• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

A wojsko policja i inne służby w zaopatrzeniu przed 99 oni też by chcieli aby im zaliczyć lata przed w/w.
To się im należy, tak jak nam. Chcę tylko zauważyć, że czym innym jest nowelizacja art. 15a u.o.z.e poprzez powrót do zasad naliczania emerytury policyjnej zgodnie z art.15 tj. przed służbą praca w cywilu liczona jako-3 lata 2,6%, pozostałe lata 1,3%, a czym innym uznanie pracy w AC do 14. 09.1999 r. jako okresu równorzędnego że służbą w SC czy SCS. Wówczas okres równorzędny jest liczony według współczynnika 2,6%.
 
Jako tegoroczny emeryt informuję, że jest na emce ok. Mało tego, rokrocznie jest waloryzacja ok 100 pln netto, do tego 13 emka w marcu. Jakieś pytania? Starzy zolle nie czekajcie na to, że będzie lepiej - bo nie będzie. Lepiej to już było za Sekuły /młodzi nie wiedzą kim on był/ ale starzy zolle doskonale wiedzą.
 
Witajcie Koleżanki i Koledzy.
Nurtuje mnie klika pytań związanych z naszym staniem się emerytami.
1. Rozumiem, że okres zaliczenia nam emki w latach 1999-2017 został wyłączony z kwot naliczania emki przez ZUS. Tym samym kwota emki od zus-u będzie mniejsza.
2. Jeżeli pracowałem od 1988 roku i teraz pracuję (już poza SC - prowadzę swoją działalność), to za lata 1988-1999 oraz od 2017 mam zaliczone 14 lat. Czy to oznacza, że aby liczyć na minimalną emkę z zus muszę (wypadałoby) pracować jaszcze 11 lat aby uzyskać prawo do minimalnej ? Czy może nasze lata 1988-2017 mimo że przeszły do ZER do liczą się do stażu ZUS?
3. Czy lata zaliczone do Służby (1999-2017) wypadły nam z kwot OFE ? Inaczej mówiąc - przeszliśmy do ZER to i za te lata OFE jakby nie było?
4. I ostatnie. Czy nam (uwzględniając lub nie pkt. 3) będzie opłacało się przejść do ZUS czy pozostać w OFE (wybrać środki).

5. I teraz całkiem ostatnie :) Żal tych lat przed 99 w naliczaniu Emki. Draństwo prawne jak nic.
Na pkt2 wysłałem Tobie na priv.
 
Dodam także, że pierd...............ę wszelkie prania, sra....a, gotowania, dofinansowania do wypoczynku i takie tam. Nie chcę już niczego od tej pseudo służby. Swoje zrobiłem dla niej a teraz nie chcę od niej niczego! Nie chcę qr.......a już niczego mieć wspólnego z tą hołotą zarządzającą!
 
Dodam także, że pierd...............ę wszelkie prania, sra....a, gotowania, dofinansowania do wypoczynku i takie tam. Nie chcę już niczego od tej pseudo służby. Swoje zrobiłem dla niej a teraz nie chcę od niej niczego! Nie chcę qr.......a już niczego mieć wspólnego z tą hołotą zarządzającą!
Zgadzam się z przedmówcą w całej rozciągłości. Jedyna
skuteczność tej dereformy to rozwalenie nas w pył 😧
 
Jako tegoroczny emeryt informuję, że jest na emce ok. Mało tego, rokrocznie jest waloryzacja ok 100 pln netto, do tego 13 emka w marcu. Jakieś pytania? Starzy zolle nie czekajcie na to, że będzie lepiej - bo nie będzie. Lepiej to już było za Sekuły /młodzi nie wiedzą kim on był/ ale starzy zolle doskonale wiedzą.
To ten co się postrzelił w brzuch i zeznał że popełniał samobójstwo.
 
Czy ja też mogę prosić o wyjaśnienie pkt 2 ?

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

To proste i jasne

Lata służby uwzględnione do emki mundurowej (od września 1999) nie zostaną policzone do emki z zus, składki zapłacone za te lata do zus zostaną umorzone.

Za pozostałe lata zus na podstawie składek wyliczy drugą emkę i wypłaci po osiągnięciu wieku powszechnego.

Jeśli będzie tych lat z zus mniej niż 25, to jeśli wyliczona z zus emka będzie niższa od emki minimalnej, to zus wypłaci wyliczoną. Jeśli więcej niż 25 a wyliczona będzie niższa od minimalnej, zus wypłaci minimalną.

Prościej nie umiem.
 
To proste i jasne

Lata służby uwzględnione do emki mundurowej (od września 1999) nie zostaną policzone do emki z zus, składki zapłacone za te lata do zus zostaną umorzone.

Za pozostałe lata zus na podstawie składek wyliczy drugą emkę i wypłaci po osiągnięciu wieku powszechnego.

