• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 6987 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Konto Związku 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS

Emerytury !!!

nie dzielcie skóry na niedźwiedziu - najpierw trzeba wesprzeć Sławka i poświęcić parę złotych na składki - tyle chyba każdy może - chodzi przecież o najważniejszą dla nas sprawę
 
sokole, co do jednego głosu to zgoda i w środowisku po wyroku TK raczej różnic nie ma.
problem jest z urażoną ambicją ludzi, którzy w nasze emerytury nie wierzyli i swoim działaniem utrudniali i nadal utrudniają ich uzyskanie.
mamy w ciemno uwierzyć, że ci sami liderzy ogłaszając swe "blankietowe" poświęcenie dla służby postanowili się realnie zmienić ?
ich wystarczająco definiuje dotychczasowy dorobek i skutek ich działań dla środowiska.
proponujesz byśmy zapomnieli i oślepli, bo tobie potrzebna jest zgoda.
załóż swój związek i zadeklaruj się na organizowane przez Celników PL spotkanie - będzie realna wartość dodana.
reszta to chciejstwo.

CELNIKU ZADEKLARUJ SIĘ !

nie dzielcie skóry na niedźwiedziu - najpierw trzeba wesprzeć Sławka i poświęcić parę złotych na składki - tyle chyba każdy może - chodzi przecież o najważniejszą dla nas sprawę

Cholerna racja.
 
Kolego Ptaszek....gdzie jesteś? Napisz co niektórym Paulom gdzie byłeś gdzie tyrałeś.....może co nieco zatrybi Paul? 😊
 
Ogólnie doroślij Paul. Będziesz miał 14 lat i11 miechów służby i przenisą Ciebie na jak to pisałeś urzędasa. Nagminna praktyka w wojsku. Aha,w przerwach zalicz alokację (600 km) Trybisz? 😊
 
Kolega Poul. Są dwie możliwości. Albo jest bardzo mlody i pracujesz bardzo krótko, na pasie albo w wzp i myslisz, ze to prawdziwa sluzba a reszta to biurwy. Albo jestes głąbem.
 
czy nie prościej i wygodniej poczytać przepisy , zamiast wypisywać tutaj herezje i bzdury? istotą emerytur mundurowych jest podstawa , która w odróżnieniu od ogólnego systemu emerytalnego jest wypłacana z budżetu, czyli gwarantowana kwota wynikająca z procentowej wysokości wynagrodzenia czyli 100% emerytury = 75% ostatniego wynagrodzenia , przysługująca każdemu funkcjonariuszowi, nie ma znaczenia czy pracujesz 1 rok na granicy czy 15 , jeżeli dostałeś akt mianowania na cjusza emka należy ci siei co ważne, masz prawo również do dodatku pielęgnacyjnego, myślę, ze czekają nas niedługo ruchy kadrowe, czyli szeroko pojęte ucywilnienie, na zasadzie wyboru, albo funkcjusz i na front albo biurwa i pr. cywilny, wszystko zależy od kalkulacji, komu co się będzie podobało, niekiedy będzie się to wiązać z przeniesieniami ale myślę, ze tym razem nic na siłę, oczywiście pod warunkiem, ze nastepna ekipa nas nie wcieli czesc do skarbówek a cześć do SG, tak a propo Zielony, to doskonale znam granice i wiem, ze SG jest już przygotowana do przejęcia części naszych zadań, pisze części bo niektóre już realizują a po co dublować?ps uwazam, ze Poul doskonale wie co pisze
uprzedzając kąśliwe odpowiedzi dodam, ze SE opisano tutajhttp://www.infor.pl/prawo/emerytury/emerytury-mundurowe/302105,Jaka-jest-wysokosc-emerytury-mundurowej.html
 
Ostatnia edycja:
To nie takie proste. Pesymiści - nie kraczcie, optymiści - nie fantazjujcie. Skoro apelują - przystępujcie (do ZZ Celnicy.pl). I pracujcie zgodnie ze woim sumieniem, bo za darmo można tylko oczekiwać grzybów po deszczu (w państwowym lesie).
 
