• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

CAT gratuluję, ja z kolei złożyłem wniosek do IAS 16 września i dzisiaj otrzymałem przelew z ZER. Czekam na decyzję i rozpoczynam nową walkę tym razem o waloryzację za lata 2018-2019r. Taki nasz los, że musimy ciągle o coś walczyć. Mam taką propozycję dla emerytów, którzy również będą walczyć o tę waloryzację, aby wymieniać się informacjami w tym zakresie.

Dziękuję (Tobie i Innym) za gratulacje.

Przyjmuję je chętnie i niniejszym spełniam obietnicę z poprzedniego posta, stwierdzając:

- Drodzy Emeryci po "rozmundurowaniu" - czas podjąć kolejny temat, o którym wyraźnie
zapomnieliście.
Zatem - osobiście zaczynam mieć w ... nosie twierdzenia, że wobec złożenia "propozycji"
pracy, nie należała się nam "odprawa". Zaznaczam - moja sprawa w sądzie wciąż się toczy
i z pewnością jej nie odpuszczę - ale planuję ją "rozgryźć" z innej jeszcze strony.
Dodam jeszcze, że uczynię to niezależnie od wyniku toczącej się sprawy, gdyż według
przepisów zaistniały tu dwa, absolutnie niezależne od siebie rodzaje "odpraw".

O jednej sporo już dyskutowaliśmy i wielu z nas o nie "się sądzi", ale jest jeszcze jedna!
Otóż chodzi mi o "odprawę emerytalną" w służbach mundurowych.

Nie będę się rozpisywał - niech każdy z Was samodzielnie oceni sprawę na podstawie
nie moich słów ale niezależnego artykułu, do którego podaję link:

https://www.rp.pl/artykul/1162889-Kiedy-policjant-otrzyma-odprawe.html
 
W decyzji o przyznaniu emerytury z ZER w zawartej informacji po pouczeniu w punkcie VI jest zapis że emerytura jest waloryzowana zgodnie z art. 5 ust. 3 oraz art. 6. A jednak waloryzacji nie uwzględnili za 2018 i 2019. Trzeba walczyć Skorpion.
@księżyc za takie myki, których dopuszcza się ZER (w domyśle MF-wytyczne) oprócz pociągnięcia ich do sądu (jeśli na wniosek ZER faktycznie nie naliczy nam waloryzacji za te lata), to można również złożyć doniesienie do prokuratury za potwiedzenie nie prawdy w dokumencie - decyzji wystawionej przez ZER.
Służba w cle odebrała wielu z nas zdrowie, ale też nauczyła nas stosować prawo i je wykorzystywać. Nie mają do czynienia z chłystkami, czego przykładem jest np. @cat[/USER] i inni walczący o zachowanie godności. Walczmy o swoje.
 
Ostatnia edycja:
Poza walką o waloryzację warto zastanowić się (piszę o przypadku byłych funków, którzy już są na emeryturze, a nie pracują) czy nie należy nam się odprawa emerytalna w związku ze zwolnieniem ze służby w 2017 r. i przejściem obecnie na emeryturę mundurową ???
Czy ktoś ma jakieś sugestie ???
 
Poza walką o waloryzację warto zastanowić się (piszę o przypadku byłych funków, którzy już są na emeryturze, a nie pracują) czy nie należy nam się odprawa emerytalna w związku ze zwolnieniem ze służby w 2017 r. i przejściem obecnie na emeryturę mundurową ???
Czy ktoś ma jakieś sugestie ???

@Skorpion1!

O czymś PODOBNYM właśnie - zaraz powyżej - pisałem, acz nie rozumiem dlaczego ograniczasz
sprawę do tych, co "nie pracują" ?!

Rozumiem natomiast, że - podobnie jak wiele znanych mi osób - łączysz w jeden, dwa odrębne
tytuły odpraw. To dlatego, że standardowo nie występują odrębnie, ale jednak występują.

Dla mnie podobne "niuanse" łatwiej jest dostrzec, gdy zadaję "głupie pytania" (proste), na które
każdy sam może sobie odpowiedzieć. Pozwolę więc sobie zapytać:

1. Czy zwolnionemu ze służby (w roku 2017), należy się
"odprawa rekompensacyjna" z tytułu
rozwiązania zatrudnienia na zasadzie stosunku służbowego ?!

