Emerytury !!!

Mnie martwi co innego. Oni coś pieprzą o emkach od 1999r. a my walczymy o dużo wcześniejsze lata. To co przed 99 rokiem byłem gajowym?
 
Spokojnie koledzy i koleżanki nie nakręcajmy się. Niech pani Basia z Podlasia jedzie i rozmawia!!!!! Chyba doskonale wie, że wszystkie oczy celników na nią są zwrócone. Może trzeba będzie zwołać w trybie pilnym spotkanie wszystkich związków i wreszcie zrobić co trzeba !!!! bo narazie kilka tysięcy celników jest do prowadzonych do białej gorączki i pewnie na tym się nie skończy. A tak nawiasem to ludziom z jej otoczenia nie zależy na projekcie obywatelskim i czasie jego wdrożenia!!!!!! - nie wierzę w to!!!!. Szczególnie w tamtych rejonach!!!! gdzie ludziom powinno zależeć. A może chodzi o coś jeszcze innego!!!!! Napewno to szybko wyjdzie(podobno dzisiaj). Nie po to ludzie tyle charowali żeby zebrać prawie 200 tys.podpisów !!!! Więc życzę pani Basi dobrego i przemyślanego dialogu. Myślę że jest mądrą i inteligentną celniczką podobno jedną z nas, więc osobiście nawet nie dopuszczam takie myśli aby szkodziła swojemu środowisku zawodowemu i mam nadzieje że się nie mylę.
 
Mnie martwi co innego. Oni coś pieprzą o emkach od 1999r. a my walczymy o dużo wcześniejsze lata. To co przed 99 rokiem byłem gajowym?
Masz 100% racji i takie powinno być nasze stanowisko. Można powołać się na przykład na PSP, której nikt nie negował tego, że przed strażacy nie byli funkcjonariuszami a po dzień po już się nimi stali.
Dla tych wszystkich którzy twierdzą ( nawet na tym forum takich nie brakuje), że celnicy przed 1999 rokiem nie byli funkcjonariuszami i nie można im zaliczyć tamtej służby do Służby Celnej mam informację,że i w 1991 i 1993 a nawet w 1996 i 1998 celnicy zajmowali się ujawnianiem, ściganiem i zwalczaniem przestępstw i w 100% wypełniali te kryteria o których mowa w wyroku Trybunału. Jak zaczniemy iść w ustępstwa to słabo widzę przyszłość nowej , odrodzonej Służby Celno-Skarbowej.
 
Popieram wypowiedź j 23 tym bardziej że zatrudnieni w tych latach mają te czynności zapisane w zakresach obowiązków - zobaczcie sami.
 
Mnie martwi co innego. Oni coś pieprzą o emkach od 1999r. a my walczymy o dużo wcześniejsze lata. To co przed 99 rokiem byłem gajowym?


Szczerze mówiąc to chyba nie ma znaczenia, bo praca przed 99r wlicza się do wysokości świadczenia i tak. A 15 lat już masz odsłużone więc hipotetyczna emerytura będzie wyglądać w ten sposób: 45% za 15 lat służby [obecnie już masz ponad 16 więc troszkę więcej] + 1,3% za każdy rok okresu składkowego [przed 99r]. Dodatkowo, jeżeli się nie mylę z tego okresu składkowego 2 lata razy 2,6%. Tak więc FC z długoletnim stażem np 35 lat będzie miał prawie max emke a max to 75%. Ważniejsze, żeby nam to wreszcie przyznali, ja osobiście byłbym zadowolony od 99r, i nie jestem z mf, tylko później przyszedłem po prostu :cool:
 
Tylko to związki ze Smolińska na czele takie pierdoły piszą. Po co to komu? Przecież ustawę obywatelską popiera i PIS i inni, a Ci coś pierdo.... Zamiast popierać nas to coś gmatwają.


Związek Zawodowy Celników Kraków dnia, 18 stycznia 2016r.
[h=3]Izby Celnej w Krakowie[/h]Adres do korespondencji:
Izba Celna w Krakowie
ul. Wł. Łokietka 98-104
31-334 KRAKÓW
tel. 883-782-878
ZZC-2/2016


Związek Zawodowy Celników Izby Celnej w Krakowie przesyła tekst Komunikatu z dnia 18.01.2016r.


Koleżanki i Koledzy


Komunikat
Rada Dialogu Społecznego posiedzenie Zespołu problemowego ds. usług publicznych
w dniu 18 stycznia 2016 roku

Zarząd Zrzeszenia Związków Zawodowych Służby Celnej RP, uprzejmie informuję, że w dniu 18 stycznia 2016 roku odbędzie się posiedzenie Zespołu problemowego ds. usług publicznych działającego w ramach Rady Dialogu Społecznego.