Ogólnie doroślij Paul. Będziesz miał 14 lat i11 miechów służby i przenisą Ciebie na jak to pisałeś urzędasa. Nagminna praktyka w wojsku. Aha,w przerwach zalicz alokację (600 km) Trybisz?

Witam Falcon
Nie bronie Poul, mam na temat jego poglądów takie samo zdanie jak ty albo w niektórych momentach gorsze (pisałem o tym wcześniej);)

Jeżeli po wykonaniu wyroku taki Poul będzie uprawniony do emki (wykonuje odp. zadania) to moim zdaniem nie będzie go można tak po prostu przenieś jak obecnie.
Tzn. na podstawie decyzji służbowej pozbawić go stażu emerytalnego ( art. 86 UoSC) i przenieść na urzędasa.

W związku z wyrokiem TK takie przepisy musza być zmienione. Jeżeli tego nie zrobi (podejmie inicjatywę) MF lub związki i sprawa nie zostanie rozstrzygnięta przy nowelizacji ustawy emerytalnej, to w późniejszym czasie w wyniku np. skarg fc do Rzecznika Praw Obywatelskich sprawa oprze się o TK. A wyrok to moim zdaniem pewiak. Policjanta, Strażnika nie można pozbawić zwykłą decyzją służbową stażu do emki. W przypadku żołnierzy jest inna sytuacja (odrębny system emerytalny) w momencie podjęcia służby wie, ze służba jest kontraktowana na np. 14 lat. Co innego z tzw. kadrą wojskową ( oni są traktowani jak policjanci itd. )

Ale taki Poul może być przeniesiony o 600 km na stanowisko podobne (zadania do emki).;) Wielu np. fc SG to przeżywa.

Oczywiście wszystko to staje się nieważne, jeżeli uprawniony do emki będzie każdy fc SC !!! Wtedy mogą go przenosić do woli.

U tutaj PAULowi napiszę dlaczego w jego interesie jest aby wszystkich fc SC uwzględnić przy emkach (wbrew jego poglądom), bo kiedy po załóżmy 18 latach służby ,, w terenie " nie będzie wstanie szarpać się z tą robota a emka po 18 latach - to mimo wszystko,, marne'' ok. 46% pensji ( a dzieci , kredyt kosztują ). Wtedy to fajnie 10 -11 lat dosłużyć przy biurku jak on to twierdzi jako ,,urzędas'' (po 29 latach odchodzi z emką w wysokości 75% pensji, dzieci już tyle nie będą kosztować, kredyt na końcówce). Wtedy Cieszyć się życiem emeryta :D

Ps. Poul nie jest fc z pasów czy WZP (wystarczy poczytać posty).
Pozdrawiam
 
Ostatnia edycja:
Kolega Poul. Są dwie możliwości. Albo jest bardzo mlody i pracujesz bardzo krótko, na pasie albo w wzp i myslisz, ze to prawdziwa sluzba a reszta to biurwy. Albo jestes głąbem.

Kolega Poul nie jest taki młody i nie pracuje bardzo krótko.

Wystarczy ;) zobaczyć, że od ponad 9 lat jest na tym forum ???

,, ... na pasie albo w wzp ..." to jest prawdziwa służba !!!
 
Ostatnia edycja:
emki w Łodzi

Wychodzi na to, że takie mecenasowe uwłaszczone na lokalnych układach, inni jubilerzy z psi ch...j dorobieni na tzw. służbie skorzystają najwięcej. Ekipa ormowców, kapusiów, aplikantów sędziowskich i radcowskich na urzędowym dorobku, zwykłych buraków z rysowniczej za czapkę gruszek będą mieli emki ?
 
