• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

Jak wyczytałem,po 30 latach pracy mozemy liczyć na emerytury w wysokości 40 % ostatniego uposażenia- ktoś zarabia 3000 miesięcznnie ,może liczyć na emeryturę 1200pln! Dobry ten nasz szef! Emerytura i kolejka do pomocy społecznej-godna emerytura, nie ma co.
Mam wrażenie ,że wiedza o słuzbie naszego szefa pochodzi z roku 2007r.
 
Alimenty to insza inszość będziesz sobie płacił z emerytury a składka nie ma znaczenia liczy się podstawa brutto a kalkulator jest najlepszy pytałem gliniarza jest jeszcze od Straży Granicznej ale liczy podobnie 50 zł na plus. Jest jeszcze pytanie czy nas jakoś nie oszukają w związku z różnicą składek w ZUS i w MSWiA.
 
biorąc pod uwagę szybkość procedowania oraz termin konsultacji na 1 dzień chyba jednak ustawa KAS wejdzie przed emkami. Zobaczcie sami bo miało być na odwrót. Nie ma nacisku na nasza ustawę i emkach terminy nie są przyspieszane natomiast jeśli chodzi o KAS to całość idzie wielką parą. Dodatkowo brak przepisów przejściowych i nie wiadomo czy f-sze KAS zostaje się z automatu będąc f-szem Celnym.
 
koledzy; Kowalski2 i Angel81

spróbujmy rozmawiać ze sobą tak jakbyśmy siedzieli przy piwku w barze w Świdrze twarzą w twarz ( też byście rzucali błotem ? )

ten ekran co was dzieli tak wam dodaje odwagi

rozumiem nerwy z sytuacji ale wymagajmy trochę od siebie
 
chyba presji życia, bo to nie pierwsze "wyskoki" co poniektórych...

Z tym barem też nie bardzo, bo tam po piwie to i po gębach mogliby się pookładać...
 
Witam,
dawno mnie tu nie było (w wersji pisanej), ale czytam na bieżąco. Przyszedłem dalej uprawiać moje czarnowidztwo. Czy Wy się naprawdę łudzicie, że obecna władza da nam uprawnienia emerytalne? Po przeczytaniu przesłanego projektu o KAS, widzę tam dwa główne problemy. Po pierwsze nie uwzględniono tam żadnych przepisów dotyczących obecnych pracowników skarbówek, znaczy się zostaje ustawa o Służbie Cywilnej. Likwiduje się (wygasza) ustawę o kontroli skarbowej oraz ustawę o Służbie Celnej i zastępuje je ustawą o KAS. Czyli PIS właśnie likwiduje UKS-y (co też chciał zrobić w 2007 roku), a ludzi tam pracujących podzieli się i część trafi do służby celno-skarbowej, a część do administracji skarbowej. Ci drudzy oczywiście dużo stracą. Widziałem posty w stylu "a po co zmieniać nazwę na służba celno-skarbowa, przecież to generowanie kosztów". Moim zdaniem jest to celowy zabieg. Poprzez likwidację ustawy o Służbie Celnej likwiduje się tę służbę. Wynik? Możemy sobie zeszłorocznym wyrokiem TK nt. emerytur podetrzeć nasze 4 litery. Przecież nie będzie już Służby Celnej. A służba celno-skarbowa dopiero co powstaje. O tej służbie TK się nie wypowiadał. Więc jakie emerytury?
W wariancie optymistycznym klepnie się na szybko zmianę do ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym Policji... dodając tam funkcjonariuszy Służby Celnej, a 2 tyg. później klepnie się ustawę o KAS. Kto nabył prawa emerytalne będzie mógł odejść na emeryturę zamiast rozważać propozycję służby/pracy w KAS. Ci, którym do 15 lat w SC zabraknie choćby miesiąca, będą w czarnej d.
Otwórzmy oczy i spójrzmy na nasze ewentualne uprawnienia poprzez projekt KAS. Obym się mylił. Niespełna 10 lat temu po naszym udanym zrywie mówiłem, że w takim razie wprowadzą KAS w dziesięciolatce, bo nie udało się od razu. Nie pomyliłem się. Niesławny J.K. już nas do tego przygotował. Życzę sobie i Wam, z całego serca, żeby moje czarnowidztwo się nie spełniło.
 
ciekawe kto dostanie akty mianowanie i nowe decyzje bo bez przepisów przejściowych w chwili tworzenia KAS każdy funkcjonariusz może zostać cywilem i tak samo każdy cywil f-szem. Dopiero po powołaniu KAS trzeba się posiłkować art. dotyczącymi rekrutacji
 
Musimy dopilnować aby staż pracy wliczany do emerytury mundurowej liczony był od całego stażu w SC. Nie może byc tak by funkcjonariusz zatrudniony w 1985 roku miał taka samą emeryturę jak gość zatrudniony w 2001r.(chodzi mi o ustawę z 1999r) To byłoby poprostu niesprawiedliwe.
 
