• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Jeżeli mam wypracowaną pełną emkę policyjną i dalej jestem w SC-S , to czy cas ponad 75% emki jest wliczany do emki zusu.

Z takimi pytaniami to najlepiej napisz email do ZER . Odpiszą Ci ile lat zaliczają i czy napewno
masz pełną i co z pozostałymi latami .
U mnie po 30 latach w mundurze obliczyli tylko 20 i wyszło minimalnie.
I żaden Sąd nie pomoże .
 
jeśli nie jest odprowadzana składka na ZUS, to nie ma się co doliczać
Składka ZUS jest odprowadzana nawet przy pełnej 75% emce mundurowej z art 15 (nie 15a) ale za te dodatkowe lata nie ma emerytury z zus
Był jakiś kazus żołnierza który po batalii sądowej dostał emeryturę z ZUS, ale chyba przepracował w cywilu ponad 25 lat
 
Ostatnia edycja:
Skoro będziesz starał(a) się o emkę z systemem powszechnego to raczej wniosek składał bym do zusu. Nawet jeżeli adresat będzie niewłaściwy (co jest mało prawdopodobne) to taki organ ma obowiązek odesłać do właściwego adresata.
Pamiętaj, że w Twoim przypadku chodzi nie tylko o lata z innej branży ale również o lata w SC sprzed 1999! One również zaliczane są póki co do zusu.
Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych emerytów.
Dzięki
Pozdrawiam
 
Witam. Podpowiedzcie proszę, bo nie mogę znaleźć, gdzieś była założona coś w rodzaju "sekcji dla emerytów"? Czy to działa?
Chciałem się dowiedzieć od emerytów czy ktoś prowadzi działalność gospodarczą i na jakich zasadach? Jak na rynku pracy traktowani są emeryci z art. 15a? Czy mogą zarejestrować się jako bezrobotni (co jest zasadniczym wymaganiem do otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności gosp.)? Kierownik mojego UP ma ten problem przeanalizować i się odezwać ale póki co chciałbym poznać Wasze doświadczenia. Podobnie z zusem, gdzieś na forum czytałem, że jakiś emeryt prowadząc DG "płaci" preferencyjny (tzw. mały) zus. Jeżeli to prawda, mogłoby to oznaczać, iż na rynku pracy jesteśmy (emeryci z 15a) traktowani jak "normalni" bezrobotni.
Jeśli ktoś ma doświadczenie lub wiedzę (ale nie domysły) w tym zakresie to poproszę o informacje. Mogą przydać się w rozmowie z Urzędem Pracy.
Dzięki. Miłej niedzieli.

W art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r.o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( tekst jednolity Dz. U. 2020 poz. 1409 ze zm.) znajdziesz definicję bezrobotnego. Definicja jest obszerna, wynika z niej m.in., że bezrobotnym nie może być osoba, która nabyła prawa do emerytury albo renty.
 
Kochana Zosiu, dziękuje za odpowiedź, choć cytowany przez Ciebie akt prawny podawany był już przez któregoś z kolegów parę postów wyżej. Ja również go znam.
Poruszając ten temat chodziło mi o to, że emeryt z art. 15a. traktowany jest na rynku pracy jako "normalny" pracownik, który musi "zarobić" na swoją emeryturę z ZUS. Dlaczego w związku z tym nie może korzystać z usług urzędu pracy i np.: uczestniczyć w kursie przekwalifikujacym, dostać dotację lub chociażby przejrzeć oferty pracy?
Wiem, wiem - nie może bo ma prawa emerytalne. Ja uważam, że to dyskryminacja i ograniczenie w dostępie do rynku pracy dlatego poruszyłem ten temat.
Niestety chyba tego nie przeskoczymy ☹️.
 
... emeryt z art. 15a. traktowany jest na rynku pracy jako "normalny" pracownik, który musi "zarobić" na swoją emeryturę z ZUS ... - nie może bo ma prawa emerytalne. Ja uważam, że to dyskryminacja i ograniczenie w dostępie do rynku pracy dlatego poruszyłem ten temat.
Niestety chyba tego nie przeskoczymy ☹️.
😎
Wszystko jest do przeskoczenia! Cierpliwość, to klucz do zwodzonego mostu ...

