1. Systemem zaopatrzenia emerytalnego powinni zostać objęci obligatoryjnie funkcjonariusze Służby Celnej, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu:
a. posiadają co najmniej 15 lat służby (licząc najwcześniej do dnia 15 września 1999 r.) i kiedykolwiek, po dniu 15 września 1999 r., wykonywali zadania w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania określonych właściwymi przepisami przestępstw, przestępstw skarbowych, wykroczeń lub wykroczeń skarbowych oraz ścigania ich sprawców.
b. nie posiadają okresu służby, od którego zależy nabycie uprawnień emerytalnych (dotyczy to zarówno funkcjonariuszy, których obowiązuje 15-letni staż służby, jak też funkcjonariuszy przyjętych po raz pierwszy do służby po dniu 31 grudnia 2012 r.), i w tym dniu albo, jeżeli zostali przyjęci po raz pierwszy do służby po tym dniu, od dnia przyjęcia do służby, aż do momentu zwolnienia ze służby, realizowali ww. zadania służb mundurowych.
2. Funkcjonariuszami, którzy wykonują zadania w zakresie rozpoznawania, wykrywania, zapobiegania i zwalczania określonych właściwymi przepisami przestępstw, przestępstw skarbowych, wykroczeń lub wykroczeń skarbowych oraz ścigania ich sprawców są również przełożeni funkcjonariuszy Służby Celnej, zlecający te zadania i ponoszący odpowiedzialność za ich wykonanie.
3. Okres służby, od którego uzależnione jest nabycie prawa do emerytury przez funkcjonariuszy Służby Celnej, winien być liczony najwcześniej począwszy od dnia 15 września 1999 r. Jest to dzień utworzenia Służby Celnej.
4. Zaopatrzeniem emerytalnym nie zostaną objęci ci funkcjonariusze Służby Celnej, którzy nabyli już prawo do świadczeń emerytalno-rentowych z ubezpieczenia społecznego.
5. Zasadne jest przyznanie funkcjonariuszom podlegającym zmianie w zakresie przynależności do systemu emerytalnego, prawa wyboru pomiędzy systemem zaopatrzeniowym a systemem powszechnym, realizowanego w określonym terminie (np. 3 miesięcy) po wejściu w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu.
6. W związku ze zmianami w zakresie przynależności do systemu emerytalnego funkcjonariuszy Służby Celnej, w celu jasnego i precyzyjnego określenia katalogu uprawnionych do świadczeń z systemu zaopatrzenia emerytalnego, należy wydzielić grupę funkcjonariuszy realizujących zadania ściśle związane z charakterystyką służb mundurowych – ta grupa funkcjonariuszy powinna pozostać w służbie na podstawie mianowania, zaś pozostała grupa funkcjonariuszy powinna zostać zwolniona ze służby i zatrudniona w Służbie Celnej na podstawie umowy o pracę.
7. Funkcjonariusze spełniający, w dniu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu, warunki do nabycia uprawnień emerytalnych z zaopatrzeniowego systemu (posiadający wymagany 15-letni okres służby), lecz nie realizujący już wówczas przedmiotowych zadań służb mundurowych, powinni mieć prawo wyboru przejścia na emeryturę mundurową albo pozostania w SC z jednoczesnym zwolnieniem ze służby i zatrudnieniem na podstawie umowy o pracę.
8. Funkcjonariusze nie posiadający okresu służby, od którego zależy nabycie uprawnień emerytalnych w dniu wejścia w życie nowelizacji Ustawy o zaopatrzeniu, jeżeli realizowali kiedykolwiek ww. zadania służb mundurowych, powinni mieć prawo wyboru czy chcą pozostać w służbie na podstawie mianowania czy chcą zostać zwolnieni ze służby i zostać zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Funkcjonariusze, którzy zadeklarują chęć pozostania w służbie na podstawie mianowania powinni zostać przydzieleni do zadań ściśle związanych z charakterystyką służb mundurowych. Jeżeli nie wszyscy funkcjonariusze zmieszczą się w liczbie etatów, którym przypisane są zadania służb mundurowych to wykonują swoje dotychczasowe zadania oraz sukcesywnie w miarę zwolnienia się w/w etatów, powinni być do tych zadań służb mundurowych w pierwszej kolejności przydzielani.
Dodając punkt 8 daje się możliwość wyboru i nikt kto kiedykolwiek nawet przez jeden dzień wykonywał zadania nie pozostanie na lodzie. Ktoś mówił, że standardem w SC jest rozpoczęcie kariery od oddziału. Więc zdecydowana większość z nas łapie się pod te regulację o których pisał Prof. Chmaj. Może jedynie ludzie, którzy zaczynali od początku karierę od eksperta w jakimś super referacie/wydziale się nie załapią.