2. Czy przechodzącemu (w dowolnym momencie) na emeryturę mundurową, należy się
"odprawa
emerytalna"
z tytułu skorzystania z prawa do przejścia na emeryturę mundurową ?!

Według znanych mi przepisów, obydwie odpowiedzi mają być twierdzące ...
 

@Skorpion1!

O czymś PODOBNYM właśnie - zaraz powyżej - pisałem, acz nie rozumiem dlaczego ograniczasz
sprawę do tych, co "nie pracują" ?!

Rozumiem natomiast, że - podobnie jak wiele znanych mi osób - łączysz w jeden, dwa odrębne
tytuły odpraw. To dlatego, że standardowo nie występują odrębnie, ale jednak występują.

Dla mnie podobne "niuanse" łatwiej jest dostrzec, gdy zadaję "głupie pytania" (proste), na które
każdy sam może sobie odpowiedzieć. Pozwolę więc sobie zapytać:

1. Czy zwolnionemu ze służby (w roku 2017), należy się
"odprawa rekompensacyjna" z tytułu
rozwiązania zatrudnienia na zasadzie stosunku służbowego ?!

2. Czy przechodzącemu (w dowolnym momencie) na emeryturę mundurową, należy się
"odprawa
emerytalna"
z tytułu skorzystania z prawa do przejścia na emeryturę mundurową ?!

Według znanych mi przepisów, obydwie odpowiedzi mają być twierdzące ...
@cat ograniczam problem do właśnie niepracujących, gdyż wiadomo, że ta grupa dostała już odprawy jak to nazwałeś rekompensacyjne, natomiast Ci którzy propozycję pracy przyjęli - ich nie dostali ale wiadomo mi, iż o nie walczą. Wracając do sprawy zastanawia mnie, czy byli Funkowie, którzy odeszli i otrzymali odprawę rekompensacyjną mogą również zawalczyć o odprawę ze względu na przejście po jakimś czasie na emeryturę mundurową. Czy nie będzie tu powiedziane, że otrzymali już pół roczną odprawę i nic im się nie należy. Powyższy artykuł przeczytałem, ale to tylko artykuł, a jak jest w sądach to chyba wszyscy wiemy.
 
Ostatnia edycja:
...
... zastanawia mnie, czy byli Funkowie, którzy odeszli i otrzymali odprawę rekompensacyjną mogą również zawalczyć o odprawę ze względu na przejście po jakimś czasie na emeryturę mundurową. Czy nie będzie tu powiedziane, że otrzymali już pół roczną odprawę i nic im się nie należy. Powyższy artykuł przeczytałem, ale to tylko artykuł, a jak jest w sądach to chyba wszyscy wiemy.

Ależ oczywiście @Skorpion1, że nie inaczej "będzie powiedziane", bo tak właśnie się nas traktuje!
Rzecz w tym, że to tylko "życzeniowa interpretacja" ale Prawo wcale tak nie stanowi.

Przykład:
- Prawo do odprawy pieniężnej (rekompensacyjnej), reguluje ustawa o szczególnych zasadach
rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
(Dz.U. z 2015 r., poz. 192 ze zm.)
- Prawo do
odprawy rentowo-emerytalnej, a także pośmiertnej, reguluje Kodeks pracy.

Dołóż do tego wspomniany artykuł.
Z pewnością kumasz - do czego na tych podstawach dążę ...

ps
Trzecia "odprawa" z cywila, jak skończę 65 lat ...
 

Dziękuję (Tobie i Innym) za gratulacje.

Przyjmuję je chętnie i niniejszym spełniam obietnicę z poprzedniego posta, stwierdzając:

- Drodzy Emeryci po "rozmundurowaniu" - czas podjąć kolejny temat, o którym wyraźnie
zapomnieliście.
Zatem - osobiście zaczynam mieć w ... nosie twierdzenia, że wobec złożenia "propozycji"
pracy, nie należała się nam "odprawa". Zaznaczam - moja sprawa w sądzie wciąż się toczy
i z pewnością jej nie odpuszczę - ale planuję ją "rozgryźć" z innej jeszcze strony.
Dodam jeszcze, że uczynię to niezależnie od wyniku toczącej się sprawy, gdyż według
przepisów zaistniały tu dwa, absolutnie niezależne od siebie rodzaje "odpraw".

