Emerytury !!!

ZZ Celnicy PL

To najlepsza rzecz, jak się przydarzyła formacji. Wracając do tematu, wyobraźcie sobie taki scenariusz: nagle, w przyszłym tygodniu, do ZZ Celnicy, zapisuje się kilka tysięcy funkcjonariuszy.

Jak myślicie, Siwy będzie wiedział, co z tym zrobić?
 
myślę , że

.... Myślę , że Sławek wiedziałby co zrobić z paroma tysiącami swoich członków.... a sprawa emerytur mundurowych byłaby tylko formalnością !!!!
 
mniej spekulacji więcej akcji

sam fakt zapisania się do ZZ Celnicy PL ruszyłby te trąby z MF.
tym czasem rozgrywają nowy związek przy pomocy starych.

pozdrawiam zadeklarowanych
 
Szanowni Koledzy!
Pozwólcie proszę, bym wyprowadził Was z błędu;
"Sławek wiedziałby ..." (?!)

Otóż z pełnym przekonaniem twierdzę, iż SŁAWEK WIE CO SIĘ ROBI Z PAROMA TYSIĄCAMI WIERNYCH KOLEGÓW, PRZYJACIÓŁ, ZNAJOMYCH !!! (*)

* - tzn. Tych, kórzy CZUJĄ conajmniej wagę wspólnego interesu.
 
Celnicy PL liczy może ponad 500 członków. Związek zawodowy w SG liczy połowę tej służby.Pomyślimy?Moim zdaniem t z n. że CELNICY nie chcą wcześniejszych emerytur.Chcemy protestów i pikiet. Utyskujemy, że związki nie robią protestu. Jestem przekonany, że Celnicy PL z conajmniej 5000 poparciem postawią na baczność MF i załatwią temat emerytur.Pozdrawiam zdeklarowanych i coraz bardziej świadomych własnej siły.
 
a jednak można razem

Szanowna Pani Marszałek!
Federacja Związków Zawodowych Służby Celnej, Związek Zawodowy Szczególnego Nadzoru Podatkowego i Akcyzy oraz Związek Zawodowy Pracowników Administracji Celnej Województwa Warmińsko-Mazurskiego zwracają się do Pani Marszałek o wyznaczenie terminu spotkania celem precyzyjniejszego omówienia przedstawionej poniższej sprawy, a dotyczącej wsparcia przez Panią Marszałek, działań mających na celu wprowadzenie dla funkcjonariuszy Służby Celnej regulacji emerytalnych tożsamych z rozwiązaniami wprowadzanymi obecnie dla pozostałych służb mundurowych. Kierując naszą prośbę do Pani Marszałek mamy w szczególności na uwadze deklarację Pana Premiera złożoną 24 września 2011r. na spotkaniu z funkcjonariuszami celnymi w Kuźnicy Białostockiej, a także możliwość wypełnienia w ten sposób zobowiązania złożonego przed 13 laty przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej w formie porozumienia z dnia 30 listopada 1998r. podpisanego przez Pana Jana Wojcieszczuka, działającego z upoważnienia Premiera Jerzego Buzka z ówczesnym przewodniczącym Federacji ZZPAC Panem Andrzejem Gajdąw zakresie ustawowego uregulowania uprawnień emerytalnych na poziomie porównywalnym do innych służb mundurowych. Po zapoznaniu się z zasadami zawartymi w dokumencie "Emerytury Celne" przedłożonym przez Pana Jacka Kapicę - Szefa Służby Celnej, Panu Jackowi Cichockiemu - Ministrowi Spraw Wewnętrznych (pismo nr SC4/062/43/11/FRD/9121 z dnia 8 grudnia 2011r. w załączeniu) pragniemy z całą mocą podkreślić, że strona społeczna popiera zawarte w tym wystąpieniu rozwiązania oraz stanowisko Szefa Służby Celnej, wskazujące na fakt, iż konieczność wprowadzenia nowych regulacji w tym zakresie jest determinowana potrzebami służby oraz że jest w pełni uzasadniona jej rygorami, zasadami odpowiedzialności służbowej funkcjonariuszy celnych i obciążeniami fizycznymi i psychicznymi wynikającymi z warunków tej służby. W naszym przekonaniu należy dążyć do unifikacji systemu emerytur funkcjonariuszy celnych z systemem funkcjonariuszy pozostałych służb mundurowych w trakcie wprowadzanej obecnie reformy tego systemu. Jak wskazują przeprowadzone przez Ministerstwo Finansów symulacje wprowadzenie nowych uprawnień emerytalnych na zasadach proponowanych w dokumencie "Emerytura Celna" nie będzie stanowiło większych obciążeń dla Budżetu Państwa i zostanie zrównoważone oszczędnościami na funduszu płac funkcjonariuszy celnych, wynikającymi z zastąpienia obciążeń wynikających z etatów funkcjonariuszy przechodzących na świadczenie emerytalne niższymi obciążeniami z tytułu etatów funkcjonariuszy wstępujących do służby. Dlatego mając powyższe na względzie uprzejmie prosimy Panią Marszałek o spotkanie celem precyzyjniejszego omówienia przedstawionej sprawy oraz o wsparcie dla inicjatywy niezwykle istotnej dla funkcjonariuszy Służby Celnej, a stanowiącej konieczne dopełnienie dla wprowadzanych obecnie regulacji w zakresie uprawnień emerytalnych służb mundurowych.
 
