• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Czytam i nie wierzę, czy pazerność ma granicę ?
O jakiej pazerności mówisz? O tym, że po odejściu na groszową emeryturę z 15a funkowie muszą iść do następnej pracy? A wcześniej muszą ją znaleźć? Lat sprzed służby im (nam) przecież nie zaliczają do EM?
To jest pazerność aby starać się o dofinansowanie z UP na rozpoczęcie DG tak jak inni obywatele?
 
Nikt nie mówi o jakimś zasiłku. Poprostu byłbym dyskryminowany wobec innych kandydatów np.: w poszukiwaniu pracy! Koledzy cały czas dewagujemy na temat 15a. 2 oddzielne systemy w tym jeden cywilny!
Jak mam teoretycznie znaleźć pracę jak nie będę miał dostępu do ofert?
Możesz sobie zaklinać rzeczywistość jak chcesz. Twoja sprawa.
 
Możesz sobie zaklinać rzeczywistość jak chcesz. Twoja sprawa.
Stefan, na razie jeszcze nie dotyczy mnie to osobiście. DG po odejściu na emkę to jeden z wariantów w przyszłości. Dlatego chciałbym to wyjaśnić ewentualnie dla mnie w przyszłości ale i pewnie dla innych funkòw w podobnej sytuacji. Może i dla Ciebie kiedyś, kto wie?
 
Wielu z nas ma unikatową wiedzę...

O podatkach, akcyzie, cle, odprawach....

Ja na przykład nie wykluczam pracy za prawdziwe pieniądze w branży automatów...

Skoro mf swoimi działaniami zniechęca do przedłużania służby ponad 15 lat...
Rozumiem, że rozważasz pracę w Totalizatorze Sportowym w branży automatowej.
 
🙄

"Art. 2. prom. zatr. ...

Katalog pojęć ustawowych

1.
Ilekroć w ustawie jest mowa o:
1)

akademickim biurze karier - oznacza to jednostkę działającą na rzecz aktywizacji zawodowej studentów i absolwentów szkoły wyższej, prowadzoną przez szkołę wyższą lub organizację studencką, do której zadań należy w szczególności:
a) dostarczanie studentom i absolwentom szkoły wyższej informacji o rynku pracy i możliwościach podnoszenia kwalifikacji zawodowych,
b) zbieranie, klasyfikowanie i udostępnianie ofert pracy, staży i praktyk zawodowych,
c) prowadzenie bazy danych studentów i absolwentów uczelni zainteresowanych znalezieniem pracy,
d) pomoc pracodawcom w pozyskiwaniu odpowiednich kandydatów na wolne miejsca pracy oraz staże zawodowe,
e) pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy;

?!
(y)
Miało być art. 2 ust. 1 pkt 2 ( a nie jeden)
Omsknęło mi się 🤫
 
Powodzenia!
Z przykrością, nie mylę się.
Daj znać
No niestety kolego lynx, również z przykrością muszę powiedzieć, że się nie myliłeś. Przynajmniej tak uważa kierownik mojego miejscowego urzędu pracy.
Także emeryt to emeryt i nic nie mogą zrobić pomimo, że w pełni podziela moje wątpliwości.
Także przyszli emeryci z 15a - jesteśmy zdani tylko na siebie w poszukiwaniu nowej pracy!
Nie możemy skorzystać z dofinansowania, nie możemy skorzystać z kursów przekwalifikujacych.
Chyba naprawdę musimy zacząć wykorzystywać naszą wiedzę w cywilu np.: jak to pisał bolo1999....
 
