• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

No tak @PJS!
Lecz jak sam zauważyłeś, to są "wyjątki", możliwe tylko w szczególnych przypadkach,
dlatego uznałem za stosowne zwrócić uwagę na regułę - wyraźnie wcześniej pominiętą.
 
No tak @PJS!
Lecz jak sam zauważyłeś, to są "wyjątki", możliwe tylko w szczególnych przypadkach,
dlatego uznałem za stosowne zwrócić uwagę na regułę - wyraźnie wcześniej pominiętą.
Kolega Cat ma rację, 75 % obecni funkcjonariusze służby celno-skarbowej którzy służyli w naszej służbie celnej osiągną za 7 lat ( jeżeli odbębnili wojsko). Pozostali za lat 9.
 
Moze juz wiadomo kiedy bedzie dostepny kalkulator do wyliczenia emerytury przygotowany przez ZER?

Aby skorzystać z kalkulatora trzeba znać swoje kwoty wyjściowe.
Myślę, że w przybliżeniu emkę można ustalić w oparciu o te osoby które już mają i miały stopień i stanowisko zbliżone do Twojego.
Macie taką wiedzę ?
 
Ostatnia edycja:
Aby skorzystać z kalkulatora trzeba znać swoje kwoty wyjściowe.
Myślę, że w przybliżeniu emkę można ustalić w oparciu o te osoby które już mają i miały stopień i stanowisko zbliżone do Twojego.
Macie taką wiedzę ?
Z całym szacunkiem ale droga na skróty i łatwiznę do ni czego nie prowadzi, można tylko wyciągnąć niewłaściwe wnioski. Trzeba sobie zadać trochę trudu i wyliczyć swoje indywidualne średnie do lat z których będziemy korzystali do wyliczenia emerytury. Każdy ma inna sytuację, dodatki wliczane do emerytury w różnych komórkach też były różne.Aby uzyskać odpowiedź trzeba zwrócić się do swoich finansów o ksera dokumentów za uprzednia lata i dopiero wtedy można mieć jakieś oparcie do wyliczeń. Kalkulator na stronie związkowej jest bardzo dobry do wyliczeń i wszystko tam jest ładnie opisane.
 
Czy jest jakiś pomysł co DALEJ ?
Na msze nie ma co dawać "kapelni mają emeryturki" Więc szukajmy nowych ścieżek :)
 
Czy jest jakiś pomysł co DALEJ ?
Na msze nie ma co dawać "kapelni mają emeryturki" Więc szukajmy nowych ścieżek

Jeszcze się taki nie narodził, coby samorealizujące się pomysły spłodził!
Lecz pomysłów znajdziesz kupę, gdy w końcu zechcą ludzie ruszyć ...
 
Jeszcze się taki nie narodził, coby samorealizujące się pomysły spłodził!
Lecz pomysłów znajdziesz kupę, gdy w końcu zechcą ludzie ruszyć ...

Masz rację , ale aby ruszyć d..... potrzebny jest LIDER , który zainspiruje do działania
 
Lidera z prawdziwego zdarzenia już mamy, ale potrzebne jest zorganizowane wsparcie i zgranie lokalnych struktur w danych iasach/ucsach (a to już do i od nas zależy). Nie wystarczy narzekać na lokalnych działaczy tylko wykazać trochę własnego zaangażowania, abyśmy byli w pełni postrzegani jako funkcjonariusze (a nie popierdółki). Rząd tylko z silnymi negocjuje.
 
Czy okres okołowyborczy i wahania sondażowe stwarzają jakieś możliwości dla nas? Takie manewry zbliżają działalność związkową do politycznej ale granica jest ruchoma.
 
Widzisz Sławku ...

Trywialnym, a może nawet głupim, będzie teraz stwierdzenie "a nie mówiłem", bo to tylko "słowa".
Tyle tylko, że to właśnie od właściwych "słów" i jeszcze "właściwszego" ich rozpoznania, zrozumienia
i ostatecznie - podjęcia - zależą dzieje (bądź ich brak) wszelkich wydarzeń.