racja!
funkcjonariusze sc nie chca emerytur!!!
nie zadeklarowali się - i to wszystko w
tym temacie

szkoda...
 
jakie to wielkie szczęście

dworscy.... do marszałkowej wystrugali wniosek.
co ona teraz biedna pocznie.
zapewne gdzieś zgubi kartkę i trzeba będzie ziemię na metr wgłąb przekopać.

a tak na poważnie.
dobrze że jest ta strona.
pozostalibyśmy nieświadomi jak one, te federacje strasznie o nas walczą.
niestety wiadomo, że jest tylko jeden związek który walczy nie na żarty.
reszta robi dobrą minę... ale dobra psu i mucha.
proponuję kolegom niezwłocznie napisać także do Św. Mikołaja.
będzie jak znalazł na koniec roku.
może medal wpadnie.
nagroda za inicjatywę.
ma się rozumieć ..... od oficera prowadzącego.

CELNICY
CZAS SIĘ ZADEKLAROWAĆ
 
Ja bym z takim emerytalnym pismem uderzył do Palikota,aby przy debacie emerytalno mundurowej w sejmie Palikot ładował im do pieca,na pewno nie zaszkodzi.
Większość celników popiera działania celnicy pl,jedyny sposób na uzyskanie traktowania prawnego celnictwa jako słuzby mundurowej z prawami i obowiazkami jak mają inne służby jest CIĄGŁE I BEZ KOŃCA PODNOSZENIE TEJ SPRAWY.
A co powiecie na to,zawsze to do 60 lat,żyć nadzieją bzdura lepiej samemu się zorganizowac,
pracowniczy program emerytalny


PPE jest formą zorganizowanego, grupowego i systematycznego oszczędzania pieniędzy na przyszłą emeryturę. W Polsce programy funkcjonują od 1999 r. i składają się na III filar systemu emerytalnego. Są to programy emerytalne tworzone przez pracodawców dla zatrudnianych przez nich pracowników.
PPE tworzy się przez:
* zawarcie umowy zakładowej (lub międzyzakładowej); zawiera ją pracodawca z reprezentacją pracowników; określa zasady prowadzenia programu przez pracodawcę,

