• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Ja nie mogę odpowiadać jak będzie postępował ZER MSWiA i MF przy rozporządzeniu dot. wielokrotności kwoty bazowej.
Czy ZER wyda decyzje z urzędu czy nie jak wejdzie rozporządzenie nie wiem. Jeżeli nie wyda to będziemy składać wnioski o przeliczenie i przygotujemy ścieżkę. Moim zdaniem ZER powinien wyrównywać uwzględniając modernizację.
To jest jednak przyszłość, bo nie ma rozporządzenia.
Dlatego też uruchomiliśmy mail emeryci@celnicy.pl, aby członkowie Związku podwali tam swoje maile. Po stworzeniu bazy będziemy się odzywać co i jak tylko na ten mail.

Natomiast teraz będziemy odwoływać się od decyzji ZER i jeśli ktoś kto odchodzi do 1 marca br. taką decyzję już otrzymał albo otrzyma to proszę o przesłanie do Związku. Już pracujemy z kancelarią nad odwołaniem, które zakończymy po lekturze decyzji ZER MSWiA.
ZER MSWiA powinien - gdyby nie było art.41 - wydać decyzję z wyższą podstawą do wylicznia emerytury.
Tego ZER MSWiA na pewno nie zrobi, gdyż wiąże Zakład prawo uchwalone i przyjęte.
My natomiast z tym prawem się nie zgadzamy, tzn. kwestionujemy je pod kątem naruszenia wielu zasad konstytucyjnych i będziemy skarżyć decyzje ZER.

To jest teraz temat i zapewniam, że mamy to na uwadze jw.
"
gdyby nie było art.41 - wydać decyzję z wyższą podstawą do wylicznia emerytury.
Tego ZER MSWiA na pewno nie zrobi, gdyż wiąże Zakład prawo uchwalone i przyjęte.
My natomiast z tym prawem się nie zgadzamy, tzn. kwestionujemy je pod kątem naruszenia wielu zasad konstytucyjnych i będziemy skarżyć decyzje ZER.
"

Właściwe to chyba by można z tym iść na pozew zbiorowy. Praktycznie wszyscy odchodzący prze 01.03.2023 będą w tej samej sytuacji prawnej zarówno co do powodów jak i skutków zatem .....?
 
Czy w ustawie budżetowej na 2023r. jest podana - nowa - "kwota przeciętnego
uposażenia w służbie " ?
 
Czy w ustawie budżetowej na 2023r. jest podana - nowa - "kwota przeciętnego
uposażenia w służbie " ?
W ustawie budżetowej jest tylko kwota bazowa.
Średnie uposażenie reguluje rozporządzenie o wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie.
Aktualnie wg rozporządzenia z 2022 roku wkb=3,88 a kb=1803,16 zł (do końca lutego wg słynnego art.41 ustawy "okołobudżetowej").
Wg. takich parametrów będą wystawiane decyzje ZER dla odchodzących przed marcem.
WKB powinna zostać zmieniona po modernizacyjnych podwyżkach. Nowa wkb powinna dotyczyć też styczniowych/lutowych emerytów, jednak pomnożona przez zeszłoroczną KB.
 
Czy w ustawie budżetowej na 2023r. jest podana - nowa - "kwota przeciętnego
uposażenia w służbie " ?
w budżetowej jest publikowana kwota bazowa natomiast to co masz na mysłi to przeciętny mnożnik kwoty bazowej który jest publikowany rozporządzeniem. W zeszłym roku w maju zdaje się a rok wcześniej chyba coś koło jesieni. Z terminami bywa różnie.
 
Bardzo dziękuję @PJS i @heisenberg za odpowiedzi .
Tak też myślałem , że odchodzący doświadczeni , wykształceni funkcjonariusze
po długoletniej służbie zostaną przy "starych" wyliczeniach podstawy emerytury .

Najbliższe miesiące dopiero mogą coś zmienić, w przypadku ukazania się
rozporządzeń o zmianach kwot , które dla ZER będą podstawą do
zmian "kwot przeciętnego uposażenia w służbie na dzień zwolnienia", bo tak to się
u nich nazywa .
 