Ostatnia edycja:
Jak to? nasz projekt będzie różnił się tylko uzasadnieniem? A te wszystkie zarzuty na forum na temat braków projektu trójcy takie jak jeden dzień w mundurze i otrzymuje się prawo do emerytury mundurowej i in????
Moim zdaniem wprost z projektu wynikała taka możliwość i nie było to fair.
Nie chciałem nikogo urazić, stąd napisałem, że nasz projekt będzie się różnić tylko uzasadnieniem. To pewne uproszczenie oczywiście, gdyż chodziło mi o główne zasady nabywania tej rekompensaty, a więc 15 lat zatrudnieni do 31.12.2012r. i 25 lat służby i 55 lat wiek zatrudnieni od 1.01.2013r. Nasz projekt będzie podlegał konsultacjom ze środowiskiem zawodowym i na pewno postaramy się wspólnie poprawić wszystkie, dość liczne niestety, braki projektu SLD.
 
Poczytałem sobie na CORINTII analizę MF w zakresie wyroku TK w sprawie uprawnień emerytalnych SC. Wynika z tej analizy jedno, a mianowicie to , że będą odwlekać wprowadzenie EMEK do us..ranej śmierci . Tłumaczą , że jest to pracochłonne , że np. prace nad ustawą o SC trwały 17 m-cy. Prace nad ustawą o SC mogły trwać nawet dłużej , lecz w wypadku EMEK, ustawodawcę obliguje wyrok TK do niezwłocznego, a więc szybkiego naprawienia nieprawidłowości w tym zakresie. W państwie prawa , nie można pozwolić na jego łamanie.Tych parę słów skreśliłem , mając na uwadze funkcjonariuszy starszych z ponad 30 l. stażem w służbie , często schorowanych.
 
Zielony 78 jesteś tego pewny ? Jeżeli po wykonaniu wyroku taki Poul będzie uprawniony do emki (wykonuje odp. zadania) to moim zdaniem nie będzie go można tak po prostu przenieś jak obecnie.
Tzn. na podstawie decyzji służbowej pozbawić go stażu emerytalnego ( art. 86 UoSC) i przenieść na urzędasa.

Specjalistę z granicy przeniosą na specjalistę do dozoru a nawet do ogólnego lub logistyki. Jest to równorzędne stanowisko w Ustawie o SC, nic nie na o tym że funkcjonariusza wykonującego "odpowiednie zadania" nie można przenieść na stanowisko gdzie w zakresie obowiązków nie ma " odpowiednich zadań". Widzę, że już idziecie w podział tak chce "góra". W naszej służbie trudno określić kto wykonuje "odpowiednie zadania" a kto zadania "wspomagające" te "odpowiednie".Dozór nie walczy z przestępczością - jak stoją na drodze i sprawdzają paliwo w zbiornikach lub "prewencyjnie" patrolują targowiska, albo wynoszą z barów automaty? dochodzeniowo - śledczy jak "obrabia " sprawy z granicy lub od "mobilnych " to nie "zwalcza przestępczości"? A analiza ryzyka? można tak wymienić prawie wszystkie działy Służby Celnej Więc nie idźmy ta drogą ( tzn. "w podział").
PS Jak tego przysłowiowego już "Poula" nie przeniosą po 14 latach to skierują go na badania, albo na test z wf albo jeszcze coś wymyślą w ostateczności zaproponują stanowisko z "odpowiednimi zadaniami " 600km od domu.
 
Ostatnia edycja:
Zielony 78 jesteś tego pewny ? ...
PS Jak tego przysłowiowego już "Poula" nie przeniosą po 14 latach to skierują go na badania, albo na test z wf albo jeszcze coś wymyślą w ostateczności zaproponują stanowisko z "odpowiednimi zadaniami " 600km od domu.

Witam, Zgadzam się z tobą j.23
Większość nie chce podziału. W nikogo interesie nie jest podział.
Sławek i ZZCelnicy.pl idą drogą emki dla wszystkich fc.

