• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

szef koterii po słowach TK wytyczył linię myślenia "na kursie i na ścieżce" więc chór adiutantów odważnie śpiewa alleluja ;)
nawet nie rozmawiając z nimi łatwo się domyśleć co już teraz wolno o emeryturach powiedzieć.
typowi bohaterowie "post fakt" ale gdzie było to oświecone towarzystwo wraz z podnóżkami do 3 marca br.
teraz mając kilka tysiaków uposażenia mają więcej motywacji do wygłaszania oczywistych dla każdego / nawet na tym forum / objawień.
jednak pokażcie mi chociaż jednego, który otwarcie powie, że jest za uprawnieniem dla wszystkich ?
.. i to nas dzisiaj definiuje szanowni dyskutanci, nie małość a determinacja nawet wbrew oczekiwania sprawiedliwości dla tych którzy zwolnili ze służby przewodniczącego związku, który im wszystkim wywalczył ze swoim środowiskiem emerytury.
kolego pante, a nie mówił żaden z tych diców o przywróceniu do służby Sławka.
jeszcze nie wolno mówić, czy temat jest w "elitach" tabu ?
czy może czekają na dyspozycje jak ten temat rozegrać przy pomocy garstki jak zawsze usłużnych działaczy ?

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Dzisiaj mija termin na zgłoszenia http://celnicy.pl/content.php/2386-ZAPROSZENIE-F-C-I-ORGANIZACJI-SPOŁECZNYCH
Oczekujemy jednak wciąż na uzasadnienie pisemne i uwierzcie mi kochani to bardzo ważne, aby budować ów front środowiska zawodowego, bo z moich informacji wynika, że nie będzie łatwo.
Natomiast mamy bdb pozycję negocjacyjną, jednak wiele, jeśli nie większość, zależy od naszej determinacji.
Proszę wciąż o zgłoszenia F.C. z poszczególnych komórek.
Wymieniam po kolei jak jest z reprezentacją, strukturami, czy mamy ustalone osoby do kontaktu, które przekażą wszystkim F.C. informację do działania w danej komórce organizacyjnej
Po klei przejścia graniczne
Krościenko - JEST
Medyka - Jest
Korczowa - Nie ma
Budomierz - Nie ma
Hrebenne - jest
Dołhobyczów - Nie ma
Zosin - Nie ma
Dorohusk - Jest
Sławatycze - Nie
Terespol - Nie(są zapisy do ZZ Celnicy PL, ale brak struktur i przedstawiciela do kontaktu)
Koroszczyn - Nie (są zapisy do ZZ Celnicy PL, ale brak struktur i przedstawiciela do kontaktu)
Połowce - nie ma
Bobrowniki - Nie(są zapisy ale brak struktur i przedstawiciela do kontaktu)
Kuźnica - nie ma
Gołdap - Nie ma
Bezledy - Tak
Grzechotki - Tak
Gronowo - Tak(jednak brak struktur)

Porty morskie
IC Gdynia - Tak
UC Gdańsk - Tak
Świnoujście - Tak

Porty lotnicze
Okęcie i Modlin - Tak ale brak struktur
Pyrzowice - Tak ale brak struktur
Wrocław - Nie ma
Kraków - Nie ma
Poznań - Nie ma
Szczecin - Nie ma
Gdańsk - Nie ma

Szeroko jednostki organizacyjne
IC Szczecin - Miasto Szczecin - Tak ale nie ma struktur
Kołobrzeg - Tak ale nie ma struktur
Świnoujście - tak

IC Rzepin - Świecko tak
Gorzów Wlkp - Nie ma
Zielona Góra - jest przedstawicielstwo, ale nie ma struktur
Rzepin miasto - Nie ma struktur
Wrocław miasto - Jest przedstawicielstwo
Zgorzelec - Tak ale brak struktur i brak przedstawiciela
Jelenia Góra - Tak
Legnica - Tak ale nie ma struktur
Wałbrzych - brak struktur

