• Witaj na stronie i forum Związku Zawodowego Celnicy PL!
    Nasz Związek zrzesza 7466 członków.

    Wstąp do nas! (KLIKNIJ i zapisz się elektronicznie!)
    Albo jeśli wolisz zapisać się w tradycyjny sposób wyślij deklarację (Deklaracja do pobrania! Kliknij!)
    Korzyści i ochrona wynikająca z członkostwa w ZZ Celnicy PL (KLIKNIJ) plus inne benefity, np. zniżki na paliwo!
    Składki członkowskie należy wpłacać na konto: 44 1600 1462 0008 2567 1607 7001 w BGŻ BNP PARIBAS
    ZZ CELNICY PL ul. Otmuchowska 50, 48-300 Nysa, NIP: 7542935512, REGON: 160186970, KRS: 0000303717

Emerytury !!!

W uzasadnieniu ustnym wyroku TK sędzia sprawozdawca powiedział (każdy może odsłuchać):
Trybunał umorzył kontrole konstytucyjną tych przepisów, które nie uwzględniały funkcjonariuszy SC do zawodów o emeryturach pomostowych.. Tłumacząc, że TK chętnie by dokonał kontroli konstytucyjnej tych przepisów ale wniosek nie został wystarczająco uzasadniony według standardów, które Trybunał wymaga przy takich wnioskach. Sędzia powiedział, że Trybunał jest zmuszony umorzyć ten wniosek.

Powyższy wniosek złożyły: federacja, zrzeszenie. Dlatego proszę was federację, zrzeszenia nie dotykajcie się już do tych naszych emek bo wszystko schrzanicie. Totalny brak profesjonalizmu. Nie wiem czy wy jesteście tacy nie udolni czy to robicie specjalnie ???
 
To jest dla każdego oczywiste, że na pierwszym posiedzeniu tej Podkomisji, należy złożyć wniosek o emerytury mundurowe, gdyż procedowanie celnych, tak jak napisaliśmy do Marszałka, jest w w chwili obecnej bezprzedmiotowe. Czy można przekształcić wątpię, ale to mnie nie martwi, bo chcę Wam napisać, że na tę Podkomisję, pierwszą i jedyną, przyszło dwóch Posłów i dwóch innych wpadło tylko na chwilę podpisać właściwie listę.
Będziemy musieli zatem zrobić to równolegle inaczej, szerzej i są takie możliwości.
W działania te powinno zaangażować się całe środowisko zawodowe.
Ps. Cieszę się, że pomału to ewoluuje, bo jeszcze dzień przed moją wizytą w IC Rzepin, Przewodniczący Federacji na spotkaniu z funkcjonariuszami w OC Świecko przekonywał, że walczyć należy o emerytury celne.
 
sądzę że pod względem technicznym ZUS i finansowym lepsze dla naszego Rządu jest przyłączenie Nas do emek mundurowych niż tworzenie emerytury celnej, systemu informatycznego ZUS itd....

jak wygląda sprawa ze składkami? Czy f-sze MSWIA i MON płaca na OFE itd?
 
@garrob - moja wypowiedź była skierowana do Zielonego i jego słów post wyżej, dlatego nie rozpatruj jej (mojej wypowiedzi) jako osobnej - odnosi się do postu powyżej niej... Proszę czytać ze zrozumieniem - nie wybiórczo!

W jedności siła...
 
Ostatnia edycja:
Mundurowi nie chcą już odchodzić z pracy

O połowę spadła liczba mundurowych, którzy w ub.r. zdecydowali się przejść na emeryturę. To efekt tego, że służba stała się bardziej opłacalna – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Już sama zapowiedź zwiększenia o 10 proc. dodatku stażowego dla funkcjonariuszy z najdłuższą wysługą lat spowodowała, że spadła liczba osób, którzy zdecydowali o porzuceniu munduru.

Dzieje się tak zarówno wśród policjantów, jak i strażaków, strażników granicznych oraz żołnierzy zawodowych. Funkcjonariusze trzech pierwszych wymienionych służb jeszcze w 2009 r. odeszli na emeryturę w sile 7,6 tys. osób, w 2013 r. było to 6,7 tys., a w 2014 r. – już tylko 3,8 tys.