Myślę, że czas już najwyższy, by zdecydowanie wyrzec tą słowną "prowokację", wpierw budzącą,
potem rozbudowującą odpowiednie działania, lecz tym razem, to już nie ja powinienem w to "zagrać".
Opinia o mnie - forumowego filozofa-idioty - na tyle wrosła już w świadomość forumowiczów, że mało
komu zechce się w ogóle zrozumieć o czym piszę, a tym bardziej odnaleźć w moich słowach podpowiedź
rodzaju i kierunku możliwych działań, a że działać trzeba, to raczej oczywiste.

Proszę zatem - do dzieła ...
Nie przejmuj się cat i pisz dalej. Mądry zrozumie, głupiemu choćbyś nie wiem jak jasno pisał i tłumaczył to i tak nie zrozumie i na końcu zada: ale o co chodzi :)
 
Mając na uwadze stanowisko rządu do druków 3178, 3178 - A, nie należy zapominać, że w porozumieniu z 21 listopada dopisano :

"Szef KAS podejmie działania, w toku prac nad projektem, w celu nowelizacji ustawy z 18 lutego 1994 o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji (...) w zakresie zrównania uprawnień emerytalnych funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej z uprawnieniami pozostałych służb mundurowych odnoszących się do rezygnacji z wymogu ukończenia 55 lat życia przy przechodzeniu na emeryturę oraz w zakresie modyfikacji daty nabycia uprawnień emerytalnych dla funkcjonariuszy".

Stanowisko to zostało podtrzymane przez Szefa KAS w propozycjach do projektu w punkcie 4 (pismo z lutego 2009 roku skierowane do Przewodniczącego ZZ Celnicy PL przez Departament Budżetu Logistyki i Kadr KAS).

"4) zaproponowano także wprowadzenie do art. 13 ust. 1 ustawy o emeryturach mundurowych
dodatkowego zapisu w zakresie okresów traktowanych jako równorzędne ze służbą co do
funkcjonariuszy Służby Celnej lub Służby Celno-Skarbowej - analogicznie jak to jest np.
w punkcie 4 w zakresie okresów zatrudnienia lub służby w zawodowych jednostkach
ochrony przeciwpożarowej i nauki w szkołach pożarniczych, w charakterze członka
Korpusu Technicznego Pożarnictwa, a także funkcjonariusza pożarnictwa w terminie do
dnia 31 stycznia 1992 r. - okresów od dnia 15 września 1999 r. tj. wejścia w życie ustawy
z dnia 24 lipca 1999 r.o Służbie Celnej (Dz. U. z 2004 r. poz. 1641, z późn. zm.) okresów
zatrudnienia funkcjonariuszy celnych zatrudnionych w dniu wejścia w życie ww. ustawy
w administracji celnej, którzy od tego dnia wykonywali zadania przewidziane dla Służby
Celnej pomiędzy dniem 15 września 1999 r., a dniem przekształcenia stosunku pracy w
stosunek mianowania.
Uznano za zasadne, aby okres zatrudnienia pomiędzy dniem 15 września 1999 r.,
a dniem wejścia w życie skutków mianowania traktowany był na równi ze służbą dla tych
funkcjonariuszy, którzy wykonywali zadania przypisane dla Służby Celnej,
a następnie otrzymali akty mianowania skutkujące przekształceniem stosunku pracy
w stosunek służby. Tym bardziej jest to istotne, gdyż ustawodawca przewidział okres
9 miesięcy do wręczenia aktu mianowania i proces ten odbywał się różnie
w indywidualnych stosunkach prawnych osób o zbliżonej sytuacji prawno-faktycznej.
Powyższa zmiana pozwoli na wyeliminowanie ewentualnych negatywnych skutków
na poczet nabycia uprawnień emerytalnych osób objętych przepisami przejściowymi
z art. 91 i art. 92 ustawy o Służbie Celnej z 1999 r., które formalnie nie miały wpływu na
datę przekształcenia stosunku pracy w stosunek służby, pomimo tego, iż od dnia wejścia
w życie ustawy wykonywały zadania przewidziane dla funkcjonariuszy Służby Celnej.
W tym miejscu Szef KAS zauważa, iż ww. propozycja uwzględnia zgłaszane na stronie 1
pisma przez Związek Celnicy PL postulaty wprowadzenia uregulowań dotyczących
okresów pracy w administracji celnej osób, które realizowały zadania przypisane
do Służby Celnej, a następnie otrzymały akty mianowania."