Nie będę dalej wymieniał, bo sami najlepiej wiecie jak to wygląda w Waszych jednostkach czy komórkach.
Wiele ZZ wchodzących w skład Zrzeszeń czy Federacji liczy po kilkunastu, kilkudziesięciu członków i sami wiecie, że nie jest to reprezentacja danej Izby, dawno F.C. utracili do wielu z takich "działaczy" zaufanie(nie jest to żaden atak, lecz stwierdzenie niezaprzeczalnego faktu). Do ZZ Celnicy PL zapisało się wielu F.C. w ostatnim czasie, jednak potrzebujemy też osoby wyznaczone do kontaktu z danej jednostki, a tego w większości miejsc brakuje, bo nie są zakładane struktury.
Musimy zbudować taki oddolny ruch, że będziemy mieć reprezentantów w ogromnej większości jednostek - KAŻDY UC, KAŻDY OC, KAŻDA IC WĄSKO, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby byli to reprezentanci każdej wręcz komórki organizacyjnej, koniecznie WZP, dozór itd.

Nie obawiajcie się. Nie mówimy o akcji protestacyjnej sensu stricto, a o budowaniu oddolnego ruchu celem wykazania determinacji środowiska w celu objęcia wszystkich F.C. zaopatrzeniowym systemem emerytalnym.
Akcji, które w żaden sposób nie ingerują w obsługę klientów, a z całą pewnością wzmocnią naszą pozycję negocjacyjną i wywrą wrażenie na władzy i spowodują ustępstwa ze strony Rządu - jest wiele możliwości tego typu działań.
Nie zastanawiajcie się więc i oddelegujcie przedstawicieli z Waszych jednostek.
Proszę wciąż o zgłoszenia na maila slawomir.siwy@celnicy.pl
Każdy F.C. może się także oczywiście zgłosić, nawet jeśli nie czuje się przedstawicielem swojej komórki, ale chce zaangażować się w sprawę tworzenia tego projektu.
O terminie spotkania poinformujemy w odrębnej korespondencji.

Apeluję, moi drodzy działajmy proszę. Mamy naprawdę dużą szansę stać się silną, traktowaną poważnie przez Rząd służbą, która dzięki niewielkim, aczkolwiek odważnym kilku zmianom, będzie mogła przynosić do budżetu wiele dodatkowych miliardów złotych, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli UE i pomóc konkurować uczciwym przedsiębiorcom z gigantyczna na dzień dzisiejszy szarą strefą w sferze, którą się zajmujemy.
FUNKCJONARIUSZE CELNI DAJĄ TEGO GWARANCJĘ i do tego także musimy przekonać Rząd i Parlament naszym projektem.

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!
 
Przepraszam, ale się wtrącę.
Kol. aquirre zdaje się nie zauważać tego, co już kilku przedmówców dość jednoznacznie stwierdziło, do czego i ja się przyłączam.
Oczywiste jest, że w kategoriach prostej oceny etycznej należy tak ocenić sytuację, że faktycznie nie wszystkim f.c. emerytury mundurowe się należą.
Chce się wręcz powiedzieć, iż wobec części osób sprawiedliwie byłoby nie dać im "przywilejów", a wręcz niejako ukarać (w tym większości lokajskiej kadry) odsunięciem od pozytywnych aspektów bycia w SC.
Jednakże my teraz rozmawiamy nie o jakiejś kwestii problemowej na zajęciach z etyki na uniwersytecie, tylko o zagadnieniach prawnych niosących dla wielu ludzi bardzo konkretne przesądzenia.
Bardzo więc proszę i apeluję, byśmy na tych priorytetowych aktualnie kwestiach skupili się w tym wątku dyskusji na Forum.
Oceny ludzkich działań z przeszłości nie są nieważne. Na ich podstawie można wyciągać wnioski co do ich działań w przyszłości i odnosić je do siebie, ale niestety w tym wątku, który zatytułowano "Emerytury !!!" nie powinny one dominować naszej dyskusji.
Pozdrawiam
 
Pandzior 8. Czyż Sędzia Rzepliński nie mówił o dyskryminacji od początku, o politycznych decyzjach Parlamentu pomijających celników w przeszłości, itd?
Z wyroku TK wynika, że ci wymienieni w nim są dyskryminowani od zawsze.
Jeżeli coś jest niezgodne z Konstytucją to ex tunc.
Oczywiście Sędzia Rzepliński mówił też, ze wolą Parlamentu jest jak to ureguluje.
Może zabrać tę rekompensatę wszystkim służbom mundurowym i tak też próbował w przeszłości. Właśnie dlatego zdaniem Sędziego, być może ustawodawca pominął w 1999 roku celników.
Dopóki jednak jest ten system, to trzeba wyciągnąć wnioski daleko idące, konstytucyjne - to także cyt. z pamięci słowa Sędziego.
Ustawodawca może też objąć wszystkich F.C. bo wyrok TK absolutnie tego nie zabrania.