Do zadań zespołu problemowego ds. usług publicznych należy m.in. wypracowanie wspólnych dla stron stanowisk i opinii w sprawach dotyczących sektora usług publicznych, w szczególności poprzez opiniowanie projektów aktów prawnych, przygotowywanie założeń i projektów aktów prawnych, opiniowanie programów rządowych i innych dokumentów związanych z problematyką sektora usług publicznych, w tym w szczególności zamówień publicznych, pomocy i opieki społecznej, usług komunalnych, służb mundurowych, bezpieczeństwa publicznego, ochrony zdrowia, oświaty i wychowania, nauki i kultury, członkiem zespołu z ramienia OPZZ jest Przewodnicząca Zrzeszenia ZZSC RP Barbara Smolińska.

W porządku posiedzenia w dniu 18 stycznia 2016 roku m.in. zawarte są tematy:


  1. Realizacja wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 03.03.2015r. sygn. akt K39/13 poprzez włączenie funkcjonariuszy Służby Celnej do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw.
Przedstawienie założeń projektu rządowego, terminu wdrożenia.


  1. Przedstawienie założeń reformy Służby Celnej i Administracji Skarbowej w kontekście planu utworzenia Krajowej Administracji Skarbowej, przyjętego trybu postępowania i terminu wdrożenia.

Rada Dialogu Społecznego (RDS) została powołana przez Prezydenta RP w dniu 22 października 2015 r., na mocy Ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego (Dz. U. z 2015 r., poz. 1240). Instytucja ta stanowi forum dialogu trójstronnego w Polsce i współpracy strony pracowników, strony pracodawców oraz strony rządowej, funkcjonujące na poziomie centralnym. RDS zastąpiła działającą od 1994 r. Trójstronną Komisję do Spraw Społeczno-Gospodarczych. W ramach Rady Dialogu Społecznego pracują zespoły problemowe.

Do zadań Rady Dialogu Społecznego należy w szczególności:

  • wyrażanie opinii i zajmowanie stanowisk,
  • opiniowanie projektów założeń projektów ustaw oraz projektów aktów prawnych,
  • inicjowanie na zasadach określonych Ustawą z dnia 24 lipca 2015 r. o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego procesu legislacyjnego.

Z pozdrowieniem
Za Zarząd :
Przewodnicząca Zrzeszenia ZZSC RP
Barbara Smolińska





Przewodniczący
Związku Zawodowego Celników
Izby Celnej w Krakowie
[h=1] Jarosław Maciejko[/h]
 
Ciekawe posty mamy ostatnio na forum. Wyskoczył jakiś zespół i razem z tym jak królik z kapelusza rok 99. Pojawili się nawet nowi agitatorzy roku 99. Przypadek? Wątpię.
 
Ostatni o zdrowych zmysłach powinni wypisać się od tej pani ze związku co by się rozwiązał z braku jeleni i byłaby mącicielka z głowy...

Tak ją boli, że bez niej pracuje zespół ds. emerytur to chce się wkręcić przez inny zespół, żeby przypisać sobie zasługi... Przy okazji KASu trzeba optować za ograniczeniem liczebności związków do jednego... Pozostałby największy jak w innych służbach a inni mogliby dołączyć... pozbylibyśmy się sprzedawczyków...
 
Pani Barbaro Smolińska, skoro już z taką werwą wskoczyła pani na scenę, by zabiegać o sprawę emerytur mundurowych, niechże z łaski swojej pani informuje o swoich osiągnięciach na forum Rady Dialogu Społecznego. Zakładamy, że korzyści dla Służby i Celników, które chce pani osiągnąć idą dalej niż Obywatelski Projekt, dlatego liczymy, że pochwali się pani nimi niezwłocznie.

Chcemy też wierzyć, że plotki jakoby Zrzeszenie z Federacją za zasadne uznawały przyjąć, że historia mundurowych celników zaczęła się w 1999 r., są tylko bredniami rozpowszechnianymi przez nieżyczliwych. I jeszcze jedno życzenie, takie Noworoczne, radzi byśmy zobaczyć nową twarz waszych związków, uczciwych, skutecznych i oddanych sprawie... chyba pogalopowałem :)
 
A ja osobiście nie byłbym zadowolony i pierdół na forum o własnej sytuacji nie wypisuję, gdyż ogółu funkcjonariuszy pojedyńcze różne przypadki nie interesują - liczymy się jako całe środowisko a nie przez pryzmat prywatnych potrzeb.


