• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6783 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

anastazja
Wystarczy przeczytać uzasadnienie SO w W-wie - emerytury z 31.03.2019
a w nim podstawa 7.108,98 - 45,85% daje 3.259,47 emerytury. pozdrawiam.
 
anastazja
Wystarczy przeczytać uzasadnienie SO w W-wie - emerytury z 31.03.2019
a w nim podstawa 7.108,98 - 45,85% daje 3.259,47 emerytury. pozdrawiam.
Podstawa 7108,98 to naprawdę niezła podstawa , wypada tylko pogratulować takiej kwoty. Każdy musi sobie sam wyliczyć swoją podstawę, jak to zrobić?
Trzeba wystąpić do finansów o swoje dane z wypłatami za ubiegłe lata ( tzw. płachty ) i samemu sobie wyliczyć, pododawać wszystkie składniki wchodzące do emerytury mundurowej, wybrać najlepsze 10 lat, i ustalić swoją podstawę. W końcu jesteśmy celnikami i chyba z matematyką nikt nie miał problemów bo to była i jest podstawa naszej służby. Na końcu dane wstawić do kalkulatora emerytalnego, dostępnego w zakładce EMERYCI I ZWOLNIENI, i mamy kwotę brutto. Każdy ma inną sytuację, wypłaty, dodatki i tak etc. i każdy będzie miał inną emeryturę.
 
Ależ misiu okres sprzed 1990 r. liczy ci się do emerytury, jeżeli pracowałeś oczywiście i były płacone składki, więc nie wiem o co tak krzyczysz. Chyba że dalej nie dociera do ciebie za co są przywileje emerytalne. Bo emerytura tzw. mundurowa należy się za okres służby i związane z nią ograniczenia i warunki. Myślisz że sama nazwa "służba cywilna" w której notabene pracowałeś, a nie pełniłeś służbę rości prawo do tego? A co w takim razie ze służbą zdrowia, służbą ochrony kolei? Nawiasem mówiąc prędzej im bym ją przyznał niż byłym urzędnikom pracującym 8 godzin za biurkiem od 7-15.
No i tu jesteś w błędzie niestety, pewnie po prostu nie wiesz czym zajmowały się UKS. Nie liczę że sięgniesz do lektury ustawy, więc przytoczę takie z życia przykładziki. Kolega jak sie zatrudnił w zwykłej komórce kontrolnej, nie wywiad, nie kks - od razu szedł na zabezpieczenie z czarnymi do Wietnamczyków, potem parę tygodni z..ł w zimie w nieogrzewanym magazynie razem z innymi liczył towar. Akcje mandatowe, koordynowane naloty na miasto nocą to była norma. Taaak, a oprócz tego było siedzenie za biurkiem, bo wiesz pisać trzeba było ustalenia, na karku z bardzo miłymi stronami, pełnomocnikami, którzy tylko myslą o tym jak ci nieba przychylić. Wszystko to w atmosferze wzajemnego zrozumienia ;-) Rozumiem że każdy celnik, któremu jako równorzędny do okresu służby zaliczy się okres stosunku pracy w służbie cywilnej w przeciwieństwie do paskudnego uksiaka jest tym lepszym sortem , który w nielimitowanym czasie służby zapierniczał non stop z piachem w zębach i szronem na powiekach, a biurko zna jedynie z reklam , w które zawinięty był ujawniony towar...
 
Vittori, to co i kto zaliczy do emerytury mundurowej zależy tylko od ustawodawcy. Niczyje chciejstwa tego nie zmienią.
Stan NA DZISIAJ jest jasny. Umundurowanym w KASie UKSom nie liczy się praca przed KAS do emetyrury mundurowej, ani celnikkom okres przed 1999 rokiem. Takie są fakty. Będzie dużym sukcesem jeśli zlikwidują art 15a, wtedy okresy "przed" doliczone będą dodatkowe procenty (1,3% za rok pracy). Ale nie zmienia to faktu, że koledzy i koleżanki wywodzący się z UKS (jeśli wcześniej nie pełnili zawodowej służby w innych formacjach) mają do emerytury jeszcze 23 lata, czyli wielu prędzej odejdzie na emeryturę z ZUS.
Nie wykluczam zmian przepisów w przyszłości, ale weź pod uwagę jak długo my celnicy czekaliśmy na włączenie nas do systemu zaopatrzeniowego. TRWAŁO TO PRAWIE DWIE DEKADY.
 