Teraz pytanie jak to zostanie zapisane w pisemnym uzasadnieniu?

A jak było z Państwową Strażą Pożarną w 1991 roku? Czyż nie dostali wszyscy wstecz, gdy ustawodawca wprowadzał Strażaków do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego?
 
Ostatnia edycja:
Jestem młody więc sorry za może zbyt naiwne spostrzeżenia ale czytam wszystkie posty uważnie.
Wniosek mój emerytura dla wszystkich funkcjonariuszy. Dlaczego?
Po 1 :
Po 14 latach i 11 miesiącach, kierują Cie do komórki bez emek mundurowych i tyle z Twojej emerytury.
Po 2:
Jesteś dziś w służbie obecnie kilka lat np w logistyce (bez zadań z wyroku TK) , ale byłeś wcześniej 14 lat 11 miesięcy i w komórce wykonującej te zadania. Przenieśli Cie bo tego wymagała służba (nikt się nie pytał czy chcesz), to do emerytury masz dymać do 67 lat mimo, ze brakował Ci miesiąc do 15 lat pracy i emerytury po uwzględnieniu wyroku TK - to absurd. Gdybyś wiedział to nogami i rekami zaparłbyś się przed przeniesieniem. Twojego kumpla nie przenieśli popracował ten miesiąc i idzie na emeryturę po 15 latach a Ty bez tego miesiąca jeszcze np pracuj lat 20 czyli w sumie 35 ?
Po 3 :
Jak określić sprawiedliwie legislacyjnie kto te zadania wykonuje. Nawet w komórkach typowych z tych zadań czyli z wyroku TK (WZP, granica) nie wszyscy systematycznie je wykonują, albo wykonują kilka m-cy lub dni potem nie wykonują i zmiana. Granica np: na jamie wykonuje zadania a na szlabanie lub ewidencji tez ? (a jeśli rotacja ,,losowanie" ) to liczyć każdy dzień z osobna że wtedy wykonywałeś a wtedy nie ?
OC wewnętrzne ta sama sytuacja główne zadanie to nadawanie towarom przeznaczeń celnych : zadania z wyroku TK wykonuje wg mnie : weryfikator, rewident (ale nie każdego dnia i nie systematycznie) a co z przyjmującymi zgłoszenia na ,,okienku", a co z kancelarią, kasą itp ? potem zmiana bo taka potrzeba i pomieszanie ?
Dozór : też jedni wykonują inni nie, wcześniej jako stałe dozory nie wykonywali teraz inne cele tego referatu część wykonuje,
Dochodzeniówki : podobnie, nie wszyscy w tym referacie ścigają sprawców i zwalczają jest wiele osób z obsługi kancelaryjnej nie prowadzących postępowań,
Po 4:
W innych służbach emerytura jest dla wszystkich funkcjonariuszy. Wyrok TK to fakt ze nie objęcie wykonujących zadania w nim wskazanych jest niezgodne z Konstytucją, ale nie przeszkoda żeby wszyscy je mieli.

Dlatego wysłałem dziś swoją deklaracje członkowską do ZZ CELNICY PL, bo wiem (przykład górników, MY w 2008) że jak będziemy razem to damy wszyscy rade. A z w/w względów musimy mówić wszyscy jednym głosem. Każdy kto dziś jest celnikiem zasłużył na tę emeryturę, niech w ostateczności ,,nowych" do niewymienionych zadań przyjmują na stanowiska cywilne ale z racji komplkacji prawnych i mogących być kolejnych skarg i niezgodności z prawem ,,starych" muszą objąć. Wiem, że trzeba to będzie jak psu z gardła wyrwać ale razem nam sie uda. Proszę wiec Was moi koledzy zapisujcie sie do związków, choćby teraz na ten najważniejszy moment, ale zróbcie to bo w tym widzę nadzieje na objęcie wszystkich.
Ps. ja już byłem na OC wewnętrznym, WZP, granicy, teraz dochodzeniówka.
 