* zawarcie umowy z wybraną instytucją finansową (dotyczy inwestowania gromadzonych środków) albo utworzenie towarzystwa emerytalnego i funduszu emerytalnego lub nabycie przez pracodawcę akcji istniejącego towarzystwa emerytalnego,
* zawarcie umowy z wybraną instytucją finansową (dotyczy inwestowania gromadzonych środków) albo utworzenie towarzystwa emerytalnego i funduszu emerytalnego lub nabycie przez pracodawcę akcji istniejącego towarzystwa emerytalnego,
* rejestrację przez Komisję Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE).
Prawa do uczestnictwa w PPE mają pracownicy zatrudnieni u danego pracodawcy przynajmniej 3 miesiące, chyba że umowa zakładowa przewiduje inaczej.
W ramach PPE odprowadzane są dwa rodzaje składek:
* podstawowa:
- finansowana przez pracodawcę,
- nie może być wyższa niż 7 proc. wynagrodzenia pracownika,
- jej wysokość jest ustalana procentowo od wynagrodzenia (może być określona maksymalna jej kwota) albo w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników,
- składka nie jest wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę naliczania składek na ubezpieczenie społeczne,
* dodatkowa:
- jest finansowana przez uczestnika PPE z jego wynagrodzenia,
- uczestnik może zmienić jej wysokość (lub zrezygnować z jej odprowadzania),
- suma tych składek nie może w ciągu roku kalendarzowego przekroczyć 150 proc. średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej,
- jest potrącana z wynagrodzenia po jego opodatkowaniu.
Kiedy pracodawca może nie opłacać składki na PPE
Pracodawca może zawiesić odprowadzanie składek podstawowych albo czasowo ograniczyć wysokość naliczonej składki w razie pogarszenia się jego kondycji finansowej. Decyzję podejmuje jednostronnie (nie musi konsultować jej z pracownikami). Łączny okres zawieszenia nie może trwać dłużej niż 3 miesiące (w okresie obejmującym 12 kolejnych miesięcy kalendarzowych) lub – gdy przewiduje to zakładowa umowa – 6 miesięcy. Po upływie tego okresu pracodawca może, gdy jest to uzasadnione sytuacją finansową firmy, zawrzeć z reprezentacją pracowników porozumienie o:
* zawieszeniu naliczania i odprowadzania składek podstawowych lub
* czasowym ograniczeniu wysokości składek podstawowych.
Środki zgromadzone w ramach PPE są własnością uczestnika programu i mogą podlegać:
* wypłacie, która następuje:
- na wniosek uczestnika, gdy ukończy 60 lat,
- na wniosek uczestnika po przedstawieniu przez niego decyzji o przyznaniu prawa do emerytury i po ukończeniu 55 lat,
- w przypadku ukończenia przez uczestnika 70 lat, jeżeli wcześniej nie wystąpił o wypłatę środków,

- w przypadku śmierci uczestnika – na wniosek osoby uprawnionej,
* przeniesieniu do innego PPE lub na indywidualne konto emerytalne (IKE),
* zwrotowi – w przypadku likwidacji PPE, gdy nie zachodzą warunki wypłaty lub wypłaty transferowej; 30 proc. sumy składek podstawowych wpłaconych do PPE jest przekazywane do FUS i ewidencjonowane na indywidualnym koncie jako składka na ubezpieczenie emerytalne.
WARTO ZAPAMIĘTAĆ
PPE są dobrowolne. Pracodawca nie ma obowiązku jego tworzenia, a pracownik uczestniczenia w programie.
4 KROKI Jak założyć PPE
Krok 1
Rozważ, czy utworzyć PPE. Z inicjatywą utworzenia w firmie PPE mogą wystąpić pracodawca lub pracownicy. Decyzja o utworzeniu PPE należy do pracodawcy.
Krok 2
Złóż ofertę. Pracodawca przedstawia pracownikom ofertę utworzenia programu. Powinna ona zawierać projekt umowy zakładowej, warunki umowy z instytucją finansową lub projekt statutu funduszu emerytalnego. Okres ważności oferty nie może być krótszy niż 3 miesiące.
Krok 3
Zawrzyj umowę zakładową. Pracodawca zawiera umowę z reprezentacją pracowników (działającymi w firmie związkami zawodowymi lub z reprezentacją pracowników wyłonioną w trybie przyjętym u tego pracodawcy).
Krok 4
Zawrzyj umowę z wybraną instytucją finansową. Złoż następnie w KNUiFE wniosek o wpis programu do rejestru.
Bartosz Marczuk
Podstawa prawna
* Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (Dz.U. nr 116, poz. 1207 z późn. zm.).
 