To, że ja, TY czy ktoś inny na tym forum napisze wersję które są możliwe, to i tak są niezależne ode mnie czy od Ciebie. Taka jest prawda. A może wtedy taki Poul lub podobni, może zmieni zdanie i mimo, że ma określone poglądy na temat emek dla wszystkich to pod wpływem ujrzenia swojego własnego interesu zmieni zdanie ?

A zobacz gdyby te ,, trzy związki "" walcząc o swój związkowy interes, przedstawiły projekt (SLD) na skrzynki fc oraz np. na tym forum do czasu pojawienia się pisemnego uzasadnienia wyroku TK i dopiero wtedy by go złożyli. Sytuacja ich ,,związkowego interesu" byłaby całkowicie inna. Przez takie ,,głupie'' nasze gadanie na forum, może wychwyciły błąd, który powoduje, że ten ich projekt jest bublem prawnym (jeden dzień bycia fc i emka się należy). Mogliby wtedy przedstawić, że projekt przedstawiono w konsultacji ze środowiskiem, złożony byłby po pisemnym uzasadnieniu itd.

Nie traktujmy wymiany poglądów, jak jakieś czarodziejskie zaklęcie, które spowoduje, że może stanie się to rzeczywistością !!!
Pozdrawiam
 
"Nie traktujmy wymiany poglądów, jak jakieś czarodziejskie zaklęcie, które spowoduje, że może stanie się to rzeczywistością !!!
Pozdrawiam"
- ja zawsze myślałem, że dorośli ludzie potrafią toczyć dysputy i takie fora dyskusyjne mają dużą wartość - zaczynam obecnie w to wątpić. Jestem przekonany o wyższości zwłaszcza w kwestiach prawnych, ekonomicznych i społecznych pracy skonsultowanej z wielką liczbą zainteresowanych, niż tworzonej "w gabinecie" przez jednostkę. Każdy może się mylić, ale często konsultacje "czyszczą" owoce pracy z błędów.
 
Co Ty pierdolisz? Uważasz że nie chce emerytury mundurowej? Jebnij się w łeb! Chcę i to bardzo ale nie dla bab w izbie i urzędasów co robią od 7 do 15. Niech też poczują co to służba. Na granicy czy w dozorze(nie na każdym stanowisku), w wzp(nie na każdym stanowisku)należy się nam

Z moich informacji (rozmowa z kilkom DIC) pewne jest ze emki dostaną wszyscy pracownicy OC graniczne/wewnętrzne + WZP + kilka referatów z UC ( to nie ulega dyskusji ) ponieważ wykonują zadania zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 4-6 ustawy o SC. Według mnie to każdy fc. ( nie cywil) powinien się załapać, ale u nas wszystko jest możliwe.
 
Ostatnia edycja:
Czołem.
Ponownie wyrażam opinię, że wbrew twierdzeniom kilku osób wypowiadających się na Forum, wyrok TK nie daje podstaw do roszczeń w indywidualnych sprawach. Z wyroku nie wynikają żadne uprawnienia. Te muszą być dopiero nadane ustawowo.
Wyrok "obliguje" Sejm do uchwalenia ustawy korygującej pominięcie SC w systemie zaopatrzeniowym, ale brak jakichkolwiek narzędzi do wyegzekwowania tego wyroku.
Sejm może de facto uchwalić ustawę, kiedy chce i w jakim chce kształcie. Ale wydaje się również, iż właściwym gospodarzem procesu legislac. jest rząd, bo to on był projektodawcą wadliwej nowelizacji systemu emerytalnego...
Nieważne, szkoda na to czasu, bo już 2 razy wywaliło mnie (wylogowało) bez zapamiętania mojego tekstu.