Jak na rynku pracy traktowani są emeryci z art. 15a? Czy mogą zarejestrować się jako bezrobotni (co jest zasadniczym wymaganiem do otrzymania dotacji na rozpoczęcie działalności gosp.)?
Już teraz wiesz czemu rozbawiłes mnie tym pytaniem? Myślałem, że taką podstawową widzę każdy przyszły emeryt posiada. Ze swej strony mogę Ci tylko doradzić jak nie boisz się wyzwań i czujesz się na siłach to zainwestuj kilka tys w prawko na C jeśli go jeszcze nie masz i siadaj na tira. Trochę poniewierki ale zarobki na dobrym poziomie. Ogłoszeń nie brakuje
 
IAS w momencie zwalniania mnie z powodu mojego przejścia na emeryturę wysłała mnie na komisję lekarską. Chodzłomi o podstawę do podwyższenia świadczenia. Komisja zażądała dokumentacji lekarskiej i na jej podstawie zaocznie zaliczyła mi trzy schorzenia współistniejące i wydała orzeczenie: Zdolny do służby w SCS z ograniczeniami. To się chyba kwalifikuje do odwołania od orzeczenia bo cel jego wydania jest absurdalny.
Zgadza się, żeby zostać zakwalifikowanym do jednej z trzech grup inwalidztwa, to trzeba byc niezdolnym do dalszej służby. Trzeba spróbować się odwołać. W tym stanie rzeczy orzeczenie nie stanowi dla Ciebie żadnej wartości. Zdolność do służby z ograniczeniami oznacza, że gdybyś hipotetycznie chciał wrócić do SCS, to musieliby znaleźć dla Ciebie stanowisko, które odpowiada takim ograniczeniom.
 
A MF odpowie, że nie ma żadnego argumentu, żebyśmy my się mieli tam znaleźć
My jako grupa zawodowa mamy argument, pominięcie to konstytucyjna dyskryminacja.Powiesz nie pierwszy i nie ostatni raz, ale... Poza tym swego czasu zależało im na uznaniu za okres równorzędny pracy byłych pracownikow UKS np. w wywiadzie skarbowym. Mysle ze nadal chcieliby to wprowadzic.
 
No niestety kolego lynx, również z przykrością muszę powiedzieć, że się nie myliłeś. Przynajmniej tak uważa kierownik mojego miejscowego urzędu pracy.
Także emeryt to emeryt i nic nie mogą zrobić pomimo, że w pełni podziela moje wątpliwości.
Także przyszli emeryci z 15a - jesteśmy zdani tylko na siebie w poszukiwaniu nowej pracy!
Nie możemy skorzystać z dofinansowania, nie możemy skorzystać z kursów przekwalifikujacych.
Chyba naprawdę musimy zacząć wykorzystywać naszą wiedzę w cywilu np.: jak to pisał bolo1999....
W kwestii formalnej - pod pewnymi warunkami, także emeryt może być bezrobotnym.
Np. gdy emerytura nie przekracza połowy płacy minimalnej ...
 
Już teraz wiesz czemu rozbawiłes mnie tym pytaniem? Myślałem, że taką podstawową widzę każdy przyszły emeryt posiada. Ze swej strony mogę Ci tylko doradzić jak nie boisz się wyzwań i czujesz się na siłach to zainwestuj kilka tys w prawko na C jeśli go jeszcze nie masz i siadaj na tira. Trochę poniewierki ale zarobki na dobrym poziomie. Ogłoszeń nie brakuje
Dzięki Stefan za radę. Na szczęście pomysłów i możliwości mam aż nadto. Nawet na naszym dzikim wschodzie jest co robić, także skłamał bym gdybym powiedział, że bez urzędu pracy nie dam sobie rady.
Chodziło bardziej o wyjaśnienie sprawy dotacji w UP co wcale nie było tak oczywiste jak piszesz, ponieważ sam kierownik nie mógł na to zagadnienie odpowiedzieć tak ad hoc.
Ps. Kat C posiadam, posiadam także np.: uprawnienia agenta celnego także i bez poniewierki powinienem sobie poradzić.
Trzymaj się. Pozdrawiam.
 
