• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

Jestem zadowolony, że działania ZZ Celnicy PL (szkoda, że nie wszystkie) zmaterializowały się w tym projekcie. 5 lat i wcześniej prawo wyboru systemu. To nasze inicjatywy i działania. Oczywiście MF to przyjęło i też nalezy się słowo dzięki dla SKAS. A zatem mamy wpływ, ubolewam, że nie da się wszystkiego, że nie na wszystko, ale zawsze to coś. Uważam, że przepis 5 lat przynosił nam wstyd jako formacji i dobrze, że znika. Jest to także wciąż ważne dla wielu ludzi. Te 10 lat(wybór które lata) i inne zmiany będziemy próbować w Sejmie.
5 lat i tak musiało być usunięte. Z prostej przyczyny. 1 marca wszyscy mają 5 lat w SCS.
 
Niewiele czasu!
 

Attachments

  • Screenshot_20220328-070008_Gallery.jpg
    Screenshot_20220328-070008_Gallery.jpg
    443,2 KB · Wyświetleń: 927
Od 01.05.2020 jestem na emeryturze.Właśnie przeliczyłem sobie co by było gdybym pracował 2 lata dłużej i przeszedł na emeryturę od 01.05.2022. Ewentualną emeryturą przeliczyłem wg. wskaźnika średniego uposażenia 3,88 kwoty bazowej / wskaźnik ten dopiero jest pro-cedowany i będzie obowiązywał od początku roku 2022 /.I wyszło mi że ta emerytura jest tylko o 200 zł brutto wyższa od tego co teraz pobieram / oczywiście po tegorocznej waloryzacji i groszowym dodatku wynikającym z "nowego ładu" /. Osobiście uważam że nie warto byłoby pracować i męczyć się 2 lata dłużej dla 200zł brutto!!!.A jak wejdzie od 1 lipca stawka podatku 12% zamiast 17% to moja obecna emerytura wzrośnie o jakieś 130,00 zł netto.Niech sobie to każdy z obecnie pracujących i posiadających odpowiedni staż weźmie pod uwagę!!!!
Pozdrowienia dla wszystkich emerytów ;) :) (y).
 
Od 01.05.2020 jestem na emeryturze.Właśnie przeliczyłem sobie co by było gdybym pracował 2 lata dłużej i przeszedł na emeryturę od 01.05.2022. Ewentualną emeryturą przeliczyłem wg. wskaźnika średniego uposażenia 3,88 kwoty bazowej / wskaźnik ten dopiero jest pro-cedowany i będzie obowiązywał od początku roku 2022 /.I wyszło mi że ta emerytura jest tylko o 200 zł brutto wyższa od tego co teraz pobieram / oczywiście po tegorocznej waloryzacji i groszowym dodatku wynikającym z "nowego ładu" /. Osobiście uważam że nie warto byłoby pracować i męczyć się 2 lata dłużej dla 200zł brutto!!!.A jak wejdzie od 1 lipca stawka podatku 12% zamiast 17% to moja obecna emerytura wzrośnie o jakieś 130,00 zł netto.Niech sobie to każdy z obecnie pracujących i posiadających odpowiedni staż weźmie pod uwagę!!!!
Pozdrowienia dla wszystkich emerytów ;) :) (y).
Dobrej zabawy na emce 😉
 
Dziękuję.A czy wychowawczy lub skrócony etat liczy się jako staż służby Np jeśli 2lata byłam na wychowawczym to zalicza mi się 2lata stażu służby ?
Wychowawczy do stażu emerytalnego się liczy. Gorzej jeśli ten okres chcesz wliczyć do wybranych 10 kolejnych lat.
Skrócony etat? Nie wiedziałem, że można być funkcjonariuszem np na pół etatu. Chyba że mówisz o skracaniu służby dla karmiących matek, to co innego.
 
Czy 13 pensja wlicza się do emerytury ?
dokładniej rzecz ujmując jest ona wyrażona łącznie w kwocie przeciętnego uposażenia które jest ogłaszane rozporządzeniem jako mnożnik kwoty bazowej. Obecnie mnożnika nie pamiętam ale kwota to jakieś ok 6580 zawiera przecięne uposażenie i 13kę zakomunikowana ale nie wydana rozporządzeniem to mnożnik 3,88 czyli 6998. Ale póki co go niem a a widząc opieszałość władzy w waloryzacji (kwiecień leci) to trudno powiedzieć jak z tym będzie. do emki wliczają się wszystkie stałe dodatki zarówno za wieloletnia służbę, a stopień jak też inne udzielone. te z kolei wyrażą się co roku wyliczanym indywidualnym współczynnikiem będącym relacją twoich indywidualnych składowych do przeciętnego uposażenia.

