• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

"nikt nie wie jak to będzie wyglądało z naszymi składkami bo były pobierane, oprócz okresu od stycznia 1999 do 15.09.1999, w okresie za który mają być składki wymazane w ZUS"
No i tutaj tkwi problem i wg mnie jest to bardzo istotne. Jeśli byłoby tak, jak napisał [U]kastoms_oficer[/U] i [U]abarks[/U] , że składki z II filaru obecnie ulegają wymazaniu za okres 15.09.2019 r. do przejścia na emkę (tak jak ZUS-owskie), to przechodząc obecnie do IKE zapobiegłoby się wymazaniu tych składek. Stąd moja wątpliwość, bo wydaje się to zbyt piękne w stosunku do funkcjonariuszy, którzy przeszli już na emkę i te składki im już dawno przepadły. W takim przypadku nie byłoby się nad czym zastanawiać, czy uratować parę tysiączków czy nie. Pozostaje jednak to ale, czy tak jest w istocie?!
Drugi wariant to taki, że drugi filar nie jest tykany obecnie, a tym samym nie będzie także tykany przez emkę po wejściu IKE.
Dlatego proszę o info od osoby, która jest na emce mundurowej i miała drugi filar, czy nadal posiada składki w funduszu OFE (mowa o wszystkich nie tylko tych z przed 15 września 1999 r ). Generalnie czy po przejściu na emkę mundurową coś wyciekło z OFE czy nie.
Różnicę robi art. 15 i 15a ustawy emerytalnej
 
Projekt został już przekazany do Sejmu. Wg ostatnich doniesień ustawa ma wejść z poślizgiem od 1.06.2020 r., a nie od 1.01.2020 r. Ale czas szybko biegnie, więc nie powiedziałbym, że nie ma o czym dyskutować?! Lepiej być mądrym przed szkodą.
Projekt został już przekazany do Sejmu. Wg ostatnich doniesień ustawa ma wejść z poślizgiem od 1.06.2020 r., a nie od 1.01.2020 r. Ale czas szybko biegnie, więc nie powiedziałbym, że nie ma o czym dyskutować?! Lepiej być mądrym przed szkodą.
Poślizg raczej z dniem 01.07.2020
 
Na chwilę obecną (sić!) wybór zadeklarowania środków z drugiego filaru nie ma żadnego wpływu (skutków) dla naszej emerytury mundurowej.
Co wybrać? IKE czy ZUS?
Więc tak:
1. Trzeba zapoznać się ze stanem swojego konta w ZUS, skorzystać z kalkulatora i określić hipotetyczną emeryturę.
2. Wejść na swoje OFE, sprawdzić stan konta, ustalić stan konta.
3. W przypadku wyboru IKE kwotę (stan konta w OFE) trzeba pomniejszyć o 15%, wrzucić w kalkulator emerytalny IKE i określić hipotetyczną emeryturę. Trzeba mieć na uwadze, że pieniądze zgromadzone na IKE są NASZE, można wskazać uposażonego, skorzystać z emerytury lub je wybrać na zasadach przewidzianych dla IKE.
4. W przypadku wyboru ZUS, cała kwota z OFE zwiększa nasz zgromadzony kapitał, czyli zwiększa podstawę wymiaru emerytury z ZUS. Więc wrzucamy w kalkulator ZUS, określamy hipotetyczną emeryturę. Kwota z OFE zasili subkonto, z którego NIGDY nie będziemy mogli wybrać pieniędzy.
5. Porównujemy emeryturę wynikającą z IKE i ZUS (w związku z kwotą uzyskaną z likwidacji OFE), wybieramy tą, która nam bardziej odpowiada, z uwzględnieniem powyższego, tj. co jest nasze, a co nigdy nie będzie nasze.
6. Proszę, nie dokuczajmy sobie na własne życzenie. Na dzień dzisiejszy zasady likwidacji OFE są dla nas korzystne.

Ja w obecnym stanie prawnym na pewno wybiorę IKE.

Tylko że wartość tych wyliczeń nie uwzględnia umorzenia składek za lata 1999-2017 w służbie
 
Jakie są różnice między przelaniem z ofe do ike i zus związane z umorzeniem składek za okres wliczony do emki mundurowej?

Tak prosto i konkretnie?

W naszej sytuacji?
 
Jakie są różnice między przelaniem z ofe do ike i zus związane z umorzeniem składek za okres wliczony do emki mundurowej?

Tak prosto i konkretnie?