Vittori, to co i kto zaliczy do emerytury mundurowej zależy tylko od ustawodawcy. Niczyje chciejstwa tego nie zmienią.
Stan NA DZISIAJ jest jasny. Umundurowanym w KASie UKSom nie liczy się praca przed KAS do emetyrury mundurowej, ani celnikkom okres przed 1999 rokiem. Takie są fakty. Będzie dużym sukcesem jeśli zlikwidują art 15a, wtedy okresy "przed" doliczone będą dodatkowe procenty (1,3% za rok pracy). Ale nie zmienia to faktu, że koledzy i koleżanki wywodzący się z UKS (jeśli wcześniej nie pełnili zawodowej służby w innych formacjach) mają do emerytury jeszcze 23 lata, czyli wielu prędzej odejdzie na emeryturę z ZUS.
Nie wykluczam zmian przepisów w przyszłości, ale weź pod uwagę jak długo my celnicy czekaliśmy na włączenie nas do systemu zaopatrzeniowego. TRWAŁO TO PRAWIE DWIE DEKADY.
Myślę, że każdy z nas by sobie życzył zmiany przepisów i zaliczenia okresów sprzed 1999 r. Choć generalnie jestem optymistą to jednak w tym przypadku nie bardzo chce mi się wierzyć by ustawodawca (jaką większość polityczną by nie reprezentował) zechciał nam polepszyć. Będąc teraz na zewnątrz pracuję na dodatkową emeryturę z ZUS-u bo mundurową już mam. Istnym kuriozum są przepisy według których osobom, które nie mają pełnej emki mundurowej w przypadku kiedy podejmują zatrudnienie w cywilu zawiesza się część świadczenia a osobom które mają pełną, nie.
Pozdrawiam wszystkich emerytów i tych którzy czekają na emki.
 
.... Istnym kuriozum są przepisy według których osobom, które nie mają pełnej emki mundurowej w przypadku kiedy
podejmują zatrudnienie w cywilu zawiesza się część świadczenia a osobom które mają pełną, nie.
...

O widzisz ...
Ponieważ rzecz niewłaściwa dzieje się na bieżąco - teraz - to uważam, że Sławek powinien - już - bezzwłocznie
dołączyć jej rozwiązanie do najbardziej priorytetowych zadań Związku. Tym bardziej, że posiada już istotne
doświadczenie całkiem przyzwoitych relacji z ZER MSWiA. ⛑
 
O widzisz ...
Ponieważ rzecz niewłaściwa dzieje się na bieżąco - teraz - to uważam, że Sławek powinien - już - bezzwłocznie
dołączyć jej rozwiązanie do najbardziej priorytetowych zadań Związku. Tym bardziej, że posiada już istotne
doświadczenie całkiem przyzwoitych relacji z ZER MSWiA. ⛑
Problem jest poważniejszy, ZER nic nie pomoże bo to regulują przepisy ustawy o emkach. Do tej pory nikomu nie zależała bo w 90 kilku procentach, policjanci szli i idą na pełna emkę. Myślę podobnie jak kolega, powinno to być priorytetem ZZ tym bardziej, że ucywilnieni (i nie tylko oni) bardzo by na tym skorzystali.
 
Wolny, napisz proszę precyzyjnie o co chodzi dokładnie. Ja nie wiem, które to przepisy nie zawieszają emerytury mundurowej pełnej, jeśli ktoś podejmie pracę zarobkową i przekracza określony w przepisach przychód. Jeśli coś źle zrozumiałem to wyjaśnij.
 