kolego pandzior.
nie zauważyłeś, że komentuję wpis poprzedni i wyciągasz wnioski w kontekście własnego.
nawet jeśli, to czytaj ze zrozumieniem.
.. i do ostatniego wersu.
ostatnio wiele tu słów oceniających rzeczy, których de facto nie wypowiedziano.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
,,W wyroku z 20 maja 2009 r. (I CSK 379/08) SN zauważył, że stwierdzona przez TK niezgodność z Konstytucją nie istnieje wyłącznie w chwili orzekania przez Trybunał, lecz występuje również wcześniej. Dlatego, zdaniem SN, „z dogmatycznego punktu widzenia” znaczenie ma to, odkąd w systemie prawnym pojawiła się zakwestionowana przez TK norma prawna. Pozwala to przyjąć, że, co do zasady, orzeczenia TK mają moc wsteczną, a przyjęcie skuteczności ex nunc naruszałoby spójność systemową Konstytucji i byłoby trudne do pogodzenia z art. 77 (prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej). ''
 
Zastanawiałem się nad tym, czy nie można byłoby wskazywać "pominięcia konstytucyjnego" SC już we wcześniejszych nowelizacjach ustawy o emeryturach mundurowych. Zadania wskazane przez TK były przecież już wcześniej naszymi zadaniami ustawowymi.
To nie zmienia faktu, że uprawnienia emerytalne powstają z mocy ustawy, a nie przesądzenia o wykluczeniu jakichś podmiotów z regulacji systemowej.
Odnosiłem się ponadto do cytatów wskazanych bodajże przez kol. Zielonego78. Z nich wyłania się nieco inny obraz.
Jednakże uważam wciąż, że nie da się obronić (w sensie praktycznych możliwości) tezy, że emki należą się wybranej kategorii f.c.
Dlatego sądzę, że TK mógł się lekko zreflektować i może nieco "zniuansuje" pisemne uzasadnienie w stos. do treści ustnego przekazu.

Co było genezą uprawnień dla PSP, nie wiem. Ale nawet z samej Twojej wypowiedzi można wywnioskować, że to nie z treści jakiegoś orzeczenia (TK?...), lecz na podstawie przesądzenia legislacyjnego przyjęto rozwiązania dla nich korzystne.
Ja też nie twierdzę, że my nie możemy dostać czegoś "wstecz". Są ku temu przesłanki w postaci przepisów szczególnych w obu naszych ustawach, wg których na potrzeby ustalania stażu uznaje się zachowanie ciągłości służby jeszcze zanim uchwalono pierwszą uosc.
Pozdrawiam
 
młody-celnik-u.
na tym właśnie polega bycie "podmiotem".
umieć słuchać i odwaga aby napisać kilka mądrych zdań jakie właśnie skreśliłeś.
szczegóły są zadaniem dla prawników.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Nie wyciągam wniosków pochopnie i zauważyłem, że skomentowany przez mnie wpis nie odnosi się do mojej wypowiedzi.
Właśnie dlatego, że czytam ze zrozumieniem, prosiłem o przeniesienie omawianych wątków "personalnych ocen" do innej części Forum.
Zbyt dużo emocji nie pomaga nam w dyskusji na temat strategicznie ważny.
To ja napisałem, prosząc o skupienie się na kwestiach najistotniejszych, w celu posuwania się do przodu w naszej "pracy" dyskusyjnej.
Pozdrawiam
 