Zupełnie niemerytoryczny post. Gdybyś napisał, że nie jesteś zadowolony bo każdy rok służby ponad 15 lat, jest liczony za 2,6% a okres składkowy tylko za 1,3% uznałbym twoją wypowiedź za sensowną http://isp.policja.pl/isp/aktualnosci/7036,Wysokosc-emerytury-policyjnej.html, a tak to tylko zaśmiecanie forum bez jakiejkolwiek argumentacji i zrozumienia czytanego tekstu. Meritum mojej wypowiedzi był fakt, iż fc z dużym stażem i tak niczego nie tracą, a tacy będą najbardziej zainteresowani natychmiastowym przejściem na emeryturę. Niemniej jednak życzę wszystkim, żeby staż przed 99 został potraktowany jako służba, a nie praca...
 
Szczerze mówiąc to chyba nie ma znaczenia, bo praca przed 99r wlicza się do wysokości świadczenia i tak. A 15 lat już masz odsłużone więc hipotetyczna emerytura będzie wyglądać w ten sposób: 45% za 15 lat służby [obecnie już masz ponad 16 więc troszkę więcej] + 1,3% za każdy rok okresu składkowego [przed 99r]. Dodatkowo, jeżeli się nie mylę z tego okresu składkowego 2 lata razy 2,6%. Tak więc FC z długoletnim stażem np 35 lat będzie miał prawie max emke a max to 75%. Ważniejsze, żeby nam to wreszcie przyznali, ja osobiście byłbym zadowolony od 99r, i nie jestem z mf, tylko później przyszedłem po prostu :cool:


doczytajcie ustawę o zaopatrzeniu emerytalnym!!!

najważniejsza jest data początkowa, uznana za moment przyjęcia do służby

jeśli będzie to przed styczniem 1999 to wtedy masz rację, ale jeśli uznają, że wstąpiliśmy do służby we wrześniu 1999, to zapomnij o liczeniu lat wcześniejszych jakimiś współczynnikami - one zniknęły, bo weszła w życie reforma emerytalna

i tak policjant przyjęty do służby po 01/01/1999 ma liczone tylko lata służby, a za ew wcześniejsze lata będzie miał dodatek z ZUS od 67 roku życia - w naszym przypadku, jeśli uznają że wstąpiliśmy do służby we wrześniu 1999, to wcześniejszy staż w administracji celnej czy podatkowej, i jakikolwiek inny, NIE będzie doliczany do stażu służby
 
Z linku który wkleiłem powyżej wynika coś zgoła innego, ale jeżeli bolo1999 ma rację iż staż wcześniejszy nie wliczy się do wysokości świadczenia, to nie można iść na żadne ustępstwa, bo osoby najdłużej zatrudnione stracą najwięcej...
 
Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r.,
wynosi 40% podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2–5.


Art. 15. 1. Emerytura dla funkcjonariusza, który pozostawał w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r., wynosi 40%
podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta o:
1) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy dalszy rok tej służby;
2) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy
lata tych okresów;
3) 1,3% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa
w pkt 2;
4) 0,7% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.

2. Emeryturę podwyższa się o:
1) 2% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio w charakterze nurków i płetwonurków oraz
w zwalczaniu fizycznym terroryzmu;
Dziennik Ustaw – 9 – Poz. 900
2) 1% podstawy wymiaru za każdy rok służby pełnionej bezpośrednio:
a) w składzie personelu latającego na samolotach i śmigłowcach,
b) w składzie załóg nawodnych jednostek pływających,
c) w charakterze skoczków spadochronowych i saperów,
d) w służbie wywiadowczej za granicą;
3) 0,5% podstawy za każdy rok służby pełnionej w warunkach szczególnie zagrażających życiu i zdrowiu.
3. Emeryturę podwyższa się o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie
w czasie wojny oraz w strefie działań wojennych.
3a. Jeżeli w wysłudze emerytalnej są uwzględniane okresy służby wojskowej, o których mowa w art. 13 ust. 1 pkt 2,
emeryturę podwyższa się na zasadach przewidzianych w przepisach o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych.
4. Emeryturę podwyższa się o 15% podstawy wymiaru emerytowi, którego inwalidztwo pozostaje w związku ze
służbą.
5. Przy ustalaniu prawa do emerytury i obliczaniu jej wysokości okresy, o których mowa w ust. 1 i 2, ustala się
z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
5a. Przepisy art. 14 ust. 6 i 7 stosuje się odpowiednio.
6. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe warunki podwyższania emerytury, o których mowa
w ust. 2 i 3, uwzględniając dla poszczególnych grup normy roczne: przebywania pod wodą i w podwyższonym ciśnieniu
dla nurków i płetwonurków, wykonywania lotu w składzie personelu latającego na samolotach tłokowych i śmigłowcach,
wykonania skoków spadochronowych, okres pełnienia służby na jednostkach pływających; liczbę dni w roku:
1) w rozminowaniu i oczyszczaniu terenu z przedmiotów wybuchowych, w służbie wywiadowczej za granicą z wykonywaniem
czynności operacyjno-rozpoznawczych lub kierowaniem takimi czynnościami, działaniach ratowniczych,
w fizycznej ochronie osób i mienia w warunkach zagrożenia,
2) bezpośredniej ochrony i opieki nad osadzonymi w oddziałach dla nosicieli wirusa HIV, dla osadzonych wymagających
stosowania szczególnych środków leczniczo-wychowawczych i osadzonych szczególnie niebezpiecznych
w okresie do dnia 31 sierpnia 1998 r. oraz w oddziałach dla osadzonych niebezpiecznych i w oddziałach terapeutycznych
dla skazanych z zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo po dniu 1 września 1998 r.,
oraz okresy pełnienia służby na froncie w czasie wojny i w strefie działań wojennych.
 