Temat był wałkowany, jednak mam niejasną sytuację. Mianowicie. Wybieram się na emeryturę (dwie emerytury) za rok- styczeń, luty 2024. Prawa do "jubileuszówki" nabędę w październiku 2023, a prawa do emki ZUS w grudniu 2023. Z początkiem 2024 chcę odejść na obie emerytury. Podobno ZUS jak niema decyzji ZER o przyznaniu emki, potrafi odmówić przyznania świadczeń. Wypadałoby w takim przypadku odejść na emkę z ZERu i poczekać parę miesięcy (mój kolega czekał 4 mies) na decyzję, którą będzie można przedstawić w ZUSie, jednak w takim przypadku, jestem parę złotych "w plecy", w związku z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na decyzję z ZERu, gdybym wniosek do ZUS składał po otrzymaniu dec. z ZER. Trenował ktoś z Was ten temat, bo ja jestem ostatnim z dinozaurów w moim urzędzie i nie mam się za bardzo z kim skonsultować.
 
Ostatnia edycja:
@herkules , z góry zaznaczam, że jest to moja własna ocena sytuacji, niepoparta żadnym podobnym do Twojego precedensem.
Uważam, że powinieneś złożyć wniosek o emkę do ZER i w tym samym dniu (lub dzień po) wniosek do ZUS.
Pewnie ZUS będzie czekał na decyzję ZER, jednak po tym jak ZER się wyrobi, powinien wydać decyzję i wypłacić emeryturę wstecz od dnia złożenia wniosku.
Tak myślę.
 
Temat był wałkowany, jednak mam niejasną sytuację. Mianowicie. Wybieram się na emeryturę (dwie emerytury) za rok- styczeń, luty 2024. Prawa do "jubileuszówki" nabędę w październiku 2023, a prawa do emki ZUS w grudniu 2023. Z początkiem 2024 chcę odejść na obie emerytury. Podobno ZUS jak niema decyzji ZER o przyznaniu emki, potrafi odmówić przyznania świadczeń. Wypadałoby w takim przypadku odejść na emkę z ZERu i poczekać parę miesięcy (mój kolega czekał 4 mies) na decyzję, którą będzie można przedstawić w ZUSie, jednak w takim przypadku, jestem parę złotych "w plecy", w związku z kilkumiesięcznym oczekiwaniem na decyzję z ZERu, gdybym wniosek do ZUS składał po otrzymaniu dec. z ZER. Trenował ktoś z Was ten temat, bo ja jestem ostatnim z dinozaurów w moim urzędzie i nie mam się za bardzo z kim skonsultować.
W sprawie emerytury z zer wiesz wszystko ?
W sprawie emerytury zusowskiej najlepiej podejdź do zus ,zapytaj konkretnie , kiedy lepiej
odejść na zusowską , jakie wnioski masz złożyć i jakie dokumenty załączyć . To rozświetli
sprawę . Prawdopodobnie samo złożenie wniosku do zus rozpocznie datę emerytury zus.
ZUS kilka miesięcy będzie wyliczał emeryturę w oparciu o informację z ZER.
Dużo zdrowia i powodzenia !
 
W sprawie emerytury z zer wiesz wszystko ?
W sprawie emerytury zusowskiej najlepiej podejdź do zus ,zapytaj konkretnie , kiedy lepiej
odejść na zusowską , jakie wnioski masz złożyć i jakie dokumenty załączyć . To rozświetli
sprawę . Prawdopodobnie samo złożenie wniosku do zus rozpocznie datę emerytury zus.
ZUS kilka miesięcy będzie wyliczał emeryturę w oparciu o informację z ZER.
Dużo zdrowia i powodzenia !
Dzięki za zainteresowanie. W ZUSie są doradcy emerytalni, tylko nie wiem, czy nie na takiej zasadzie jak u nas byli rzecznicy dyscyplinarni (he he).
Za jakiś czas udam się do ZUSu (mam jeszcze rok), zorientuje się jak się sprawy mają i dam znać na forum. Może komuś się przyda.
Dzięki Zuziacoll.
 
@herkules , z góry zaznaczam, że jest to moja własna ocena sytuacji, niepoparta żadnym podobnym do Twojego precedensem.
Uważam, że powinieneś złożyć wniosek o emkę do ZER i w tym samym dniu (lub dzień po) wniosek do ZUS.
Pewnie ZUS będzie czekał na decyzję ZER, jednak po tym jak ZER się wyrobi, powinien wydać decyzję i wypłacić emeryturę wstecz od dnia złożenia wniosku.
Tak myślę.
Dzięki. Mój kolega tak zrobił i mu się udało, jest wszystko OK, a moja koleżanka, która tak zrobiła, już dwa lata włóczy się po sądach i nie może dojść swego. Wolne sądy zrobiły sprawę zaocznie utrzymując decyzję ZUSu w mocy (ciekawe czy czytali akta sprawy). Po odwołaniu następny termin pewnie najszybciej za dwa lata.
Dziękuję i pozdrawiam.
 