Nie odpuszczajmy tej sprawy !
 
Newman, nie wiem czy widzialeś na stronie głównej odpowiedź MSWiA.
Zmiany w ustawie o zaopatrzeniu emerytalnym bedą polegały na anulowaniu wieku 55 lat i zachowaniu 5 lat policyjnych dla SC. Chyba ze Szefu KASU złagodzi w ostatniej chwili swe stanowisko. Zrownanie uprawnien bedzie wiec cząstkowe tylko w zakresie anulowania wieku 55 lat. Szereg kwestii jak chocby sposób naliczania emerytury bedzie potraktowana odmiennie.
 
Mil, widziałem.
Mój wpis dotyczy 15 września 1999 r. jako daty początkowej do naliczenia emerytury, na co jest zgoda w opinii Szefa KAS, ale jak my o tym nie będziemy pamiętać, dyskutować, to nikt za nas tego nie zrobi. Jeśli cisza w tym temacie spowodowana jest nadzieją, że zaliczą nam także lata przed 1999 rokiem to OK! Wydaje mi się jednak, że przy najmniej na tym etapie są na to nikłe szanse, a uznanie 15 września i zniesienie 55 lat dla wszystkich to jednakowoż jakiś konkret. Nie odpuszczajmy tego! Jeśli proponują nam mało to nie jest to powód, żeby brać jeszcze mniej, to byłaby zwykła głupota.
 
Zobacz tez projekt zmian w ustawie o zaopatrzeniu na stronie SG. Projekt tak jak stanowisko, ktore cytowaleś liczy sluzbe dla emki od 15 września. Lata przed niestety nie zaliczone. Moze zmiana 15a coś poprawi.
 
Jesli szef KAS nie będzie przychylny to nic sie nie zmieni. Sorry taki mamy układ polityczny. Zmiana dot 55 lat i 15 wrzesnia wynika z faktu, że Szef sie do tego zobowiazał w porozumieniu z Solidarnością a Solidarność jest potrzebna jako listek figowy dla rządu, co było widać w czasie protestu nauczycieli. Jak widać nawet projekt Komisji sejmowej może zostac zablokowany na zasadzie nie bo nie. Zmiany w ustawie emerytalnej na nasza korzysc bylyby mozliwe gdyby PIS dostrzegl w tym zysk dla siebie w aspekcie wyborow. Ale to jest jeden znak zapytania. Ja widze inna mozliwosc na teraz. Policjanci sa wkurwieni, ze po protescie nie zostala zalatwiona kwestia art. 15 a, zamiast tego dostali dodatek 25+ ale oceniają to jako zagrywke władz związku pod siebie, bo zwykły policjant na dole na tym nic nie zyska. Jest mglista informacja związku Policji, że sprawa art. 15 a ma zostać załatwiona do końca tego roku. Po pierwsze dlaczego akurat do końca roku a po drugie większość w to nie wierzy a po trzecie nie wiadomo czy to by nas objęło. Skoro jest taka obietnica może warto wykorzystać fakt, że powstają porozumienia związków służb mundurowych i wspólnie juz teraz złożyc petycję dot art. 15 a? Policjanci to poprą a jeśli złożymy to razem jest gwarancja, że nas też obejmie. To dwie korzyści. Moment okołowyborczy moze też być odpowiedni. Zapraszam do dyskusji.
 
Do dyskusji? Ok, pogadać zawsze można, ale coś mi się wydaje, że zaczyna przychodzić czas na działanie.
Nie wiem tylko czy młodych, którzy mają dziś do zniesienia "55" stosunek obojętny, bo to przecież za "x" lat, przyłączą się do nas "weteranów", którzy oczekują zniesienia tego kryterium, jak kania dżdżu.
 
Back
Do góry