• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Link: Porządek obrad Rady Ministrów - 1 lutego 2022 r. zaczynają o 11:00 art. 15a jest w punkcie 3 porządku obrad
  • Projekt ustawy o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin, ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Służby Ochrony Państwa, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celno-Skarbowej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw (UD183)
    Wnioskodawca: Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji.
 
Jak na podstawie danych z konta ZUS obliczyć orientacyjnie wysokość drugiej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego? Wiem że jest na to dosyć prosty algorytm ale zapomniałem szczegółów.

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
 
Jak na podstawie danych z konta ZUS obliczyć orientacyjnie wysokość drugiej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego? Wiem że jest na to dosyć prosty algorytm ale zapomniałem szczegółów.

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
Tez jestem zainteresowana jak to wyliczyć.
 
Jak na podstawie danych z konta ZUS obliczyć orientacyjnie wysokość drugiej emerytury po osiągnięciu wieku emerytalnego? Wiem że jest na to dosyć prosty algorytm ale zapomniałem szczegółów.

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
Dwa razy pisemnie zwróciłem się w tej sprawie do ZUS-u. Dwa razy odpowiedzieli, że emeryturę z ZUS-u określą mi po osiągnięciu przeze mnie powszechnego wieku emerytalnego.
 
Bardzo enigmatyczne odpowiedzi ZUS. Może się okazać , że do tego czasu wprowadzą przepis, że nie będzie możliwe pobieranie emerytur z dwóch źródeł. Ewentualnie doliczą coś do mundurowej. Tak jak skasowali mi środki zgromadzone w II filarze przy przejściu na emkę.
 
Tez jestem zainteresowana jak to wyliczyć.
Zaloguj się na stronę ZUS (np. przez bankowość elektroniczną). Jak już Ci się to uda to znajdź zakładkę ubezpieczony i ją zaznacz (jest w górnym prawym rogu tabelki). Po lewej stronie tabelki wyszukaj kalkulator emerytalny (12 pozycja od góry), zaznacz. Zaznacz pozycję emerytura na nowych zasadach. W tabelce która Ci się otworzy powpisuj w rubrykach same zera (nawet jeśli wypełnia się automatycznie, chyba, że znasz wysokość wpłaconych na Ciebie składek za okres 01.01.1999 - 15.09.1999, wtedy wpisz ją w pozycji kwota zwaloryzowanych składek), jeśli nie znasz zostaw tylko wypełnioną pozycję kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego (wpisze się automatycznie), wypełnij pozycje płeć, miesiąc i rok urodzenia, deklarowany wiek przejścia na emeryturę i rok rozpoczęcia pracy. Potem zaznacz oblicz. Tak mniej więcej można oszacować emeryturę z ZUS.
 
Zaloguj się na stronę ZUS (np. przez bankowość elektroniczną). Jak już Ci się to uda to znajdź zakładkę ubezpieczony i ją zaznacz (jest w górnym prawym rogu tabelki). Po lewej stronie tabelki wyszukaj kalkulator emerytalny (12 pozycja od góry), zaznacz. Zaznacz pozycję emerytura na nowych zasadach. W tabelce która Ci się otworzy powpisuj w rubrykach same zera (nawet jeśli wypełnia się automatycznie, chyba, że znasz wysokość wpłaconych na Ciebie składek za okres 01.01.1999 - 15.09.1999, wtedy wpisz ją w pozycji kwota zwaloryzowanych składek), jeśli nie znasz zostaw tylko wypełnioną pozycję kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego (wpisze się automatycznie), wypełnij pozycje płeć, miesiąc i rok urodzenia, deklarowany wiek przejścia na emeryturę i rok rozpoczęcia pracy. Potem zaznacz oblicz. Tak mniej więcej można oszacować emeryturę z ZUS.
wg mnie tak to nie działa,
ale życzę powodzenia
 
wg mnie tak to nie działa,
ale życzę powodzenia
To co podaje @Stefan123 to hipotetyczna emerytura na dzisiaj w wieku uprawniającym - 65 lat. Kalkulator emerytalny powinien uwzględniać tabele dalszego trwania życia publikowane co roku przez GUS. Więc chyba dobrze podpowiada ale się nie upieram😉
 
