Ja bym z takim emerytalnym pismem uderzył do Palikota,aby przy debacie emerytalno mundurowej w sejmie Palikot ładował im do pieca,na pewno nie zaszkodzi.
Większość celników popiera działania celnicy pl,jedyny sposób na uzyskanie traktowania prawnego celnictwa jako słuzby mundurowej z prawami i obowiazkami jak mają inne służby jest CIĄGŁE I BEZ KOŃCA PODNOSZENIE TEJ SPRAWY.
A co powiecie na to,zawsze to do 60 lat,żyć nadzieją bzdura lepiej samemu się zorganizowac,
pracowniczy program emerytalny
PPE jest formą zorganizowanego, grupowego i systematycznego oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę. W Polsce programy funkcjonują od 1999 r. i składają się na III filar systemu emerytalnego. Są to programy emerytalne tworzone przez pracodawców dla zatrudnianych przez nich pracowników.
PPE tworzy się przez:
* zawarcie umowy zakładowej (lub międzyzakładowej); zawiera ją pracodawca z reprezentacją pracowników; określa zasady prowadzenia programu przez pracodawcę,
* zawarcie umowy z wybraną instytucją finansową (dotyczy inwestowania gromadzonych środków) albo utworzenie towarzystwa emerytalnego i funduszu emerytalnego lub nabycie przez pracodawcę akcji istniejącego towarzystwa emerytalnego,
* zawarcie umowy z wybraną instytucją finansową (dotyczy inwestowania gromadzonych środków) albo utworzenie towarzystwa emerytalnego i funduszu emerytalnego lub nabycie przez pracodawcę akcji istniejącego towarzystwa emerytalnego,
* rejestrację przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE).
Prawa do uczestnictwa w PPE mają pracownicy zatrudnieni u danego pracodawcy przynajmniej 3 miesiące, chyba że umowa zakładowa przewiduje inaczej.
W ramach PPE odprowadzane są dwa rodzaje składek:
* podstawowa:
- finansowana przez pracodawcę,
- nie może być wyższa niż 7 proc. wynagrodzenia pracownika,
- jej wysokość jest ustalana procentowo od wynagrodzenia (może być określona maksymalna jej kwota) albo w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników,
- składka nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę naliczania składek na ubezpieczenie społeczne,
* dodatkowa:
- jest finansowana przez uczestnika PPE z jego wynagrodzenia,
- uczestnik może zmienić jej wysokość (lub zrezygnować z jej odprowadzania),
- suma tych składek nie może w ciągu roku kalendarzowego przekroczyć 150 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej,
- jest potrącana z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Kiedy pracodawca może nie opłacać składki na PPE
Pracodawca może zawiesić odprowadzanie składek podstawowych albo czasowo ograniczyć wysokość naliczonej składki w razie pogarszenia się jego kondycji finansowej. Decyzję podejmuje jednostronnie (nie musi konsultować jej z pracownikami). Łączny okres zawieszenia nie może trwać dłużej niż 3 miesiące (w okresie obejmującym 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych) lub – gdy przewiduje to zakładowa umowa – 6 miesięcy. Po upływie tego okresu pracodawca może, gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową firmy, zawrzeć z reprezentacją pracowników porozumienie o:
* zawieszeniu naliczania i odprowadzania składek podstawowych lub
* czasowym ograniczeniu wysokości składek podstawowych.
Środki zgromadzone w ramach PPE są własnością uczestnika programu i mogą podlegać:
* wypłacie, która następuje:
- na wniosek uczestnika, gdy ukończy 60 lat,
- na wniosek uczestnika po przedstawieniu przez niego decyzji o przyznaniu prawa do emerytury i po ukończeniu 55 lat,
- w przypadku ukończenia przez uczestnika 70 lat, jeżeli wcześniej nie wystąpił o wypłatę środków,
- w przypadku śmierci uczestnika – na wniosek osoby uprawnionej,
* przeniesieniu do innego PPE lub na indywidualne konto emerytalne (IKE),
* zwrotowi – w przypadku likwidacji PPE, gdy nie zachodzą warunki wypłaty lub wypłaty transferowej; 30 proc. sumy składek podstawowych wpłaconych do PPE jest przekazywane do FUS i ewidencjonowane na indywidualnym koncie jako składka na ubezpieczenie emerytalne.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
PPE są dobrowolne. Pracodawca nie ma obowiązku jego tworzenia, a pracownik uczestniczenia w programie.
4 KROKI Jak założyć PPE
Krok 1
Rozważ, czy utworzyć PPE. Z inicjatywą utworzenia w firmie PPE mogą wystąpić pracodawca lub pracownicy. Decyzja o utworzeniu PPE należy do pracodawcy.
Krok 2
Złóż ofertę. Pracodawca przedstawia pracownikom ofertę utworzenia programu. Powinna ona zawierać projekt umowy zakładowej, warunki umowy z instytucją finansową lub projekt statutu funduszu emerytalnego. Okres ważności oferty nie może być krótszy niż 3 miesiące.
Krok 3
Zawrzyj umowę zakładową. Pracodawca zawiera umowę z reprezentacją pracowników (działającymi w firmie związkami zawodowymi lub z reprezentacją pracowników wyłonioną w trybie przyjętym u tego pracodawcy).
Krok 4
Zawrzyj umowę z wybraną instytucją finansową. Złoż następnie w KNUiFE wniosek o wpis programu do rejestru.
Bartosz Marczuk
Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. nr 116, poz. 1207 z późn. zm.).