• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

Sławku napisałeś do emeryta Basic'a

Z radością przyjmuję Twoją radość. Szczęśliwości dla Ciebie w Nowym Roku.
.............
Mam nadzieję, że pozostaniesz członkiem Związku i wciąż będziesz wspierał nasze działania, dążenia środowiska.

Coraz więcej ludzi odchodzi na zasłużone emerytury. Wiem, ze spora część przestaje płacić składki. Rozmawiałem z takimi osobami i chciałbym przedstawić tu ich głos. Pomimo wdzięczności dla związku, część emerytów rezygnuje z członkostwa z prozaicznego powodu tj. wysokości składki. Twierdzą, że gdyby składka dla emerytowanego związkowca była niższa nadal by wspierali celnicy.pl
Może warto rozważyć, żeby emeryci mieli składki niższe, przecież w większości przypadków nie będą już beneficjentami dalszych działań związku. Wdzięczność za wywalczenie emerytur z czasem osłabnie, taka jest natura człowieka.
Może określić inne składki dla emerytów? Emeryci mogliby np. po przejściu na emeryturę deklarować jaką składką chcą wspierać związek (możnaby określić jakąś składkę minimalną, np 5 zł). Jeśli ktoś bedzie miał taka wolę mógłby nawet zadeklarować składkę wyższą niż obowiązująca. Ważne, żeby mieli wybór. Myślę, że zatrzymałoby to w naszych strukturach sporą część ludzi. Może warto to rozważyć? Coraz więcej osób będzie odchodziło na emerytury i liczba członków może spadać, bo trudno będzie znaleźć kolejną wielka ideę (porównywalną do walki o emerytury) wokół której ludzie się zjednoczą i będą chcieli należeć do związku który walczy o ich sprawę. Może warto zatrzymać niezdecydowanych
 
Nawet 15zł składki to jest śmiech, głupia wymówka a przy obniżonej o połowę stawce dla emerytów to wstyd i obciach.

d59a44f34720.gif
 
PJS. Porozmawiaj proszę jeszcze raz z tymi osobami. Być może nie wiedzą, że składka dla emerytów jest 7,50zł/miesięcznie.
Ja na przykład o tym nie wiedziałem, może dlatego, że jeszcze mnie to nie dotyczy(jeszcze odwlekam decyzję o emce).
Porozmawiam i przekażę zainteresowanym.
Może warto tą informację wyraźnie powtórzyć co jakiś czas.
Żeby było jasne nie uważam, ze składka 15 zł jest wygórowana, przekazałem tylko opinie z jakimi się spotkałem. Wcześniej tego nie weryfikowałem (wysokości składki dla emerytów), gdyż założyłem, że osoby odchodzące na emeryturę mają najlepsze rozeznanie w sprawach ich dotyczących.
Zgadzam sie z Tobą BOLO, że wysokość składki to tylko wymówka, zwłaszcza, ze jak sie okazuje
WYSOKOŚĆ SKŁADKI DLA EMERYTÓW TO TYLKO 7,50 ZŁ
Nie dla wszystkich jak widać po wpisach jest to problem, bo część emerytów deklaruje dodatkowo "przybijanie piątki" lub więcej
 
Zostałem emerytem ale nadal pracuję, i nie mam zamiaru rezygnować z ZZ Celnicy. pl - odprowadzam normalną składkę.
nadal będę wspierał Ciebie Sławku i cały związek.

Jest jeszcze wiele do wywalczenia, dla emerytów też - choćby zaliczenie lat pracy w administracji celnej jako służby.

Prawo nie powinno działać wstecz, w ustawie o służbie celnej zaliczono nam okres pracy w administracji jako okres równorzędny ze służbą, o obecna władza po 18 latach twierdzi że nie zalicza nam tego okresu do służby. Jeżeli tak się oszukuje funkcjonariuszy, to nie dziwię się że nabory do tej formacji nie cieszą się powodzeniem - "bida z nędzą";)
 
Mam pytanie odnośnie wyliczania wysokości emerytury.

Jak ktoś zauważył w wątku "wrzenie w KAS", najpierw wyliczany jest wskaźnik naszego wynagrodzenia z wybranych 10 lat w stosunku do średniego wynagrodzenia w służbie. Dalej przez ten wskaźnik jest mnożony % z wysługi lat. Następnie tak uzyskany wynik mnożymy przez średnie wynagrodzenie w służbie w dniu odejścia ze służby. OK.

Pytanie: na jakich zasadach rośnie emerytura w kolejnych latach?
 
Ponieważ nadal pracuję w KAS i mam emke to nawet nie pomyślałem o obniżeniu składki bo uważam że tak powinno być.
Jeśli na emke przechodzi funk i to jest jego jedyne źródło utrzymania to mogę zrozumieć obniżenie składki.
Pamiętajmy, że ZZ między innymi nadal walczy o równe traktowanie wszystkich mundurowych a na to potrzeba sporo środków.

Wszystkim życzę pomyślności, zdrowia i realizacji marzeń w 2020 r.
 
Mam pytanie odnośnie wyliczania wysokości emerytury.

Jak ktoś zauważył w wątku "wrzenie w KAS", najpierw wyliczany jest wskaźnik naszego wynagrodzenia z wybranych 10 lat w stosunku do średniego wynagrodzenia w służbie. Dalej przez ten wskaźnik jest mnożony % z wysługi lat. Następnie tak uzyskany wynik mnożymy przez średnie wynagrodzenie w służbie w dniu odejścia ze służby. OK.

