• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Znalezione w dzisiejszej prasie:

W 2024 r. spodziewana waloryzacja emerytur i rent ma wynieść 10,19 proc., a w 2025 – 5,77 proc

A jak będzie to się zobaczy za rok :)
Bajki z mchu i paproci 🤭
Za rok, dwa, zobaczymy, chciałbym bardzo, by nie były to bajki, jednak ......
Geniusz prezesów mnie sprowadza na ziemię 😐
Prezes NBP już pokazał jak potrafi szacować inflację.
Nikt nie wie jaka będzie inflacja i zależna od niej waloryzacja za rok czy dwa, a już na pewno nie Glapiński.
A mi się marzy waloryzacja rzędu 1%, bo będzie to oznaczało, że moje pieniądze nie tracą na wartości.

cyt.:
"Wskaźniki waloryzacji na latach 2023-2032 wyliczono w oparciu o Wytyczne dotyczące stosowania
jednolitych wskaźników makroekonomicznych będących podstawą oszacowania skutków
finansowych projektowanych ustaw (Aktualizacja - kwiecień 2022) oraz o wskaźniki z Założeń
projektu budżetu państwa na rok 2023 (sierpień 2022 r.), zakładając, że świadczenia emerytalno-rentowe będą waloryzowane wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych dla gospodarstw domowych emerytów i rencistów powiększonym o 20% realnego wzrostu przeciętnego
wynagrodzenia.
Współczynniki waloryzacji w poszczególnych latach przyjęto w następujący sposób:

  • 2023 rok 113,79%,
  • 2024 rok 110,19%,
  • 2025 rok 105,77%
  • 2026 rok 104,15%,
  • 2027 rok 104,42%,
  • 2028 rok 104,42%,
    • 2029 rok 104,42%,
    • 2030 rok 104,42%,
    • 2031 rok 104,42%,
    • 2032 rok 104,42%."
 
Podobnie jak ceny paliwa- w zeszłym tygodniu 7.05 zł za diesla, a dzisiaj 8.09 zł, benzyny z 6.00 na 6.99 zł 🙃A nie wiadomo co będzie za tydzień, a co dopiero za rok, czy dwa. Sami widzicie na codzien o ile wzrosły koszty dojazdu do pracy.
 
Nie rozumiem takiej gadki, niektórym jest chyba źle że są na wcześniejszej emeryturze lub mają taką możliwość.
stary żart :). Oszczywali oszczywają i oszczywać będą. Straciliśmy na znaczeniu w 2004. W 2017 straciliśmy ostatecznie tożsamość.
....
And now every April I sit on my porch
And I watch the parade pass before me
I see my old comrades, how proudly they march
Reliving their dreams of past glory
I see the old men, all twisted and torn
The forgotten heroes of a forgotten war
And the young people ask me, "What are they
marching for?"
And I ask myself the same question
And the band plays Waltzing Matilda
And the old men still answer to the call
But year after year their numbers get fewer
Some day no one will march there at all
 
Czy ktoś się orientuje, czy jest jakaś generalna "zasada", czy lepiej finansowo wychodzi jedna emerytura zusowska (65 lat), czy dwie zusowska i minimalna mundurowa po 15 latach? Nie chodzi mi o konkretne kwoty i wyliczenia, ale czy można przyjąć, że idąc na dwie emerytury wyjdzie więcej?
 
Czy ktoś się orientuje, czy jest jakaś generalna "zasada", czy lepiej finansowo wychodzi jedna emerytura zusowska (65 lat), czy dwie zusowska i minimalna mundurowa po 15 latach? Nie chodzi mi o konkretne kwoty i wyliczenia, ale czy można przyjąć, że idąc na dwie emerytury wyjdzie więcej?
Na pewno dla osób, które pracowały przynajmniej 4-5 lat przed wrześniem 1999 r. to wyjdzie lepiej, gdy będą miały te dwie emerytury. Trzeba pamiętać o kapitale początkowym za te kilka lat (a może trochę więcej), który sporo urósł od tamtego czasu i cały czas jest waloryzowany (co w kontekście kolejnych wysokich wskaźników waloryzacji, jeszcze bardziej go powiększy). Znane mi osoby, które pobierają obie emerytury (mundurową i z ZUS-u), bardzo dobrze na tym wychodzą. Ale oni z reguły mają po 22-23 lata służby (od września 1999 roku). W Twoim przypadku, tak naprawdę trudno do końca określić jaką opcję wybrać, bo jeśli zaczęłaś swoją karierę zawodową od Służby Celnej i po 15 latach przejdziesz na emeryturę i zaczniesz pracować w cywilu i pracodawca będzie odprowadzał składki do ZUS-u, to nie wiadomo czy te składki będą wysokie, jak długo będziesz pracować i kwestia ich wysokości po corocznej waloryzacji na końcu Twojej kariery zawodowej. Jak będziesz miała dobrze płatną robotę w cywilu przynajmniej za 5 tys. zł./mies. i od tego odprowadzane składki i w perspektywie około 15-20 letni czas zatrudnienia w cywilu, to może się to okazać korzystne. Można sobie policzyć, hipotetycznie składki emerytalne do ZUS za miesiąc x12miesięcyx15 lat i oczywiście waloryzować je co roku powiedzmy średnio o 5%. Otrzymaną kwotę podzielić przez ilość miesięcy, które ZUS przyjmuje jako średnia trwania życia (https://www.gazetasenior.pl/tablice-trwania-zycia-emerytura). Końcowy wynik to Twoja hipotetyczna emerytura po 60 roku życia z ZUS (oczywiście brutto). To jest oczywiście wynik szacunkowy, żebyś poznała skalę, czy to będzie np. 1000 zł. czy 2000 zł.
 