O jednej sporo już dyskutowaliśmy i wielu z nas o nie "się sądzi", ale jest jeszcze jedna!
Otóż chodzi mi o "odprawę emerytalną" w służbach mundurowych.

Nie będę się rozpisywał - niech każdy z Was samodzielnie oceni sprawę na podstawie
nie moich słów ale niezależnego artykułu, do którego podaję link:

https://www.rp.pl/artykul/1162889-Kiedy-policjant-otrzyma-odprawe.html
😁😁😁 Cat podoba mi się ten pomysł, może jednak założyć nowy wątek <<odprawa-jak psu buda???
 
Na logikę, czy stosunek służbowy został wygaszony czy przekształcony w stosunek pracy, to nie ulega wątpliwości że został zakończony - (funkcjonariusz został zwolniony w obu przypadkach ze służby). Zwolnienie czy też przekształcenie nastąpiło między majem a sierpniem 2017 r. czyli wszyscy byliśmy funkcjonariuszami Kas-u. Mając na uwadze to co napisał Cat uważam że należy się odprawa (oraz świadectwo służby) jako zwolnionemu funkcjonariuszowi. Niestety znów jak wcześniej pisano zostaliśmy potraktowani przez "efekt skali" czyli idźcie do sądu bo my wiemy że wam się należy ale nic nie damy (MF). Mam tylko nadzieję że ci co już walczą utorują pozostałym drogę. Ja też zbieram materiały i jazda z "dziadami" do sądu. Ponieważ ktoś kto ma świadomość tego że postępuje niezgodnie z prawem i odsyła klienta mimo to do sądu, narażając stronę na nieuzasadnioną zwłokę powinien zostać w świetle prawa również ukarany. Odprawa emerytalna swoją drogą. Narobili bałaganu niech ponoszą konsekwencję. Było zaliczyć nam służbę w całości jak straży marszałkowskiej bez dziwnych 5 lat i byłby porządek a tak jest burd...... k...w mać.
 
Ostatnia edycja:

Ja złożyłem 30 września i również wczoraj otrzymałem przelew, czego życzę
szczerze - bez wyjątków - każdej i każdemu z Celnych!

Zaznaczam, iż nadal jestem w KAS, więc na "uciszenie" mnie, wciąż jeszcze
liczyć nie można ...
GRATY! nadal pomagaj i nie odpuszczaj.
 

Ja złożyłem 30 września i również wczoraj otrzymałem przelew, czego życzę
szczerze - bez wyjątków - każdej i każdemu z Celnych!

Zaznaczam, iż nadal jestem w KAS, więc na "uciszenie" mnie, wciąż jeszcze
liczyć nie można ...
Czy to oznacza, że przeszedłeś na emkę jako ucywilniony funkcjonariusz i będziesz pobierał emeryturę oraz nadal pracował; tzn. pracując jako ucywilniony funkcjonariusz można złożyć wniosek o emeryturę i jak ją przyznają, nadal, nieprzerwanie pracować?
 
Na logikę, czy stosunek służbowy został wygaszony czy przekształcony w stosunek pracy, to nie ulega wątpliwości że został zakończony - (funkcjonariusz został zwolniony w obu przypadkach ze służby). Zwolnienie czy też przekształcenie nastąpiło między majem a sierpniem 2017 r. czyli wszyscy byliśmy funkcjonariuszami Kas-u. Mając na uwadze to co napisał Cat uważam że należy się odprawa (oraz świadectwo służby) jako zwolnionemu funkcjonariuszowi. Niestety znów jak wcześniej pisano zostaliśmy potraktowani przez "efekt skali" czyli idźcie do sądu bo my wiemy że wam się należy ale nic nie damy (MF). Mam tylko nadzieję że ci co już walczą utorują pozostałym drogę. Ja też zbieram materiały i jazda z "dziadami" do sądu. Ponieważ ktoś kto ma świadomość tego że postępuje niezgodnie z prawem i odsyła klienta mimo to do sądu, narażając stronę na nieuzasadnioną zwłokę powinien zostać w świetle prawa również ukarany. Odprawa emerytalna swoją drogą. Narobili bałaganu niech ponoszą konsekwencję. Było zaliczyć nam służbę w całości jak straży marszałkowskiej bez dziwnych 5 lat i byłby porządek a tak jest burd...... k...w mać.