Związkowcy nie są zaskoczeni tą tendencją.

Wielu pozostało na służbie po zapowiedziach zmian – mówi Tomasz Krzemiński, wiceszef NSZZ Policjantów. Jak wskazuje, dzięki nowym rozwiązaniom uposażenie zasadnicze policjanta z 35-letnim stażem wzrośnie z 25 do 35 proc. Więc osoby, które będą dłużej służyć, otrzymają wyższe emerytury – wyjaśnia.
 
Mundurowi nie chcą już odchodzić z pracy

O połowę spadła liczba mundurowych, którzy w ub.r. zdecydowali się przejść na emeryturę. To efekt tego, że służba stała się bardziej opłacalna – informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Już sama zapowiedź zwiększenia o 10 proc. dodatku stażowego dla funkcjonariuszy z najdłuższą wysługą lat spowodowała, że spadła liczba osób, którzy zdecydowali o porzuceniu munduru.

Dzieje się tak zarówno wśród policjantów, jak i strażaków, strażników granicznych oraz żołnierzy zawodowych. Funkcjonariusze trzech pierwszych wymienionych służb jeszcze w 2009 r. odeszli na emeryturę w sile 7,6 tys. osób, w 2013 r. było to 6,7 tys., a w 2014 r. – już tylko 3,8 tys.

Związkowcy nie są zaskoczeni tą tendencją.

Wielu pozostało na służbie po zapowiedziach zmian – mówi Tomasz Krzemiński, wiceszef NSZZ Policjantów. Jak wskazuje, dzięki nowym rozwiązaniom uposażenie zasadnicze policjanta z 35-letnim stażem wzrośnie z 25 do 35 proc. Więc osoby, które będą dłużej służyć, otrzymają wyższe emerytury – wyjaśnia.

Jakie to banalne... Okazuje się, że wystarczy ludziom uczciwie zapłacić i sami chcą pracować. Nie trzeba żadnego przymusu i zamordyzmu, jak u nas. Wcześniejsza emerytura staje się opcją a nie ucieczką. Np dla tych. którzy nie są już w stanie spełnić wyśrubowanych kryteriów zdrowotnych. Jakie to dziwne, że mf na to nie wpadł, tylko trzeba ich wyrokami ku mądrości nawracać...
 
F-sze MSWiA i MON po 15 latach służby dostają 40% uposażenia i marudzą że za niskie wynagrodzenia.

GUS prognozuje że w 2030 roku kwota zastąpienia w systemie powszechnym przy przejściu na emeryturę w wieku 67 lat wyniesie 43%.

inaczej mówiąc f-sze służby mundurowej po 15 latach dostaną tyle co normalny człowiek po ok. 45 latach pracy. I tu i tu będzie po 40%.

W chwili obecnej kwota zastąpienia w systemie powszechnym wynosi ok 60% i jest zawyżona ze względu na stary system emerytalny (uwzględnia kapitał początkowy), emki pomostowe i trudne warunki. Faktem jest, że ze swoich składek (a tak jest na nowych zasadach) uzbierasz nie więcej jak te 45%.
 
Z tego co ostatnio Sławek mówił na spotkaniu, Fundacji Św. Mateusza nie ma na liście organizacji pożytku publicznego (ktoś o to pytał bo chciał przekazać ten 1%).
 
Nie każda fundacja spełnia warunki OPP /organizacji pożytku publicznego/. Także spokojnie poczekaj do wyjaśnienia sprawy.
 
Fundacja Św. Mateusza zgodnie z przepisami będzie mogła stać się OPP po 2 latach działalności i wtedy będzie można przekazywać na ten cel 1% ze swojego podatku rozliczając PIT. W chwili obecnej można wspierać Fundację Św. Mateusza poprzez wpłaty na konto. Więcej info o Fundacji tutaj http://fundacjaswmateusza.pl/ Niebawem także zostanie wysłane do MF pierwsze sprawozdanie i będzie opublikowane na stronie Fundacji.