Wszyscy wyczekujemy jakichkolwiek wypowiedzi związków, a tu nic nawet od tych co prowadziły niedawno dialog społeczny. Nie wiem czy to jest dobre, ale napewno nie w porządku do wszystkich, którzy na takie informacje czekamy. Ciekawe jak długo, tym bardziej że robi się coraz mniej ciekawie.
 
Jakich informacji oczekujecie? Stan na dzisiaj jest taki, że mamy projekt obywatelski. Przeczytajcie go proszę przed podejmowaniem dyskusji. Podawane na forum daty od których liczony ma być liczony staż emerytalny, to niepotrzebne mącenie w głowach. Poczekajmy chociaż na jakieś posiedzenie komisji sejmowej i dyskutujmy o faktach.

Jeśli chodzi o kalkulatory emerytalne, które tak rozpadają niektórym wyobraźnię, to wszystkie zawyżają przyszłe, ewentualne świadczenia. Nie wiemy dzisiaj, czy do stosują nam brutto do netto, czy odwrotnie. Najbardziej wiarygodnym, choć przybliżonym sposobem wyliczenia emki jest wzięcie jako podstawy pensji netto, powiększonej o 1/12 trzynastki. Od tej kwoty możemy w przybliżeniu oszacować emeryturę netto, stosując wyliczony indywidualnie wskaźnik procentowy. Ponieważ brane są pod uwagę dodatki stałe, to mogą się do tego nie zaliczać np godziny nocne.
Reasumując, nie oczekujmy od Sławka informacji i deklaracji co będzie. Wszystkie konkrety są w projekcie obywatelskim. Reszta, to niczym nie poparte i niepotrzebnie głoszone hipotezy. Czekaliśmy tyle lat, wytrzymały jeszcze kilka miesięcy.jak
 
Ostatnia edycja:
Art. 271.1. Jeżeli funkcjonariusz zwolniony ze służby nie spełnia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej, od uposażenia wypłaconego funkcjonariuszowi po dniu wejścia w życie ustawy z dnia .................................................................................. o zmianie ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin oraz niektórych innych ustaw, do dnia zwolnienia ze służby, od którego nie odprowadzono składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, przekazuje się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składki za ten okres przewidziane w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2015 r. poz. 121)

2. Przez uposażenie stanowiące podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, o którym mowa w ust. 1, rozumie się uposażenie zasadnicze, uposażenie chorobowe, uposażenie za przedłużony czas służby, dodatki do uposażenia, nagrody roczne i uznaniowe, odpowiednio przeliczone zgodnie z art. 110 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych.

3. Składki przekazuje się również w przypadku, gdy funkcjonariusz spełnia jedynie warunki do nabycia prawa do policyjnej renty inwalidzkiej. Przekazanie składek następuje na wniosek funkcjonariusza.

4. Składki podlegają waloryzacji wskaźnikiem waloryzacji składek określonym na podstawie ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 1440, z późn. zm.).

5. Przy obliczaniu kwoty należnych składek, waloryzowanych na podstawie ust. 4, stosuje się odpowiednio art. 19 ust. 1 i art. 22 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.

6. Przepisy ust. 1-5 stosuje się również do funkcjonariusza, który był zatrudniony w administracji celnej przed dniem 15 września 1999 r. jeżeli po zwolnieniu ze służby, pomimo spełnienia warunków do nabycia prawa do emerytury policyjnej, zgłosił wniosek o przyznanie emerytury z tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym.

7. W przypadku, o którym mowa w ust. 6, kwotę należnych, zwaloryzowanych składek przekazuje się niezwłocznie na podstawie zawiadomienia przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych o ustaleniu funkcjonariuszowi prawa do emerytury przewidzianej w przepisach,


Niestety ten artykuł a w szczególności punkt 6 może oznaczać coś innego niż twierdzi Mario97.

Z analizy tego artykułu wynika, że zasadą jest to, że funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej w ramach KAS ( czyli sytuacja która będzie miała miejsce od 01.01.2017 ) nie będzie mógł sobie dowolnie wybierać systemu emerytalnego jeżeli już nabędzie prawo do emerytury mundurowej.
Wyjątek będzie dotyczył sytuacji kiedy funkcjonariusz wstąpił do administracji celnej przed 15.09.1999r. Tylko wtedy taki funkcjonariusz będzie mógł sobie wybrać system emerytalny.

I tutaj zadajmy sobie pytanie: dlaczego ? Projektodawca pewnie nieświadomie zdradził swoje plany na temat: od kiedy będziemy liczyć staż emerytalny uprawniający do emerytury mundurowej.