Dziękuję Tobie Młody_Celnik za wsparcie poprzez złożenie deklaracji członkowskiej do ZZ Celnicy PL.
Te wszystkie osoby, które zapisały się w ostatnim czasie i zapisują się obecnie, jak również zamierzają to zrobić, pragnę zapewnić, że to bardzo ważne, wzmacnia naszą pozycję, bardziej liczą się z naszymi stanowiskami, dodaje energii i sił, a przez to stajemy się skuteczniejsi w działaniu. Zapewniam też, że tak jak przez 7 lat działalności ZZ Celnicy PL nigdy nie sprzeniewierzył się zapisom ustawy o ZZ i Statutu, tak nie ma takiej możliwości, dopóki ja jestem i obecny Zarząd, że nastąpi to kiedykolwiek. Piszę to nieprzypadkowo, gdyż mieliśmy w przeszłości niestety bardzo dużo działań "związkowców", którzy działali faktycznie na korzyść władzy i przyklepywali rozwiązania przeciwko ogółowi F.C. Dla mnie jest to szokujące, ale trzeba sobie otwarcie powiedzieć, że tak było.
Wielokrotnie spotykałem się z hasłami i nadal pojedyncze osoby tak mówią, że zraziły się do ZZ w S.C. za powyższe dlatego nie zapiszą się także do ZZ Celnicy PL.
ZZ Celnicy PL nie ma nic wspólnego z tą haniebną przeszłością i proszę wszystkich, aby nie wrzucać nas bez najmniejszego uzasadnienia do jednego worka.

Moim celem, oprócz wywalczenia emerytur mundurowych dla wszystkich F.C. jest także odbudowa i wzmocnienie ruchu związkowego w SC i zwracam się do każdego z apelem, aby przyłączył się do tej inicjatywy.

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!
 
Czołem.

PS. Ponawiam propozycję zbadania procentowego udziału funkcjonariuszy in. służb wykonujących zadania o charakterze wskazanym w wyroku TK do ogółu funkcjonariuszy danej służby w celu porównania tego wskaźnika z sytuacją w naszej SC. Można byłoby przyjąć, iż zadania z 2.1.4-6 uosc wykonywane są przez ZP, DZ, OC (nie tylko graniczne), DS, KP, częśc. ZR.
Mimo szeregu innych wątków, zapewniam, że przyjąłem do wiadomości
 
Ponawiam w sumie chyba najważniejszy mój dzisiejszy wpis.
Proszę nie bądźmy bierni, działajmy.
Dzisiaj mija termin na zgłoszenia http://celnicy.pl/content.php/2386-ZAPROSZENIE-F-C-I-ORGANIZACJI-SPOŁECZNYCH
Oczekujemy jednak wciąż na uzasadnienie pisemne i uwierzcie mi kochani to bardzo ważne, aby budować ów front środowiska zawodowego, bo z moich informacji wynika, że nie będzie łatwo.
Natomiast mamy bdb pozycję negocjacyjną, jednak wiele, jeśli nie większość, zależy od naszej determinacji.
Proszę wciąż o zgłoszenia F.C. z poszczególnych komórek.
Wymieniam po kolei jak jest z reprezentacją, strukturami, czy mamy ustalone osoby do kontaktu, które przekażą wszystkim F.C. informację do działania w danej komórce organizacyjnej
Po klei przejścia graniczne
Krościenko - JEST
Medyka - Jest
Korczowa - Nie ma
Budomierz - Nie ma
Hrebenne - jest
Dołhobyczów - Nie ma
Zosin - Nie ma
Dorohusk - Jest
Sławatycze - Nie
Terespol - Nie(są zapisy do ZZ Celnicy PL, ale brak struktur i przedstawiciela do kontaktu)
Koroszczyn - Nie (są zapisy do ZZ Celnicy PL, ale brak struktur i przedstawiciela do kontaktu)
Połowce - nie ma
Bobrowniki - Nie(są zapisy ale brak struktur i przedstawiciela do kontaktu)
Kuźnica - nie ma
Gołdap - Nie ma
Bezledy - Tak
Grzechotki - Tak
Gronowo - Tak(jednak brak struktur)

Porty morskie
IC Gdynia - Tak
UC Gdańsk - Tak
Świnoujście - Tak

Porty lotnicze
Okęcie i Modlin - Tak ale brak struktur
Pyrzowice - Tak ale brak struktur
Wrocław - Nie ma
Kraków - Nie ma
Poznań - Nie ma
Szczecin - Nie ma
Gdańsk - Nie ma

Szeroko jednostki organizacyjne
IC Szczecin - Miasto Szczecin - Tak ale nie ma struktur
Kołobrzeg - Tak ale nie ma struktur
Świnoujście - tak