Wolny, napisz proszę precyzyjnie o co chodzi dokładnie. Ja nie wiem, które to przepisy nie zawieszają emerytury mundurowej pełnej, jeśli ktoś podejmie pracę zarobkową i przekracza określony w przepisach przychód. Jeśli coś źle zrozumiałem to wyjaśnij.
Art. 41. 1. W razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego, emerytura lub renta inwalidzka ulega zmniejszeniu na zasadach określonych w przepisach art. 104 ust. 1a-6, ust. 8 pkt 1 i 2 oraz ust. 9 i 10 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, nie więcej jednak niż o 25% wysokości tej emerytury lub renty inwalidzkiej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3.
2. Przepisy art. 104 ust. 8 pkt 2 ustawy, o której mowa w ust. 1, stosuje się również do renty inwalidzkiej III grupy.
3. W razie osiągania przychodu, określonego w ust. 1, w kwocie przekraczającej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, kwota emerytury lub renty inwalidzkiej ulega zmniejszeniu o 25% jej wysokości.
4. Przepisów ust. 1 i 3 nie stosuje się wobec osób, których emerytura stanowi 75% podstawy jej wymiaru bez uwzględnienia podwyższenia z tytułu inwalidztwa pozostającego w związku ze służbą oraz wobec osób pobierających rentę inwalidzką z tytułu inwalidztwa powstałego wskutek wypadku pozostającego w związku ze służbą lub wskutek choroby powstałej w związku ze szczególnymi właściwościami bądź warunkami służby, z tytułu których przysługują świadczenia odszkodowawcze.
 
No i tu jesteś w błędzie niestety, pewnie po prostu nie wiesz czym zajmowały się UKS. Nie liczę że sięgniesz do lektury ustawy, więc przytoczę takie z życia przykładziki. Kolega jak sie zatrudnił w zwykłej komórce kontrolnej, nie wywiad, nie kks - od razu szedł na zabezpieczenie z czarnymi do Wietnamczyków, potem parę tygodni z..ł w zimie w nieogrzewanym magazynie razem z innymi liczył towar. Akcje mandatowe, koordynowane naloty na miasto nocą to była norma. Taaak, a oprócz tego było siedzenie za biurkiem, bo wiesz pisać trzeba było ustalenia, na karku z bardzo miłymi stronami, pełnomocnikami, którzy tylko myslą o tym jak ci nieba przychylić. Wszystko to w atmosferze wzajemnego zrozumienia ;-) Rozumiem że każdy celnik, któremu jako równorzędny do okresu służby zaliczy się okres stosunku pracy w służbie cywilnej w przeciwieństwie do paskudnego uksiaka jest tym lepszym sortem , który w nielimitowanym czasie służby zapierniczał non stop z piachem w zębach i szronem na powiekach, a biurko zna jedynie z reklam , w które zawinięty był ujawniony towar...
Kolego nie zrozumiałeś do końca za co należy się tzw. emerytura mundurowa. Za niedogodności i ograniczenia związane ze służbą , a nie za czasami za pracę w chłodzie. Akcje mandatowe, koordynowane naloty na miasto nocą to była norma. Dobre, naprawdę. Ubaw po pachy. Koledzy którzy przyszli z UKS z nadzoru podatkowego opowiadali o tych nalotach itp. itd., tak że przestań opowiadać że to była norma. Czyli uważasz, że jakby do służby przyszedł 60 letni np. kolejarz, toteż byś mu zaliczył lata pracy na kolei? Bądź co bądź przynajmniej mundur nosił, pracował na nocne zmiany. Z takim rozumowaniem to zaraz harcerze się upomną.
 

Koledze WOLNEMU pewnie chodzi o postulowanie zmiany ustawy tak, żeby nie dokonywać potrąceń emerytom mundurowym, którzy nie mają pełnego świadczenia (75%) a osiągają pewien próg dochodów.