Ostatnia edycja:
Zastanawiam się tylko nad dwoma kwestiami, już kiedyś P. Boni powiedział, że nigdy nie zgodzi się na to żeby powstał taki twór jak emerytury celne (tzn. część emerytury z budżetu państwa a część z ZUS) czyżby coś się w tej tej materii zmieniło? Czy może chodzi tylko o odwrócenie naszej uwagi od emek mundurowych, bo za kilka miesięcy będzie po sprawie. Żeby nie było tak że emek mundurowych nie dostaniemy bo przestaniemy o nie walczyć ( dzisiaj mamy poparcie związków z innych służb mundurowych i szkoda byłoby to zmarnować), a po jakimś czasie P. Boni powtórzy to co powiedział już kiedyś. Wtedy będzie już na wszystko za późno. Druga strawa to wysokość tych emek. Wolę mieć emkę z budżetu bezpośrednio niż pośrednio przez ZUS. To tylko takie moje przemyślenia, może się mylę?
 
gościu tzn. emek mundurowych raczej nie dostaniemy,w ramach zus też raczej nic nie dostaniemy chyba że nas wpiszą do pomostówek czy wcześniejszych tak jak SOK,jest jeszcze pracowniczy program emerytalny czyli grupowy III filar emerytura na min.60 dziedziczenie wybieranie w całości no i bez proszenia kogokolwiek o cokolwiek,mówie że życie nadzieją skończy się rentą czyli dziadowskim ok.60 roku życia. Pracowniczy program jest organizowany przez pracodawcę czyli MF i jest dobrowolny ,odliczenia od podatku,po 25-30 lat pracy składkowej w wieku 60 można by było już iść na niezłych warunkach,jako urzedajstwo stale/ciągle finansowane dostalibyśmy wiele bonusów do tego,dziadki celne z komuny pospierdalały na pomostówki a cała reszta zostaje do 67 -musimy coś myśleć o w temacie emerytalnym.Rząd ma nas w dupie trzeba liczyć na siebie

Z inicjatywą utworzenia w firmie PPE mogą wystąpić pracodawca lub pracownicy. Decyzja o utworzeniu PPE należy do pracodawcy,

 
Ostatnia edycja:
Jaki sens ma płacenie na trzeci filar i dawać zarobić jakimś cwaniakom, wystarczy że nas oszukali na drugim filarze. Tak dużo zarabiasz że stać Cię na to, bo mnie nie.
 
Jaki sens ma płacenie na trzeci filar i dawać zarobić jakimś cwaniakom, wystarczy że nas oszukali na drugim filarze. Tak dużo zarabiasz że stać Cię na to, bo mnie nie.

Różnica polega na tym, że pracownicze towarzystwo zarządzające pracowniczym funduszem jest instytucją typu non-profit, podczas gdy powszechne towarzystwo zarządzające otwartym funduszem emerytalnym działają w celu osiągnięcia zysku, jako komercyjne przedsięwzięcia swoich akcjonariuszy. Do utworzenia prawniczego funduszu i towarzystwa emerytalnego potrzebna jest zgoda Komisji Nadzoru; podlegają one także jej nadzorowi.
 
W komunikacie Federacji ZZ SM przeczytałem, że popierają SC w zakresie uprawnień emerytalnych dostępnych na NOWYCH zasadach (nie na takich jakie Oni już posiadają). Czy ktoś może mi wyjaśnić jakie to są te NOWE zasady [interesuje mnie zwłaszcza: od kiedy (którego roku) byłby liczony staż w SC do mundurowej emerytury, jak zostaną potraktowani koledzy/koleżanki którzy przeszli z UKS/US (czy praca w skarbowości byłaby brana pod uwagę), w przypadku włączenia nas w w/w system co się stanie ze gromadzonym na kontach indywidualnych w ZUS kapitałem, ile trzeba mieć lat służby/pracy aby przejść na przedmiotowe świadczenie, jaki % uposażenia będzie stanowiła NOWA emerytura mundurowa (uposażenia zasadniczego, czy będą brane wszystkie składniki uposażenia)].
 
W komunikacie Federacji ZZ SM przeczytałem, że popierają SC w zakresie uprawnień emerytalnych dostępnych na NOWYCH zasadach (nie na takich jakie Oni już posiadają). Czy ktoś może mi wyjaśnić jakie to są te NOWE zasady [interesuje mnie zwłaszcza: od kiedy (którego roku) byłby liczony staż w SC do mundurowej emerytury, jak zostaną potraktowani koledzy/koleżanki którzy przeszli z UKS/US (czy praca w skarbowości byłaby brana pod uwagę), w przypadku włączenia nas w w/w system co się stanie ze gromadzonym na kontach indywidualnych w ZUS kapitałem, ile trzeba mieć lat służby/pracy aby przejść na przedmiotowe świadczenie, jaki % uposażenia będzie stanowiła NOWA emerytura mundurowa (uposażenia zasadniczego, czy będą brane wszystkie składniki uposażenia)].

z tego co pamietam z pismo to ma być brane pod uwagę 25 lat w SC lub administracji celnej. ma byc liczone chyba od 1987r. i trzeba było byc funkcjonariuszem.
uks /us nie wchodza w gre bo byli cywilami.
 
