• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

@Prog-Res , modernizacja jest na tą chwilę tylko obietnicą, ale zgodnie z tą obietnicą ma obowiązywać od 1 stycznia, więc w pierwszym przypadku też powinieneś ją doliczyć.
Czy rząd dotrzyma obietnicy? Czy uchwali modernizację? Czy w kwocie na jaką deklaruje w porozumieniu?
To są niewiadome, dlatego do wyliczeń należy brać tylko waloryzację (przy odejściu w lutym) albo tylko zwiększenie kb (przy odejściu w marcu).
I tutaj wybór jest prosty - waloryzacja daje wyższą emeryturę.
 
Czyli 6996+699= 7695 i to jest podstawa do wyliczenia emerytury puki co. Potem 7695 * nasz wskaźnik=? Potem to co wyjdzie * nasze procenty no i waloryzacja puki co 13.8%. to moim zdaniem jest na tą chwilę prawidłowe wyliczenie emki przed 1 marca
W tak przedstawionym wariancie lepiej jest przejść na emkę przed 1 marca bo jest wyższa niż po 1 marca
 
Wariant A
1) W lutym 2023 będziesz jeszcze mieć emeryturę w wysokości 3500 zł netto czyli ok. 4051 brutto (przy założeniu w obliczeniach, że w lutym
będziesz / staniesz się emerytem). Do wyliczeń Twojej emerytury lutowej brutto zakładam, że rozpoczęłaś pracę przed 15.09.1999r. i masz
wysługę za okres od 15.09.1999r do 16.01.2023r. na poziomie 61,67%.

2 Po waloryzacji emerytur z dnia 01.03.2023r. gdy emerytury zostaną zwaloryzowane o prognozowane 13,8 % to w marcu
po podwyżce Twoja emerytura wyniesie: 4051 x13,8 % = 4610 zł brutto

3. Twoja emerytura netto w marcu zgodnie z obecnymi zasadami odliczeń (składka zdrowotna 9% liczona od całej kwoty brutto (4610zł) +
podatek 12% od nadwyżki / kwoty ponad 2 500 zł) wyniesie 3 942

Podsumowanie nr 1: przy przejściu w lutym na emeryturę i załapaniu się na marcową waloryzację 13,8 % zyskasz 442 zł netto

Wariant B
Jeżeli natomiast przejdziesz na emeryturę w marcu 2023r. to waloryzacja=0 ale za to podwyżka emerytury będzie wynikać:
  • ze wzrostu wartości kwoty bazowej KW z 1803,16 do kwoty 1943,81 zł
  • ze wzrostu wielokrotności kwoty bazowej WKB z 3,88 do 4,23 (do obliczenia WKB przyjąłem kwotę 699 zł z postu Heisenberga tj. 499+200 ???) Emeryturę brutto wyliczysz ze wzoru: 1943,81 x 4,23 x 62,10 % x Twoja średnia.z.10.lat = kwota brutto, (gdzie: 62,10 % to wysługa % od 15.09.1999 do 16.03.2023r)
  • Bardzo ważne założenie. Przyjąłem, że KB i WKB będzie obowiązywać od 01.03.2023. Jeżeli natomiast wartości KB i WKB z jakichś względów będą obowiązywać od innych terminów np. od 01.12.2023 to powyższe wyliczenia będą prawidłowe dopiero od tej daty.
  • Z moich wyliczeń wynika, że masz średnia z 10 lat na poziomie ok 93,9 % a więc jeżeli w marcu zostaniesz emerytem, będziesz mieć emeryturę w wysokości ok. 4795 brutto / 4 088 zł netto. (i odpowiednio dla emerytury od 16.12.2023r będzie to 4 207 zł netto)
  • Podsumowanie nr 2 : na podwyżkach KB i WKB przy przejściu w marcu zyskasz 588 zł netto
  • wyliczyłem to ze wzoru: 1943,81 x 4,23 x 62,10% x 93,9%
Przepraszam wszystkich którzy to czytali w chwili pisania tego postu, bo excell mi trochę wariował i co jakiś czas do godz. 13.00 i poprawiałem korygowałem / obliczenia
z jednym zastrzeżeniem. waloryzacja em będzie szybka a modenizacja czyli opublikowanie rozp w spraeie wiel kwoty bazwoej ze zwłoką może nawet do wrześńia czy też października. no i czy kwoata bazowa może spaść jeżel w miejsce wielu osób z wyższymi stopniami stanowiskami wysługami przyjdą zieloniaki na dużó gorszych warunkach? no bo w bazowym założeniu było że wkb wzrasta o procent podwyżek ale czy to założenie nie jest zbyt simałe? z pewności graniczne. Mogło by się okazać że nie ma różnicy miedzy jednym terminem a drugim ale głowy pod to nie położę. Nie wiemy jak to się szacuje. na podstawie jakich danych. no i nie mamy tych danych. Mały kłopocik. Przy niskich różnicach znajdujemy się w obszarze błędu. obie te wartości wyznaczają granicę. Z resztą sama waloryzacja z jakimś prawdopodobieństwem będzie wyższa bo 13.8 jest tylko sierpniowym założeniem do ustawy budżetowej wobec wielkiemu zaskoczeniu rządu inflacją wrześniową i pierwszym szacunkiem październikowym 16,1/17.2 a samą waloryzacje się liczy dopiero w lutym wiec piłka jest w grze i pewnie będzie coś więcej
tak między 14-18% tak myłśę. Pamiętaj jednakze że 1% waloryzacji em nie jest równy 1% ad valorem podwyżki. Trochę mniej, bo podwyżkę przykładasz do całęj pencsji a wal em do emki która jest niższa od pensji


uważam ze zwykle wpływ rotacji kadrowej będzie miał niski wpływ na WKB ale nie w przypadku obecnej geriatrii i ponad normatywnych odejść i przyjęć. chyba że wyliczenie jest wyabstrahowane od ilości funków i kasy
 