W sumie apel do związków: Systemy kadrowe mogły by być uzupełniane o informację o uzyskanym mnożniku za każdy miniony rok służby. Oczywiście od teraz do przodu ale było by miło by również wstecznie. Potem Panie z kadr i tak to wszystko na gwałt obliczają a tak usystematyzowana rozproszona rozproszona w czasie praca zapewne bardzo by im pomogła, Funkcionarjusze bez proszenia się o łaskę mogli by wykonać świadomego wyboru najlepszego okresu. No i cała ta praca pewnie mgła by być automatyzowana wszak systemy kadrowo płacowe to systemy informatyczne do tego zdaje się pisane przez Kraków tj. własnymi siłami administracji więc realizacja raczej łatwiejsza.
 
Ostatnia edycja:
Wychowawczy do stażu emerytalnego się liczy. Gorzej jeśli ten okres chcesz wliczyć do wybranych 10 kolejnych lat.
Skrócony etat? Nie wiedziałem, że można być funkcjonariuszem np na pół etatu. Chyba że mówisz o skracaniu służby dla karmiących matek, to co innego.
Mówię o skróconym etacie w ramach wychowawczego.Nie byłam na wychowawczym .ale pracowałam około 1roku na 3/5etatu w ramach wychowawczego bo tak można.Czy wtedy zalicza mi to do tych 10lat?
 
Mówię o skróconym etacie w ramach wychowawczego.Nie byłam na wychowawczym .ale pracowałam około 1roku na 3/5etatu w ramach wychowawczego bo tak można.Czy wtedy zalicza mi to do tych 10lat?
zatem pewnie sie też liczy ale jak kolwiek wychowaczy a 0 pln to 2/5 etatu równiez w kwocie odpowiedniej zatem generalnie obniza wskaźnik ale to wtedy trzeba porównac z innymi okresami bo wcale nie musi być gorzej. to naprawde bardzo indywidualna sprawa
 
zatem pewnie sie też liczy ale jak kolwiek wychowaczy a 0 pln to 2/5 etatu równiez w kwocie odpowiedniej zatem generalnie obniza wskaźnik ale to wtedy trzeba porównac z innymi okresami bo wcale nie musi być gorzej. to naprawde bardzo indywidualna sprawa
Dziękuję.Skomplikowane.Dobrze, że zaliczają do 10.
 
Art. 5 ust 4
"Przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej nie uwzględnia się zmniejszenia wysokości uposażenia, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim oraz urlopie wychowawczym."
Sądy odnoszą to również do obniżonego wymiaru czasu pracy w ramach urlopu wychowawczego i nakazują wyliczać hipotetyczną kwotę uposażenia dla pełnego etatu.
 
Witajcie, czy może ktoś udostępnić uaktualniony kalkulator emerytalny? czas się zawijać :)
W kalkulatorze nic się nie zmienia. Wystarczy wpisać aktualne dane dotyczące średniego uposażenia.
Kalkulator jest też niepotrzebny jeśli masz już ustalony indywidualny mnożnik z 10 lat. Wystarczy przemnożyć go przez aktualne średnie uposażenie i przez procenty wynikające ze stażu służby I masz emeryturę brutto wyliczoną
 
W kalkulatorze nic się nie zmienia. Wystarczy wpisać aktualne dane dotyczące średniego uposażenia.
Kalkulator jest też niepotrzebny jeśli masz już ustalony indywidualny mnożnik z 10 lat. Wystarczy przemnożyć go przez aktualne średnie uposażenie i przez procenty wynikające ze stażu służby I masz emeryturę brutto wyliczoną
A potem już górki!
Od nadwyżki powyżej 2500 brutto odejmujesz 9% składki zdrowotnej, następnie 17% podatku,dodajesz do tego co Ci wyszło 2275 i masz przybliżona emkę na rękę.
Jest również szansa, że rozporządzenie z nową kwota bazową wejdzie w tym roku😉, więc możesz wcześniej jako średnie uposażenie w SCS przyjąć około 6995pln.
Powodzenia!
 
Art. 5 ust 4
"Przy ustalaniu podstawy wymiaru emerytury lub renty inwalidzkiej nie uwzględnia się zmniejszenia wysokości uposażenia, o którym mowa w ust. 1 i 1a, w związku z przebywaniem na zwolnieniu lekarskim, urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, urlopie rodzicielskim oraz urlopie wychowawczym."
Sądy odnoszą to również do obniżonego wymiaru czasu pracy w ramach urlopu wychowawczego i nakazują wyliczać hipotetyczną kwotę uposażenia dla pełnego etatu.
Czyli jak to rozumieć?na plus?liczę kwotę za pełny etat mimo że był skrócony?N
 
Ostatnia edycja:
W kalkulatorze nic się nie zmienia. Wystarczy wpisać aktualne dane dotyczące średniego uposażenia.
Kalkulator jest też niepotrzebny jeśli masz już ustalony indywidualny mnożnik z 10 lat. Wystarczy przemnożyć go przez aktualne średnie uposażenie i przez procenty wynikające ze stażu służby I masz emeryturę brutto wyliczoną
dzięki
 
Back
Do góry