryzację również emerytury z Z
Rozmawiałam z konsultantką ZER, powiedziała, że można złożyć wniosek o emeryturę do ZUS np:: dzień po złożęniu wniosku do ZER ale trzeba zaznaczyć we wniosku ZUS, ze złożono wniosek do ZER. Wówczas ZUS powinien zwrócić się o dane do ZER i powinien wystawić decyzję dopiero po wystawieniu decyzji przez ZER.. Jednak zastrzegła, że to jest jej opinia, a po informacje w tej sprawie należy zgłosić się do ZUS.
Problem w tym, że już dwukrotnie pytałam w ZUS zarówno na infolinii jak i w ZUS lokalnym nikt jednoznacznie tego nie potwierdził.
 
Przecież w większości ten elektorat krytykuje PIS i głosuje na PO lub inne lewactwo zielono-czerwone. Tak samo urzędnicy, więc czego mają się obawiać ?
Mówią, że każdy głos się liczy. Poza tym, PIS ma również wielu zwolenników w SCS (np; za 500+, emerytury mundurowe lub z innych powodów), jednak działając w ten sposób z pewnością uszczupla swój elektorat, a na pewno nie powiększa go o niezdecydowanych.
 
Mówią, że każdy głos się liczy. Poza tym, PIS ma również wielu zwolenników w SCS (np; za 500+, emerytury mundurowe lub z innych powodów), jednak działając w ten sposób z pewnością uszczupla swój elektorat, a na pewno nie powiększa go o niezdecydowanych.
Ja tam PIS-owi nie jestem wdzięczny - nam się te emerytury po prostu należały ;) .
 
Back
Do góry