Na pewno dla osób, które pracowały przynajmniej 4-5 lat przed wrześniem 1999 r. to wyjdzie lepiej, gdy będą miały te dwie emerytury. Trzeba pamiętać o kapitale początkowym za te kilka lat (a może trochę więcej), który sporo urósł od tamtego czasu i cały czas jest waloryzowany (co w kontekście kolejnych wysokich wskaźników waloryzacji, jeszcze bardziej go powiększy). Znane mi osoby, które pobierają obie emerytury (mundurową i z ZUS-u), bardzo dobrze na tym wychodzą. Ale oni z reguły mają po 22-23 lata służby (od września 1999 roku). W Twoim przypadku, tak naprawdę trudno do końca określić jaką opcję wybrać, bo jeśli zaczęłaś swoją karierę zawodową od Służby Celnej i po 15 latach przejdziesz na emeryturę i zaczniesz pracować w cywilu i pracodawca będzie odprowadzał składki do ZUS-u, to nie wiadomo czy te składki będą wysokie, jak długo będziesz pracować i kwestia ich wysokości po corocznej waloryzacji na końcu Twojej kariery zawodowej. Jak będziesz miała dobrze płatną robotę w cywilu przynajmniej za 5 tys. zł./mies. i od tego odprowadzane składki i w perspektywie około 15-20 letni czas zatrudnienia w cywilu, to może się to okazać korzystne. Można sobie policzyć, hipotetycznie składki emerytalne do ZUS za miesiąc x12miesięcyx15 lat i oczywiście waloryzować je co roku powiedzmy średnio o 5%. Otrzymaną kwotę podzielić przez ilość miesięcy, które ZUS przyjmuje jako średnia trwania życia (https://www.gazetasenior.pl/tablice-trwania-zycia-emerytura). Końcowy wynik to Twoja hipotetyczna emerytura po 60 roku życia z ZUS (oczywiście brutto). To jest oczywiście wynik szacunkowy, żebyś poznała skalę, czy to będzie np. 1000 zł. czy 2000 zł.
Nie chodzi o osobę, która ma przed służbą ponad 30 lat stażu
 
Czy ktoś się orientuje, czy jest jakaś generalna "zasada", czy lepiej finansowo wychodzi jedna emerytura zusowska (65 lat), czy dwie zusowska i minimalna mundurowa po 15 latach? Nie chodzi mi o konkretne kwoty i wyliczenia, ale czy można przyjąć, że idąc na dwie emerytury wyjdzie więcej?
Kolega z ponad 40letnim stażem wybrał tylko ZUS, ale dlatego że chciał jeszcze trochę zostać w esłużbie. Dodatek za pracę w szczególnym charakterze sprawił że dostał emerytury z ZUS mniej więcej tyle ile zarabiał.
Kalkulował też dwie emerytury i wychodziło to korzystniej i gdyby nie miał zamiaru zostać w służbie wybrałby podwójną.
 
Czy ktoś się orientuje, czy jest jakaś generalna "zasada", czy lepiej finansowo wychodzi jedna emerytura zusowska (65 lat), czy dwie zusowska i minimalna mundurowa po 15 latach? Nie chodzi mi o konkretne kwoty i wyliczenia, ale czy można przyjąć, że idąc na dwie emerytury wyjdzie więcej?
Obawiam się, że trzeba samemu mnie więcej wyliczyć. W mojej izbie raczej nie pomogą.
 
Back
Do góry