Ad rem - chcąc przyjąć ustawę literalnie odpowiadającą tezom wyroku, pojawi się szereg problemów prawnych i techniczno-finansowych.
1. W innych służbach (choćby Policji, SG) funkcjonariuszami uprawnionymi do emek mundur. są również osoby wykonujące zadania nie wskazane w wyroku TK. I tak chociażby zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy o Policji wykonywane są również zadania o charakterze wspomagającym działalność Policji w zakresie organizacyjnym, logistycznym i technicznym. Zatem przyjęcie nowelizacji w kształcie wskazanym przez TK doprowadziłoby do dyskryminacji naszych f.c. na tle in. służb, a to znowu mogłoby się skończyć wnioskiem do TK.
2. Jeśli zdarzyłby się jednak spec legislacyjny w MF/Rządzie, który podjąłby się napisać taką ustawę, to pojawiają się kolejne problemy:
komu nadać uprawnienia - czy kluczem ma być przydział do konkretnej kom. org. - ale dlaczego, skoro nie wszystkie mają w katalogu zadań zadania "nagradzane emkami", mimo że w tych kom. takie zadania są faktycznie wykonywane.
3. Może przyjąć klucz osobowy - każdy f.c. byłby zbadany pod kątem zawartości wszystkich posiadanych w ciągu służby zakresów obowiązków pod kątem zadań z 2.1.4-6 uosc?
4. A jak liczyć - godziny służby? dni? tygodnie? miesiące? lata?, czy tylko w ramach tych służb, kiedy f.c. faktycznie wykonał jakieś konkretne zadanie z 2.1.4-6, czyli jak udało mu się coś ujawnić?
5. Jak prowadzić rozliczenia finansowe składek, jak archiwizować dokumentację do celów emeryt.-przecież każdy f.c. aż do momentu odejścia na emeryturę musiałby mieć prowadzoną historię stażu emerytalnego cywilnego i mundurowego, bo przecież teoret. do samego końca po jakimś przeniesieniu mógłby nabyć lub nie uzyskać uprawnień do emek?
Itd.
Dlatego twierdzę kolejny raz, że nie może być innego rozwiązania niż przyznanie emerytur mundur. wszystkim f.c., tzn. takim osobom, które w dniu wejścia w życie BĘDĄC FUNKCJONARIUSZAMI CELNYMI BĘDĄ UPRAWNIONE na podst. przepisów nowej ustawy.
Z tego właśnie powodu należy obawiać się, że przed uchwaleniem nowelizacji ustawy emerytalnej może nastąpić gruntowna reorganizacja SC w celu zredukowania liczby f.c. do akceptowalnego poziomu.
Wtedy znikną dylematy Forumowiczów, z jakiej kto kom. org. i od kiedy ma nabyć emeryturę mundur.
I może dlatego rząd chce pracować aż 2,5 roku nad tą nowelizacją, by w międzyczasie nas zrestrukturyzować.
Trzeba jednakowoż zauważyć, iż to koncepcje które można byłoby przypisać do obecnej ekipy.

Tak ważne jest w związku z tym, byśmy byli zjednoczeni wokół najważniejszych kwestii, w ramach których emki są pewnym elementem większej układanki.
To Forum to bardzo dobre miejsce do prowadzenia merytorycznych dyskusji nad bardzo konkretnymi kwestiami o charakterze prawnym, do czego gorąco zachęcam. Nie powinniśmy natomiast ograniczać się do wycieczek osobistych i przepychanek słownych, które z pewnością nie prowadzą ogółu do upragnionego celu. Aż szkoda na to czasu, miejsca i prądu.
Pozdrawiam

PS. Ponawiam propozycję zbadania procentowego udziału funkcjonariuszy in. służb wykonujących zadania o charakterze wskazanym w wyroku TK do ogółu funkcjonariuszy danej służby w celu porównania tego wskaźnika z sytuacją w naszej SC. Można byłoby przyjąć, iż zadania z 2.1.4-6 uosc wykonywane są przez ZP, DZ, OC (nie tylko graniczne), DS, KP, częśc. ZR.
 
Back
Do góry