Jeżeli staż emerytalny będzie zaliczany od 1983 r. to po co takie rozróżnienie ? Nie było by potrzeby dodawać art. 271 pkt. 6 !!! Jaki interes ma funkcjonariusz SC pracujący w cle od np. 1987 r. do wyboru systemu emerytalnego ? W 2017 roku już w nowej SCS będzie miał stażu 30 lat i prawo do maksymalnej emerytury - 75%. Więc po co projektodawca konstruuje przepis który daje mu prawo wyboru systemu emerytalnego ?

Natomiast jeżeli staż emerytalny będzie zaliczany od 15.09.1999 wtedy takie brzmienie art. 271 pkt. 6 ma rację bytu. Brak możliwości zaliczenia stażu do mundurowej emerytury przed 1999 daje możliwość funkcjonariuszowi przeliczenia co mu się bardziej opłaca. Niekiedy bardziej może mu się opłacać emerytura z ZUS. Funkcjonariusz w cle od 1987 w 2017 będzie miał 42% emerytury policyjnej. Ministerstwo też ma możliwość skuszenia takiego funkcjonariusza (doświadczonego i potrzebnego w KAS) do przyjęcia propozycji - funkcjonariusza w KAS.

Oczywiście to moje rozważania.
 
Ostatnia edycja:
Dobrze, żeby Sławek wyjaśnił takie plotki dochodzące z góry :
- po wejściu emek dla wszystkich, część funkcjonariuszy przy wejściu KAS dostanie wybór przejścia na cywila lub alternatywę na niepełną emeryturę. Wiadome jest, iż przejście na cywila traci się bezpowrotnie emki i wchodzi się w ZUS.
- egzaminy sprawnościowe przed wejściem KAS , takie same jak w MSW z podziałem na grupy wiekowe, bez możliwości poprawek (brak czasu) i efekt jak powyżej
-
 
Ukazał się artykuł w DGP o naszych emeryturach.
http://serwisy.gazetaprawna.pl/emer...olicjanci-celnicy-praca-do-55-roku-zycia.html
Mówiłem Pani Redaktor, że dzisiaj jest grupa robocza w MF i że dotychczasowe prace wskazują na to, że stanowisko Rządu będzie spójne z naszym, że mam taką nadzieję.
Na tytuł artykułu oczywiście wpływu nie mamy :)

Czytam wszystkie posty i słucham nawet plotek i chcę napisać, że nie dopuszczam możliwości zmian głównych założeń do projektu obywatelskiego, gdyż byłoby to wbrew deklaracjom Ministra Mariana Banasia, który pytany co najmniej dwukrotnie o to w dniu 22.12.2015r. na spotkaniu w MF, powiedział wobec kilkudziesięciu osób, że główne założenia projektu pozostają bez zmian tj. od 1983, 15 lat i wszyscy f-sze.

Czekam zatem ze spokojem na dzisiejsze prace grupy roboczej.
 
Ostatnia edycja:
Czytam wszystkie posty i słucham nawet plotek i chcę napisać, że nie dopuszczam możliwości zmian głównych założeń do projektu obywatelskiego, gdyż byłoby to wbrew deklaracjom Ministra Mariana Banasia, który pytany co najmniej dwukrotnie o to w dniu 22.12.2015r. na spotkaniu w MF, powiedział wobec kilkudziesięciu osób, że główne założenia projektu pozostają bez zmian tj. od 1983, 15 lat i wszyscy f-sze.

Czekam zatem ze spokojem na dzisiejsze prace grupy roboczej.

Może co napiszę zabrzmi nieco paranoidalnie, Ale:
1. Politykom nie można ufać, należy zawsze łapać ich za słowo i niestety zmuszać czasami do realizacji obietnic.
2. Jak widać KAS zostanie wprowadzony.
3. Jeśli nie zatroszczymy się sami o siebie, ale i o innych ( skarbowcy ) pamiętając, że w jedności lub przynajmniej w dużej grupie jest siła, to
inaczej możemy na tym kiepsko wyjść.
4. Jeśli nie będziemy się pilnować to prędzej nam zabiorą niż dodadzą.
5. Nasi przełożeni troszczą się tylko o siebie i swoje dwory ( dotyczy to praktycznie wszystkich struktur państwowych i większości korporacyjnych ).
Można by pisać więcej ale czas na wnioski:
1. Czytajmy projekt KAS, patrząc pod kątem co by mogło nam zaszkodzić, ale nie ogłaszajmy tego na forum. prześlijmy to w ramach struktur związkowych, tak byśmy nie pracowali za MF, w końcu nie za to nam płacą. Lecz wszystkie babole, błędy lub szkodliwe zapisy przekażmy do zarządów izbowych, a te przekażą je do Sławka.
2. W kwestii emerytur czekajmy na oficjalne informacje i znów jeśli mamy jakieś pomysły, dobre rady, wnioski lub obserwacje, kierujmy je do zarządów izbowych i ile są lub do przewodniczących kół. Tak nasi reprezentanci byli dobrze przygotowani do dyskusji.
Pamiętajmy o jednym nawet paranoicy miewają wrogów.
 
Ostatnia edycja:
Back
Do góry