Zaloguj się na stronę ZUS (np. przez bankowość elektroniczną). Jak już Ci się to uda to znajdź zakładkę ubezpieczony i ją zaznacz (jest w górnym prawym rogu tabelki). Po lewej stronie tabelki wyszukaj kalkulator emerytalny (12 pozycja od góry), zaznacz. Zaznacz pozycję emerytura na nowych zasadach. W tabelce która Ci się otworzy powpisuj w rubrykach same zera (nawet jeśli wypełnia się automatycznie, chyba, że znasz wysokość wpłaconych na Ciebie składek za okres 01.01.1999 - 15.09.1999, wtedy wpisz ją w pozycji kwota zwaloryzowanych składek), jeśli nie znasz zostaw tylko wypełnioną pozycję kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego (wpisze się automatycznie), wypełnij pozycje płeć, miesiąc i rok urodzenia, deklarowany wiek przejścia na emeryturę i rok rozpoczęcia pracy. Potem zaznacz oblicz. Tak mniej więcej można oszacować emeryturę z ZUS.
Stefan 123 dobrze pisze , tak właśnie można obliczyć swoją przyszłą ZUS-owską emeryturę / sam tak obliczyłem dla siebie i kilku swoich znajomych i w ich przypadku gdy osiągnęli 60/65 lat obliczenia były podobne do faktycznie przyznanej przez ZUS emerytury /. Jest tylko jeden mały haczyk- osoby które odbyły zasadniczą służbę wojskową muszą od swojego kapitału początkowego odliczyć ten okres , gdyż za ten czas naliczoną mają emeryturę mundurową.Np. jak ktoś miał początkowy 360.000zł i obliczony został na podstawie 160 miesięcy / wg. decyzji ZUS o kapitale początkowym / to musi sobie prowizorycznie obliczyć nowy kapitał początkowy , tj. 360.000:160=2 250,00zł na 1 miesiąc składkowy.Później 136 / ilość okresów składkowych pomniejszona o służbę wojskową trwającą np.24 miesiące / x 2 250 zł = 306 000zł / faktyczny kapitał początkowy.Ja tak zrobiłem i w moim przypadku wychodzi całkiem fajna ZUS-owska emeryturka , oczywiście jak będę miał 65 lat.
Pozdrowienia dla wszystkich obecnych i przyszłych emerytów!!!
 
Stefan 123 dobrze pisze, tak właśnie można obliczyć swoją przyszłą ZUS-owską emeryturę / sam tak obliczyłem dla siebie i kilku znajomych znajomych iw ich przypadku gdy osiągnęli 60/65 lat, które były obecnie. Jest mały haczyk-tylko inni, którzy chcą być za służbę wojskową uprzednie osiągnięcia od poczatku. jak ktoś początkujący miał i obliczony został uzyskany 36 000zł na 160 miesięcy / wg. Decyzje ZUS o kapitał początkowy / to musi sobie prowizorycznie obliczyć nowy początek , tj. 360.000:160=2 250,00zł na 1 miesiąc składkowy.Później 136 / ilość okresów składkowych pomniejszona o służbę wojskową trwającą np. 24 miesiące / x 2 250 zł = 306 000zł / udział kapitałowy początkowy.
Pozdrowienia dla wszystkich i !!!
Racja.
Też sobie obliczyłem początkowy kapitał do emki ZUS w wieku 65 lat. Emerytura o wiele wyższa niż by mieli liczyć służbę do września 99, bo już teraz wszyscy ze swoich ułomności mają prawie maksa emke mundurową.
Aby zrobili spokojną starość😀.
 
wg mnie tak to nie działa,
ale życzę powodzenia
też uważam, że tak to nie działa, warto poczytać informacje dostępne na stronach ZUS oraz zajrzeć do przepisów: Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 291, z późn. zm.).
ZUS przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty i wyliczeniu jej wysokości, uwzględnia okresy składkowe i nieskładkowe, czyli czas naszej aktywności zawodowej, czas przebywania na zwolnieniach, pobierania zasiłków i innych świadczeń itp.
https://www.zus.pl/swiadczenia/emer...31-grudnia-1948/emerytura-w-wieku-powszechnym

Jakie warunki musisz spełnić, aby uzyskać emeryturę

Warunki nabywania prawa do emerytury i zasady ustalania jej wysokości reguluje ustawa
z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U z 2018 r. poz. 1270 z późn. zm.).
Dla osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r. prawo do emerytury uzależnione jest od:
  • ukończenia powszechnego wieku emerytalnego, który wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn,
  • udowodnienia jakiegokolwiek okresu podlegania ubezpieczeniu społecznemu lub ubezpieczeniu emerytalnemu, a dla osoby opłacającej składki na własne ubezpieczenie opłacenie co najmniej jednej składki.
Dla ustalenia prawa do emerytury na nowych zasadach nie ma znaczenia długość przebytych przez Ciebie okresów składkowych i nieskładkowych, czyli Twój staż pracy.
Prawo do emerytury uzyskasz od dnia, w którym osiągniesz powszechny wiek emerytalny, nie wcześniej jednak niż od miesiąca, w którym zgłosisz w tej sprawie wniosek.