Ps. Chciałbym wszystkim obecnym na spotkaniach ze mną podziękować za przybycie, za miłe przyjęcie, dyskusję, pytania, podpowiedzi.
Widząc taką konsolidację środowiska zawodowego i Wasze zaangażowanie i chęć do działania, nabrałem jeszcze więcej wiary i przekonania, że osiągniemy wspólnie długo oczekiwany cel.
Proszę Was wszystkich o wysiłek jeszcze ten jeden raz. To jak to się skończy zależy w znacznej mierze od nas jako środowiska zawodowego.Na razie wygraliśmy bitwę.
Będziemy się zwracać do Was, informując w jaki sposób każdy funkcjonariusz może pomóc w osiągnięciu tego celu.
Już teraz potrzebne jest Wasze wsparcie i już teraz możecie pomóc, poprzez silne wzmocnienie naszego Związku i złożenie deklaracji członkowskiej. Takich funkcjonariuszy jest już bardzo dużo od wyroku TK. Deklaracje napływają z całej Polski. Będę o tym pisał w temacie "DZIĘKUJĘ".
Dziękuję Wam KOCHANI.

CELNIKU ZDEKLARUJ SIĘ!!!
 
Sławek a co z kosztami przygotowania projektu ustawy naszych emek i kosztów pochodnych?Nasze składki członkowskie wystarczą?Może ogłosić dowolne datki na konto?Myślę,że będą chętni przesłać jakąś małą kwotę.
 
Witaj larry1. W dniu dzisiejszym odebrałem kilkaset deklaracji członkowskich do ZZ Celnicy PL i w zależności od tego, ilu funkcjonariuszy celnych finalnie wesprze nasz Związek, będę mógł udzielić odpowiedzi na to pytanie. Dziękuję.

Jednocześnie uprzejmie informuję, że w dniu dzisiejszym otrzymałem też informację, że tzw. trzy centrale związkowe złożyły poprzez Klub SLD, bez konsultacji z pozostałymi organizacjami związkowymi w Służbie Celnej, bez konsultacji ze środowiskiem zawodowym i przed wydaniem uzasadnienia pisemnego wyroku TK wniosek o włączenie funkcjonariuszy celnych do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego.
Z korespondencji towarzyszącej rozsyłanej do funkcjonariuszy celnych wynika, że zostało to zrobione z „winy” ZZ Celnicy PL.:)
 
Takie działanie "tym związkom" nie pomoże, a wręcz zaszkodzi - ale to ich sprawa. Zacytuję Zbigniewa Herberta "Płynie się do źródeł zawsze pod prąd, z prądem płyną tylko śmiecie."
 
Ja odczytuje inicjatywę tych związków dot. złożenie ustawy o włączenie nas do zaopatrzeniowego systemu emerytalnego jako chęć zmazania wcześniejszych wpadek itd. To, że projekt został szybko złożony nie znaczy, że będzie skutecznie uchwalony. Takie wyrywanie się przed szereg tej skuteczności źle wróży. Wspólne stanowisko całego środowiska byłoby pewnie skuteczniejsze. Nie wiem czy na niekorzyść nie wpłynie fakt, że projekt z uzasadnieniem jest z data wcześniejszą niż pisemne uzasadnienie TK ??? Jako pozytyw widzę jedynie pośrednie zobowiązanie SLD do popierania ujęcia wszystkich funkcjonariuszy i można ich trzymać za słowo. Ale ile Oni już na obiecywali a nie spełnili. Ale jak ZZ Celnicy PL złożą wniosek za pośrednictwem np. posłów PiS to wtedy w jednej podkomisji mogą być procedowane obydwa wnioski.

,,Nikt nie da celnikowi tyle ile opozycja obieca" ;)
 
ziemia pali im się pod nogami, to i próbują ratować resztki ... sam nie wiem czego. bo przecież nie wiarygodności. używając pewnej ludowej mądrości, ........... pierwsze na wierzch wypływa.
 
Back
Do góry