W komunikacie Federacji ZZ SM przeczytałem, że popierają SC w zakresie uprawnień emerytalnych dostępnych na NOWYCH zasadach (nie na takich jakie Oni już posiadają). Czy ktoś może mi wyjaśnić jakie to są te NOWE zasady [interesuje mnie zwłaszcza: od kiedy (którego roku) byłby liczony staż w SC do mundurowej emerytury, jak zostaną potraktowani koledzy/koleżanki którzy przeszli z UKS/US (czy praca w skarbowości byłaby brana pod uwagę), w przypadku włączenia nas w w/w system co się stanie ze gromadzonym na kontach indywidualnych w ZUS kapitałem, ile trzeba mieć lat służby/pracy aby przejść na przedmiotowe świadczenie, jaki % uposażenia będzie stanowiła NOWA emerytura mundurowa (uposażenia zasadniczego, czy będą brane wszystkie składniki uposażenia)].

no nic ,na razie czekamy na uchwalenie w sejmie nowych emerytur mundurowych,zobaczymy kto i na jakich zasadach dostanie,póki piłka w grze kto wie,jak teraz nie to w przyszłości szanse nikłe wręcz zerowe,SSC zamiast w grudniu przyjść na spotkanie ze związkami min.emerytur olał,i pojechał se na granice,
a zapomniałem projekt emerytur mundurowych ma być gotowy do 10 stycznia 2012
 
armanos napisał:No to jak celnicy?Bierzemy sprawy emerytur we własne ręce?
http://celnicy.pl/content.php?88-Dek...-ZZ-Celnicy-PL

to skierowane do młodych funkcjonariuszy -jeszcze nie celników, bo celnicy polscy dawno się zadeklarowali

emerytury to sprawa młodych...ale im nie spieszno dołączyć do celników polskich ... szkoda, bo odstajemy od służb celnych np.sg polskiej,celników czeskich,niemieckich i nie tylko z zarobkami ale i z szacunkiem rządzących,obywateli ...itd
 
reforma emerytur mundurowych

znalazłem w GW, że Rząd chce by reforma objęła "mundurowych" którzy rozpoczną służbę po wejściu w życie ustawy tj. od stycznia 2013r. Obecni policjanci i żołnierze będą mogli wybierać miedzy starym, a nowym systemem. Nowe zasady: 25 lat stażu, wiek 55 lat, emerytura liczona z 3 wybranych lat. Skoro Federacja ZZ SM popiera dla SC tylko NOWE rozwiązania czy miałoby to znaczyć, że staż dla celnika liczyłby się dopiero od 2013r.? Jeżeli okazałoby się, że TAK to chyba jednak rozwiązanie zaproponowane przez SSC jest dla FC lepsze. Powyższe jest oczywiście rozważaniem bo na dzień dzisiejszy to Rząd nam proponuje: wiek 67 lat i waloryzację kwotową (a nie jak było dotychczas procentową).
 
... chyba jednak rozwiązanie zaproponowane przez SSC jest dla FC lepsze ...


Dlatego też (jak zwykle), federacja będzie popierać pomysły i działania SSC. (?!)

Panie BlackJack! W pewnych środowiskach nazywa się to "mieszaniem, w innych "mąceniem", a w jeszcze innych "mataczeniem" !!!
Wielokrotnie i na różne sposoby doświadczyliśmy już takich "korzystnych" pomysłów przedstawianych w podobny, oszukańczy sposób.
Efektów nie muszę i nie będę komentować (oczywiście są one wspaniałe - dla federacji).
Dlaczego tylko nikt z federacji "głośno" nie przyzna, że faktyczna gra toczy się o emerytury w SC w "nowej" postaci (25/55)
liczone od roku 1983 ???
To chyba jednak zmienia postać rzeczy ?!
 
Back
Do góry