IC Rzepin - Świecko tak
Gorzów Wlkp - Nie ma
Zielona Góra - jest przedstawicielstwo, ale nie ma struktur
Rzepin miasto - Nie ma struktur
Wrocław miasto - Jest przedstawicielstwo
Zgorzelec - Tak ale brak struktur i brak przedstawiciela
Jelenia Góra - Tak
Legnica - Tak ale nie ma struktur
Wałbrzych - brak struktur

Nie będę dalej wymieniał, bo sami najlepiej wiecie jak to wygląda w Waszych jednostkach czy komórkach.
Wiele ZZ wchodzących w skład Zrzeszeń czy Federacji liczy po kilkunastu, kilkudziesięciu członków i sami wiecie, że nie jest to reprezentacja danej Izby, dawno F.C. utracili do wielu z takich "działaczy" zaufanie(nie jest to żaden atak, lecz stwierdzenie niezaprzeczalnego faktu). Do ZZ Celnicy PL zapisało się wielu F.C. w ostatnim czasie, jednak potrzebujemy też osoby wyznaczone do kontaktu z danej jednostki, a tego w większości miejsc brakuje, bo nie są zakładane struktury.
Musimy zbudować taki oddolny ruch, że będziemy mieć reprezentantów w ogromnej większości jednostek - KAŻDY UC, KAŻDY OC, KAŻDA IC WĄSKO, ale także nic nie stoi na przeszkodzie, aby byli to reprezentanci każdej wręcz komórki organizacyjnej, koniecznie WZP, dozór itd.

Nie obawiajcie się. Nie mówimy o akcji protestacyjnej sensu stricto, a o budowaniu oddolnego ruchu celem wykazania determinacji środowiska w celu objęcia wszystkich F.C. zaopatrzeniowym systemem emerytalnym.
Akcji, które w żaden sposób nie ingerują w obsługę klientów, a z całą pewnością wzmocnią naszą pozycję negocjacyjną i wywrą wrażenie na władzy i spowodują ustępstwa ze strony Rządu - jest wiele możliwości tego typu działań.
Nie zastanawiajcie się więc i oddelegujcie przedstawicieli z Waszych jednostek.
Proszę wciąż o zgłoszenia na maila slawomir.siwy@celnicy.pl
Każdy F.C. może się także oczywiście zgłosić, nawet jeśli nie czuje się przedstawicielem swojej komórki, ale chce zaangażować się w sprawę tworzenia tego projektu.
O terminie spotkania poinformujemy w odrębnej korespondencji.

Apeluję, moi drodzy działajmy proszę. Mamy naprawdę dużą szansę stać się silną, traktowaną poważnie przez Rząd służbą, która dzięki niewielkim, aczkolwiek odważnym kilku zmianom, będzie mogła przynosić do budżetu wiele dodatkowych miliardów złotych, zwiększyć bezpieczeństwo obywateli UE i pomóc konkurować uczciwym przedsiębiorcom z gigantyczna na dzień dzisiejszy szarą strefą w sferze, którą się zajmujemy.
FUNKCJONARIUSZE CELNI DAJĄ TEGO GWARANCJĘ i do tego także musimy przekonać Rząd i Parlament naszym projektem.

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!
 
Dobrze mówisz młody celnik. Emke powinni dostać wszyscy funkcjonariusze i to dla tego że nie pracują tylko pełnią służbę. W każdej chwili mogą byc przeniesieni do innych jednostek nawet oddalonych o kilkaset kilometrów, zgodnie z potrzebą służby i to zarówno czasowo jak i na stałe. Są tacy co mają po kilka lat służby na pasie w OC wewnętrznym i w jakimś UC. Jak takim ludziom nie dać emki. Inna rzecz, że spora część będzie ślizgać na naszych plecach. To ci co nigdy nie byli na gp-ku, nie wiedzą co to służba o każdej porze dnia i nocy. Pracowali od 7 do 15 i tak im zeszło te 15 lat. Ale dla dobra wszystkich i oni też powinni dostać emki.
 
czy nie ma winnych zaniedbań w sprawie, o której w tym wątku dyskutujemy ?
czy mamy też w wątku o nich zapomnieć w imię nieokreślonego "dobra sprawy" ?
czy to znaczy, że o sprawie Sławka na forum Celnicy PL nie wolno głośno mówić ?
mamy poddać się autocenzurze prewencyjnej na forum ?

nie ma zgody na ograniczanie zakresu dyskusji, jedni wolą o niuansach, inni o szerszych kulisach.
to wolne forum, a nie rządowa agenda.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !
 