Jak ustalamy wysokość emerytury
Wysokość emerytury obliczamy dzieląc podstawę jej obliczenia przez średnie dalsze trwanie życia.
Podstawę obliczenia nowej emerytury stanowi suma:
  • zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zapisanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego do końca miesiąca poprzedzającego miesiąc, od którego przysługuje wypłata emerytury;
  • zwaloryzowanego kapitału początkowego;
  • środków zapisanych na subkoncie w ZUS.
Średnie dalsze trwanie życia jest to przewidywana liczba miesięcy, przez którą będziesz pobierać emeryturę. Tablice średniego dalszego trwania życia ogłasza co roku Prezes Głównego Urzędu Statystycznego. Są one podstawą do obliczenia emerytur na wnioski zgłoszone od 1 kwietnia danego roku do 31 marca następnego roku.
 
To co podaje @Stefan123 to hipotetyczna emerytura na dzisiaj w wieku uprawniającym - 65 lat. Kalkulator emerytalny powinien uwzględniać tabele dalszego trwania życia publikowane co roku przez GUS. Więc chyba dobrze podpowiada ale się nie upieram😉
Każdy na swoim koncie w ZUS może sobie obliczyć hipotetyczną emeryturę oraz prognozowaną, gdyby jeszcze chciał popracować powyżej wieku emerytalnego.
 
Zaloguj się na stronę ZUS (np. przez bankowość elektroniczną). Jak już Ci się to uda to znajdź zakładkę ubezpieczony i ją zaznacz (jest w górnym prawym rogu tabelki). Po lewej stronie tabelki wyszukaj kalkulator emerytalny (12 pozycja od góry), zaznacz. Zaznacz pozycję emerytura na nowych zasadach. W tabelce która Ci się otworzy powpisuj w rubrykach same zera (nawet jeśli wypełnia się automatycznie, chyba, że znasz wysokość wpłaconych na Ciebie składek za okres 01.01.1999 - 15.09.1999, wtedy wpisz ją w pozycji kwota zwaloryzowanych składek), jeśli nie znasz zostaw tylko wypełnioną pozycję kwota zwaloryzowanego kapitału początkowego (wpisze się automatycznie), wypełnij pozycje płeć, miesiąc i rok urodzenia, deklarowany wiek przejścia na emeryturę i rok rozpoczęcia pracy. Potem zaznacz oblicz. Tak mniej więcej można oszacować emeryturę z ZUS.
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Ale chyba gdzieżś trzeba dopisać składki za okres od 2018 r. poniewaz w przypadku odejscia na emeryture z ZUS pracodawca musi je uzupełnic. Ponadto gdzdies trzeba wpisac dodatek za prace w szczególnych warunkach???. Wię to tak chyba nie do końca???
 
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Ale chyba gdzieżś trzeba dopisać składki za okres od 2018 r. poniewaz w przypadku odejscia na emeryture z ZUS pracodawca musi je uzupełnic. Ponadto gdzdies trzeba wpisac dodatek za prace w szczególnych warunkach???. Wię to tak chyba nie do końca???
Anastazja masz rację, wg tego co napisał Stefan nie da się obliczyć emerytury z ZUS za lata po 2018, ale należy przyjąć, że napewno będzie wieksza, niż wyliczona za okres do 1999 z kapitału początkowego. ZUS tego też nie potrafi policzyć dopóki nie odejmie lat za emeryturę mundurową, a do tego potrzebuje oficjalnej info z ZER.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Bardzo dziękuje za odpowiedź. Ale chyba gdzieżś trzeba dopisać składki za okres od 2018 r. poniewaz w przypadku odejscia na emeryture z ZUS pracodawca musi je uzupełnic. Ponadto gdzdies trzeba wpisac dodatek za prace w szczególnych warunkach???. Wię to tak chyba nie do końca???
A spełniasz warunki szczególne?
 
Back
Do góry