W naszej sytuacji?
1. Jeżeli przekażesz OFE do ZUS z chwilą przejścia na emeryturę mundurową zostaną wymazane z Twojego konta
2. Jeżeli przekażesz OFE do IKE staną się Twoją własnością, pomniejszoną o 15%, oraz jest duża szansa że zostaną uratowane i wypłacone w ratach lub w całości z chwilą przejścia na emeryturę z ZUS czyli w wieku 65/60 lat.

Wybierając IKE możemy tylko zyskać. A jak ustawa wejdzie to zobaczymy jak będzie.
 
Proszę o info od osoby, która jest na emce mundurowej i miała drugi filar OFE, czy nadal posiada składki w funduszu OFE (mowa o wszystkich nie tylko tych z przed 15 września 1999 r ). Generalnie czy po przejściu na emkę mundurową coś wyciekło z OFE czy nie.
 
1. Jeżeli przekażesz OFE do ZUS z chwilą przejścia na emeryturę mundurową zostaną wymazane z Twojego konta
2. Jeżeli przekażesz OFE do IKE staną się Twoją własnością, pomniejszoną o 15%, oraz jest duża szansa że zostaną uratowane i wypłacone w ratach lub w całości z chwilą przejścia na emeryturę z ZUS czyli w wieku 65/60 lat.

Wybierając IKE możemy tylko zyskać. A jak ustawa wejdzie to zobaczymy jak będzie.
Wreszcie! :)
 
Proszę o info od osoby, która jest na emce mundurowej i miała drugi filar OFE, czy nadal posiada składki w funduszu OFE (mowa o wszystkich nie tylko tych z przed 15 września 1999 r ). Generalnie czy po przejściu na emkę mundurową coś wyciekło z OFE czy nie.
Tym co przeszli na podstawie art. 15a nic nie wyciekło :)
 
Z radością informuję, że dołączyłem do grona emerytów.
Wobec powyższego, składam serdeczne podziękowanie dla Ciebie Sławku i całej ekipy, 🥳🥳🥳🥳, która dzielnie walczyła i walczy o nasze przywileje.
Decyzji jeszcze nie dostałem, ale kasę przysłali tzn. że emka już jest.
To będzie najlepszy prezent na te nadchodzące święta.



 

Attachments

  • mikolaj sanie.gif
    mikolaj sanie.gif
    113,3 KB · Wyświetleń: 434
Tym co przeszli na podstawie art. 15a nic nie wyciekło :)
Lynx, jeżeli chodzi ci o II filar to był czas na to by zgłosić że chcesz pozostać w II filarze inaczej z automatu wracałeś do ZUS.
Ja nie wyraziłem zgody na II filar i składki wróciły do zusu ale z tego co wiem utworzyli mi w zusie subkonto na które przeszły te składki.
 
Lynx, jeżeli chodzi ci o II filar to był czas na to by zgłosić że chcesz pozostać w II filarze inaczej z automatu wracałeś do ZUS.
Ja nie wyraziłem zgody na II filar i składki wróciły do zusu ale z tego co wiem utworzyli mi w zusie subkonto na które przeszły te składki.
Gratulacje z tytuły emerytury, co do subkonta w ZUS-ie czarno to widzę.
 
Lynx, jeżeli chodzi ci o II filar to był czas na to by zgłosić że chcesz pozostać w II filarze inaczej z automatu wracałeś do ZUS.
Ja nie wyraziłem zgody na II filar i składki wróciły do zusu ale z tego co wiem utworzyli mi w zusie subkonto na które przeszły te składki.
Twoja suwerenna decyzja. Masz subkonto w ZUS-ie, będziesz miał większą emeryturę z ZUS-u, nigdy tych pieniędzy nie będziesz mógł wybrać, uposażeni też nie będą mogli ich wybrać.
Ja zostałem w II filarze. Moja suwerenna decyzja. Będę miał mniejszą emeryturę z ZUS-u. Ale będę miał emeryturę z II filaru, lub po likwidacji OFE, po potrąceniu 15%, będę miał emeryturę z III filaru (IKE), lub, jak nie zechcę emerytury, wybiorę pieniądze, lub uposażę dzieci, i te pieniądze będą uposażonych.
I to by było na tyle. Na tym polega suwerenność wyboru.
Pozdrawiam
 
W moim przypadku Szef KAS uchylił w całości postanowienie DIAS o odmowie wydania zaświadczenia i nakazał ponowienie przeanalizować dokumenty.
Zaświeciło się światło w tunelu.

Dyrektor DIAS w wyniku postanowienia Szefa KAS zmienił stanowisko i zaliczył mi kolejne okresy. Tym samym otrzymałem zaświadczenie o wykonywaniu 5 lat.
Ufff..... A nerwy były....
 
Back
Do góry