Jeśli będzie tych lat z zus mniej niż 25, to jeśli wyliczona z zus emka będzie niższa od emki minimalnej, to zus wypłaci wyliczoną. Jeśli więcej niż 25 a wyliczona będzie niższa od minimalnej, zus wypłaci minimalną.

Prościej nie umiem.
Szkoda, że nie ma do wyboru trzeciej opcjio_O....renta socjalna (a zaoszczędzone zdrowie i nerwy- bezcenne):sleep:
 
To proste i jasne

Lata służby uwzględnione do emki mundurowej (od września 1999) nie zostaną policzone do emki z zus, składki zapłacone za te lata do zus zostaną umorzone.

Za pozostałe lata zus na podstawie składek wyliczy drugą emkę i wypłaci po osiągnięciu wieku powszechnego.

Jeśli będzie tych lat z zus mniej niż 25, to jeśli wyliczona z zus emka będzie niższa od emki minimalnej, to zus wypłaci wyliczoną. Jeśli więcej niż 25 a wyliczona będzie niższa od minimalnej, zus wypłaci minimalną.

Prościej nie umiem.
Dziękuję

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
 
Tak jak napisał bolo1999 dla mężczyzn 25 lat, jeśli tych lat nie wypracujez, to dostaniesz tyle ile wyjdzie ci z kapitału, moze nawet poniżej minimalnej emerytury, dla każdej osoby są to wyliczenia indywidualne, zależy od twojej ścieżki zawodowej...
 
Tak jak napisał bolo1999 dla mężczyzn 25 lat, jeśli tych lat nie wypracujez, to dostaniesz tyle ile wyjdzie ci z kapitału, moze nawet poniżej minimalnej emerytury, dla każdej osoby są to wyliczenia indywidualne, zależy od twojej ścieżki zawodowej..
Ze zwaloryzowanego kapitału początkowego uzyskanego do 15.09.1999r. + zwaloryzowanych składek zebranych do 15.09 1999r.
 
Tak jak napisał bolo1999 dla mężczyzn 25 lat, jeśli tych lat nie wypracujez, to dostaniesz tyle ile wyjdzie ci z kapitału, moze nawet poniżej minimalnej emerytury, dla każdej osoby są to wyliczenia indywidualne, zależy od twojej ścieżki zawodowej...
właściwie to nie trzeba wypracowywać, można też wystudiować. Liczą się ukończone studia ale maks 1/3 wysługi okresów nieskładkowych. Czyli wypracować by trzeba np. 15/20
 
To proste i jasne

Lata służby uwzględnione do emki mundurowej (od września 1999) nie zostaną policzone do emki z zus, składki zapłacone za te lata do zus zostaną umorzone.

Za pozostałe lata zus na podstawie składek wyliczy drugą emkę i wypłaci po osiągnięciu wieku powszechnego.

Jeśli będzie tych lat z zus mniej niż 25, to jeśli wyliczona z zus emka będzie niższa od emki minimalnej, to zus wypłaci wyliczoną. Jeśli więcej niż 25 a wyliczona będzie niższa od minimalnej, zus wypłaci minimalną.

Prościej nie umiem.
Logiczne; i nie dyskutuję.
Wątpliwości wprowadził kolega z SC co uparcie twierdził ze składki nie, ale sam czas (zaliczony do ZER) zaliczy się też do emki ZUS.
Nadal nic nie wiemy o OFE. Czas pokaże....
 
Jeżeli chodzi o OFE to informacje z ZUS są rożne. Koledze pani z ZUS przekazała, że środki zgromadzone na indywidualnych kontach w OFE zostaną przelane do skarbu państwa. Natomiast ostatnie wyjaśnienie ZUS informuje, że te środki zostaną przelane do ZUS i będą uwzględnione przy naliczaniu emerytury z ZUS.
 
Logiczne; i nie dyskutuję.
Wątpliwości wprowadził kolega z SC co uparcie twierdził ze składki nie, ale sam czas (zaliczony do ZER) zaliczy się też do emki ZUS.
Nadal nic nie wiemy o OFE. Czas pokaże....

OFE według najnowszych info , termin 01.02.2021 jest niezagrożony , ustawa prawie gotowa tylko do klepnięcia . Jedyna niepewność czy będzie zmiana o terminie korzystania IKE w momencie
Otrzymania decyzji o przejściu na emeryturę , czy haczyk "w momencie osiągnięcia wieku" ???

Czy po przejściu na emkę mundurową można wystąpić do ZUS o sprawdzenie konta i subkonta , jaki został stan /oraz 50% z OFE które trafiło kilka lat temu/ . Bo przyjdzie kiedyś czas zusowski na drugą emke?
 
Można to sprawdzić na swoim koncie w ZUS poprzez PUE. Ciekawostką, o której nie wszyscy wiedzą, jest to, że ZUS kasuje również składki + naliczony kapitał, za lata pracy w administracji celnej przed 15.09.1999r.
 
Back
Do góry