Młody Celniku a, co np w Dozorze ze stałym nadzorem w kasynie? - nie ma kryminału? - a, co zrobić ze stałym nadzorem, gdzie kradziono na potęgę paliwo? - nie jest to prewencja z wyroku?; bo wg mnie tak! Wydanie zaświadczenia o legalności wygranej, czy zaplombowanie stołu, automatu, czy zbiornika ma często (wg mnie) większy sens, niż ściganie ich post factum.
 
,,W wyroku z 20 maja 2009 r. (I CSK 379/08) SN zauważył, że stwierdzona przez TK niezgodność z Konstytucją nie istnieje wyłącznie w chwili orzekania przez Trybunał, lecz występuje również wcześniej. Dlatego, zdaniem SN, „z dogmatycznego punktu widzenia” znaczenie ma to, odkąd w systemie prawnym pojawiła się zakwestionowana przez TK norma prawna. Pozwala to przyjąć, że, co do zasady, orzeczenia TK mają moc wsteczną, a przyjęcie skuteczności ex nunc naruszałoby spójność systemową Konstytucji i byłoby trudne do pogodzenia z art. 77 (prawo do wynagrodzenia szkody, jaka została wyrządzona przez niezgodne z prawem działanie organu władzy publicznej). ''

Witam kol. Zielonego78.
Rozumiem, że prowadzimy sobie dalej interesującą rozmowę nt. zakresu skutków "naszego" wyroku TK.
Uważam wciąż, że w naszym konkretnym przypadku nie da się wyciągnąć wniosku, że na podstawie takiego wyroku ktoś z f.c. może domagać się "naprawienia szkody" z tytułu wykluczenia go z uprawnienia do emerytury mundurowej na skutek wadliwości nowelizacji (którejś ...! były wszakże wcześniejsze) ustawy o zaopatrzeniowym systemie emerytalnym dla służb.
Z przytoczonej treści wynika także, iż w omawianym wyroku chodziło o problem rekompensaty za szkodę wynikającą z zakwestionowanego przez TK przepisu. Można wnosić, że chodziło w nim o ustalenie momentu, od którego nastąpił skutek wadliwości zakwestionowanego przepisu (w naszym przypadku - od kiedy wystąpiło pominięcie nas w systemie emerytalnym).
Innymi słowy znaczyłoby to, że emerytury mundurowe powinny nas obejmować od momentu pominięcia nas w systemie.
Ale jakich nas? Czy tylko tych, którzy byli funkcjonariuszami, tzn. osobami o szczególnym stosunku podległości (nie pracy, lecz służby)?
Czy też wcześniejszych "cywili" sprzed pierwszej ustawy o SC z 1999 r., jeśli tylko wykonywali zadania wskazane przez TK, decydujące o zbieżności z innymi służbami?
Raczej oba warunki muszą być spełnione: mundurowi funkcjonariusze i to wykonujący zadania z art. 2.1.4-6 - jeśli ściśle chcemy się trzymać wyroku TK jako wyroczni.
Jednak wciąż i wciąż podkreślam, że ustawodawca będzie miał w tej kwestii najwięcej do powiedzenia.
Pozdrawiam
 
czy nie ma winnych zaniedbań w sprawie, o której w tym wątku dyskutujemy ?
czy mamy też w wątku o nich zapomnieć w imię nieokreślonego "dobra sprawy" ?
czy to znaczy, że o sprawie Sławka na forum Celnicy PL nie wolno głośno mówić ?
mamy poddać się autocenzurze prewencyjnej na forum ?

nie ma zgody na ograniczanie zakresu dyskusji, jedni wolą o niuansach, inni o szerszych kulisach.
to wolne forum, a nie rządowa agenda.

w przeciwieństwie do innych tzw. central czytaj "agend rządowych" lub agend SSC JK
 
Back
Do góry