Dzięki. Mój kolega tak zrobił i mu się udało, jest wszystko OK, a moja koleżanka, która tak zrobiła, już dwa lata włóczy się po sądach i nie może dojść swego. Wolne sądy zrobiły sprawę zaocznie utrzymując decyzję ZUSu w mocy (ciekawe czy czytali akta sprawy). Po odwołaniu następny termin pewnie najszybciej za dwa lata.
Dziękuję i pozdrawiam.
Najbezpieczniej jest zlozyc wniosek do ZER i czekać na decyzję, następnie po jej otrzymaniu złożyć dopiero wniosek do ZUS. Znam kilku byłych funkow, którzy zrobili odwrotnie i niestety mają dziś emke ale tylko z ZUS. Nie pomogły Sady, bo utrzymały w mocy decyzję z ZUS za cały okres pracy/sluzby.
 
Ostatnia edycja:
w dniu dzisiejszym w Gazecie prawnej:
 
w dniu dzisiejszym w Gazecie prawnej:
To jest skandal i arogancja III RP.
 
Jest to bardzo przykre . Jak mogło dojść do takiej sytuacji .
Protest się odbył . Petycję złożono . Związki służb mundurowych
wiedziały jak to jest pilna sprawa /art41/. Do dzisiaj brak żadnego
komunikatu .
Kilkanaście tysięcy doświadczonych , zmęczonych długoletnią służbą
funkcjonariuszy odchodzi na zasłużone emki i co ?
Chamstwo w białych rekawiczkach :mad:
 
Najbezpieczniej jest zlozyc wniosek do ZER i czekać na decyzję, następnie po jej otrzymaniu złożyć dopiero wniosek do ZUS. Znam kilku byłych funkow, którzy zrobili odwrotnie i niestety mają dziś emke ale tylko z ZUS. Nie pomogły Sady, bo utrzymały w mocy decyzję z ZUS za cały okres pracy/sluzby.
Nic mi innego nie zostało jak poświęcić 3,4,5 emek ZUSowskich i tak zrobić.
Pozdrawiam Skorpion.
 
Nic mi innego nie zostało jak poświęcić 3,4,5 emek ZUSowskich i tak zrobić.
Pozdrawiam Skorpion.
A ja mam zamiar 24.02.2023 złożyć w DIAS wniosek o emeryturę do ZER a w dniu 27 wniosek do ZUS. We wniosku do ZUS zaznacza się przecież , że został już złozony wniosek o emeryturę do ZER MSWiA oraz że emerytura z ZUS z kapitału początkowego.Może tak jak piszecie było w latach poprzednich.
 
Jest to bardzo przykre . Jak mogło dojść do takiej sytuacji .
Protest się odbył . Petycję złożono . Związki służb mundurowych
wiedziały jak to jest pilna sprawa /art41/. Do dzisiaj brak żadnego
komunikatu .
Kilkanaście tysięcy doświadczonych , zmęczonych długoletnią służbą
funkcjonariuszy odchodzi na zasłużone emki i co ?
Chamstwo w białych rekawiczkach :mad:
Uważam tak samo, czuję, że zakpiono i okradziono funkcjonariuszy którzy wiele lat poświęcili tej służbie często tracąc zdrowie. Tak czuję, tak uważam i bardzo mi z tym źle. Nie tego oczekiwałem na koniec prawie 30 letniej służby, to ma być podziękowanie?????
 
Zdecydowanie należy wcześniej złożyć wniosek o emeryturę do ZER, następnie po otrzymaniu decyzji z ZER (jeśli jest się uprawnionym) należy złożyć wniosek do ZUS. Nie musicie poświęcać kilku emerytur ZUS, tylko przy składaniu wniosku do ZUS należy złożyć oświadczenie ERO ZUS (OŚWIADCZENIE W SPRAWIE ŚWIADCZENIA DŁUGOTERMINOWEGO DOTYCZĄCE PRZYZNANIA/ PONOWNEGO USTALENIA WYSOKOŚCI/ PODJĘCIA WYPŁATY TEGO ŚWIADCZENIA – OD DNIA SPEŁNIENIA WARUNKÓW) w którym wskazujecie od kiedy ma być naliczona emerytura, tj. od następnego dnia po zwolnieniu, czyli od tej samej daty o emerytura mundurowa. Pozdrawiam wszystkich emerytów.
 
Back
Do góry