Dzięki Stefan za radę. Na szczęście pomysłów i możliwości mam aż nadto. Nawet na naszym dzikim wschodzie jest co robić, także skłamał bym gdybym powiedział, że bez urzędu pracy nie dam sobie rady.
Chodziło bardziej o wyjaśnienie sprawy dotacji w UP co wcale nie było tak oczywiste jak piszesz, ponieważ sam kierownik nie mógł na to zagadnienie odpowiedzieć tak ad hoc.
Ps. Kat C posiadam, posiadam także np.: uprawnienia agenta celnego także i bez poniewierki powinienem sobie poradzić.
Trzymaj się. Pozdrawiam.
Poszukaj dotacji w LGD (lokalne grupy działania)
 
Zgadza się, żeby zostać zakwalifikowanym do jednej z trzech grup inwalidztwa, to trzeba byc niezdolnym do dalszej służby. Trzeba spróbować się odwołać. W tym stanie rzeczy orzeczenie nie stanowi dla Ciebie żadnej wartości. Zdolność do służby z ograniczeniami oznacza, że gdybyś hipotetycznie chciał wrócić do SCS, to musieliby znaleźć dla Ciebie stanowisko, które odpowiada takim ograniczeniom.
Jakie przyjęcie z powrotem . Jeżeli zwolniłeś się ze służby i dostałeś orzeczenie komisji o ograniczeniach w zakresie .... , to DIAS absolutnie nie przyłoży ręki aby Cię przyjąć do służby . Raczej wykorzysta treść orzeczenia wskazując , iż nie ma takiej możliwości .

Gdybyś w służbie dostał/a takie orzeczenie to byłaby możliwość zmiany stanowiska itp., jeżeli jest nie obsadzone :))
 
Jakie przyjęcie z powrotem . Jeżeli zwolniłeś się ze służby i dostałeś orzeczenie komisji o ograniczeniach w zakresie .... , to DIAS absolutnie nie przyłoży ręki aby Cię przyjąć do służby . Raczej wykorzysta treść orzeczenia wskazując , iż nie ma takiej możliwości .

Gdybyś w służbie dostał/a takie orzeczenie to byłaby możliwość zmiany stanowiska itp., jeżeli jest nie obsadzone :))
Dlatego napisałem, że to sytuacja stricte teoretyczna. W innych służbach ze względu na dużą ilość wakatów całkiem możliwa. Ponowne przyjęcia do służby funkcjonują w realu. W SCS to
oczywiście całkiem inna bajka😉
 
Co dalej z waloryzacja za lata 2018, 2019, Komisja Petycji petycję przyjęła, a SSCS poparła i jaka dalsza droga - ile mamy czekać na sprawiedliwość w tym zakresie ? ????????.
 
Witam
Mam 29 lat pracy w SC (już na emce policyjnej) i kilka lat pracy w innej branży i o te lata mi chodzi.
Gdy uzyskam wiek do emerytury zusowskiej składam wniosek. I tu mam pytanie - kiedy(w jakim terminie) i do kogo należy składać wniosek/pismo: do ZER czy do ZUS.
Dzięki
 
Ostatnia edycja:
Witam
Mam 29 lat pracy w SC (już na emce policyjnej) i kilka lat pracy w innej branży i o te lata mi chodzi.
Gdy uzyskam wiek do emerytury zusowskiej składam wniosek. I tu mam pytanie - kiedy(w jakim terminie) i do kogo należy składać wniosek/pismo: do ZER czy do ZUS.
Dzięki
Skoro będziesz starał(a) się o emkę z systemem powszechnego to raczej wniosek składał bym do zusu. Nawet jeżeli adresat będzie niewłaściwy (co jest mało prawdopodobne) to taki organ ma obowiązek odesłać do właściwego adresata.
Pamiętaj, że w Twoim przypadku chodzi nie tylko o lata z innej branży ale również o lata w SC sprzed 1999! One również zaliczane są póki co do zusu.
Pozdrawiam wszystkich szczęśliwych emerytów.
 
Back
Do góry