Całkowicie zgadzam się z kolegą. Niezależnie od używanych pojęć doszło do zwolnienia funkcjonariusza ze służby. Odprawa powinna być oczywistością.
 
Czy to oznacza, że przeszedłeś na emkę jako ucywilniony funkcjonariusz i będziesz pobierał emeryturę oraz nadal pracował; tzn. pracując jako ucywilniony funkcjonariusz można złożyć wniosek o emeryturę i jak ją przyznają, nadal, nieprzerwanie pracować?

Wydajesz się być tym faktem niezmiernie zaskoczona ale wiem, że nie należysz do wyjątków.

Dlatego właśnie ponownie proszę Koleżeństwo; niech każda osoba czyta Ustawę o KAS oraz
inne - nas dotyczące - wielokrotnie i w sposób systematyczny. Nikt nie musi być szczególnie
"oblatany" w kwestiach prawnych, by mieć szansę zauważenia korzystnych zapisów ustaw,
a wszystko można omówić i skonsultować. Ja do tej pory odnajduję ciekawe fragmenty, na
które wcześniej nie zwracałem uwagi ...
 
Cat podziel się tymi rodzynkami.
Ja także szukam Ale w ustawie emerytalnej.
Ostatnio wyszło na moje, że służba kandydacka w np SG daje prawo do naliczania emki z 15 a nie 15a.

W Cieszynie złożono wniosek o odroczenie spraw ws. świadectwa służby w celu zapytanie prejudycjalne do SN w tej sprawie. To wstęp do walki o odprawę. Choć ten sam sąd stwierdza w uzasadnieniu że wydanie świadectwa służby nie jest rownoznaczne z obowiązkiem wypłaty odprawy.
Moja sprawa w 2 instancji dopiero w styczniu.
S Okregowy jak dotąd uchylał pozytywne wyroki SR więc na rozprawę jadę z legitymacją i decyzją ZER w zębach.
 
Wydaje się, że ucywilniony z emką dostanie odprawę za ucywilnienie. Koronnym argumentem może być to, że funkcjonariusz po zwolnieniu ze służby otrzymuje emkę. Ma emke = zwolniony ze służby. Logiczne, ale w sądach pracy może być różnie.
 
Cat: jest jeszcze trzecia możliwość: zniesienie jednostki organizacyjnej. Art. 163 ust. 4 starej ustawy o SC, które w rym samym brzmieniu zostały powtórzone w ustawie o KAS - art. 250.. ust. 4.

Czy wyklucza to zastosowanie art. 250 ust. 1? Zwolniony ze służby w zwiazku z przejściem na emkę?

Ciekawe.
 
Cat podziel się tymi rodzynkami.
Ja także szukam Ale w ustawie emerytalnej.
...

Ależ Piotrze, staram się dzielić w miarę na bieżąco, acz z pewnych względów zaczynam
zwykle tylko od "zasygnalizowania myśli".

Nie jestem jakoś szczególnie "lotny" czy też nie posiadam jakiejś wyjątkowej wiedzy
bądź zdolności, dlatego dla rozwinięcia każdego "pomysłu", niezbędne jest dla mnie
czyjeś "zobaczenie" sprawy z "odwrotnej perspektywy" lub choć zainteresowanie
zwykle niestandardowym podejściem do problemu.

Dobrze wiesz, że mam opinię "dziwaka", którego często nie bierze się na poważnie.
Dlatego właśnie niektóre "rodzynki" nikną niezauważone. Trudzenie się dla jednej
tylko osoby uważam za bezsens, a że ja sam - bez innych - nie jestem wiele wart,
więc jakoś nie "kręci" mnie dbałość tylko o własny tyłek.

Świetnie, że szukasz w ustawie emerytalnej, bo to też nasza ustawa. Trzeba nam
jeszcze więcej takich osób, które wytrwale będą "studiować" przepisy, a przede
wszystkim będą się dzielić swoimi uwagami - co NAWAŻNIEJSZE - nie bojąc się
popełniać błędów, bo do ich weryfikacji mamy siebie nawzajem. Właśnie dlatego
czasem - zupełnie świadomie - "przedobrzam" ze "skalą" ...
 
Back
Do góry