Art. 15a. Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40 % podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.
 
Art. 15a. Emerytura dla funkcjonariusza, który został przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., wynosi 40 % podstawy jej wymiaru za 15 lat służby i wzrasta na zasadach określonych w art. 15 ust. 1 pkt 1 i ust. 2-5.


no właśnie to napisałem, ale zwróć uwagę że POMINIĘTO art 15 ust 1 pkt 2-4:

2) 2,6% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych poprzedzających służbę, nie więcej jednak niż za trzy
lata tych okresów;
3) 1,3% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów składkowych ponad trzyletni okres składkowy, o którym mowa
w pkt 2;
4) 0,7% podstawy wymiaru – za każdy rok okresów nieskładkowych poprzedzających służbę.

weszła reforma emerytalna, i zamiast doliczania tych lat, funkcjonariusze dostaną drugą emeryturę z ZUS, po ukończeniu 67 lat, za okresy pracy niedoliczone do emerytury mundurowej


najważniejsza jest data początkowa, uznana za moment przyjęcia do służby

jeśli będzie to przed styczniem 1999 to wtedy masz rację, ale jeśli uznają, że wstąpiliśmy do służby we wrześniu 1999, to zapomnij o liczeniu lat wcześniejszych jakimiś współczynnikami - one zniknęły, bo weszła w życie reforma emerytalna

i tak policjant przyjęty do służby po 01/01/1999 ma liczone tylko lata służby, a za ew wcześniejsze lata będzie miał dodatek z ZUS od 67 roku życia - w naszym przypadku, jeśli uznają że wstąpiliśmy do służby we wrześniu 1999, to wcześniejszy staż w administracji celnej czy podatkowej, i jakikolwiek inny, NIE będzie doliczany do stażu służby
 
Czy wypowie się łaskawie ktoś z OPZZ co ustalono dzisiaj na dialogu społecznym, czy jak zawsze głowa w piasek. Czy wy naprawdę nie potraficie się dogadać choćby na moment naprawdę ważny dla nas. Rzeczywiście tak ciężko to zrobić!!!!
 
Czy wypowie się łaskawie ktoś z OPZZ co ustalono dzisiaj na dialogu społecznym, czy jak zawsze głowa w piasek. Czy wy naprawdę nie potraficie się dogadać choćby na moment naprawdę ważny dla nas. Rzeczywiście tak ciężko to zrobić!!!!

Witam Koledzy!
Faktycznie ważne jest co było na Zespole Problemowym RDS w dniu dzisiejszym, jeżeli nie wypowie się Uczestniczka to info zdobędziemy z innego źródła. Proszę przestańcie się nakręcać w temacie emka z art.15 czy art.15a u.o.z.e., bo to robi się już nudne. Ktoś celowo Was podpuszcza i ciągle wywołuje ten temat tymczasem fakty są następujące:
1) Mamy projekt obywatelski- Druk sejmowy nr 30, gdzie wszystko jest jasno napisane,
2) W dniach 21-22.12.2015 r. odbyło się posiedzenie Zespołu Roboczego, z udziałem kol. Sławka Siwego- konkluzja projekt bez większych uwag zaakceptowany wstępnie przez SSC.
Mam nadzieje, że kolejne posiedzenie Zespołu Roboczego przyniesie już wypracowane stanowisko rządu w odniesieniu do projektu obywatelskiego i szybką kontynuację działań legislacyjnych.
Pozdrawiam Brać Celniczą
Grześ
P.S Pamiętajcie również o przepisie przejściowym w naszej ustawie pragmatycznej, szczególnie tej pierwszej ustawie z dnia 24 lipca 1999 r. o Służbie Celnej (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 156, poz.1641 z późn.zm.), gdzie art.94
ust.1-W wypadku, gdy przepisy prawa uzależniają ... prawo do świadczenia lub jego wymiar od okresu pełnienia służby, pracownicy, którzy stali się funkcjonariuszami celnymi, zachowują ciągłość służby, z zaliczeniem dotychczasowego okresu pracy,
ust.2 mówi, iż dotychczasowe okresy zatrudnienia w administracji celnej traktowane są jako pełnienie służby w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry