• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

Witam Koledzy!
Faktycznie ważne jest co było na Zespole Problemowym RDS w dniu dzisiejszym, jeżeli nie wypowie się Uczestniczka to info zdobędziemy z innego źródła. Proszę przestańcie się nakręcać w temacie emka z art.15 czy art.15a u.o.z.e., bo to robi się już nudne. Ktoś celowo Was podpuszcza i ciągle wywołuje ten temat tymczasem fakty są następujące:
1) Mamy projekt obywatelski- Druk sejmowy nr 30, gdzie wszystko jest jasno napisane,
2) W dniach 21-22.12.2015 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Roboczego, z udziałem kol. Sławka Siwego- konkluzja projekt bez większych uwag zaakceptowany wstępnie przez SSC.
Mam nadzieje, że kolejne posiedzenie Zespołu Roboczego przyniesie już wypracowane stanowisko rządu w odniesieniu do projektu obywatelskiego i szybką kontynuację działań legislacyjnych.
Pozdrawiam Brać Celniczą
Grześ

nie chodzi o nakręcanie się, ale o wyjaśnianie niezorientowanym szczegółów, wielu już uznało że dostaną emki np. od 1983, że wszystko już załatwione, że już nie trzeba nic robić, korzystają już z policyjnego kalkulatora wyliczając sobie emki, zapominając że oni nie płacą ZUS i nasze świadczenia wyliczane na ich kalkulatorze będą ca 20 % niższe, projekt projektem, ale ważne jaki będzie kształt ustawy - a najważniejsza jest data przyjęcia do służby - bo od tego zależy co i jak będzie liczone

nadal bardzo ważne jest, żeby celnicy.pl miał coraz więcej członków - nie zaniedbujcie tego, bo do kogo będziecie mieć ewentualne pretensje za własną bierność
 
W kwestii wyliczania tych naszych emerytur. Czy musimy pomniejszyć kwotę, która będzie stanowiła podstawę wyliczania emerytury o np. składkę emerytalną, którą płacimy? Jak to jest?
 
Szczerze mówiąc to chyba nie ma znaczenia, bo praca przed 99r wlicza się do wysokości świadczenia i tak. A 15 lat już masz odsłużone więc hipotetyczna emerytura będzie wyglądać w ten sposób: 45% za 15 lat służby [obecnie już masz ponad 16 więc troszkę więcej] + 1,3% za każdy rok okresu składkowego [przed 99r]. Dodatkowo, jeżeli się nie mylę z tego okresu składkowego 2 lata razy 2,6%. Tak więc FC z długoletnim stażem np 35 lat będzie miał prawie max emke a max to 75%. Ważniejsze, żeby nam to wreszcie przyznali, ja osobiście byłbym zadowolony od 99r, i nie jestem z mf, tylko później przyszedłem po prostu :cool:

Jest różnica i to duża w najlepszym przypadku funkcjonariusz z 35 stażem w służbie dostanie ok.64% a w najgorszym 42,6% a powinien po 35 latach mieć pełną. Nie można się zgodzić na to nasza Służba powstała w 1999 roku mamy "trochę" dłuższą historię.
 
Podobno oprócz b. wysokiej emerytury(ok. 116% uposażenia bez względu na staż)będzie specjalny dodatek w postaci munduru generalskiego(tyle ich uszyto dla kadry kierowniczej za rządów poprzednich władz MF), dla każdego emeryta oraz szabla ułańska i rower lub zamiennik w postaci sanek(jeśli ktoś zdecyduje się odejść w porze zimowej). Dodatkowo informuję, że mundur, rower lub sanki można sprzedać na Allegro, operator ten utworzył specjalną zakładkę dla emerytowanych funkcjonariuszy SC
 
I macie odpowiedź:

Maria Wójtowicz - ZastępcaDyrektora Departamentu Służby Celnej w MF zakomunikowała, że trwają prace nad przygotowaniem rządowego stanowiska w odniesieniu do projektu obywatelskiego o przyznanie funkcjonariuszom celnym zaopatrzenia emerytalnego. Podkreśliła, że wszyscy funkcjonariusze, którzy po 3 marca 2015 r. pełnili służbę w Służbie Celnej zostaną objęci zaopatrzeniowym systemem emerytalnym. Według standardów obowiązujących w dzisiejszej ustawie, czyli dla funkcjonariuszy którzy zostali przyjęci do służby przed 2012 r. – emerytura po 15 latach w wysokości 40%, zaś dla funkcjonariuszy przyjętych po 2015 r. – emerytura według nowych zasad - wiek co najmniej 55 lat oraz 25 lat służby. Przewidziano również przepisy przejściowe dotyczące funkcjonariuszy. Planowane wejście w życie tej zmiany w tym roku tak, aby w ustawie o Krajowej Administracji Skarbowej przewidzieć zaopatrzenie emerytalne tylko wyłącznie dla funkcjonariuszy, którzy wykonują zadania ściśle związane z kontrolą.

Na razie ani słowa od kiedy będzie liczona służba. Trzeba pewnie będzie zawalczyć aby zapis o tym , że praca w administracji celnej przed 1999r. jest traktowana jako służba w myśl ustawy. Jeżeli tego nie dopilnujemy może być różnie. Pamiętacie zapis - "przed dniem wejścia w życie" który jak się okazało znaczył "w dniu wejścia w życie ". Jak nie przypilnujemy będzie podobnie. Co do kwot przyszłych emerytur to na razie nic nie można liczyć ponieważ nie wiadomo jak będziemy mieli przeliczone dotychczasowe wynagrodzenie na wynagrodzenie "mundurowe". Raczej nie będzie tak, że będzie to dzisiejsza kwota brutto minus podatek ( chociaż bym chciał ;) ). Nie wiem czy były na ten temat dyskusje czy ktoś coś wie na ten temat. Wydaje mi się, że zrobią tak, że do netto "niemundurowego" doliczą podatek i to będzie brutto "mundurowe" a oszczędności................ na 500+ :) .
 
Ostatnia edycja:
Najprawdopodobniej będzie tak jak pisze Pani Wójtowicz. W tym roku wszyscy funkcjonariusze zostaną objęci zaopatrzeniowym systemem emerytalnym. Natomiast w dniu wejścia w życie KAS propozycje zostania funkcjonariuszem dostaną tylko Ci fc. którzy wykonują kontrole. Reszta w związku z tym, że będzie to opcja zerowa dostaną, propozycje pracy w cywilu. I teraz kwestia kalkulacji czy tym którzy łapią te 15 lat opłaca się przejść na cywila czy odejść na emeryturę.
Poza tym jeśli fc. mają być wszyscy uzbrojeni to jeszcze w tym roku mogą być testy czy każdy fc. nadaje się na posiadacza broni i dodatkowo jeszcze dorzucą testy sprawnościowe. Jak będą chcieli to zrobią taki myk, że obudzimy się z ręką w nocniku i udowodnią że nie każdy może być funcjonariuszem.
 
Zanim znowu rozgorzeje dyskusja kto i czy w ogóle będzie miał jakiekolwiek uprawnienia dobrze jest zapoznać się z rozesłanym do wszystkich projektem z 18 stycznia 2016 r. ustawy o KAS
 
Jaka dyskusja!!!! Przecież związki OPZZ uczestniczyły w dialogu społecznym to chyba należy się braci celniczej jakieś konkretne streszczenie ze spotkania - chyba nie wymagamy zbyt wiele.
 
Zanim znowu rozgorzeje dyskusja kto i czy w ogóle będzie miał jakiekolwiek uprawnienia dobrze jest zapoznać się z rozesłanym do wszystkich projektem z 18 stycznia 2016 r. ustawy o KAS

Nie żebym się czepiał, ale nie jest to oficjalny projekt opublikowany przez MF. Powtórzę to co napisałem wcześniej -dyskutujmy, spierajmy się, wytykajmy błędy w oparciu o projekt rządowy dotyczący KAS. A wcześniej zróbmy wszystko co można, aby projekt obywatelki przeszedł w całości, nie okrojony. A co może zrobić szeregowy celnik? Tu każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Samemu określić swój stopień zaangażowania w sprawę. I jeszcze jedno w kwestii ufania politykom - jak mówi indyjskie przysłowie:"" Uczciwych polityków można policzyć na palcach jednej ręki trędowatego"" Dla polityka nie liczy się słuszność moralna ale rzeczywiste poparcie, które można zmierzyć lub policzyć.
 
Nie żebym się czepiał, ale nie jest to oficjalny projekt opublikowany przez MF. Powtórzę to co napisałem wcześniej -dyskutujmy, spierajmy się, wytykajmy błędy w oparciu o projekt rządowy dotyczący KAS. A wcześniej zróbmy wszystko co można, aby projekt obywatelki przeszedł w całości, nie okrojony. A co może zrobić szeregowy celnik? Tu każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Samemu określić swój stopień zaangażowania w sprawę. I jeszcze jedno w kwestii ufania politykom - jak mówi indyjskie przysłowie:"" Uczciwych polityków można policzyć na palcach jednej ręki trędowatego"" Dla polityka nie liczy się słuszność moralna ale rzeczywiste poparcie, które można zmierzyć lub policzyć.

Mylisz się Kolego, projekt z 18.01. został podpisany przez Banasia
 
Nie żebym się czepiał, ale nie jest to oficjalny projekt opublikowany przez MF. Powtórzę to co napisałem wcześniej -dyskutujmy, spierajmy się, wytykajmy błędy w oparciu o projekt rządowy dotyczący KAS. A wcześniej zróbmy wszystko co można, aby projekt obywatelki przeszedł w całości, nie okrojony. A co może zrobić szeregowy celnik? Tu każdy z nas musi sobie odpowiedzieć na to pytanie sam. Samemu określić swój stopień zaangażowania w sprawę. I jeszcze jedno w kwestii ufania politykom - jak mówi indyjskie przysłowie:"" Uczciwych polityków można policzyć na palcach jednej ręki trędowatego"" Dla polityka nie liczy się słuszność moralna ale rzeczywiste poparcie, które można zmierzyć lub policzyć.

To jest oficjalny projekt rozesłany z pismem przewodnim.
 
Czytajcie projekt i zgłaszajcie w macierzystych jednostkach uwagi merytoryczne, bicie piany na forum niczego nie zmieni. W tej chwili pisze się nasza przyszłość. W projekcie już jest, kto będzie funkcjonariuszem.
 
"Art 275. Okres służby funkcjonariusza traktuje się jako pracę w szczególnym charakterze, w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych." W projekcie ustawy nie mowy o innych funkcjonariuszach objętych policyjną emeryturą. W ogóle nie mogę się doczytać o uprawnieniach emerytalnych

Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
 
Jeszcze raz witam wszystkich. Przyznaję pomyliłem się. Na swoje usprawiedliwienie mam to, że gdy pisałem wcześniejszy post miałem przed oczyma treść projektu ogłoszonego na skarbowcy pl i był to groch z kapustą. Teraz po przeczytaniu pisma przewodniego opadły ręce. Niestety hindusi mieli racje. Trzeba będzie przeczytać ten projekt, tylko 166 stron znormalizowanego maszynopisu. Gorzej będzie z merytorycznymi uwagami i wyszukaniem błędów i nieścisłości. ale jest szansa, że może uda się coś zrobić do 12 w południe zostało jeszcze 14 godzin, a noc jest jeszcze młoda. kończę i do roboty
 
Erbobik, w ustawie o KAS nie znajdziesz szczegółów o emkach mundurowych, bo to nie ta ustawa to określa.
Jak dla mnie, to w projekcie z 18 stycznia brakuje przepisów przejściowych.
 
Back
Do góry