Ostatnia edycja:
Modernizacja nie jest ujęta w akcie prawnym, waloryzacja tak.
może skrót myślowy. Jeżeli modernizacja wpływa na przeciętne uposażenie to jej emanacją nie zależnie od wypłat będzie rop dot przeciętnego mnożnika kwoty bazowej. Jeżeli nie wpływa na ten mnożnik to wpływa jedynie na mnożnik indywidualny i w w kwestii emek ma wływ zwiększający sie co roku o 10%, a jeżeli ma to przeciętny publikowany będzie wyższy niż 3.88 o te właśnie kwoty chyba ze na przciętny ma wpływ ilość poborów funków przez ilość ich poborów (to powiedzmy wzór naśredni aarytmetyczną ale nie musi być tak dokładnie to liczone ja nie nie wiem jak) wtedy to będzie jakoś pomiędzy. a emka będzie odpowiednio niższa.
 
Nie ma co się łudzić, że z modernizacją będzie inaczej niż z kb. Władza chcąc nas zachęcić do pozostania w służbie ma to robić tylko połowicznie ?!
Na pewno zachęci po całość i wszystkie podwyżki zostawi dla tych, co będą w służbie 1 marca - oczywiście z wyrównaniem od stycznia tak samo jak przy kb. Po co wydawać kasę na odchodzących ? Mżonki jakieś, zakładające dobrą wolę przeciwnika...
 
Jeżeli wskaźniki wzrosną od 01.01.2023, to będą mieć wpływ dla emerytów odchodzących w 2024.
Czy dobrze myślę - średni procent z 10 lat liczy się od średniej z roku poprzedzającego.
Proszę o potwierdzenie, czy dobrze pamiętam.
 
..........Mżonki jakieś, zakładające dobrą wolę przeciwnika...
I to jest właśnie naszym dramatem. Nasz resort nie jest dla nas partnerem i opiekunem dbającym o nasze dobro, tylko jak napisałeś PRZECIWNIKIEM.
Przykre.
A do wiosny może się wydarzyć wszystko. Modernizacji może nie być wcale. MF stracił zupełnie moje zaufanie, chociaż przez chwilę dałem się nabrać i wierzyłem w dobrą wolę nowego SKAS.
 
Jeżeli wskaźniki wzrosną od 01.01.2023, to będą mieć wpływ dla emerytów odchodzących w 2024.
Czy dobrze myślę - średni procent z 10 lat liczy się od średniej z roku poprzedzającego.
Proszę o potwierdzenie, czy dobrze pamiętam.
Dla emerytów liczy się średnie uposażenie w momencie odejścia, a nie z poprzedniego roku
 
Mogę się mylić. Ale skoro już w tej chwili w ustawie około budżetowej zapisali że bazowa będzie od marca żeby zachęcić do zostania, to może w naszej modernizacji też by to już zrobili, żeby nas zachęci do zostania. Na razie tego nie zrobili więc modernizacją od 1 stycznia. Może nie jest tak jak większość myśli, że chcą zrobić po złości przyszłym emerytom. W mojej ocenie naszym władzom bardziej zależy na tym żeby ludzie nie odchodzili na emki niż robić tym co odchodzą po czasie po zlosci
 
Powiedzcie, czy z prawnego punktu widzenia możliwa jest taka kombinacja przy waloryzacji emerytur, że planowane 13.8% rozłożą na raty i np. 7,8% będzie od lutego, a 6% od września?
 
Bo juz raz poprzednie porozumienie złamali?
Owszem masz rację. Ale trzeba to brać na chłodno. Jeżeli chcieliby zabrać to zabraliby już dawno np. z naszych premii kwartalnych. Ja nadal uważam, że stosują nieczystą grę wyłącznie w celu zatrzymania funkcjonariuszy aby nie odchodzili na emkę. Przynajmniej chciałbym w to wierzyć tym bardziej, że zbliżają się wybory. Czas zresztą pokaże kto miał rację. Ja skłaniam się ku temu żeby złożyć wniosek tak aby załapać się na waloryzacje.
 
Mogę się mylić. Ale skoro już w tej chwili w ustawie około budżetowej zapisali że bazowa będzie od marca żeby zachęcić do zostania, to może w naszej modernizacji też by to już zrobili, żeby nas zachęci do zostania. Na razie tego nie zrobili więc modernizacją od 1 stycznia. Może nie jest tak jak większość myśli, że chcą zrobić po złości przyszłym emerytom. W mojej ocenie naszym władzom bardziej zależy na tym żeby ludzie nie odchodzili na emki niż robić tym co odchodzą po czasie po zlosci
Spokojnie, jeszcze trochę czasu mają na ogłoszenie tej nowiny .
 
Back
Do góry