Ponieważ szczególnie w wypadku celników emerytów - w większości przymuszonych do
niepełnej EM - konieczność dalszej pracy (w dodatku "OSKŁADKOWANEJ" normalnie)
jest oczywista, należy nagłośnić sprawę jako dyskryminację!

Nieistotne są tu dywagacje czy jest to uregulowane, bo NIE JEST dla takiej - specyficznej
sytuacji. Ktoś przecząc, wskazuje wymienione wyżej przepisy i nie zakłada, że mogą być
złe. Te są!
Definicja "bezrobotnego" powstała w innych realiach, jest użyta w przestarzałej regulacji i nie uwzględnia
mnóstwa zmian - nie tylko w stosunku do rynku pracy ale też do ewaluacji prawa - zmian w przepisach
pokrewnych.
"Wyrzucą cię drzwiami - wróć oknem" ...
 
Co za bzdura. Jak można człowieka który ma emke porównywać z bezrobotnym. Większej głupoty nie widziałem no może poza wprowadzeniem burdelkasu. Po to jest urząd pracy i system aktywizacji zawodowej żeby pomagać ludziom bez pracy i ich aktywizować a nie szukać pracy czy pomagać emerytom nawet z 15a. To by dopiero była niesprawiedliwość.
 
Zakładając, że kandydujesz na jakieś stanowisko. Twoim konkurentem jest gość zarejestrowany jako bezrobotny, za zatrudnienie którego pracodawca dostanie 20 000 PLN dotacji z UP. Zgadnij kto dostanie tą posadę?
I co, nie dyskryminacja?
 
Mam pytanie do osób, które pobierają dwie emki czyli z ZER i ZUS. Mianowicie : Czy dostaliście dwie 13-tki i dwie waloryzacje ?
 
Czy wiesz jaki masz kapitał OFE? Na koncie? Jaka masz em kapitałową?
Stan konta w OFE wynosi 0, gdyż środki zostały umorzone z okres za który ustalono emeryturę z systemu zaopatrzeniowego tzn. na wniosek ZUS przekazane na rachunek budżetu państwa. Co do emerytury kapitałowej, to przysługuje m. in. kobietom, które ukończyły 60 lat - żadnego z wymienionych warunków nie spełniam, o czym już chyba kiedyś pisałem.

Wysłane z mojego LM-X420 przy użyciu Tapatalka
 
Stan konta w OFE wynosi 0, gdyż środki zostały umorzone z okres za który ustalono emeryturę z systemu zaopatrzeniowego tzn. na wniosek ZUS przekazane na rachunek budżetu państwa. Co do emerytury kapitałowej, to przysługuje m. in. kobietom, które ukończyły 60 lat - żadnego z wymienionych warunków nie spełniam, o czym już chyba kiedyś pisałem.

Wysłane z mojego LM-X420 przy użyciu Tapatalka
Ok, dzięki ja mam 60 tylko dlaczego po waloryzacji i ponownym przeliczeniu kapitału początkowego do ostatecznej decyzji skurczył się kapitał OFE i dostaję niższą kapitalową? 🧐
 
Zakładając, że kandydujesz na jakieś stanowisko. Twoim konkurentem jest gość zarejestrowany jako bezrobotny, za zatrudnienie którego pracodawca dostanie 20 000 PLN dotacji z UP. Zgadnij kto dostanie tą posadę?
I co, nie dyskryminacja.
Nie chcę być niemiły ale nie pisz już więcej tych głupot że jesteś dyskryminowany przez bezrobotnych jako mundurowy emeryt.
 
Ok, dzięki ja mam 60 tylko dlaczego po waloryzacji i ponownym przeliczeniu kapitału początkowego do ostatecznej decyzji skurczył się kapitał OFE i dostaję niższą kapitalową? 🧐
Przypuszczam, że wynikło to z aktualnej wartości jednostki rozrachunkowej. Z ostatniej informacji o środkach w OFE (na ok. tydzień przed umorzeniem środków) mój fundusz osiągnął przykładowe stopy zwrotu: za ostatnie 5 lat +16,747%; za ostatnie 3 lata -10,375%. Pandemia zrobiła swoje, co odbiło się na kondycji spółek notowanych na giełdzie.
 
Back
Do góry