Kwestia zaliczenia okresów zatrudnienia w służbie cywilnej oraz Inspekcji Celnej do prawa do emerytur mundurowych funkcjonariuszom SC-S jest bardzo istotną sprawą dla tych, których to dotyczy.
Zaliczenie ww. okresów do emerytury mundurowej wynika wprost z treści art. 150 ust. 8 ustawy KAS w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2017r. , cyt: „
Członkowi korpusu służby cywilnej, który stał się funkcjonariuszem, okres stażu pracy w służbie cywilnej lub jednostkach organizacyjnych KAS wlicza się do okresu służby w Służbie Celno-Skarbowej”. Przepis ten został zmieniony z dniem 1.01.2018r. co nie zmienia to faktu, że funkcjonariusze pełniący w SC-S służbę w okresie jego obowiązywania nabyli prawo o którym mowa w myśl konstytucyjnej zasadzie ochrony praw nabytych.
http://www.skarbowcy.pl/blaster/extarticle.php?show=article&article_id=26539
Po drugie postulat wpisania prawa do emerytur mundurowych dla funkcjonariuszy z UKS oraz IC wynika z art. 1 ust 3 i 4 obywatelskiego projektu ustawy o emeryturach mundurowych pod którym podpisało się blisko 200 tys. obywateli, tym samym jest oficjalnym stanowiskiem ZZ Celnicy.
Po trzecie kwestia zaliczenia okresów zatrudnienia w służbie cywilnej oraz IC do EM była wielokrotnie podnoszona przez nasz ZZ i jego przewodniczącego - popierając to prawo.
https://celnicy.pl/threads/emerytury.6624/page-564#post-176640
Niezależnie od tego podkreślić należy, że funkcjonariusze o których mowa realizują obecnie TAKIE SAME zadania jak wcześniej w strukturach UKS czy IC, w tych samych komórkach.
Pomimo tego prawo zaliczenia okresów zatrudnienia w służbie cywilnej oraz IC do EM jest nadal kwestionowane przez niektórych użytkowników tego forum.
Rodzi to pytanie, czy użytkownicy o których mowa świadomie kwestionują postulaty obywatelskiego projektu ustawy o EM, stanowisko i działania ZZ Celnicy i jego przewodniczącego, czy też wynika to z ich niewiedzy. Temat z całą pewnością dotyczy spraw naszej formacji i naszego ZZ, stąd zasługuje na odrębny wątek.
Proszę o wyłącznie merytoryczne wypowiedzi.