Pytanie: na jakich zasadach rośnie emerytura w kolejnych latach?
Emerytury mundurowe podlegają waloryzacji podobnie jak te z ZUS. Wskaźnik waloryzacji powinien być powiązany z inflacją. Różnie bywa. W tym roku była waloryzacja procentowo-kwotowa. Trochę ponad 3% nie mniej niż 70 zł. Teraz znowu ma być chyba tylko wskaźnik procentowy.
 
Emerytury mundurowe podlegają waloryzacji podobnie jak te z ZUS. Wskaźnik waloryzacji powinien być powiązany z inflacją. Różnie bywa. W tym roku była waloryzacja procentowo-kwotowa. Trochę ponad 3% nie mniej niż 70 zł. Teraz znowu ma być chyba tylko wskaźnik procentowy.
[/QUOTE

podlegają rewaloryzacji ale czy podobnie jak te w ZUS? Mają rosnąć adekwatnie do wzrostu wynagrodzenia na analogicznym stanowisku, tylko co to znaczy w praktyce? Rosna chyba tak jak wzrosnie średnie wynagrodzenie w słuzbie.
 
No to jak w końcu jest? Waloryzacja jak w ZUS czy tak jak rośnie średnie wynagrodzenie w służbie?
Art. 6. zaop. emeryt.
Waloryzacja rent i emerytur
Emerytury i renty oraz podstawy ich wymiaru podlegają waloryzacji na zasadach i w terminach przewidzianych w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
 
Aktualności
czcionka normalna
czcionka duża


Przeliczanie emerytur funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej zwolnionych ze służby w 2019 roku

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów od dnia 1 stycznia 2019 r.* obowiązuje nowa wielokrotność kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.
W zaistniałej sytuacji organ emerytalny z urzędu dokona przeliczenia emerytury i wyda decyzję wszystkim funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, którzy zostali zwolnieni ze służby w 2019 roku. Informujemy, że nie należy w tej sprawie składać wniosku o przeliczenie.

* Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2019 r. w sprawie wielokrotności kwoty bazowej stanowiącej przeciętne uposażenie funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej (Dz. U. z 2019 r., poz. 2404)
 
Niniejszym informuję, iż wczoraj zakończyłem wieloletnią przygodę z naszą służbą. Wniosek o emeryturę złożony i czekam na decyzję. Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za te lata wspólnie spędzone. Za wspólny protest w styczniu 2008 roku i latem 2016. Za wspólne działanie na rzecz naszych emerytur i poprawę losu funkcjonariuszy. Warto było.
 
Dzisiaj spotkanie , może będzie jakaś niespodzianka.

 
Słuchali wszyscy zainteresowani posiedzenia komisji? Art. 15a będzie zmieniony zgodnie z porozumieniem... MF tego nie ma w porozumieniu więc spier... na drzewo zielone dziwolągi. Dla niecierpliwych polecam posiedzenie od godziny 16:50
Niekończące się dymanie celników trwa...
 
Słuchali wszyscy zainteresowani posiedzenia komisji? Art. 15a będzie zmieniony zgodnie z porozumieniem... MF tego nie ma w porozumieniu więc spier... na drzewo zielone dziwolągi. Dla niecierpliwych polecam posiedzenie od godziny 16:50
Niekończące się dymanie celników trwa...
potwierdzam... to o realizacji chęci usunięcia art.15a i to ..ciągłym pompowaniu;) celników.
Dziękuję za zaangażowanie P. Przewodniczącego i upominanie się o nasz interes na bądź co bądź na obcym gruncie.
 
Słuchali wszyscy zainteresowani posiedzenia komisji? Art. 15a będzie zmieniony zgodnie z porozumieniem... MF tego nie ma w porozumieniu więc spier... na drzewo zielone dziwolągi. Dla niecierpliwych polecam posiedzenie od godziny 16:50
Niekończące się dymanie celników trwa...
Nie chcę sama u siebie wzbudzać nadzieji ale nowela z lipca, tj likwidacja 55 lat objęła wszystkie służby chociaż porozumienia podpisano chyba tylko z Policją, SG i SW. ...
 
Wsłuchajcie się co dokładnie powiedział minister Wąsik w kwestii art. 15a.
Powiedział, że jest za wyrównaniem zasad, ALE są na etapie badania ewentualnych skutków społecznych i że trudno będzie uzyskać konsensus satysfakcjonujący strone społeczną (posłuchajcie fragment transmisji z 16.12). Z tych słów wynika, ze są intencje, ale nie ma jeszcze rozwiązania tej kwestii i nie ma pewności czy będzie albo jak będzie wyglądać, czyli służby MSW nie maja jeszcze jasnej deklaracji jak będzie załatwiona sprawa 15a.
Czy minister Wąsik był szczery w wyrażaniu chęci załatwienia tej sprawy, czy tylko gra na czas? Tego nie wiem.

Dobrze, ze Sławek zapytał o nas. Nie spodziewałem się innej odpowiedzi MSWiA. Jest jasne, ze ten resort nie bedzie sie zajmował naszymi sprawami, przynajmniej to zostało jednoznacznie wyjaśnione. O swoich funkcjonariuszy musi zadbać MF. Jeśli urzędnicy z MF tego nie pojmą i dalej będą działać na szkode swoich funkcjonariuszy to identyfikacja ze służbą zaniknie do końca. Pierwszy etap był przy alokacji, MF zraził do siebie sporą grupę alokersów. Drugi etap był przy wartościowaniu. Dzieło dokończył Banaś ze swoim KASem. Żeby odbudować zaufanie funkcjonariuszy do państwa MF musiałby bardzo sie postarać.

Konkluzja może być taka, że trzeba naciskać MF, żeby jasno zadeklarowali, czy chcą włączyć sie w prace MSWiA w kwesti rozwiazania sprawy 15a.
 
Back
Do góry