• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

 
W jakim czasie ile czekałeś? Jaki efekt?
Złożyłem wraz z wnioskiem o EM'kę we wrześniu - zaraz jak zniknął warunek 55. Jesienią kolejnego roku zostałem wezwany na komisję i badania w Katowicach - potem cisza - aż do marca bieżącego roku, gdy zostałem wezwany do Łodzi. Miesiąc później orzeczenie o niepełnosprawności II-go stopnia, ale związanej z służbą.
 
Złożyłem wraz z wnioskiem o EM'kę we wrześniu - zaraz jak zniknął warunek 55. Jesienią kolejnego roku zostałem wezwany na komisję i badania w Katowicach - potem cisza - aż do marca bieżącego roku, gdy zostałem wezwany do Łodzi. Miesiąc później orzeczenie o niepełnosprawności II-go stopnia, ale związanej z służbą.
Inwalidztwo II grupy w ZER, czyli już nie masz prawa do niczego z ZUS-u.
 
To należałoby przeliczyć sobie dla przykładu (minimum 15 lat i wskaźnik 0.85) z posta kilka stron temu to emerytura w tym roku:

EB=1803,16*3,88*0,85*0,4= 2378.72 brutto
EBPP=EB*1,138= 2706.99 brutto

A w 2024 roku zmieni się kwota o 7.8% ale co z inflacją i innymi nie wiadomo, dojdzie na pewno 2.6% za kolejny rok:

EB=1803.16*3.88*1.078*0.85*0.426= 2730.94 brutto
Jak inflacja będzie podobna to: EBPP=3107.81 zł brutto

Zatem różnica 400 brutto, czy poprawnie to jest wyliczone? Bo w sumie i tak nie wiadomo co będzie za rok :(
Mieta już się nie męcz
nie wiem kóry wtedy znalaząłś ale ten napisałem w sierpniu bo były uwagi że poprzedni nie czytelny
oczywiście tam gdzie czegoś nie ma trzeba wrzucić 0
moder 2023 uwzględnia 700 (tak koło bo procent ogłoszony był tylko dla 499)
 

Attachments

  • zk1.xlsx
    10,6 KB · Wyświetleń: 225
Jeżeli przechodzisz na II grupę inwalidzką z ZER to nie przysługuje ci renta lub emka z ZUS - związek wiosną rozsyłał info żeby uważać.
Ok masz rację, choć o info nie słyszałem. Z pewnością masz na myśli wyjątek, o którym mowa w art. 95 ustawy o ubezpieczeniu społecznym. Czyli druga emerytura z ZUS tylko jeżeli masz emeryturę z art. 15d (art. 15a) u.o.z.e gdzie jeszcze możesz ją powiększyć o 15% z tytułu inwalidztwa w związku ze służbą.
 
Czyli, reasumując czy są jakieś ograniczenia w otrzymaniu drugiej emerytury z ZUS jeżeli jest się emerytem z 15a(15d)?
Według n/w przepisu nie ma ograniczenia
USTAWA z 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (t. j. Dz. U. 2021 po. 291 z późn. zm.)
Art. 95. 1. W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
2. Przepis ust. 1 stosuje się również, z uwzględnieniem art. 96, w razie zbiegu
prawa do emerytury lub renty określonych w ustawie z prawem do świadczeń przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym osób, o których mowa w art. 2 ust. 2, z wyjątkiem przypadku, gdy emerytura wojskowa lub policyjna została obliczona według zasad określonych w art. 15a albo art. 18e ustawy z dnia 10 grudnia 1993 r. o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin lub
w art. 15a lub art. 15d
lub art. 18e ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu
emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego,
Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu
Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
 
Ostatnia edycja:
No dobra. Czyli mnie od 10go tez nie ma na służbie 😎 zachęcam resztę do działań bo to nasze byc albo nie hyc 👍👍👍
 
To należałoby przeliczyć sobie dla przykładu (minimum 15 lat i wskaźnik 0.85) z posta kilka stron temu to emerytura w tym roku:

EB=1803,16*3,88*0,85*0,4= 2378.72 brutto
EBPP=EB*1,138= 2706.99 brutto

A w 2024 roku zmieni się kwota o 7.8% ale co z inflacją i innymi nie wiadomo, dojdzie na pewno 2.6% za kolejny rok:

EB=1803.16*3.88*1.078*0.85*0.426= 2730.94 brutto
Jak inflacja będzie podobna to: EBPP=3107.81 zł brutto

Zatem różnica 400 brutto, czy poprawnie to jest wyliczone? Bo w sumie i tak nie wiadomo co będzie za rok :(
Podobnie wyjdzie z samej tylko waloryzacji 1 marca.
 
Adaś akurat ma za sobą prace w realizacji, ŚPB i broń więc z tym płaczkiem to nie trafiłaś.
no i co z tego, też to mam i jeszcze coś więcej - a realizacja jaka sentowska ? czy twarda ? nie rusza mnie to :ROFLMAO: :ROFLMAO: :ROFLMAO: , ja broń mam od 30 lat i g..o to znaczy 🤦‍♂️ postaraj się jakieś mądre argumenty podać, cieniutki jesteś.
 
Back
Do góry