Sławku, przed sformułowaniem jakichkolwiek postulatów skonsultuj proszę sprawę z innymi związkami mundurowymi, bo sprawa dotyczy wszystkich. Oczywiście wszyscy są raczej "ZA" nieobcinaniem niepełnej emerytury.
Jednak z moich rozmów z policjantami wynika, że były próby w tym kierunku. Uzasadnieniem na "NIE" było to, że emerytura mundurowa jest przywilejem, ale preferowane jest jak najdłuższe pozostawanie w służbie. Dlatego po 15 latach przywilej jest, ale z pewnymi ograniczeniami, a dopiero po odsłużeniu określonego czasu (około 28,5 roku-emerytura 75%) przywilej ten nie jest już niczym ograniczony. Przepis ten ma "zachęcić" do dłuższego pozostawania w służbie.
Też chciałbym, żeby zostało to zmienione, ale uważam, że nie możemy o to występować sami. Warto porozmawiać z innymi mundurowymi związkami i dowiedzieć się co (ew. czy) zostało w tej sprawie zrobione i jakie były rezultaty.
 
Być może, te potrącenia rzeczywiście mają skłaniać do jak najdłuższego pozostawania w służbie ale w naszym (celnym) przypadku prowadzi to do kuriozalnej sytuacji. Ktoś taki jak ja, kto kończy w tym roku 60 lat żeby otrzymać pełne świadczenie emerytalne musiałby służyć jeszcze 8 lat ( do 68 roku życia). Czyli gdybym przeszedł na emeryturę mundurową w wieku 65 lat, to byłaby to "uprzywilejowana, wcześniejsza" emerytura i gdybym chciał dorabiać, to by mi "zabierano" część emerytury. Normalne ? Chyba nie, więc można byłoby powalczyć o jakieś rozwiązanie (np. nie potrąca się przy pełnej mundurowej a przy "niepełnej" przy odejściu na emeryturę w wieku 60 lat).
ps.
oczywiście nie zamierzam pozostawać w służbie do 65 roku życia, bo ta służba nie przypomina tej w której kilkadziesiąt lat służyłem
 
Jak kiedyś pisałem, mamy bdb kontakt z ZZ z innych służb i na pewno inicjatywę podejmiemy po uzgodnieniu. Też tak to interpretuję PJS, ale poczekajmy na doprecyzowanie Kolegi WOLNEGO.
 
Sprawa ważniejsza. Jestem zaniepokojony zwłoką - nie pokazano wciąż projektu rządowego, a obiecano zmiany do 1 lipca(wejście w życie). Pozostało mało posiedzeń Sejmu. Członkowie związku wiedzą, że działamy, bo korespondencję rozsyłałem(inną niż publikowana na stronie, którą dla dobra sprawy na razie nie upubliczniamy). Powinniśmy zastanowić się nad ewentualną reakcję środowiska już na tym etapie. Proszę o Wasze opinie.
 
Koledze WOLNEMU pewnie chodzi o postulowanie zmiany ustawy tak, żeby nie dokonywać potrąceń emerytom mundurowym, którzy nie mają pełnego świadczenia (75%) a osiągają pewien próg dochodów.

Sławku, przed sformułowaniem jakichkolwiek postulatów skonsultuj proszę sprawę z innymi związkami mundurowymi, bo sprawa dotyczy wszystkich. Oczywiście wszyscy są raczej "ZA" nieobcinaniem niepełnej emerytury.
Jednak z moich rozmów z policjantami wynika, że były próby w tym kierunku. Uzasadnieniem na "NIE" było to, że emerytura mundurowa jest przywilejem, ale preferowane jest jak najdłuższe pozostawanie w służbie. Dlatego po 15 latach przywilej jest, ale z pewnymi ograniczeniami, a dopiero po odsłużeniu określonego czasu (około 28,5 roku-emerytura 75%) przywilej ten nie jest już niczym ograniczony. Przepis ten ma "zachęcić" do dłuższego pozostawania w służbie.
Też chciałbym, żeby zostało to zmienione, ale uważam, że nie możemy o to występować sami. Warto porozmawiać z innymi mundurowymi związkami i dowiedzieć się co (ew. czy) zostało w tej sprawie zrobione i jakie były rezultaty.
Dokładnie o to mi chodzi, obecnie jestem na etapie analizy orzecznictwa SN i TK w sprawach emek. Dajcie mi trochę czasu na analizę i przemyślenia oraz konsultacje ze środowiskiem uniwersyteckim.
 
Back
Do góry