• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

Od 01.05.2020 jestem na emeryturze.Właśnie przeliczyłem sobie co by było gdybym pracował 2 lata dłużej i przeszedł na emeryturę od 01.05.2022. Ewentualną emeryturą przeliczyłem wg. wskaźnika średniego uposażenia 3,88 kwoty bazowej / wskaźnik ten dopiero jest pro-cedowany i będzie obowiązywał od początku roku 2022 /.I wyszło mi że ta emerytura jest tylko o 200 zł brutto wyższa od tego co teraz pobieram / oczywiście po tegorocznej waloryzacji i groszowym dodatku wynikającym z "nowego ładu" /. Osobiście uważam że nie warto byłoby pracować i męczyć się 2 lata dłużej dla 200zł brutto!!!.A jak wejdzie od 1 lipca stawka podatku 12% zamiast 17% to moja obecna emerytura wzrośnie o jakieś 130,00 zł netto.Niech sobie to każdy z obecnie pracujących i posiadających odpowiedni staż weźmie pod uwagę!!!!
Pozdrowienia dla wszystkich emerytów ;) :) (y).
Zeszły rok, ten obecny i przyszły ze względu na wysokie waloryzacje emerytur i żenująco niskie podwyżki naszych uposażeń jest najlepszy na odejście. Na waloryzacjach wyjdziemy finansowo lepiej jak przepracowując kolejny rok, dwa lub trzy 👍
 
wszystko się zgadza ale czy kwot emerytury daje szansę na normalne życie?
czy nie trzeba dorabiać?
ile wówczas trzeba oddać franek kisiel?
 
Zeszły rok, ten obecny i przyszły ze względu na wysokie waloryzacje emerytur i żenująco niskie podwyżki naszych uposażeń jest najlepszy na odejście. Na waloryzacjach wyjdziemy finansowo lepiej jak przepracowując kolejny rok, dwa lub trzy 👍
Ty to widzisz, inni forumowicze też, a w MF chyba nie rozumieją zasad matematyki na poziomie szkoły podstawowej i dziwią się, że funkcjonariusze odchodzą.
 
wszystko się zgadza ale czy kwot emerytury daje szansę na normalne życie?
czy nie trzeba dorabiać?
ile wówczas trzeba oddać franek kisiel?
Niestety sama emerytura zwykle jest niższa od ostatnich zarobków, nie ma w tym nic dziwnego, ale można przecież popracować sobie nawet na pół etatu. W dużym przybliżeniu jeśli dorobisz ok. 3000 zł netto to nic Ci nie potrącą z emerytury, a 3tys + emerytura to zwykle jest więcej niż ostatnie uposażenie. Jeśli zarobisz więcej to też nie jest problem bo finansowo i tak będziesz do przodu pomimo zagrożenia potrąceniem 25% emerytury.

Chodzi jednak o co innego. Wysokie waloryzacje przy symbolicznych podwyżkach sprawiają, że dłuższa służba jest "nagradzana" niższą emeryturą. (wzrost wysługi o 2,6 % nie rekompensuje przepadku waloryzacji za dany rok).

Przykład dla osoby o (przykładowym) indywidualnym mnożniku 100% (dla ułatwienia obliczeń)
1. odejście w lutym 2022
Przyjmijmy średnie uposażenie wg zapowiedzianej na ten rok wielokrotności KB - 3,88, czyli 6996 zł i wysługę 60%
emertura brutto 6996 x 60% = 4198, do tego waloryzacja 7% daje 4492 zł
2. odejście w lutym 2023
założenia: w przyszłym roku MF zwiększy nam średnie uposażenie do 7100 zł (może nam dołożą sto parę zł, chociaż nie ma zapowiedzi jakichkolwiek podwyżek i równie dobrze nie dostaniemy złamanego grosza), wysługa wzrośnie do 62,6%
emerytura brutto: 7100 x 62,6%=4444 zł czyli prawie 50 zł mniej niż przy odejściu rok wcześniej. Jeśli nie będzie żadnej podwyżki starta będzie ponad stówę (emerytura 6996 x 62,6%= 4379 zł)

Dlatego tylko zagwarantowanie godnych podwyżek na kolejne lata pozwoli mieć nadzieję, że dłuższa służba podwyższy nasze świadczenie emerytalne.
 
wszystko się zgadza ale czy kwot emerytury daje szansę na normalne życie?
czy nie trzeba dorabiać?
ile wówczas trzeba oddać franek kisiel?
Moja obecna emerytura w zupełności wystarczy mi na godne życie a jest niższa od ewentualnych zarobków o 1000 zł netto/ gdzie 300 zł wynosiły mnie koszty dojazdu- tak więc wychodzi że pracował bym dłużej za 700 zł netto/. A jeżeli będzie mi brakować to bez problemu znajdę pracę za 3500 brutto tak żeby nic im nie oddawać, a suma sumarum i tak wyjdzie więcej niż w pieprzonym KAS-ie!!!!!
 
Moja obecna emerytura w zupełności wystarczy mi na godne życie a jest niższa od ewentualnych zarobków o 1000 zł netto/ gdzie 300 zł wynosiły mnie koszty dojazdu- tak więc wychodzi że pracował bym dłużej za 700 zł netto/. A jeżeli będzie mi brakować to bez problemu znajdę pracę za 3500 brutto tak żeby nic im nie oddawać, a suma sumarum i tak wyjdzie więcej niż w pieprzonym KAS-ie!!!!!
A jaki jest pułap do , którego po emce 15latach można sobie dorobić?
 
Back
Do góry