• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Nie brak za luty, tylko emerytury mundurowe są wypłacane za miesiąc z góry. Dlatego emeryci już 3 stycznia wiedzieli ile mniej wpłynęło na konto, natomiast funkcjonariusze dowiedzą się dopiero 26 stycznia bo otrzymują wynagrodzenie za miesiąc przepracowany.
Ale chyba emerytom musi wpłynąć mniej, bo wzrosła składka zdrowotna, którą płacą.
 
Ale chyba emerytom musi wpłynąć mniej, bo wzrosła składka zdrowotna, którą płacą.
Wzrosła nie tylko składka zdrowotna, ale też kwota wolna. Przy niższych emeryturach się to bilansuje, a nawet wychodzi na plus.
Emeryci "bogatsi" dostali niższe emerytury bo nie obejmuje ich ulga dla klasy średniej. Teraz ZER to wyrównuje bez zmiany ustawy o PIT. Jak nie zmienią przepisów to po zakończeniu roku trzeba będzie to oddać.
 
Witam, mam takie pytanie. Czy wszystkie emerytury z powodu inflacji zostaną zwaloryzowane? Czy tylko te najniższe? Chodzi mi przede wszystkim o emerytury powyżej 5000 tysięcy brutto. Bardzo nie jasno przedstawia to publicystyka. Stanowisko ZUS pomija emerytury powyżej tej kwoty, a stanowiska ZER oczywiście nie ma. Panie w ZER nic nie wiedzą, lub nie chcą się wypowiadać. Proszę o Waszą opinię.
 
Szefowa dzisiaj ogłosiła że nowa wielokrotność ma wynieść 3.88 co da 6996 zł
Jak dla mnie, to w starej SC średnia tak jak i ta, wydawała się być czymś w rodzaju długości członka liczonej wraz z kręgosłupem.
Ewentualnie może komuś tam zależeć na rozkręceniu kolejnej karuzeli vat...
Albo hotelu na godziny :)
 
Witam, mam takie pytanie. Czy wszystkie emerytury z powodu inflacji zostaną zwaloryzowane? Czy tylko te najniższe? Chodzi mi przede wszystkim o emerytury powyżej 5000 tysięcy brutto. Bardzo nie jasno przedstawia to publicystyka. Stanowisko ZUS pomija emerytury powyżej tej kwoty, a stanowiska ZER oczywiście nie ma. Panie w ZER nic nie wiedzą, lub nie chcą się wypowiadać. Proszę o Waszą opinię.
Wszystkie podlegają waloryzacji.
 
Jak dla mnie, to w starej SC średnia tak jak i ta, wydawała się być czymś w rodzaju długości członka liczonej wraz z kręgosłupem.
Pamiętaj, że średnia zawiera również nagrodę roczną (trzynastkę). Obecnie średnia wynosi ok 6581 zł, po odjęciu 1/12 na trzynastkę zostaje 6032 zł, co daje ok 5 tys netto. Odliczając jeszcze ze 2 stówki na fundusz nagród, kwota nie jest już tak wysoka i dość powszechnie osiągana przez funkcjonariuszy z dużym stażem. Pewnie większość tyle nie zarabia ale średnią ciągną w górę kominiarze i kadra kierownicza.
Średnia nie odzwierciedla też dokładnie średnich zarobków. Jest to pula przeznaczona na fundusz płac podzielona na ilość etatów (w tym wakatów), dlatego prawdopodobne jest, że prawdziwe średnie uposażenie jest nieco niższe. Średnia nie jest najlepszym wskaźnikiem, do pokazania jakie zarobki są najpowszechnicejsze trzebaby wyliczyć medianę. Jeśli policzymy średnią dla 5 osób zarabiających: 1 - 10 tys a pozostałych 4 po 2,5 tys. to średni zarabiają 4 tys. i dla nikogo z nich nie jest to kwota realna.

Tak zawsze kalkulowane są podwyżki. Ogłaszają np, ze podwyżka będzie wynosić 500 zł miesięcznie, po czym okazuje się, że odejmują trzynastkę, fundusz nagród i nie wiadomo co jeszcze i zostaje dużo mniej.
 
Ostatnia edycja:
Zgadza się, wiem jak to działa, dlatego ten mój wpis, często powielany w przypadku tzw. "średniego wynagrodzenia" żart.
 
Czy można prosić o źródło tej informacji?

Wysłane z mojego M2012K11AG przy użyciu Tapatalka
Przeczytaj komunikat po ostatnim spotkaniu. Tam podano tą planowaną wielokrotność. Przyznaję, że niechcący wprowadziłem w błąd pisząc, że to szefowa podała. Zapomniałem, że nie znalazła czasu na videospotkanie ze ZZ. Wielokrotność na spotkaniu podał ktoś z MF.
 
To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom.
 
Dzwoniłem w tej sprawie do ZER-a. Pytałem o termin odejścia na emeryturę 28 lutego, zaznaczając, że jestem z SC-S. Pani uprzejmie mi powiedziała, że tak jest napisane, ale jak odejdę 28 lutego, to waloryzacja mnie nie nie obejmie.
Korzystnie jest odejść z dniem26,27 to od 28 jesteś emerytem. Załapiesz się na marcową waloryzację a za 28 dostaniesz wyrównanie emerytury. Przerobiłem to 2 lata temu .
 
Back
Do góry